live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Анастасія Пашинська 12 квітня, 2017 середа

Марс, позаземне життя та 9-та планета. Як люди за рік наблизились до зірок

На честь Дня космонавтики редакція Еспресо нагадує про те, як сильно просунулося людство в освоєнні космосу за минулий рік

Міжнародний день космонавтики з'явився після польоту радянського космонавта Юрія Гагаріна на навколоземну орбіту. 12 квітня – не випадкова дата. Керівником ракетної програми був академік Сергій Корольов, радянський вчений українського походження.

Корольов дізнався, що американські астронавти летять на орбіту 20 квітня. Вирішивши за будь яку ціну обігнати американських колег, Корольов відправляє Гагаріна на сконструйованій поспіхом ракеті.

Зараз стосунки людини і космосу змінились кардинально. Вже нікого не здивуєш орбітальними польотами. 2016 рік і початок 2017 принесли багато цікавих відкриттів, люди почали мріяти про Марс, польоти на орбіту стали комерційними

Колонізація Марса

Ще у вересні 2016 року мільярдер Ілон Маск розповів про свою місію - колонізацію Марса. Підприємець заявив, що в майбутньому Землю чекають всілякі катаклізми, і щоб уберегти людство від зникнення, необхідно освоювати нові планети, і починати потрібно з Марса.

Марс багатий на природні ресурси і має власну атмосферу. Якщо нагріти цю холодну планету, тут можна навіть вирощувати рослини. Нагрівання призведе до підняття тиску атмосфери. Марсіанська вода, що знаходиться в стані пари чи льоду, перетвориться на звичну для людини рідину.

У США існує безліч комерційних компаній, що спеціалізуються на космічних розробках. Кожна пропонує свій план і цінник. В країні присутня конкуренція на космічному ринку, яка не дає компаніям розслабитися. Тому США поки лідирують в гонці за Марс.

Колонізаторів Марса чекає ще безліч справ. Наприклад, вирішити проблему з радіоактивним випромінюванням — через три роки перебування на Марсі у переселенців з'явиться гостра променева хвороба. Або знайти спосіб безпечно посадити корабель.

Оптимальні місця для посадки вже визначені: Deuteronilus Mensae, Phlegra Montes, Utopia Planitia і Arcadia Planitia. Подивитися місця для майбутньої колонії можна на картах Google Mars.

Винахід міжпланетної маршрутки

Ще однією проблемою стала фінансова частина плану колонізації Марса. Охочих полетіти в космос мільярдерів виявилося не так вже й багато. І компанія SpaceX вирішила, що потрібно знизити вартість квитка на Марс хоча б до 200 тисяч доларів.

Щоб отримати такий цінник, необхідно перетворити дорогі одноразові комплектуючі корабля в багаторазові.

В цьому році 30 березня компанії SpaceX вдалося посадити повторно використану ракету-носій Falcon 9. Люди тепер можуть літати і використовувати орбітальні ракети-носії повторно.

Ракети-носії є найдорожчою частиною корабля. Через неможливість посадки і незворотних ушкоджень, ракети визнавалися недієздатними як тільки вони виходили в космос. Для кожної місії на орбіту будувалася нова ракета, вартістю в сотні мільйонів доларів.

Відкриття двійника Сонячної системи

23 лютого 2017 року організація NASA зібрала термінову конференцію, на якій розповіла про виявлення семи нових планет у системі Trappist-1. Це найбільша кількість планет, розташованих в одній системі, окрім Сонячної.

Своїм відкриттям вчені спростували теорію про те, що для появи Землі склалися випадкові умови — таких випадків може бути багато, а значить ми не самотні у всесвіті. 

На трьох із семи планет можлива своя атмосфера, вода в рідкому стані, кисень і навіть життя. Вчені одразу почали мріяти, як було б здорово колонізувати ці планети.

Але є невелика проблема — система Trappist-1 знаходиться в сузір'ї Водолія, в 40 світлових роках від Землі. Але людство не навчилося подорожувати зі швидкістю світла. Найшвидшою ракетою на сьогоднішній день вважається ракета Saturn V. З максимальною швидкістю в 69 тисяч кілометрів на годину, ми доберемося туди через 626 мільйонів років.

Швидкість світла один мільярд кілометрів на годину. Чи зможе людина коли-небудь пересуватися з такою швидкістю? Якщо розцінювати швидкість як векторну величину з постійними показниками і напрямком, то крейсерська швидкість корабля рано чи пізно досягне швидкості світла.

Але чи витримає людське тіло таке навантаження? 

Таємниця дев'ятої планети

Насправді людство ще не встигло вивчити власну Сонячну систему, а вже намагається перескочити на вивчення Trappist-1.

Ось вже рік астрономи всього світу намагаються знайти 9 планету. Статус 9 планети в Сонячній системі належав Плутону, якого з 2006 року перестали вважати повноцінною планетою: розміром не вийшов. Плутон менше Місяця, і це нікого не засмучувало до тих пір, поки не почали знаходити об'єкти розміром з Плутон. Тоді перед вченими стала дилема: визнати всі виявлені об'єкти планетами, або виключити Плутон зі списку.

До незадоволення вчених, Міжнародний астрономічний союз вніс зміни в стандарти планет. Правила відкриття нових планет ускладнилися. А Плутон визнали частиною Пояса Койпера, який межує з орбітою Нептуна. Пояс Койпера — це збір космічного будівельного сміття, який взаємодіє з Нептуном.

Вчені продовжили спостерігати за поясом Койпера і помітили 2 дивних об'єкта, що трималися на відшибі. У об'єктів виявилася схожа еліптична орбіта, але вони не належали ні до Пояса, ні до впливу Нептуна. Щось інше впливало на їх рух.

І тут учених осяяло: на об'єкти впливає 9 планета! Найбільш успішними в пошуках відповіді виявилися два каліфорнійських вчених Майкл Браун і Костянтин Батигін.

Вчені вибрали 6 об'єктів з тієї області, які не відчували на собі вплив Нептуна, і почали спостерігати за ними. Браун і Батигін побудували гіпотетичну модель, де 9 планета дійсно існувала. Розрахунки показали, що тоді рух 6 об'єктів мав логіку. 

Залишилася справа за малим — побачити планету в телескоп. Вчені не знайшли спосіб точно розрахувати траєкторію руху Планети Х. Через холод подібна планета не відрізняється яскравістю. Так що ентузіасти з телескопами сканують фрагменти зоряного неба в пошуках незвичайних об'єктів. Вчені пообіцяли, що перший хто знайде планету, зможе придумати для неї назву.

Введіть слово, щоб почати