Удавка на шиї Путіна: МН17 збили з російського Бука

28 вересня, 2016 середа
17:09

Міжнародна група слідчих оприлюднила результати розслідування катастрофи малайзійського "Боїнга", які недвозначно свідчать: літак збито комплексом "Бук", який прибув з території Росії і туди ж був евакуйований

Зміст

Результати розслідування представили в Гаазі 27 вересня. Спочатку їх показали родичам загиблих, а потім оприлюднили для журналістів. Їх також опубліковано на сайті прокуратури Нідерландів.

Частина відеопрезентації результатів розслідування JIT

Головний висновок Міжнародної слідчої групи (JIT) звучить так: 17 липня літак рейсу MH17 було збито із зенітно-ракетного комплексу "Бук" з поля поблизу підконтрольного проросійським сепаратистам смт Первомайське. Установка "Бук" прибула з Росії і туди ж була евакуйована після катастрофи.

Ці висновки було зроблено після довгого та ретельного вивчення купи доказів: відеоматеріалів, даних прослуховувань переговорів проросійських терористів, показів свідків, розвідувальних даних, наданих США тощо. На матеріалах прослуховування чути фрази терористів: машина пішла "туди, куди треба", "машина в Росії".

Фрагмент прослуховування переговорів сепаратистів напередодні збиття "Боїнга". Один з них говорить, що чекає на доставку "Бука", щоб захищатись від українських бойових літаків.
 
Фрагмент прослуховування переговорів сепаратистів у 2015 році. Вони спростовують твердження росіян, що з "Бука" стріляла українська батарея, розташована в селі Зарощенське.
 
Міжнародна слідча група просить допомогти ідентифікувати сепаратистів з позивними Дельфін та Оріон. Це фрагменти їхніх переговорів.

MH17 Боїнг розслідування

Та це лише проміжні дані слідства. Називати прізвища винуватців трагедії група поки що не стала. Як пояснив голова JIT, голландський прокурор Фред Вестербеке, продовжується встановлення причетних до трагедії осіб та вирішення питання щодо місця проведення суду.

Хто винний

На прес-конференції JIT представник СБУ сказав, що більшу частину доказів поки що не розголошують, бо їх готують для суду. Вестербеке уточнив, що озвучено лише ті факти, в яких вони певні.

А щоб встановити підозрюваних, потрібні додаткові розслідування. "Що важливо, — наголосив Вестербеке, — Так це чітко з'ясувати, хто наказав стріляти ракетою".

Насправді, імена та прізвища винуватців слідчі знають. Їх, наприклад, вже оприлюднювала міжнародна дослідницька група Bellingcat у доповіді "MH17: можливі підозрювані і свідки з 53-ї зенітно-ракетної бригади". Її було люб'язно передано в розпорядженя міжнародної групи слідчих.

MH17 Боїнг розслідування

Учасники JIT представляють результати розслідування. Фото: Reuters

В опублікованій Bellingcat доповіді прізвища було скорочено до перших літер а обличчя військовослужбовців 53-ї курської бригади замазано. Та можна не сумніватись, що слідчі мають не відретушовані зразки.

Там є дані про те, як "Бук" доставили з бригади, розташованої в Курську, озвучено імена членів екіпажу, тих, хто їх добирав та віддав наказ на запуск ракети. Говориться там і про покладання частини провини на вище керівництво Росії: президента Путіна, міністра оборони РФ Шойгу та його заступників Валерія Герасімова та Аркадія Бахіна.

Два роки слідства

Трагедія 17 липня 2014 року забрала життя 298 людей — пасажирів та членів екіпажу. Більшість загиблих була громадянами Нідерландів, і через це саме вони очолили міжнародне слідство, яке має встановити причини катастрофи та її винуватців.

Розслідування вели в двох напрямках. Нідерландська Рада розслідувань із питань безпеки з'ясовувала технічні причини катастрофи. Її робота завершилась у жовтні 2015 року звітом, головна суть якого — малайзійський "Боїнг" збили із зенітного комплексу "Бук".

Хто саме стріляв з того "Бука" мали встановити спеціалісти з JIT, яку очолив голландський прокурор Фред Вестербеке. До її складу ввійшли представники п'яти країн: Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України.

Фінські докази російської провини

Напередодні оприлюднення даних розслідування з'ясувалося, що слідчим Нідерландів допомогли їхні фінські колеги. Вони провели ракетні експерименти і довели: малайзійський "Боїнг" був збитий ракетою "Бук" новітнього зразка. Тобто такою, яка була на озброєнні в Росії та проросійських терористів, але не було в української армії.

Результати дослідження фінів перекреслюють версію росіян, озвучену в жовтні 2015 року представниками заводу "Алмаз Антей", який виробляє зенітні комплекси "Бук". Вони намагались довести, що літак збитий боєприпасом старого зразка, який вже знято з виробництва, але які є в арсеналі українських військових.

Втім, росіяни підготувались до нового звіту голландських слідчих та запропонували нові "докази" провини ЗСУ.

Як російське Міноборони власноруч себе спростувало

Напевно, у російському Міноборони трохи перестаралися і спростували власну ж версію про український винищувач, який кружляв у небі навколо малайзійського "Боїнга".

Представники Ліанозовського електромеханічного заводу 25 вересня влаштували брифінг у Генштабі РФ, де заступник головного конструктора трасового радіолокаційного комплексу "Скеля-Т" Віктор Мещеряков повідомив, що в районі катастрофи MH17 в Донбасі не спостерігалося ніяких сторонніх об'єктів, які могли стати причиною катастрофи авіалайнера.

Але ж 21 липня 2014 року в Міноборони РФ стверджували прямо протилежне і наводили "переконливі" супутникові "знімки". Російські генерали заявляли, що їхніми засобами контролю повітряної обстановки зафіксований набір висоти літаком українських ВПС, ймовірно Су-25, у напрямку малайзійського "Боїнга-777". Відстань літака Су-25 від "Боїнга-777" становила від 3 до 5 кілометрів.

Тепер же росіяни стверджують, що не було не лише українського бойового літака, але й ракети, випущеної з району підконтрольного проросійським сепаратистам селища Сніжного.

Якби малайзійський "Боїнг" збила ракета, випущена з будь-якого району, що знаходиться на схід від точки катастрофи, то вона була б виявлена російським радіолокатором", - заявив начальник Радіотехнічних військ ВКС РФ генерал-майор Андрій Кобан.

Цікаво, що цим він фактично підтвердив як мінімум те, що російські військові контролювали повітряний простір на сході України. А як же традиційне "ихтамнет"?

Які версії Росія висувала раніше

Окрім версії про український Су-25 висувалося ще багато інших. По ступеню відвертої брехні та ідіотизму вони могли б влаштувати між собою чудові змагання.

Та варто нагадати собі і всьому світу, як російські ЗМІ в день трагедії спочатку радісно рапортували про збиття українського Ан-26 проросійськими сепаратистами. Це було в ефірі LifeNews та в стрічці повідомлень державного інформагентства ТАСС.

Вже за 10 хвилин вони ж почали заявляти, що збито "Боїнг", і, звісно, винні українські військові. Пішли заяви про Су-25, іспанського диспетчера Карлоса та свідоцтва "очевидців", які бачили як літаки з тризубами збили мирний авіалайнер.

Коли з'ясувалося, що Су-25 технічно не здатний влучити в літак на тій висоті, на якій перебував "Боїнг", її модифікували до версії про Су-27. Російські ЗМІ зробили винуватцем льотчика Волошина (який насправді існує, але, звісно, не виконував польотів біля малайзійського "Боїнга").

Була ще версія про "агентів ЦРУ", які наказали збити "Боїнг", про бомбу на борту і завантажений мертвими тілами авіалайнер.

Ракета російського виробництва

У жовтні 2015 року нідерландська Рада розслідувань із питань безпеки оприлюднила фінальні результати технічного розслідування. Воно встановило, що малайзійський літак був збитий над Донбасом саме ракетою зенітно-ракетного комплексу "Бук".

Але хто здійснив постріл, вони не визначали, бо це й не входило в задачі Ради. Зробили лише натяк — ракета, скоріш за все, саме російського виробництва.

Росіяни тоді так само намагались зіграти на випередження й знівелювати негативний ефект від оприлюднення результатів розслідування. Для цього було влаштовано презентацію "розслідування" концерну "Алмаз Антей", яка мала на меті вказати пальцем на українців.

Експертно-журналістська дослідницька група Bellingcat згодом зловила концерн на тому, що він використав у доповіді про катастрофу некоректні і відредаговані знімки. Крім того, вони з'ясували, що застарілі "Буки" насправді все ще використовуються російською армією.

Крім того, в мережі вже опубліковано фотознімки вражаючих елементів ракети. Вони недвозначно свідчать, що в літак влучили модернізованим типом боєприпасу з "Бука", який ніколи не постачався в Україну.

Українське МЗС, віддамо йому належне, також почало грати на випередження. Міністр закордонних справ Павло Клімкін підняв тему збитого "Боїнга" на засіданні Ради безпеки ООН з питань авіаційної безпеки.

Це викликало безсилу лють головного спеціаліста з накладення вето пана Чуркіна. Постпред РФ в ООН вчепився у єдиний аргумент, який наразі залишився у росіян.

Незакритий повітряний простір

Твердження про те, що нічого б не сталося, якби Україна перекрила повітряний простір для цивільних літаків, є одним з ключових напрямків роботи російської пропаганди.

Українська сторона вже неодноразово давала роз'яснення на цю тему. Зокрема, ще минулого року голова урядової комісії з розслідування причин авіакатастрофи з рейсом MH17 Геннадій Зубко пояснив, що на момент катастрофи всі рекомендації Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) з приводу обмежень повітряного простору було виконано.

Читайте також: Малайзійський "Боїнг" відклали в довгий ящик

Насправді, цей останній аргумент росіян вже не має ніякого значення. Їм варто готуватись до міжнародного суду, який навряд чи буде поблажливим.

Презентуючи матеріали розслідування, голландський прокурор згадав про підготовку контактів з РФ щодо видачі масових убивць. Можливо, скоро ми побачимо в ролі підсудних путінських генералів, а якщо європейці не злякаються, то й самого Путіна.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.39
    Купівля 41.39
    Продаж 41.89
  • EUR
    Купівля 43.68
    Продаж 44.34
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
10 грудня
16:34
Оновлено
Атака по Запоріжжю
Окупанти атакували Запоріжжя: 3 людини загинули, 11 поранені
16:31
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
СБУ оголосила підозру кадирівцю, який катував електрострумом жінку на Луганщині
16:20
Олександр Лукашенко
"До об'єктів ураження має бути мінімальна відстань", – Лукашенко про розміщення "Орешника" в Білорусі
16:05
мер Дніпрорудного Євгеній Матвєєв
Тіло мера Дніпрорудного, який загинув у полоні РФ, повернули в Україну з ознаками насильницької смерті, – прокуратура
16:00
OPINION
Чому відмова від альтернативних НАТО гарантій – сильний хід
15:59
Оновлено
Мохаммед аль-Башир
Перехідний уряд Сирії очолив експрем'єр Мохаммед аль-Башир
15:51
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Підприємства у зоні активних бойових дій отримали право на реструктуризацію боргів
15:51
Окупанти, кримінал, росіяни
РФ кинула в наступ на трьох східних напрямках близько 150 тис. військових, - ОСУВ "Хортиця"
15:41
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:26
G7
Країни G7 готові підтримати новий уряд у Сирії після падіння режиму Асада, - Bloomberg
15:24
Програма "Зимова єПідтримка": Мінекономіки пояснило, які дозволи від користувачів можуть вимагати банки
15:19
Telegram
The New York Times: Україна цікавиться, чи є її улюблений додаток Telegram агентом-шпигуном
15:07
Дональд Туск
Мирні переговори між Росією та Україною можуть початися цієї зими, - Туск
15:07
Додаток "Дія"
Уряд запустив експериментальний проєкт з оформлення через Дію низки послуг для військових та їхніх рідних
15:05
без газу
У Покровську через російські атаки припиняють газопостачання
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 27 листопада – 4 грудня
Окупанти намагаються заблокувати підрозділи ЗСУ на Курахівській ТЕС, - військовий експерт Снєгирьов
14:55
Оновлено
Росіяни вдарили "Іскандерами" по Лозівському району Харківщини: поранено 11 людей
14:42
Оновлено
Вибух
Окупанти атакували дронами Херсонщину: загинула жінка, семеро поранених
14:38
На війні загинув режисер монтажу проєкту "Реальна історія" Олег Сарело
14:28
Доступні ліки
Уряд розширив програму "Доступні ліки" в межах "Зимової єПідтримки"
14:24
ГУР виявило західні та китайські компоненти у російських ударних БПЛА "Молния" і "Фенікс"
14:05
міст через Тису
Кабмін затвердив угоду з Румунією про будівництво мосту через Тису
14:04
OPINION
блог Сергій Гузь
Асада "злили" за згодою зацікавлених сторін?
13:42
ймовірний ракетний комплекс РС-26 "Рубеж"
ЦПД назвав брехнею інформацію про здатність РФ виробляти 25 ракет "Орєшник" на місяць
13:26
польща кордон
Польща продовжила дію буферної зони на кордоні з Білоруссю ще на 90 днів
13:22
Погрожували вбивством родини: на Житомирщині затримали банду, що вимагала у важкопораненого воїна ЗСУ "данину"
13:18
Грузія, біля будівлі парламенту
ЄС розгляне нові заходи проти "Грузинської мрії"
12:58
руйнування науково-дослідного центру Барза на північ від Дамаска 10 грудня 2024 року
Ізраїль завдав чисельних ударів по Сирії, знищивши дослідницький центр у Дамаску та військово-морський флот Асада, - ЗМІ
12:49
У Києві тимчасово зняли головний прапор країни, пошкоджений через погодні умови
12:43
Олександр Лукашенко
Лукашенко заявив, що у Білорусі є ядерна зброя
12:40
1000 гривень
Українці подали понад 6 млн заяв на отримання 1000 грн за програмою "Зимова єПідтримка"
12:28
Ексклюзив
окупанти
У росіян майже скінчилися люди, готові воювати за гроші, - екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий
12:26
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї партія влади розглядає можливу відставку президента Юн Сок Йоля та дострокові вибори
12:00
OPINION
Навіщо Зеленський ображає Трампа?
11:54
Австралія вперше запустила Tomahawk і стала третьою країною, що озброїлася цими ракетами
11:50
Нова фішка Willow
За 5 хвилин обчислює те, на що суперкомп'ютерам потрібні септильйони років: Google представила квантовий чип Willow
11:47
Сумщина
У DeepState показали захід росіян на Сумщину, ОВА заперечила прорив кордону ворогом
11:15
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи відправить Європа свої війська в Україну та чому Зеленський не має Telegram у телефоні. Акценти світових ЗМІ 10 грудня
11:14
Президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва
Президенту Бразилії да Сілві провели операцію на черепі після травмування вдома
11:12
У Сирії військова база з росіянами перебуває в облозі, - ГУР
Більше новин