live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дмитро Гомон 12 жовтня, 2016 середа

Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Намагання Кремля виборсатися з міжнародної ізоляції, в яку він сам себе загнав, поцупивши Крим, дають плоди на європейському майданчику

Намагання Кремля виборсатися з міжнародної ізоляції, в яку він сам себе загнав, поцупивши Крим, дають плоди на європейському майданчику

Президент Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Педро Аграмунт на початку тижня заявив, що треба завершити покарання російської делегації та повернути її до зали. "Ситуація, коли Росія відсутня на асамблеї, не на користь нікому - ні Росії, ні асамблеї, ні комусь з інших 46 країн", - вважає він.

Аморфна ПАРЄ

Коротко нагадаємо: російську делегацію позбавили права голосу і виключили з керівних органів ПАРЄ у квітні 2014 року за анексію Криму. Росіяни ж у відповідь зробили ображене личко та заявили, що залишать залу й не братимуть участь у роботі ПАРЄ.

Та схоже, удар виявився болісним. ПАРЄ хоч і малозначуща організація в контексті можливих важелів впливу на міжнародну ситуацію, проте є важливим майданчиком для донесення своєї думки світу. А їх у Путіна взагалі лишилося мало.

Варто розуміти, що у ПАРЄ, яка й раніше не вирізнялася жорсткою позицією (досить згадати війну в Чечні та в Грузії), на повний зріст гуляють проросійські настрої. Існує міцна підозра, що їхніх носіїв матеріально простимулювали.

Тож вдала спроба друзів України продавити рішення позбавити російську делегацію голосу - вже багато. Це була чи не найбільш жорстка можлива санкція з боку Асамблеї.

Повернення вигнанців?

У вересні в Москві побували керівники та заступники керівників усіх п'яти політичних груп асамблеї, про що писав на своїй сторінці в Facebook член української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв. З російської столиці вони повернулися з ультиматумом - що треба зробити, аби російська делегація змилостивилася і повернулася до зали.


"Вперше правила ПАРЄ пропонують змінювати в інтересах однієї країни-члена, а не в інтересах організації, - написав з цього приводу Ар'єв. - Такий підхід викликав несприйняття у всіх колег, з ким я поспілкувався останнім часом, хоча, вочевидь, і прихильників немало. Багато кремлівських "консерв" вибухнуть на цій сесії".


Заява Аграмунта мала підсилити ефект цього ультиматуму. Втім, спроба Кремля все "порєшать" з наскоку провалилась - українська делегація таки не дрімала, провела потрібну лобістську роботу. Але питання все ще стоїть.

Як пише на своїй сторінці Facebook член української делегації в ПАРЄ Олена Сотник, російські лобісти працюють над тим, щоб Росію повернули в парламентську асамблею до 70-річчя Ради Європи. Такий собі "датський" символізм, цілком у дусі радянсько-російських традицій. Задумка така, пише Сотник, що на саміті країн - членів РЄ має бути не 46, а 47.

Олланд підлив олії

Аграмунт у своїй промові зробив також якісь дивні натяки на те, що є "деякі групи" які заважають діалогу для відновлення стосунків з РФ, але "маємо йти вперед". А здається, що це не вперед, а назад.

Долучився до розмазування українського питання ще й президент Франції Франсуа Олланд. Він виступив на сесії ПАРЄ з промовою, у якій, зокрема, йшлося про те, що після виконання безпекового блоку мають пройти вибори на Донбасі, а вже потім Україна отримає контроль над кордоном.

Та які можуть бути вибори там, куди та ж сама ПАРЄ не пускає своїх спостерігачів з міркувань безпеки?

Порадувало лише те, що Олланд зробив так, аби російський президент скасував свій візит до Франції

Лобісти Кремля

Ар'єв уже озвучив кілька прізвищ лобістів інтересів Кремля в ПАРЄ: президент Групи європейських лівих Тіні Кокс і євродепутат від Франції Тьєрі Мар'яні.

Кокс у 2012 році очолював делегацію спостерігачів від ПАСЄ на президентських виборах в РФ, а Мар'яні організовував поїздки французьких депутатів до Криму.

Аграмунт, за словами Ар'єва, лобіює власні інтересиЦей іспанський юрист і політик не остання людина в Європейській народній партії - одній із головних політичних сил політичної сцени об'єднаної Європи.

Питання щодо його відданості демократичним цінностям стоїть давно. Зокрема, багато про нього можуть розповісти правозахисники Азербайджану, особливо Лейла Юнус, яка працювала над списком політичних в'язнів. Доповідь Аграмунта мала на диво багато тез, які відповідали інтересам азербайджанської влади й суперечили інтересам ув'язнених.

Україну за умов, що склалися, чекає важка робота - хоча, а коли було інакше? Особливо у питанні протидії російському лобі в Європі.

Уже оприлюднено два радикальні варіанти дій. Перший - українська делегація може залишити залу засідань ПАРЄ.


"Статус ПАРЄ понизиться, і тоді ПАРЄ буде в дуже незручній ситуації, бо ця країна, яку вони хотіли захистити, не бере участь у засіданнях, а агресор, навпаки, повернувся, і статус ПАРЄ стане нижче. Це протилежне тому, на що сподівається ПАРЄ. Нам втрачати нема чого", - пояснив політолог Сергій Таран.


Ще один варіант - пролобіювати відставку Аграмунта з посади президента ПАРЄ. Традиційно президента асамблеї переобирають раз на два роки. В Аграмунта зараз триває перший рік повноважень. Але формально вибори президента мають відбуватися щороку, тож залучивши інших невдоволених політикою іспанця можна посприяти тому, щоб формальне продовження його повноважень у січні 2017-го не відбулося.

Щодо першого варіанту, то гримати дверима варто тоді, коли є певність, що за тобою побіжать навздогін, аби повернути за стіл. У випадку з ПАРЄ такої певності не відчувається.

По другому варіанту робота вже почалась, про що свідчать останні записи наших делегатів Володимира Ар'єва та Ірини Геращенко.


"Думаю, демарш вже не розглядається серйозно. Щодо можливості зняття з посади президента ПАРЄ, то поки що це спроба грати на страхах Педро Аграмунта", - зауважив в коментарі сайту Еспресо голова Ради зовнішньої політики "Українська призма" Геннадій Максак.


Та за його словами, ще треба зібрати підтримку. Одна справа - підтримка окремих членів Європейської народної партії, інша - всієї партії. "І це не згадуючи про інші чотири групи, які буде важко переконати", - говорить Максак.

Гарна новина в усій цій історії з ПАРЄ - Україна, як стало очевидно, має чітко артикульовану позицію щодо Донбасу на міжнародній арені й відстоює її.

Цього тижня ПАРЄ має ухвалити мінімум дві резолюції по Україні, які засуджуватимуть анексію Криму, порушення прав людини на півострові та окупованій частині Донбасу, заборону Меджлісу кримськотатарського народу.

Також очікується виступ на сесії ПАРЄ звільненого нещодавно з полону бойовиків Володимира Жемчугова - того самого, над яким публічно знущався британський "журналіст" Грем Філліпс. Ну а дипломатія в поєднанні з сильною армією може таки дати результат.

новини партнерів

25 вересня, 2020 п'ятниця

25 вересня, 2020 п'ятниця

24 вересня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати