10 головних нюансів, які треба знати про безвіз. Гроші, квитки та страховка

11 травня, 2017 четвер
17:15

Все йде за планом: Рада ЄС схвалила безвіз для українців, режим запрацює в червні. Еспресо пропонує відповіді на 10 головних питань про те, як працюватиме безвізовий режим

Зміст

Рішення Ради ЄС про запровадження безвізового режиму з Україною вже офіційно опубліковано на її сайті. Що характерно, для пришвидшення процедури рішення схвалила Рада міністрів сільського господарства та риболовлі. У Брюсселі вирішили не чекати зустрічі профільної Ради міністрів внутрішніх справ.

Тепер угоди має затвердити президент Європарламенту Антоніо Таяні та посол головуючої в ЄС Мальти. Відповідно до прогнозів, це повинно статися 17 травня. А на практиці безвізовий режим має запрацювати вже з 11 червня.

1. Шенген і не шенген

Дія безвізу розповсюджується на країни, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 з 28 країн-членів ЄС. Але безвізовий режим не діятиме у Великій Британії та Ірландії (обидві не підписали Шенгенську угоду).

Також матимемо право їздити до країн, які не є членами ЄС, але до угоди долучились. Це Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія. Також безвізовий режим розповсюджується на країни ЄС, які не входять у Шенгенську зону, але зобов'язалися підтримувати Шенгенське законодавство. Це Румунія, Болгарія, Хорватія і Кіпр.

2. Біометричний паспорт

Для безвізової поїздки потрібно оформити біометричний паспорт. Старий паспорт можна лишити. Якщо в ньому є мультивіза - нею можна користуватися.

У випадку, якщо біометричного паспорта немає, потрібно як і раніше отримувати візу. А от вклеїти візу в біометричний паспорт не вдасться - їх просто не прийматимуть у консульствах і візових центрах. Мова, звісно, про "шенгенку" - оформлення віз до інших країн (наприклад, США) та їхнє вклеювання працюватиме як раніше і з біометричним паспортом. 

3. Правило 90/180

Безвіз розповсюджується лише на короткострокові поїздки. Він надає право на перебування в ЄС протягом 90 днів у проміжку 180 днів. Простіше кажучи, українці мають право перебувати в країнах ЄС кожні півроку по 90 днів.

Перевищення дозволеного строку перебування може стати причиною внесення до "чорного списку" осіб, яким заборонено в’їзд до країн Шенгену та депортації. Перевірити, чи не перевищуєте ви термін перебування, існують "шенгенські калькулятори", навіть українською мовою.

4. Не для роботи

Для того, щоб поїхати працювати чи вчитися у країни ЄС потрібно, як і раніше, оформити відповідну довгострокову візу. Якщо ви будете працювати й отримувати за це гроші, це стане приводом для депортації.

5. Чи можуть завернути на кордоні

Європейські прикордонники в принципі можуть відмовити у в'їзді, якщо вбачатимуть на це підстави. Так само, як вони це роблять і зараз, коли в паспорті є шенгенська віза. Бо вона одна ще не гарантує в'їзду. Наприклад, прикордонник може відмовити, якщо сумнівається, що ви дійсно їдете милуватися старовинними вуличками Праги, а не підзаробити на сезонних роботах.

Звісно, менше підозр викликатиме людина, в якої у паспорті вже будуть відмітки про перетин кордону. Тому перед поїздкою потрібно подбати про певні документи та виписки, які зможуть переконати прикордонника, що ви не шахрай, а чесна людина. Проте для початку згадаємо про ті документи та довідки, які вам більше не знадобляться.

6. Що не потрібно брати на кордон

Безвіз значно спрощує поїздки. Зокрема, не потрібна виписка з податкової про ваші доходи за півроку - таку досі вимагали, якщо ви не оформлювали шенгенську візу більше трьох років. Не потрібні довідка з роботи, виписка з банку про рух коштів на рахунку та інші "справки з ЖЕКу".

7. Довести мету поїздки

Прикордонник може поцікавитись метою поїздки. Тож варто мати на руках зворотний квиток (на літак, потяг, автобус). Вам можуть відмовити у в'їзді, якщо дата на зворотному квитку свідчить, що ви порушите правило 90/180.

Коли подорожуєте на авто, то зворотний квиток він не потрібен. Але знадобиться "зелена карта" - поліс страхування цивільної відповідальності власника автомобільного транспорту.

Також будьте готові розповісти про маршрут своєї поїздки і де плануєте жити. Прикордонник може запитати бронь готелю (достатньо роздруківки, яка підтверджує бронь, наприклад, з Booking або Airbnb). Якщо їдете до друзів або родичів - бажано мати електронного листа із запрошенням. Що важливо, запрошення потрібне у довільній формі, а не оформлене за старим "візовим" зразком.

8. Скільки грошей брати

Важливий момент - прикордонник може попросити підтвердити платоспроможність. Можна везти готівку, але набагато зручніше тримати кошти на картці і пред'явити її прикордоннику. Він може попросити підтвердити наявність коштів на картці.

Це можна зробити, роздрукувавши чек з банкомату в зоні прикордонного контролю, через інтернет-банкінг або через телефонний дзвінок. Останній варіант незручний, бо вимагає дзвінка в роумінгу плюс не забуваймо про мовний бар'єр.

Як пише пише сайт ініціативи, яка давно займається проблемою безвізу "Відкрий Європу", можна везти із собою чек з банкомату або інший підтверджуючий документ. Але це за бажанням - прикордонник не має права відмовити у в'їзді лише з тієї причини, що у вас немає паперу з печаткою банку. Вибір документа, що підтверджує наявність коштів, залишається за вами.

До речі, у кожній країні своя середня добова норма необхідних коштів на одну особу. У Німеччині, наприклад, 45 євро на добу, а у Франції - 65 євро. Проте ці цифри досить умовні й залежать від багатьох обставин. Наприклад, сума для в'їзду до деяких країн зменшується, якщо попередньо заброньовано житло.

9. Страховка - брати чи ні

Взагалі то відсутність полісу медичного страхування не входить до переліку причин, через які прикордонник може відмовити у в'їзді. Проте, як пише сайт "Відкрий Європу", попросити її можуть.

Наприклад, щоб пересвідчитись, що ви фінансово спроможна людина. Та й взагалі, поліси відносно недорогі - принаймні, порівняно з сумою, якщо у випадку чого доведеться витратити на лікування.

10. Чи можуть в України відібрати безвіз

Так, можуть. Це, зокрема, передбачає і введений механізм призупинки. Процедуру до України застосують у випадку, якщо буде спостерігатися велика кількість порушень правил безвізових поїздок. Як показує приклад Молдови, на практиці бажаючих його порушувати набирається небагато.

Проте, кожному українцю варто пам'ятати, що від його особистої поведінки й дотримання правил залежить доля безвізу для цілої країни.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
Більше новин