Кіберспорт. Як українці заробляють мільйони, граючи у комп'ютерні ігри

Дмитро Марценишин
5 січня, 2017 четвер
11:15

Кіберспорт перетворився у популярний вид спорту, який має мільйони прихильників по всьому світу та потужних спонсорів

Зміст

Що таке кіберспорт

null

Власне кіберспорт являє собою віртуальне змагання у комп'ютерні ігри, у який беруть участь команди, або окремі гравці.

Неофіційні змагання розпочалися ще понад 20 років тому, коли з'явилася перша мережева "стрілялка" – Doom 2, у яку можна було одночасно грати одразу багатьом геймерам. А перший офіційний турнір було організовано 1997 році, коли у США заснували Кібератлетичну професійну лігу (CPL), у якій змагалися у Quake.

Сучасний кіберспорт налічує чимало дисциплін, які відрізняються за профілем ігор – шутери від першої особи (Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch), стратегії реального часу (StarCraft2), симулятори (FIFA, Project CARS), командні рольові ігри з елементами тактико-стратегічної гри (Dota 2, League of Legends, World of Tanks, Heroes of the Storm, Panzar). І це навіть близько неповний перелік.

За турнірами можна спостерігати, як на спеціалізованих сайтах і телеефірі, так і наживо. Сучасні кіберспортивні змагання збирають багатотисячні арени, а картинка з моніторів змагань виводиться на гігантські екрани, з яких за перебігом подій слідкують вболівальники.

Які проводяться змагання

Через розмаїття ігрових напрямків кіберспорту організовується й велика кількість міжнародних змагань. Одним з наймасштабніших є турнір The Internationals, у якому грають у Dota 2. Цього року призовий фонд цих щорічних змагань, які приймає американський Сіетл сягнув $20 млн. Переможці з китайської команди Wings Gaming отримали $9,1 млн.

Участь у турнірі брала й українська команда Natus Vincere, яка розділила 13-16 місця та поклала до кишені $103 тис. Але цей результат наших кіберспортсменів не повинен вводити у оману. Насправді Natus Vincere мають у світі статус культової команди і той самий The Internationals у 2011 році вигравали. Тоді Іван Антонов, Данило Ішутін, Олександр Дашкевич, Дмитро Купріянов та Клемент Іванов заробили $1 млн.

Загалом за час свого існування Natus Vincere зібрали $6,2 млн призових, що є шостим показником серед усіх команд світу. Лідирує ж за цим показником американська Evil Geniuses з $15,3 млн.

Що таке кіберспортивна Олімпіада

null

Відзначалися українці і на інших престижних змаганнях - World Cyber Games, своєрідному аналогу Олімпійських ігор, де команди формуються за національним принципом. Українці неодноразово вигравали бронзові нагороди - в 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2011. А у 2010 та 2013 нашим кібератлетам дісталося золото.

В 2010-му у Лос Анджелесі у Counter-Strike найсильнішою виявилася все та ж Natus Vincere, яка того ж року також тріумфувала на Intel Extreme Masters та Electronic Sports World Cup та стала першою у світі командою, які вдалося виграти за сезон усі ці турніри. А у 2013 чемпіоном з World of Tanks була інша українська команда – Dignitas.

Які турніри відбуваються у Україні

null

Регулярно приймає великі кіберстарти й Україна. Причому вони вже вийшли з тісних геймерськи клубів на великі арени. Так у травні цього року на НСК "Олімпійський" відбувся турнір з Control Strike - StarSeries з призовим фондом у $100 тис. А у вересні у палаці "Україна" за аншлагу минули фінальні змагання цієї серії, учасники яких розіграли $300 тис.

Попри суттєві досягнення українських гравців, кіберспорт в України не має офіційного статусу виду спорту, хоча він визнаний у багатьох країнах світу.

Чому кіберзмагання – це справжній спорт

null

Напевне, у масовій свідомості побутує скепсис, що кіберзмагання - це лише тривіальні комп'ютерні іграшки, але насправді це не так. Кібератлети виского рівня багато в чому схожі на професійних спортсменів. Вони тренуються по 8-10 годин на добу, разом з тренерами до дрібниць розробляють тактику та стратегію та аналізують помилки.

Від професійних гравців вимагається відмінна реакція, середній вік кіберспортсменів 22-23 роки, а у 25-30 вони зазвичай завершують активні виступи. Переслідують кібератлетів і професійні травми рук, спричинені одноманітними рухами та хронічні проблеми із зором, які виникають, через тривале перебування перед комп'ютером.

Навіщо кіберпідрозділ "Динамо"

null

Останнім часом у кіберспорт аткивно почали інвестувати футбольні клуби. Так у грудні про відкриття кіберспортивного підрозділу оголосила найтитулованіша команда України – "Динамо".

Кияни підписали контракт з професійним гравцем у FIFA 17 Віталієм "Labotryas" Мухою, який відтепер представлятиме динамівців у всіх міжнародних та українських змаганнях.

Тим самим "Динамо" наслідувало тенденцію, яка поширюється  серед європейських клубів, які виявляють все більший інтерес до кіберспорту. Його розвивають французький ПСЖ, англійські "Манчестер Сіті" та "Вест Хем", іспанська "Валенсія", італійська "Сампдорія", німецький "Шальке" та голландський "Аякс". А розробник комп'ютерних ігор – EA Games вже анонсував на 2017 рік серію турнірів з FIFA 17 з найбільшим у історії цього футбольного симулятора призовим фондом у $1,3 млн.

У кіберспорті футбольні боси також розгледіли потенціал. У час коли професійні геймерські турніри за своєю популярністю вже перевершують "класичні" види спорту та забирають десятки тисяч глядачів на трибунах, його складно не побачити.

Чому це лише початок

null

Кіберспорт поступово "обростає" притаманними популярним змаганням атрибутами. Йому присвячені окремі рубрики на великих спортивних сайтах, букмекерські контори приймають на турніри ставки, а телебачення веде прямі трансляції найбільших турнірів.

Кіберспортивні змагання показують такі впливові канали, як німецький Sport1 та американський ESPN. Лише цьогорічний фінальний матч The International у світі на різних платформах подивилося 5,5 млн глядачів. А у майбутньому аудиторія обов'язково зростатиме, адже комп'ютерні ігри стали невід'ємною частиною життя. Так, професійними гравцями стають одиниці, але мільйони геймерів із захопленням спостерігатимуть за змаганнями професіоналів.

Найпотужніші виробники комп'ютерної техніки та програмного забезпечення, які й так є головними спонсорами кіберспорту, не залишать таку аудиторію поза увагою. Тож з кожним роком у кіберспорті обертаються все більші гроші.

Скажімо, якщо у 2011 році сумарний призовий фонд турнірів з Dota складав лише 1,6 млн, то цього року він вже перевищив $31 млн – і це ще не остаточні дані.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
11 січня
23:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись на декількох напрямках у Донецькій області, - DeepState
23:04
Хуан Родрігес
"Шахтар" запропонував 6 млн євро за 19-річного футболіста збірної Уругваю
22:50
Ексклюзив
Ілон Маск
Інтереси Маска та Путіна співпадають, США можуть стикнутися з фашизмом, - Портников
22:46
Аліса Вейдель ("Альтернатива для Німеччини")
"Альтернатива для Німеччини" затвердила кандидаткою у канцлери Алісу Вайдель, що обіцяє знести вітрові електростанції та видворити нелегалів
22:34
Роберт Фіцо
"Ходить по Європі і жебракує": Фіцо розкритикував Зеленського та Україну
21:56
У Голосіївському районі Києва маршрутка зіткнулася з мінівеном: двоє загиблих, серед поранених діти
21:55
Курахове
"Стирають Дачне": у DeepState розповіли про дії росіян після окупації Курахового
21:40
Ексклюзив
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін націлився на Сумщину, Харківщину, Дніпропетровщину. І це не остаточна його мета, - Портников
21:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
21:21
Туркі Аль аш-Шейх
"Сказав, що буде битись": Туркі Аль аш-Шейх розповів, що йому пообіцяв Усик
21:10
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
20:52
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі відвідає інавгурацію Трампа
20:29
Скабєєва
"Вкрали корейців": пропагандистка Скабєєва влаштувала істерику через солдатів КНДР, яких взяли в полон
20:10
Кіт Келлог
Представник Трампа Келлог зустрівся у Парижі з іранською опозицією
20:01
OPINION
Генеалогія страху
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
17:03
У Гришиному біля Покровська росіяни вбили цивільного та поранили п'ятьох в області
17:00
Огляд
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
Ломаченко може побитись з росіянином, а "Реал" готовий позбутись Луніна: головні новини українського спорту за тиждень
16:47
Молдова
Молдова працевлаштувала 1598 українських біженців
16:40
Огляд
ракета "Трембіта"
Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі
16:37
Ексклюзив
нафта танкер
Удар по тіньовому танкерному флоту РФ: економіст Пендзин про новий санкційний пакет
16:28
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 121 боєзіткнення, з них 56 – на Покровському напрямку
16:12
Литва прапор
Обіцяні Литвою БПЛА для України, які мали прибути наприкінці 2024 року, досі лежать на складах: влада звинувачує бюрократію
16:08
зниклі безвісти
Влітку 2024 року Росія вивезла понад 3 тис. дітей з ТОТ Херсонщини на "перевиховання"
16:03
OPINION
блог Сергій Таран
"Офіс простих рішень" Трампа припинив свою роботу, так і не відкрившись
16:01
Німеччина солдат армія
Німеччина створює дивізію тероборони: з якою метою
Більше новин