Як український футбол програє снігопадам
Минулого тижня через снігопади було скасовано три матчі Кубку та чемпіонату України з футболу
Сувора погода
Стадіон у Охтирці
Минулого тижня в українському футболі сталося одразу кілька резонансних подій. Було скасовано два матчі чвертьфінальні матчі Кубку України та одну гру національного чемпіонату.
30 листопада судді через незадовільний стан поля скасували кубкові ігри. У Охтирці не відбулася зустріч між місцевим "Нафтовиком-Укрнафтою" та київським "Динамо", а у "Полтаві" господарі не змогли провести гру з донецьким "Шахтарем". 4 грудня з тієї ж причини не відбувся матч 17-го туру чемпіонату України у Сумах, де донецький "Олімпік" мав приймати львівські "Карпати". Водночас, 3 грудня у Полтаві на стадіоні "Ворскла" імені Олексія Бутовського, попри снігопад, зустріч між "Ворсклою" та київським "Динамо" відбулася.
Скасовуючи ігри, арбітри Дмитро Кутаков, Сергій Березка та Ярослав Козик посилалися на промерзлі поля, які несли ризик травм для футболістів. Хоча представники "Нафтовика-Укрнафти" та "Полтави" наполягали, що зробили від них усе залежне, аби матчі відбулися, втрутилася погода і через сильні морози поля стали мов бетонні.
"Ми знаємо чимало прикладів, в тому числі і в єврокубках, коли матч відбувався, як то кажуть, за будь-якої погоди", - наполягав директор охтирського клубу Андрій Полунін. Навіть головний тренер "Динамо" Сергій Ребров зазначив, що на охтирському газоні цілком можна було грати, а він особисто провів на подібних полях чимало матчів. Проте футболісти київського клубу та "Шахтаря" наполягали, що у поле навіть не застрягали шипи на бутсах, через що був великий ризик отримати ушкодження. Тож врешті матчі було вирішено перенести.
При цьому існує велика вірогідність, що ці ігри взагалі не відбудуться, а господарям будуть зараховані поразки. Принаймні, покарати "Полтаву" та "Нафтовик-Укрнафту" закликав президент Прем’єр-ліги Володимир Генінсон, який підкреслив, що усі арени клубів вищого дивізіону за регламентом мають бути обладнані полями з підігрівом. Найпарадоксальніше у цій ситуації, що до клубів нижчих дивізіонів подібні вимоги не висуваються, тож якщо Контрольно-дисциплінарний комітет Федерації футболу України все ж зарахує цим клубам поразки, то виникне юридична колізія.
Фінансова скрута
Тренер "Шахтаря" Паулу Фонсека
З цієї ситуації є кілька виходів. Найпростіше було б взагалі не призначати кубкові матчі на кінець листопада, коли погодні умови можуть бути такими, як зараз. Тим більше, що протистояння Кубка України складаються з одного матчу і втиснути їх у календар у жовтні було цілком можливо.
Набагато складніше примусити команди нижчих ліг встановити підігрів. Тому що в умовах фінікової кризи в українському футболі це виглядає малоймовірним. Лише плівка, якою вкривають газон від снігу коштує 300 тис грн., а встановлення системи підігріву обійдеться у понад 1 млн гривень, при тому, що ще 25 тис грн. доведеться витрачати щодоби для її функціонування. Зараз більшості клубів це не по кишені.
Якщо з "Полтавою" та "Нафтовиком-Укрнафтою" ситуація є суперечливою, то з "Олімпіком" та його матчем у Сумах на стадіоні "Ювілейний" все більш-менш зрозуміло. Донецький клуб не зміг належним чином підготувати стадіон до матчу та заслуговує на технічну поразку від "Карпат" за регламентом. Поле арени було засніженим, хоча воно обладнане підігрівом – просто заздалегідь його ніхто не увімкнув.
Слабким виправданням "Олімпіку" слугує лише те, що для клубу це лише умовно домашня арена. Слабким, тому що контролювати ситуацію приймаючий клуб зобов’язаний. У крайньому випадку можна було перенести матч на іншу арену. Ті ж донецький "Шахтар" та луганська "Зоря" теж є вимушеними "гастролерами", але подібних проблем у них не виникало.
Глухий кут
Матч "Ворскла" - "Динамо"
Також варто зазначити, що й підігрів не завжди рятує при складних погодних умовах. Минулої суботи він був увімкнений на стадіоні "Ворскла" імені Олексія Бутовського, але за умов снігопаду поле все рівно було вкрито снігом. Зрозуміло, що в таких умовах більш класним командам діяти складніше. От і "Динамо" не впоралося з полтавчанами та негодою та задовольнилося нічиєю 2:2. Результатом, який може поставити хрест на сподіваннях команди Сергія Реброва відстояти чемпіонський титул. Кияни зараз йдуть другими та відстають від лідируючого донецького "Шахтаря" на 10 очок.
Найскладніше у цій ситуації, що уникнути грудневого футболу в Україні не видається можливим. Так чи інакше, внутрішній календар національного чемпіонату прив’язаний до європейського, адже на початку грудня відбуваються вирішальні матчі групового раунду Ліги чемпіонів та Ліги Європи. Тому провідним українським клубам необхідна ігрова практика перед цими матчами.
Її відсутність негативно вплине на конкурентноздатність наших представників у континентальних турнірах. Це вже неодноразово було доведено українськими клубами у весняній частині єврокубків. До неї вони підходять після трьох місяців без офіційних матчів, тож суперники, які весь цей час грають у своїх чемпіонатах, заздалегідь перебувають у вигіднішому становищі. Тож давати їм фору ще й на груповому раунді – неприпустимо.
- Актуальне
- Важливе