Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Дмитро Гомон
12 жовтня, 2016 середа
14:18

Намагання Кремля виборсатися з міжнародної ізоляції, в яку він сам себе загнав, поцупивши Крим, дають плоди на європейському майданчику

Президент Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Педро Аграмунт на початку тижня заявив, що треба завершити покарання російської делегації та повернути її до зали. "Ситуація, коли Росія відсутня на асамблеї, не на користь нікому - ні Росії, ні асамблеї, ні комусь з інших 46 країн", - вважає він.

Аморфна ПАРЄ

Коротко нагадаємо: російську делегацію позбавили права голосу і виключили з керівних органів ПАРЄ у квітні 2014 року за анексію Криму. Росіяни ж у відповідь зробили ображене личко та заявили, що залишать залу й не братимуть участь у роботі ПАРЄ.

Та схоже, удар виявився болісним. ПАРЄ хоч і малозначуща організація в контексті можливих важелів впливу на міжнародну ситуацію, проте є важливим майданчиком для донесення своєї думки світу. А їх у Путіна взагалі лишилося мало.

Варто розуміти, що у ПАРЄ, яка й раніше не вирізнялася жорсткою позицією (досить згадати війну в Чечні та в Грузії), на повний зріст гуляють проросійські настрої. Існує міцна підозра, що їхніх носіїв матеріально простимулювали.

Тож вдала спроба друзів України продавити рішення позбавити російську делегацію голосу - вже багато. Це була чи не найбільш жорстка можлива санкція з боку Асамблеї.

Повернення вигнанців?

У вересні в Москві побували керівники та заступники керівників усіх п'яти політичних груп асамблеї, про що писав на своїй сторінці в Facebook член української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв. З російської столиці вони повернулися з ультиматумом - що треба зробити, аби російська делегація змилостивилася і повернулася до зали.


"Вперше правила ПАРЄ пропонують змінювати в інтересах однієї країни-члена, а не в інтересах організації, - написав з цього приводу Ар'єв. - Такий підхід викликав несприйняття у всіх колег, з ким я поспілкувався останнім часом, хоча, вочевидь, і прихильників немало. Багато кремлівських "консерв" вибухнуть на цій сесії".


Заява Аграмунта мала підсилити ефект цього ультиматуму. Втім, спроба Кремля все "порєшать" з наскоку провалилась - українська делегація таки не дрімала, провела потрібну лобістську роботу. Але питання все ще стоїть.

Як пише на своїй сторінці Facebook член української делегації в ПАРЄ Олена Сотник, російські лобісти працюють над тим, щоб Росію повернули в парламентську асамблею до 70-річчя Ради Європи. Такий собі "датський" символізм, цілком у дусі радянсько-російських традицій. Задумка така, пише Сотник, що на саміті країн - членів РЄ має бути не 46, а 47.

Олланд підлив олії

Аграмунт у своїй промові зробив також якісь дивні натяки на те, що є "деякі групи" які заважають діалогу для відновлення стосунків з РФ, але "маємо йти вперед". А здається, що це не вперед, а назад.

Долучився до розмазування українського питання ще й президент Франції Франсуа Олланд. Він виступив на сесії ПАРЄ з промовою, у якій, зокрема, йшлося про те, що після виконання безпекового блоку мають пройти вибори на Донбасі, а вже потім Україна отримає контроль над кордоном.

Та які можуть бути вибори там, куди та ж сама ПАРЄ не пускає своїх спостерігачів з міркувань безпеки?

Порадувало лише те, що Олланд зробив так, аби російський президент скасував свій візит до Франції

Лобісти Кремля

Ар'єв уже озвучив кілька прізвищ лобістів інтересів Кремля в ПАРЄ: президент Групи європейських лівих Тіні Кокс і євродепутат від Франції Тьєрі Мар'яні.

Кокс у 2012 році очолював делегацію спостерігачів від ПАСЄ на президентських виборах в РФ, а Мар'яні організовував поїздки французьких депутатів до Криму.

Аграмунт, за словами Ар'єва, лобіює власні інтересиЦей іспанський юрист і політик не остання людина в Європейській народній партії - одній із головних політичних сил політичної сцени об'єднаної Європи.

Питання щодо його відданості демократичним цінностям стоїть давно. Зокрема, багато про нього можуть розповісти правозахисники Азербайджану, особливо Лейла Юнус, яка працювала над списком політичних в'язнів. Доповідь Аграмунта мала на диво багато тез, які відповідали інтересам азербайджанської влади й суперечили інтересам ув'язнених.

Україну за умов, що склалися, чекає важка робота - хоча, а коли було інакше? Особливо у питанні протидії російському лобі в Європі.

Уже оприлюднено два радикальні варіанти дій. Перший - українська делегація може залишити залу засідань ПАРЄ.


"Статус ПАРЄ понизиться, і тоді ПАРЄ буде в дуже незручній ситуації, бо ця країна, яку вони хотіли захистити, не бере участь у засіданнях, а агресор, навпаки, повернувся, і статус ПАРЄ стане нижче. Це протилежне тому, на що сподівається ПАРЄ. Нам втрачати нема чого", - пояснив політолог Сергій Таран.


Ще один варіант - пролобіювати відставку Аграмунта з посади президента ПАРЄ. Традиційно президента асамблеї переобирають раз на два роки. В Аграмунта зараз триває перший рік повноважень. Але формально вибори президента мають відбуватися щороку, тож залучивши інших невдоволених політикою іспанця можна посприяти тому, щоб формальне продовження його повноважень у січні 2017-го не відбулося.

Щодо першого варіанту, то гримати дверима варто тоді, коли є певність, що за тобою побіжать навздогін, аби повернути за стіл. У випадку з ПАРЄ такої певності не відчувається.

По другому варіанту робота вже почалась, про що свідчать останні записи наших делегатів Володимира Ар'єва та Ірини Геращенко.


"Думаю, демарш вже не розглядається серйозно. Щодо можливості зняття з посади президента ПАРЄ, то поки що це спроба грати на страхах Педро Аграмунта", - зауважив в коментарі сайту Еспресо голова Ради зовнішньої політики "Українська призма" Геннадій Максак.


Та за його словами, ще треба зібрати підтримку. Одна справа - підтримка окремих членів Європейської народної партії, інша - всієї партії. "І це не згадуючи про інші чотири групи, які буде важко переконати", - говорить Максак.

Гарна новина в усій цій історії з ПАРЄ - Україна, як стало очевидно, має чітко артикульовану позицію щодо Донбасу на міжнародній арені й відстоює її.

Цього тижня ПАРЄ має ухвалити мінімум дві резолюції по Україні, які засуджуватимуть анексію Криму, порушення прав людини на півострові та окупованій частині Донбасу, заборону Меджлісу кримськотатарського народу.

Також очікується виступ на сесії ПАРЄ звільненого нещодавно з полону бойовиків Володимира Жемчугова - того самого, над яким публічно знущався британський "журналіст" Грем Філліпс. Ну а дипломатія в поєднанні з сильною армією може таки дати результат.

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
07:04
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
Більше новин