Картковий будинок та повоєнна Україна. Топ-5 книжок українською мовою

Ігор Бондар-Терещенко
19 листопада, 2016 субота
16:00

Які книжки українською мовою варто прочитати у листопаді

Події, що відбуваються в цьому огляді "осінніх" новодруків, цілком можна віднести до жанру альтернативної історії, адже в "офіційній" реальності такого просто бути не могло. Ані післявоєнного голоду в Україні, ані виборчих маніпуляцій в Америці, ба навіть людське кохання на все життя – річ в дійсності неуявленна.

І лише створені авторами художні образи – правдиві, актуальні, фактурні – роблять з будь-якої ретроспективи сучасне чтиво. Ну, і нагадують нам, що усе це - та сама правда життя.

Майкл Доббс. Картковий будинок. – К.: КМ-Букс, 2016

null

...Автор цієї книги - екс-радник Маргарет Тетчер і член палати лордів, який не лише розуміється на виборчій стратегії, але й знає всі на входи-виходи у Вестмінстерському палаці, а також тамтешні підводні течії, таємниці і секрети. Зрозуміло, що все це акуратно перекочувало в "Картковий будинок" Майкла Доббса, і не помітити такі речі просто неможливо.

Ні, викладена історія зльоту головного героя на мильній піні інтриг у цьому міжнародному бестселері не настільки відверта та різка. Все-таки, погодьмося, Англія, це американська екранізація грішить «вільним» перекладом мовою гангстерів, ще й реальні дівчата з "Pussy Riot" намагаються нею на прийомі в Путіна спілкуватися. Ну, а в контексті нещодавніх виборів у США роман англійського прозаїка, в якому розкриваються методи приходу до влади, більш ніж актуальний.

Так, наприклад, один з російських депутатів визнав, що будував за таким самим принципом свою виборчу діяльність, а Барак Обама жартома побажав, щоб саме так працювали у Вашингтоні, назвавши головного героя - опонента президента США - "хлопцем, якому багато що вдається". При цьому і згадані «принципи», і те що "вдається" - у героїв роману це зазвичай Підступи, стеження, збирання компромату на конкурентів.

Утім, найголовніше в "Картковому будинку" все-таки не політика, а драма стосунків, закамуфльованих під конфлікт поколінь. Які у консервативному суспільстві не дуже-то й різняться за жагою до життя, чи пак до влади. І всьому дійству автор роману знаходить відповідну чи то метафоричну а чи відверто публічну характеристику. Так, усмішка головного героя «нагадує ручку урни для попелу», а ціна в героїні, яку вона заплатила за успіх - це «домагання від низеньких чоловіків у вогненно-червоних підтяжках».

Кларісе Ліспектор. Час зірки. - Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2016

null

Напевно, найточніше про стиль та стилістику цієї авторки свого часу висловився відомий американський перекладач Григорій Рабаса. "Я був вражений зустріччю з рідкісною жінкою, - вигукував він, - яка виглядає, як Марлен Дітріх, а пише, як Вірджинія Вульф!". Хай там як, але стиль письма Ліспектор – справді легкий, нехитрий і, звичайно ж, пристрасний.

Утім, усе це, можливо, лише в українському перекладі, за що маємо дякувати перекладачу. Бо це не "містечкова" проза Бруно Шульца або Йозефа Рота – п’янка, екзотична і безумовно "колоритна" - хоч би які близькі були родинні зв'язки цих авторів з українськими корінням, а цілком "міська" і навіть "європейська»". (У 1940-х роках Ліспектор мешкала в Європі).

Насправді, це історія непримітної друкарки, "дівчини з південного сходу", розказана від імені юнака, який єдиний не помічає її ущербності, готовий дарувати їй квіти, парфуми і слова. Свінг його летючого стилю перетворює героїню снів у джазову "дівчину з Іпанеми" у виконанні легендарного Стена Ґетца (Станіслава Гаєцького, видатного американського джазового музиканта українського походження) і "кінематографічну" Амелі, яка безтурботно посміхається всім на вулиці, оскільки її все одно ніхто не помічає.

Пауло Коельйо. Шпигунка. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016

null

Відомий автор адаптації реальності в зручну модель недільного чтива цього разу несподівано звернувся до теми фемінізму. Ну, і звісно, що вже від самого початку його роману все дійство має цілком "кінематографічний" вигляд - вояки сумлінно й показово розстрілюють арештантку, а офіцер робить контрольний постріл. У чому ж була її вина, як пояснює вона сама, найвідоміша зі шпигунок усіх часів та народів, ця сама легендарна Мата Харі?

"Я думала, що могла маніпулювати тими, хто хотів знати державні секрети; я думала, що німці, французи, англійці й іспанці ніколи не мали сили мені опиратися, а завершилося все тим, що зманіпулювали мною". Тобто чоловічій світ в історії шпіонажу, як бачимо, переміг, але насправді гору взяли жінки, бо їх карали вже за те, що вони жіночні, або,як каже героїня, "оскільки в більшості випадків моя провина полягала лише в тому, що я булла емансипованою жінкою у світі, керованому чоловіками".

Таким чином, у найновішому романі Паоло Коельйо белетризована історія відомої шпигунки виростає на своєрідний маніфест проти світу патріархального – на захист відроджуваного у "шпигунський" спосіб матріархату. І всі злочини головної героїні, усе її шпигунство і загалом будь-які дії на користь тієї чи іншої держави – це всього лише поширення пліток у салонах вищого світу, де вона оберталася.

І вся її "шпигунська" майстерність в інтерпретації автора – це перетворення бабських пліток на "секрети" і "державні таємниці", які Мата Харі поширювала заради чоловічої уваги, влади і грошей. І так само, як всі, хто звинувачував її в усіх "шпигунських" гріхах, врешті-решт покаравши на смерть, чудово знали, що нічого нового вона не розповідає. Власне, як сам автор роману, який лише нагадав нам про історію жінки, що прагла (і досягла) уваги у доволі вишуканий спосіб.

Ніколас Спаркс. Записник. – Х.: Віват, 2016

null

…Що й казати, картинку малювати автор цього роману вміє. А це ж головне, щоби в сучасного читача одразу образ вималювався, пейзаж склався, ситуація вибудувалася. Тож уявіть собі старого, який, наче Клінт Іствуд в "Гран Торіно", сидить біля вікна, затуманеного "подихом майже згаслого життя". Шарф, який сплела дочка на його день народження тридцять років тому, не гріє душу, бо наш герой не може зігрітися від часу, "коли Джордж Буш був президентом", а медсестри за спиною в будинку престарілих знай собі пліткують.

І застереження на початку оповіді недаремне – будь-які збіги з реальним життям випадкові, а імена, герої та події  – витвір авторської уяви, бо таке мало з ким може статися. А саме – читання старого записника, що повертає усім іменам, героям та подіям несподівану силу, творячи з буднів старого справжнє диво, а з нашого читання чужої долі -  Книгу життя минулих поколінь.

Звісно, це про кохання. Ясна річ, що романтики назвуть цю історію драмою, а циніки - трагедією. Передбачаючи це, герой не скаржиться, свідомий того, що міг би нам на потіху "наповнити скаргами й цирковий намет", а намагається повернутися, та й нас повернути до того самого місця, але багато років тому. Коли шарфи ще гріли, президентам вірили, а споглядання світу з веранди в жовтні 1946 року не було таким тоскним і гідним ностальгійної екранізації, як у випадку із "Записником" Ніколаса Спаркса.

Маргарита Хемлін. Дізнавач. – Х.: Фабула, 2016

null

Актуальний цей роман для нашого часу не лише тому, що він страшний і водночас страшенно цікавий. Просто написала його українка з Чернігова, будучи в статусі зірки нової московської журналістики 1990-х і знаковим персонажем з легендарної шпальти мистецтв в газеті "Сегодня". І свій роман вона так само компонує, немов захопливу історію епохи. І насамперед як гостросюжетне кіно. Що, додамо, притаманно її постмодерністському поколінню, в якому, наприклад, герой роману ще однієї зірки того часу, В’ячеслава Куріцина заробляє на життя тим, що "танцює кіно".

За часів, описаних у "Дізнавачі" Хемлін кіно зазвичай було героїчне. "Чапаєв", "Олександр Невський"… А сама вона, до речі, працювала ще й на телебаченні. Можливо, саме тому її роман це детектив, бойовик, загалом жанрово-містична картина сірої радянської дійсності післявоєнного зразка. Таким чином, у своєму творі історично правдивому і по-авторському суб’єктивному Хемлін одночасно (і дуже вдало) сполучує стилістику сучасного кінематографу в дусі фільму "Видок" з Жераром Депардьє і серіалу "Ліквідація" з Володимиром Машковим та історично-містечкову модальність одеської прози в стилі Ісака Бабеля.

Іноді буває важко розрізнити за місцевою, "південною" говіркою героя згаданого серіалу Давида Марковича Гоцмана і героя роману Хемлін співробітника міліції Михайла Івановича Цупкого. Біля якого, зважмо, і в кіно, і в романі, і в житті обов’язково стоїть місцевий, зазвичай малоросійський начальник. Який-небудь Свириденко Максим Прокопович, як у Хемлін, або суто "гоголівський" персонаж, начальник міліції з будьонівськими вусами Андрій Остапович Омелянчук в "Ліквідації".

Читайте також:
Київ
+23°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.81
  Купівля 36.81
  Продаж 37.37
 • EUR
  Купівля 39.62
  Продаж 40.43
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
8 червня
19:17
Олексій Резніков
Україна може створити ракети з дальністю ураження понад тисячу км, - Резніков
19:10
Ексклюзив
Дмитро Разумков
Влада знала, що забере доплати у військових ще у листопаді минулого року, - нардеп Разумков
19:02
посольство Росії в Румунії
Румунія оголосила про видворення 40 співробітників посольства Росії
19:00
Огляд
Переможні новини
Переможні новини 470 дня війни: успіхи ЗСУ біля Бахмута та ануляція ліцензій телеканалів Медведчука, Шуфрича та Мураєва
18:51
окупанти в Криму
Окупанти використовують як живий щит людей, евакуйованих із затоплених населених пунктів, - Генштаб
18:42
Ексклюзив
Маргарита Сімоньян і Володимир Путін
Пропагандисти РФ налякані контрнаступом ЗСУ, в їхньому інформпросторі почалася дестабілізація, - в. о. керівника Центру протидії дезінформації при РНБО Шаповалов
18:40
Каховська ГЕС, затоплена Херсонщина
Україна доповнила позов проти Росії у ЄСПЛ через підрив Каховської ГЕС
18:36
Кличко звільнив чиновника КМДА, якого ЗМІ "спіймали" за святкуванням із забудовником у ресторані під час комендантської години
18:17
Ексклюзив
екологія
Все, що винесе вода у Чорне море внаслідок підриву Каховської ГЕС, перетворить його на органічну кашу, - еколог
18:12
Міжнародний кримінальний суд
РФ звинуватила Україну в підриві Каховської ГЕС у Міжнародному суді ООН, - російський дипломат
18:07
OPINION
Андрій Кокотюха
Чому саме мертвий Цой в Україні живіший від усіх живих
17:48
Нова пошта
"Нова пошта" і БФ "Онуки" запустили безкоштовну доставку допомоги постраждалим від підриву Каховської ГЕС
17:30
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
НАТО має план на випадок аварії на Запорізькій АЕС, – помічниця Столтенберга
17:15
НАТО
"Цю катастрофу спричинила війна РФ проти України": у НАТО відреагували на підрив Каховської ГЕС
17:15
підрив Каховської ГЕС
Через підрив Росією Каховської ГЕС в окупованих Олешках потонули щонайменше 8 людей, – мер
17:04
Оновлено
обстріл Херсонщина
Росіяни обстріляли Херсон: поранені 9 людей, зокрема волонтер із Німеччини, рятувальники, поліцейський
16:53
Ганна Маляр
Маляр: на Бахмутському, Авдіївському та Лиманському напрямках ворог намагається наступати, на півдні тривають бої за Велику Новосілку
16:49
соціологічні опитування
Дослідження: 71% опитаних росіян вважають, що платити Україні репарації не потрібно
16:29
"Дивом вижили!": головний рабин України потрапив під російський обстріл у Херсоні, прибувши евакуювати людей
16:20
Віктор Медведчук
Нацрада анулювала ліцензії проросійських телеканалів Медведчука, Шуфрича та Мураєва
16:20
Сергій Аксьонов
Окупанти прогнозують втрату частини врожаю рису в Криму через підрив Каховської ГЕС
16:01
OPINION
Влад Дідусь
Куди гірше? Це питання стоятиме, поки існує Росія
15:52
ООН
ООН готова евакуювати жителів з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини щойно РФ надасть доступ
15:45
Володимир Зеленський
"Авжеж, вони бояться": Зеленський сказав, що його діти залишаються в Україні
15:16
Ексклюзив
Коли Росія йтиме з Криму, вона знищить все, - головний редактор видання BlackSeaNews Клименко
15:15
Оновлено
Президент Украины Зеленский посетил затопленный Херсон
Зеленський відвідав Херсонщину й Миколаївщину, які постраждали від підриву дамби Каховської ГЕС
15:13
Армія РФ обстріляла школу в Олешках, де рятувалися мирні жителі
14:57
Кукурудза
Україна через підрив росіянами Каховської ГЕС може втратити кілька млн тонн урожаю, - Мінагрополітики
14:55
Ліонель Мессі
Atlantis Animation розпочала роботу над мультфільмом про Ліонеля Мессі
14:41
Оновлено
Ексведучий Fox News Такер Карлсон звинуватив Україну в підриві Каховської ГЕС. Кулеба назвав його негідником
14:39
WhatsApp
Meta запускає у WhatsApp функцію створення каналів за аналогією з Telegram
14:31
Найяскравіший гамма-спалах
Учені виявили, що найяскравіший гамма-сплеск має унікальну струменеву структуру
14:24
Картина "Берегині" Поліни Райко
Будинок-музей Поліни Райко на Херсонщині найімовірніше опинився під водою, - Мінкульт
14:20
окупанти, орки
Окупанти провели фільтраційні заходи в Кирилівці: частина цивільних після допиту не повернулась додому
14:12
ДБР
ДБР затримало екснардепа та інших власників і топменеджерів концерну, який працював на російський ВПК після вторгнення РФ
14:06
Порошенко передав техніку
Порошенко передав техніку морпіхам та бійцям президентської бригади, які воюють на Сході
14:05
на фото: прапор РФ
"Пали російське": рух "Жовта Стрічка" закликав партизанів до нової акції до Дня РФ
14:00
OPINION
Сергій Марченко
Влада vs волонтери: помста за публічні ляпаси
13:47
3 окрема штурмова бригада
Близько 30 загиблих і 40 поранених росіян: 3-тя штурмова бригада відкинула ворога на 1,8 км вздовж фронту поблизу Бахмута
13:38
Владислав Атрошенко, мер Чернігова
Атрошенко заявив, що отримав трудову книжку із записом про звільнення з посади мера Чернігова за рішенням суду
Більше новин