Православний кримінал. Чому хочуть посадити нардепа Новинського
Через церковно-політичні справи часів Януковича нардеп Вадим Новинський може отримати 5 років позбавлення волі. Чому
У четвер, 8 грудня, Верховна Рада дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності депутата від "Опозиційного блоку" Вадима Новинського. За це проголосувало 228 народних обранців.
Саме цього вимагала Генеральна прокуратура, яка ще у листопаді внесла в парламент подання про притягнення Новинського до кримінальної відповідальності в межах кримінального провадження, відкритого ще у травні 2014 року. Без позбавлення недоторканності нардеп міг проходити по справі тільки, як свідок.
Еспресо.ТV вирішило пояснити читачам, у чому підозрюють опального нардепа.
Провадження, по якому проходить і Новинський, було порушено проти колишнього президента України Віктора Януковича та інших колишніх посадових осіб (Віталій Захарченко, Валерій Коряк), які у свій час начебто здійснювали тиск на Українську православну церкву (МП). Про це неодноразово заявляв генпрокурор Юрій Луценко.
Як встановило слідство, Януковичу, для того щоб забезпечити лояльність виборців на майбутніх президентських виборах-2015 року, потрібно було, щоб митрополит Володимир відрікся від посади та щоб на зміну йому прийшов інший предстоятель – митрополит Бориспільський та Броварський Антоній, який би здійснював вплив на своїх підлеглих та парафіян.
Інфографіка ГПУ
Для того щоб досягти цієї мети, у 2013 році колишніми керівниками МВС на замовлення Януковича були зібрані відомості відносно осіб, наближених до митрополита Володимира.
Представники колишньої влади звернули увагу на найближчого помічника предстоятеля архієпископа Олександра Драбинка, який тоді проходив свідком по справі викрадення з території Києво-Печерської лаври двох черниць. Дізнавшись про це, колишній міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко за попередньою домовленістю з Януковичем вирішив через Драбинка переконати митрополита Володимира відректися посади.
Інфографіка ГПУ
За допомогою колишнього начальника київської міліції Валерія Коряка, у червні 2013 року Захарченко викликав архієпископа та, погрожуючи тому арештом по справі викрадення, змусив написати заяву про надання особистої охорони.
Таким чином, Драбинко опинився під цілодобовим конвоєм, який слідкував за кожним його кроком. За це відповідав заступник командира "Грифон" Олександр Олішевіч, якому було наказано узгоджувати всі пересування Драбинка з Коряком.
Крім того, на деякий час Драбинка позбавили користування телефонним зв’язком, спілкування з іншими людьми, та утримували його у різних готелях, лишаючи змоги повернутися додому. Починаючи з червня, Драбинко неоднарозово привозили до МВС та ГУ МВС у м. Києві, де під час зустрічей з Захарченком в нього вимагали переконати предстоятеля УПЦ МП написати заяву від зречення. Але він відмовлявся.
"Майже півроку – з 17 червня 2013 по 13 грудня 2013 року – я був змушений перебувати під конвоєм на різних об’єктах, в тому числі готельних комплексах, де на мене чинили тиск, вели "роз’яснювальну" роботу, намагалися споювати…Це були справжні психологічні тортури", - розповідав Драбинко виданню "Українська правда".
За словами Луценка, помічника патріарха Володимира – Олександра Драбинка тримали в неволі 179 діб.
Майже через три місяці, у вересні 2013 року відбулася зустріч митрополита Володимира з Віктором Януковичем, під час якої обговорювалося питання звільнення Олександра Драбинка. Саме на ній у був присутній Вадим Новинський, який на той час був відповідальним за діяльність української православної церкви та мав різноманітні зв'язки в російській православній церкві.
Інфографіка ГПУ
За словами генпрокурора Юрія Луценка президент-втікач Віктор Янукович призначив Вадима Новинського відповідальним за діяльність УПЦ вже через 2 дні після обрання його нардепом.
Саме на Новинського потім поклали подальшу долю Драбинка, депутат потім начебто неоднарозово телефонував Коряку та надавав вказівки стосовно пересування архиєпископа. Можливість вільно пересуватися Олександр Драбинко отримав лише 13 грудня 2013 року.
"Слідство має факти про 40 з'єднань з мобільного Новинського на мобільний Коряка в період утримання в неволі Олександра Драбинка з 16 вересня по 14 грудня 2013 року. Це з'єднання тільки з мобільних, чи були зєднання зі стаціонарних телефонів, ми встановити не можемо", - сказав Луценко.
Саме ці дії, як стверджують в ГПУ, і доводять про те, що Новинський знав про намір Януковича про усунення митрополита.
У травні 2014 року було порушено кримінальне провадження проти колишнього президента Віктора Януковича та колишніх високопосадових осіб відносно тиску на митрополита Володимира та архієпископа Олександра Драбинка. Вадим Новинський спочатку проходив по ній у якості свідка, але у листопаді ГПУ направила подання стосовно притягнення його до кримінальної відповідальності.
Новинського звинувачують за 2 статтями: незаконне позбавлення волі або викрадення людини (ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу України) та перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу (ч. 1 ст. 365).
Таким чином, нардепу Вадиму Новинському загрожує позбавлення волі на срок до 5 років.
Також, за словами глави ГПУ Юрія Луценка ще є багато господарських справ, де фігурує прізвище Новинського, але поки немає претензій кримінального характеру, які могли б дати нам підозру.
Незважаючи на це Новинський неодноразово заявляв про те, що цю справу він бачить лише як тиск на нього через бізнес- інтереси, а також як політичне переслідування.
"У ньому немає жодних доказів моєї вини. У звинувачені багато юридичних помилок, ляпів, і воно повністю юридично "ганебне", - говорив нардеп.
- Актуальне
- Важливе