Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

12 жовтня, 2016 середа
14:18

Намагання Кремля виборсатися з міжнародної ізоляції, в яку він сам себе загнав, поцупивши Крим, дають плоди на європейському майданчику

Зміст

Президент Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Педро Аграмунт на початку тижня заявив, що треба завершити покарання російської делегації та повернути її до зали. "Ситуація, коли Росія відсутня на асамблеї, не на користь нікому - ні Росії, ні асамблеї, ні комусь з інших 46 країн", - вважає він.

Аморфна ПАРЄ

Коротко нагадаємо: російську делегацію позбавили права голосу і виключили з керівних органів ПАРЄ у квітні 2014 року за анексію Криму. Росіяни ж у відповідь зробили ображене личко та заявили, що залишать залу й не братимуть участь у роботі ПАРЄ.

Та схоже, удар виявився болісним. ПАРЄ хоч і малозначуща організація в контексті можливих важелів впливу на міжнародну ситуацію, проте є важливим майданчиком для донесення своєї думки світу. А їх у Путіна взагалі лишилося мало.

Варто розуміти, що у ПАРЄ, яка й раніше не вирізнялася жорсткою позицією (досить згадати війну в Чечні та в Грузії), на повний зріст гуляють проросійські настрої. Існує міцна підозра, що їхніх носіїв матеріально простимулювали.

Тож вдала спроба друзів України продавити рішення позбавити російську делегацію голосу - вже багато. Це була чи не найбільш жорстка можлива санкція з боку Асамблеї.

Повернення вигнанців?

У вересні в Москві побували керівники та заступники керівників усіх п'яти політичних груп асамблеї, про що писав на своїй сторінці в Facebook член української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв. З російської столиці вони повернулися з ультиматумом - що треба зробити, аби російська делегація змилостивилася і повернулася до зали.


"Вперше правила ПАРЄ пропонують змінювати в інтересах однієї країни-члена, а не в інтересах організації, - написав з цього приводу Ар'єв. - Такий підхід викликав несприйняття у всіх колег, з ким я поспілкувався останнім часом, хоча, вочевидь, і прихильників немало. Багато кремлівських "консерв" вибухнуть на цій сесії".


Заява Аграмунта мала підсилити ефект цього ультиматуму. Втім, спроба Кремля все "порєшать" з наскоку провалилась - українська делегація таки не дрімала, провела потрібну лобістську роботу. Але питання все ще стоїть.

Як пише на своїй сторінці Facebook член української делегації в ПАРЄ Олена Сотник, російські лобісти працюють над тим, щоб Росію повернули в парламентську асамблею до 70-річчя Ради Європи. Такий собі "датський" символізм, цілком у дусі радянсько-російських традицій. Задумка така, пише Сотник, що на саміті країн - членів РЄ має бути не 46, а 47.

Олланд підлив олії

Аграмунт у своїй промові зробив також якісь дивні натяки на те, що є "деякі групи" які заважають діалогу для відновлення стосунків з РФ, але "маємо йти вперед". А здається, що це не вперед, а назад.

Долучився до розмазування українського питання ще й президент Франції Франсуа Олланд. Він виступив на сесії ПАРЄ з промовою, у якій, зокрема, йшлося про те, що після виконання безпекового блоку мають пройти вибори на Донбасі, а вже потім Україна отримає контроль над кордоном.

Та які можуть бути вибори там, куди та ж сама ПАРЄ не пускає своїх спостерігачів з міркувань безпеки?

Порадувало лише те, що Олланд зробив так, аби російський президент скасував свій візит до Франції

Лобісти Кремля

Ар'єв уже озвучив кілька прізвищ лобістів інтересів Кремля в ПАРЄ: президент Групи європейських лівих Тіні Кокс і євродепутат від Франції Тьєрі Мар'яні.

Кокс у 2012 році очолював делегацію спостерігачів від ПАСЄ на президентських виборах в РФ, а Мар'яні організовував поїздки французьких депутатів до Криму.

Аграмунт, за словами Ар'єва, лобіює власні інтересиЦей іспанський юрист і політик не остання людина в Європейській народній партії - одній із головних політичних сил політичної сцени об'єднаної Європи.

Питання щодо його відданості демократичним цінностям стоїть давно. Зокрема, багато про нього можуть розповісти правозахисники Азербайджану, особливо Лейла Юнус, яка працювала над списком політичних в'язнів. Доповідь Аграмунта мала на диво багато тез, які відповідали інтересам азербайджанської влади й суперечили інтересам ув'язнених.

Україну за умов, що склалися, чекає важка робота - хоча, а коли було інакше? Особливо у питанні протидії російському лобі в Європі.

Уже оприлюднено два радикальні варіанти дій. Перший - українська делегація може залишити залу засідань ПАРЄ.


"Статус ПАРЄ понизиться, і тоді ПАРЄ буде в дуже незручній ситуації, бо ця країна, яку вони хотіли захистити, не бере участь у засіданнях, а агресор, навпаки, повернувся, і статус ПАРЄ стане нижче. Це протилежне тому, на що сподівається ПАРЄ. Нам втрачати нема чого", - пояснив політолог Сергій Таран.


Ще один варіант - пролобіювати відставку Аграмунта з посади президента ПАРЄ. Традиційно президента асамблеї переобирають раз на два роки. В Аграмунта зараз триває перший рік повноважень. Але формально вибори президента мають відбуватися щороку, тож залучивши інших невдоволених політикою іспанця можна посприяти тому, щоб формальне продовження його повноважень у січні 2017-го не відбулося.

Щодо першого варіанту, то гримати дверима варто тоді, коли є певність, що за тобою побіжать навздогін, аби повернути за стіл. У випадку з ПАРЄ такої певності не відчувається.

По другому варіанту робота вже почалась, про що свідчать останні записи наших делегатів Володимира Ар'єва та Ірини Геращенко.


"Думаю, демарш вже не розглядається серйозно. Щодо можливості зняття з посади президента ПАРЄ, то поки що це спроба грати на страхах Педро Аграмунта", - зауважив в коментарі сайту Еспресо голова Ради зовнішньої політики "Українська призма" Геннадій Максак.


Та за його словами, ще треба зібрати підтримку. Одна справа - підтримка окремих членів Європейської народної партії, інша - всієї партії. "І це не згадуючи про інші чотири групи, які буде важко переконати", - говорить Максак.

Гарна новина в усій цій історії з ПАРЄ - Україна, як стало очевидно, має чітко артикульовану позицію щодо Донбасу на міжнародній арені й відстоює її.

Цього тижня ПАРЄ має ухвалити мінімум дві резолюції по Україні, які засуджуватимуть анексію Криму, порушення прав людини на півострові та окупованій частині Донбасу, заборону Меджлісу кримськотатарського народу.

Також очікується виступ на сесії ПАРЄ звільненого нещодавно з полону бойовиків Володимира Жемчугова - того самого, над яким публічно знущався британський "журналіст" Грем Філліпс. Ну а дипломатія в поєднанні з сильною армією може таки дати результат.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині, імовірно, ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
Більше новин