Огляд

Торговці інвалідністю: як корупційні скандали у МСЕК призвели до скликання РНБО і ліквідації структури

23 жовтня, 2024 середа
16:36

Як гучне затримання голови Хмельницької обласної МСЕК стало відправною точкою, яка змусила владу визнати, що масштаби торгівлі фейковою інвалідністю загрожують національній безпеці та ліквідувати МСЕК ще кінця цього року

Зміст

З 1 січня 2025 року в Україні більше не буде центрів чи бюро медико-соціальної експертних комісій. Президент України Володимир Зеленській ввів у дію рішення РНБО, яким передбачена ліквідація медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року. Цьому передувала гучна справа голови Хмельницької обласної МСЕК та депутатки обласної ради від "Слуги Народу"  Тетяни Крупи, після якої була низка інших викриттів. При цьому виявилось, що послугами "торговців інвалідністю" охоче користувались різноманітні посадовці та правоохоронці. Очевидно, саме ці статусні клієнти дозволяли системі безперешкодно працювати роками.

Справа голови Хмельницької обласної МСЕК, через яку посипалась система

Гучне затримання голови Хмельницької МСЕК має усі шанси стати головним корупційним кейсом року. 4 жовтня ДБР викрило керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу на незаконному збагаченні у великих розмірах, можуть бути причетними інші члени родини. Під час обшуків знайшли готівки в еквіваленті $6 млн. При цьому Тетяна Крупа намагалась викинути у вікно майже пів мільйона доларів. 

За даним ДБР, родина Круп володіє 30 об’єктами нерухомості в Хмельницькому, Львові та Києві, 9 елітними автівками, корпоративними правами на 48 млн грн, готельно-ресторанним комплексом на майже 3 тис. м2 в одному із парків Хмельницького. 

Цікаво, що спочатку ДБР повідомило про викриття чиновниці та її сина, однак згодом інформацію скоригували й відомості про сина прибрали. До слова, Олександр Крупа до 10 жовтня очолював Головне управління Пенсійного Фонду у Хмельницькій області, однак на фоні скандалу, звільнився з посади.

Фото: ДБР


Пізніше стало відомо, що у заарештованої керівниці Хмельницької МСЕК знайшли 21,5 млн грн у польському банку. 

Поки тривали підрахунки статків голови Хмельницької МСЕК, стало відомо про викриття масштабної схеми у Рівному. Керівниця агенції з нерухомості організувала злочинну групу з 29 осіб, які торгували інвалідністю. З них 26 – медпрацівники, серед яких посадовці медико-соціальних експертних комісій Рівного. За свої послуги агенція брала по  15-20 тис. доларів.

22 жовтня стало відомо, що правоохоронці провели обшуки у керівниці обласного центру медико-соціальної експертизи Миколаївської облради. Під час обшуків знайшли російський паспорт її сина,  $450 тис. доларів та колекцію ювелірних виробів. 

Через підлеглих з інвалідністю генпрокурор подав у відставку

Очевидно, що фото з обшуків квартири Тетяни Крупи з пачками доларів на ліжку та в усіх можливих шухлядах, викликали запитання: а хто ж платив такі гроші за висновок МСЕК. 

Головний редактор інформаційно-аналітичного порталу "Цензор.Нет" Юрій Бутусов, із посиланням на власні джерела, заявив про півсотню прокурорів Хмельниччини зі статусом інвалідності II групи. Кожного з них назвав поіменно. Це спричинило нову хвилю скандалу. Інформація про посадовців, які отримують пенсію з інвалідності, почала з’являтись у різних локальних медіа. Скандал набув такого розмаху, що на нього відреагував президент, назвавши МСЕК внутрішнім ворогом.

"Те, що відбувається з МСЕК – медико-соціальними експертними комісіями – та нахабством людей, зокрема прокурорів, які скористалися своїми зв’язками із МСЕК та пооформлювали собі фальшиві інвалідності. Я чекаю від правоохоронців, зокрема передусім СБУ, ДБР, Офісу Генпрокурора, відповідних швидких жорстких рішень", – заявив він у зверненні 20 жовтня та повідомив про призначення засідання РНБО. Це, мабуть, чи не вперше в історії країни, коли засідання Ради нацбезпеки й оборони зібрали через корупційний скандал. 

22 жовтня, після засідання РНБО, генпрокурор Андрій Костін оголосив про відставку.

"Президент України сьогодні провів засідання РНБО щодо очевидно аморальної ситуації з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. Зараз на всіх рівнях у державі тривають перевірки, розслідуються кримінальні провадження. Багато ганебних фактів зловживань встановлено і в системі органів прокуратури України", – заявив він, додавши, що у цій ситуації вважає правильним заявити про звільнення з посади генерального прокурора.

У цей же день міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, повідомив також про звільнення з посади керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова та працівників Міністерства охорони здоров'я України, які відповідали за цей напрям. 

Нацполіція передасть МОЗ для перевірки 3000 справ щодо інвалідності посадовців

Під час брифінгу 23 жовтня Віктор Ляшко заявив, що частину рішень МСК переглядатимуть.

"У Рішенні РНБО прописані категорії посад державних службовців, правоохоронців, рішення щодо яких будуть переглядати. Зараз Нацполіція передає нам 3000 справ – вони йдуть на центральну МСЕК. Але через те, що ми центральну МСЕК ліквідовуємо, роздаємо їх на два інститути, які проводять розгляд справ і у разі необхідності викликають людину на переогляд. Якщо людина не з’явилась, інвалідність скасовується", – заявив міністр.

Він також повідомив, що МОЗ розпочало перевірку обґрунтованості рішень МСЕК про встановлення інвалідності чоловікам у віці від 18 до 60 років, які були прийняті у період дії воєнного стану. Загалом уже відбулося три раунди перехресних перевірок, під час яких були переглянуті понад 90 тисяч справ. Також ми активізували взаємодію з правоохоронними органами.

"Опрацьовано майже 19 тисяч медико-експертних справ. Результати цієї співпраці ми всі бачимо останнім часом в ЗМІ у вигляді повідомлень про затримання та вручення підозр", – повідомив Ляшко, додавши, що не вважає результати перевірок достатніми.

Водночас у ДБР заявили, що фейкові інвалідності посадовців є підставою для відкриття кримінального провадження. 

"Якщо будуть підозри, що людина, наприклад, працюючи в державних органах, обіймаючи певну посаду, отримала інвалідність незаконно – то це буде підставою для відкриття кримінального провадження. Тобто ДБР відповідає на таке правопорушення кримінальним провадженням, підозрами відповідно посадовцям", – заявила в ефірі Телемарафону радниця з питань комунікацій Державного бюро розслідувань Тетяна Сап'ян. За її словами, такими перевірками займатиметься робоча група правоохоронних відомств.

Хто встановлюватиме інвалідність після ліквідації МСЕК

З 1 січня 2025 року Медико-соціальні експертні комісії як окремі юридичні особи мають призупинити своє функціонування.

"Цю функцію ми передаємо до кластерних і надкластерних лікарень. Кластерні та надкластерні лікарні – це результат госпітального планування, яке провело МОЗ і визначило в кожному регіоні ці лікарні, які забезпечують доступність пацієнта у межах визначених нормативів і мають щонайменше 20 напрямків надання медичної допомоги та укомплектовані відповідним обладнанням", – пояснив міністр. 

За його словами, передача функцій експертної оцінки втрати працездатності від МСЕК до лікуючих лікарів, вирішить одразу декілька проблем – по перше, кадрову, а по друге – бюрократичну

"Коли ми проводили оцінку роботи МСЕК, ми бачили, що вузькопрофільні спеціалісти – терапевти, хірурги, травматологи не хотіли залишати лікувальну діяльність і переходити в окрему юридичну особу, яка займалась виключно експертизою. Наше завдання забрати цю функцію і передати до лікуючого лікаря, – розповідає міністр. – Маємо позитивний ефект 2023 і 2024 років, коли ми зобов’язали для поранених військовослужбовців, яку прийшли на оформлення інвалідності, проводити виїзні МСЕК біля ліжка хворого. Це показало гарні результати: коли триває лікування, відбувається оцінка втрати працездатності з відповідним рішенням".

Друга перевага – усі кластерні та надкластерні лікарні підключені до електронної системи охорони здоров’я. 

"Рішення про встановлення інвалідності прийматиметься на підставі даних, які записані в електронній системі охорони здоров’я. Це дозволить чітко відслідковувати, який лікар, коли який діагноз вносить, які дослідження проводились і коли. У разі проведення розслідування, якщо буде оскарження чи кримінальна справа, чи чітко бачитимемо вертикаль, хто де і на яких етапах припускався помилки", – пояснив Віктор Ляшко. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-10.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
09:49
забруднене повітря
У Києві зранку зафіксували погіршення стану повітря
09:48
У бразильському місті Бурітікупу через ерозію ґрунт утворились гігантські воронки: влада оголосила надзвичайний стан
09:29
Інтерв’ю
Олекса Руденко
Символіка бригад – не просто емблеми, це частина ідентичності, - Олекса Руденко про сенси в ЗСУ
09:27
США погрожують вимкнути Starlink, якщо Україна не підпише угоду про корисні копалини, - Reuters
08:54
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
ХАМАС назвав імена заручників, яких мають звільнити в рамках угоди про перемир'я з Ізраїлем
08:51
В Україну приїхав генінспектор Бундесверу Карстен Броєр: говорив про потреби ЗСУ із Сирським
08:41
Чарльз Браун
Трамп і Пентагон звільнили голову Об'єднаного комітету начальників штабів США і ще низку ключових командувачів
08:24
Оновлено
За минулу добу на фронті відбулось 90 боїв, третина з них на Покровському напрямку
08:07
OPINION
Що може противник, крім самовбивчих піхотних штурмів?
08:06
ппо
Сили оборони збили 82 зі 162 "шахедів", 75 безпілотників були локаційно втрачені
08:00
Аналітика
вибори до Бундестагу
Новий Бундестаг: якими будуть вибори у Німеччині і чого очікувати Україні
07:20
втрати окупантів
За добу армія РФ втратила 1140 військових, 15 танків і 66 артсистем
07:15
Оновлено
РФ атакувала Україну дронами: на Київщині загинув залізничник, у Києві впали уламки
06:57
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели у Чорне море ракетоносій: скільки "калібрів" в одному залпі
06:48
Фільми про Білий дім
Reuters: Адміністрація Трампа розморозила $5,3 млрд фінансування іноземних програм безпеки
06:31
Німеччина, військова форма
Збройні сили і поліція Німеччини розслідують ще один можливий випадок диверсії на військовому кораблі
06:20
Кір Стармер
Стармер оголосить про новий пакет допомоги Україні та санкції проти РФ попри тиск Трампа, - The Telegraph
04:56
трансплантація органів
Кабмін ухвалив постанову, якою дозволив лікарням створювати госпітальні банки тканин для трансплантації
03:51
Україна ЄС
ЄС обговорює пакет військової допомоги для України на €20 млрд, - Bloomberg
03:10
Словаччина: антиурядові протести
У Словаччині знову відбулись протести проти політики зближення з Росією: вимагають відставки Фіцо
02:28
діти провалилися під лід
В Україні на водоймах від початку року загинули 79 людей
01:33
Очільник МЗС Польщі привіз у США збитий українцями Shahed
"Символ загибелі тисяч невинних людей": Сікорський привіз у США збитий українцями "шахед"
01:11
Андрій Сибіга
"Підкреслив волю України до миру": Сибіга провів розмову з держсекретарем США Рубіо
00:33
Дональд Трамп
Трамп заявив, що РФ хоче укласти угоду: переговори між Вашингтоном і Москвою відновляться 25 лютого
2025, п'ятниця
21 лютого
23:48
Збірна України з баскетболу
Збірна України вперше з 2009 року не зіграє на Євробаскеті
23:19
Володимир Зеленський
Команди України та США працюють над проєктом угоди, - Зеленський
23:02
Еммануель Макрон
Опитування: найбільше серед європейських лідерів українці довіряють Макрону, найменше - Орбану
22:55
Пані Посол Канади Наталка Цмоць
Санкції проти РФ повинні залишатися в нашому пріоритеті та розширюватись, - посол Канади
22:47
Німеччина
У Німеччині заарештували 18-річного росіянина за підозрою в підготовці "політично вмотивованого нападу"
22:19
зеленський Шольц
Зеленський і Шольц обговорили шляхи завершення війни та гарантії безпеки
22:16
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
В цій ситуації Зеленському слід розглянути заміну переговірника з адміністрацією Трампа, - політик Луценко
22:09
Дрони не можуть довго літати: в ОТУ "Харків" розповіли про перебіг бойових дій за морозної погоди
21:43
Ексклюзив
ЄС - Україна
Країни ЄС готують великий пакет військової допомоги Україні на 2025 рік, - кореспондентка "Еспресо" з Брюсселя
21:42
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Німеччина посилить тиск на США через їхню позицію щодо України, – глава МЗС Бербок
21:32
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія не має й не матиме потенціалу для захоплення важливих центрів України. Колонка Сергія Згурця
21:25
Девід Петреус на події КБФ 21 лютого
Існує двопартійний консенсус щодо необхідності продовження підтримки України, - ексдиректор ЦРУ Петреус
21:16
Олександр Усик
Усик відвідав матч Роналду в Саудівській Аравії
21:06
окупанти, оркі, російські солдати
Російські військові на лівобережжі Херсонщини мають проблеми з пальним, - "Атеш"
20:47
Європейські країни 24 лютого проведуть екстрену нараду щодо України, - Bloomberg
20:35
Оновлено
суд у справі вбивства Гандзюк
У Києві відбувся розгляд справи вбивства Гандзюк: Мангер та Левін намагались оскаржити попереднє рішення суду
Більше новин