10 головних нюансів, які треба знати про безвіз. Гроші, квитки та страховка

Дмитро Гомон
11 травня, 2017 четвер
17:15

Все йде за планом: Рада ЄС схвалила безвіз для українців, режим запрацює в червні. Еспресо пропонує відповіді на 10 головних питань про те, як працюватиме безвізовий режим

Рішення Ради ЄС про запровадження безвізового режиму з Україною вже офіційно опубліковано на її сайті. Що характерно, для пришвидшення процедури рішення схвалила Рада міністрів сільського господарства та риболовлі. У Брюсселі вирішили не чекати зустрічі профільної Ради міністрів внутрішніх справ.

Тепер угоди має затвердити президент Європарламенту Антоніо Таяні та посол головуючої в ЄС Мальти. Відповідно до прогнозів, це повинно статися 17 травня. А на практиці безвізовий режим має запрацювати вже з 11 червня.

1. Шенген і не шенген

Дія безвізу розповсюджується на країни, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 з 28 країн-членів ЄС. Але безвізовий режим не діятиме у Великій Британії та Ірландії (обидві не підписали Шенгенську угоду).

Також матимемо право їздити до країн, які не є членами ЄС, але до угоди долучились. Це Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія. Також безвізовий режим розповсюджується на країни ЄС, які не входять у Шенгенську зону, але зобов'язалися підтримувати Шенгенське законодавство. Це Румунія, Болгарія, Хорватія і Кіпр.

2. Біометричний паспорт

Для безвізової поїздки потрібно оформити біометричний паспорт. Старий паспорт можна лишити. Якщо в ньому є мультивіза - нею можна користуватися.

У випадку, якщо біометричного паспорта немає, потрібно як і раніше отримувати візу. А от вклеїти візу в біометричний паспорт не вдасться - їх просто не прийматимуть у консульствах і візових центрах. Мова, звісно, про "шенгенку" - оформлення віз до інших країн (наприклад, США) та їхнє вклеювання працюватиме як раніше і з біометричним паспортом. 

3. Правило 90/180

Безвіз розповсюджується лише на короткострокові поїздки. Він надає право на перебування в ЄС протягом 90 днів у проміжку 180 днів. Простіше кажучи, українці мають право перебувати в країнах ЄС кожні півроку по 90 днів.

Перевищення дозволеного строку перебування може стати причиною внесення до "чорного списку" осіб, яким заборонено в’їзд до країн Шенгену та депортації. Перевірити, чи не перевищуєте ви термін перебування, існують "шенгенські калькулятори", навіть українською мовою.

4. Не для роботи

Для того, щоб поїхати працювати чи вчитися у країни ЄС потрібно, як і раніше, оформити відповідну довгострокову візу. Якщо ви будете працювати й отримувати за це гроші, це стане приводом для депортації.

5. Чи можуть завернути на кордоні

Європейські прикордонники в принципі можуть відмовити у в'їзді, якщо вбачатимуть на це підстави. Так само, як вони це роблять і зараз, коли в паспорті є шенгенська віза. Бо вона одна ще не гарантує в'їзду. Наприклад, прикордонник може відмовити, якщо сумнівається, що ви дійсно їдете милуватися старовинними вуличками Праги, а не підзаробити на сезонних роботах.

Звісно, менше підозр викликатиме людина, в якої у паспорті вже будуть відмітки про перетин кордону. Тому перед поїздкою потрібно подбати про певні документи та виписки, які зможуть переконати прикордонника, що ви не шахрай, а чесна людина. Проте для початку згадаємо про ті документи та довідки, які вам більше не знадобляться.

6. Що не потрібно брати на кордон

Безвіз значно спрощує поїздки. Зокрема, не потрібна виписка з податкової про ваші доходи за півроку - таку досі вимагали, якщо ви не оформлювали шенгенську візу більше трьох років. Не потрібні довідка з роботи, виписка з банку про рух коштів на рахунку та інші "справки з ЖЕКу".

7. Довести мету поїздки

Прикордонник може поцікавитись метою поїздки. Тож варто мати на руках зворотний квиток (на літак, потяг, автобус). Вам можуть відмовити у в'їзді, якщо дата на зворотному квитку свідчить, що ви порушите правило 90/180.

Коли подорожуєте на авто, то зворотний квиток він не потрібен. Але знадобиться "зелена карта" - поліс страхування цивільної відповідальності власника автомобільного транспорту.

Також будьте готові розповісти про маршрут своєї поїздки і де плануєте жити. Прикордонник може запитати бронь готелю (достатньо роздруківки, яка підтверджує бронь, наприклад, з Booking або Airbnb). Якщо їдете до друзів або родичів - бажано мати електронного листа із запрошенням. Що важливо, запрошення потрібне у довільній формі, а не оформлене за старим "візовим" зразком.

8. Скільки грошей брати

Важливий момент - прикордонник може попросити підтвердити платоспроможність. Можна везти готівку, але набагато зручніше тримати кошти на картці і пред'явити її прикордоннику. Він може попросити підтвердити наявність коштів на картці.

Це можна зробити, роздрукувавши чек з банкомату в зоні прикордонного контролю, через інтернет-банкінг або через телефонний дзвінок. Останній варіант незручний, бо вимагає дзвінка в роумінгу плюс не забуваймо про мовний бар'єр.

Як пише пише сайт ініціативи, яка давно займається проблемою безвізу "Відкрий Європу", можна везти із собою чек з банкомату або інший підтверджуючий документ. Але це за бажанням - прикордонник не має права відмовити у в'їзді лише з тієї причини, що у вас немає паперу з печаткою банку. Вибір документа, що підтверджує наявність коштів, залишається за вами.

До речі, у кожній країні своя середня добова норма необхідних коштів на одну особу. У Німеччині, наприклад, 45 євро на добу, а у Франції - 65 євро. Проте ці цифри досить умовні й залежать від багатьох обставин. Наприклад, сума для в'їзду до деяких країн зменшується, якщо попередньо заброньовано житло.

9. Страховка - брати чи ні

Взагалі то відсутність полісу медичного страхування не входить до переліку причин, через які прикордонник може відмовити у в'їзді. Проте, як пише сайт "Відкрий Європу", попросити її можуть.

Наприклад, щоб пересвідчитись, що ви фінансово спроможна людина. Та й взагалі, поліси відносно недорогі - принаймні, порівняно з сумою, якщо у випадку чого доведеться витратити на лікування.

10. Чи можуть в України відібрати безвіз

Так, можуть. Це, зокрема, передбачає і введений механізм призупинки. Процедуру до України застосують у випадку, якщо буде спостерігатися велика кількість порушень правил безвізових поїздок. Як показує приклад Молдови, на практиці бажаючих його порушувати набирається небагато.

Проте, кожному українцю варто пам'ятати, що від його особистої поведінки й дотримання правил залежить доля безвізу для цілої країни.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.92
    Купівля 38.92
    Продаж 39.45
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
17:46
військовий квиток, мобілізація
Оборонний комітет ВР завершив розгляд усіх поправок до законопроєкту про мобілізацію: що далі
17:39
Міністерство фінансів України
Україна в березні отримала $9 млрд пільгового фінансування від партнерів, - Мінфін
17:35
польща україна , біженці
Допомога Україні: у міноборони Польщі розповіли, скільки країн увійшли до бронетанкової коаліції
17:32
Дональд Туск
"Можливий будь-який сценарій": Туск попередив, що війна може поширитись на Європу
17:20
Радослав Сікорський
Чеська ініціатива: у Польщі заявили, що транспортування снарядів для України вже організовують
17:04
ЗСУ, мобілізація
Комітет ВР пропонує, аби українці за кордоном не могли оформити закордонний паспорт без військового обліку
17:03
Луїс Ґоссетт-молодший
У віці 87 років помер перший темношкірий володар премії "Оскар" Луїс Ґоссетт-молодший
16:58
Крістіан Шевченко
"Було архіскладно": тренер розповів про адаптацію сина Шевченка в юнацькій збірній України
16:57
Зеленський з Гостомеля звернувся до українців
Путін віддасть всі території, якщо Україна вийде на лінію 2022 року, - Зеленський
16:55
На фото: Eurovision Village у Folkets Park
Євробачення-2024: Швеція посилить заходи безпеки через війну Ізраїлю з ХАМАС
16:52
закордонний паспорт
З 1 квітня в Україні зросте вартість оформлення закордонного паспорта
16:44
міни, замінований пляж
Україна працює над розробкою системи розмінування з використанням ШІ: що відомо
16:42
"Розплата невідворотна": росіяни поширюють фото нібито марок Укрпошти з зображенням палаючого "Крокус Сіті Холу"
16:29
відключення електроенергії
Масовані атаки РФ на енергосистему: українцям радять згадати, де їхні павербанки
16:27
Віталій Ігнатьєв
Україна оголосила в розшук так званого очільника МЗС Придністров'я Віталія Ігнатьєва за підозрою у зраді
16:24
Оновлено
Одеса обстріл
Росіяни атакували Одесу ракетами: серед трьох постраждалих - двоє дітей
16:18
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку
"Почекаємо розслідування": прем'єр Румунії не може підтвердити, що БПЛА, який впав у країні, є російського виробництва
16:18
відтворення розп’яття Ісуса Христа
У Філіппінах католики поприбивали себе цвяхами до хрестів, щоб відтворити розп'яття
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Кошмаринг Харкова. Як Росія напомповує українців і Захід ІПСО про окупацію міста-мільйонника?
15:59
Європарламент
У ЄС ширяться чутки, що Кремль платить членам Європарламенту за втручання у майбутні вибори, - Politico
15:56
паспорт РФ
Росія прагне паспортизувати населення ТОТ до 2026 року, - Спротив
15:54
Ексклюзив
Кучеренко
Ексміністр ЖКГ Кучеренко пояснив, чим небезпечні атаки РФ по газопостачальній системі
15:43
На фото: Крістофер Нолан з дружиною Еммою Томас
За Оскар для "Оппенгеймера" Крістофер Нолан і його дружина Емма Томас отримають лицарські ордени
15:40
Володимир Зеленський
"Цілями атак РФ були дві ГЕС": Зеленський після першої Ставки, за яку відповідав новий секретар РНБО
15:40
Інтерв’ю
Лаурі Хуссар
Спікер парламенту Естонії Лаурі Хуссар: про підтримку України, колективну безпеку та чому Захід у більшості не відчуває небезпеку з боку Росії
15:39
Україна та Індія домовилися про відновлення торгівлі до довоєнного рівня
15:16
ВАКС
Ексзаступнику мера Одеси Орловському винесли вирок у справі про заволодіння майном аеропорту
14:59
Руслан Стефанчук
Законопроєкт про мобілізацію: Стефанчук сказав, коли документ можуть винести на розгляд Ради
14:57
Ґітанас Науседа
Нашою метою має бути допомогти Україні перемогти, - президент Литви у річницю вступу країни до НАТО
14:56
музика
За останні 40 років тексти пісень стали примітивнішими та злішими, - дослідження
14:47
Казино
Петиція про обмеження роботи онлайн-казино за пів дня зібрала необхідну для розгляду кількість підписів
14:47
суд, суддя
На Чернігівщині до суду скерували справу депутата міськради, який ухилився від мобілізації
14:38
Служба безпеки України
Намагалися прорвати оборону ЗСУ в районі Роботиного: чотирьох колаборантів засуджено на 15 років
14:22
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
"Канцлер не боїться Путіна": голова МЗС Німеччини Бербок прокоментувала ненадання Україні ракет Taurus
14:21
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві потрібно демонтувати, перейменування недостатньо, - комісія УІНП
14:03
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:00
OPINION
Євстратій Зоря
Навіть прихильники РПЦ в Україні визнають, що її документи — фашизм
13:59
фейк
"За терактом у Москві стоять ЦРУ та СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 29 березня
13:55
зерно, зернова угода
Україна за 7 місяців експортувала новим коридором більше вантажів, аніж за рік роботи зернової ініціативи за участі РФ
13:50
Чорне море, Крим
Окупанти перекидають танки в Крим для оборони півострова, - "Атеш"
Більше новин