live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Богдан Буткевич 27 червня, 2017 вівторок

Правди не існує. Чому російська пропаганда виявилась ефективною

Мета російської пропаганди не захопити весь світ за допомогою ідеології, а зруйнувати підвалини всього цивілізованого світу

Хаос і абсурд: на що бє зараз російська пропаганда

З радянського дитинства в голові у багатьох українців сидить образ Геббельса – такого собі страшного дракона пропаганди. Який має страшним же голосом зачитувати якусь страшну неправду і одним своїм виглядом вже бути символом цієї неправди.

Що ж, слід визнати, в арсеналі російського агітпропу є й таке – згадаємо про  Кисельова/Соловйова. Але вони – це продукт для внутрішнього вжитку, для суспільства, яке накручене до стану, коли тільки найтупіше й найпримітивніше може знайти шлях до сердець та мозку.

Для зовнішнього вжитку у Кремля трохи інший й набагато більш небезпечний концепт. Цей концепт можна назвати так: «Хаос і абсурд». Саме на нього й робить ставку Москва. Найгірше, що зрозумілого рецепту протидії досі нема.


Ми вже за 3 роки звикли сміятися над російською дрімучою брехнею про Україну. Справді, «распятые мальчики», яких знімають прямо з потягів в Нацгвардію і змушують вбивати снігурів вже стали частиною народного гумору.


Здавалось би, те, що в 2014-му викликало шок, тепер в навіть середньостатистичного українця може викликати хіба поблажливу посмішку. Тобто, що – російська пропаганда програла? Аж ніяк. Просто ми, які стали передовою війни, відчули на собі бойову пропаганду. Яка й не має на меті довгу дію.

Її мета – швидко ошелешити противника та збадьорити своїх прихильників на чітко окреслений відтинок часу. Якого має вистачити для перемоги в реальності. Так, Москва явно не розраховувала, що конфлікт настільки затягнеться. Але якраз у чому-чому, та в питаннях агітпропу у Кремля завжди є план Б.

Вищевказане й справді більше не працює на українців – ну хіба окрім ватно-зомбованої їх частини, яких й українцями вже назвати не випадає. Тільки фішка в тому, що на них вона й не має вже діяти. Для, власне, українців, як і всієї решти народів, що декларують або вже зробили реальністю свою прозахідну орієнтацію, діє інша програма.

В чому її сутність? Зрештою, нічого нового – цей комплекс активно діє вже щонайменше років 10. З моменту, коли в Кремлі прийняли рішення про нову світову експансію. Ось тільки, за дуже правильними словами Володимира Горбуліна, її сутність тепер – не захопити весь світ за допомогою комуністичної ідеології, а зруйнувати підвалини всього цивілізованого світу. Використовуючи його ж правила.

Що мається на увазі? Та дуже просто. Якщо поглянути на діяльність РФ в майже усіх країнах Заходу, то ми побачимо цікавий момент – вона завжди підтримує аутсайдерів. Навіть не так – агресивних лузерів, які не мають шансу бути успішними в нормальному суспільстві, й тому мають заряд ненависті.

Достатній, щоб виступити в ролі знищувача цього суспільства. Очевидно, що це – кардинально інша тактика у порівнянні навіть з Радянським Союзом. Який, в свою чергу, намагався знайти найкращих та звабити їх комуністичним міфом – щоб потім обпертися на них, коли чергові «трудящі попросять про допомогу велику й непереможну радянську армію».

РФ робить все навпаки. Бо жодної притомної ідеї, окрім безмежного крадійства та найбільш безсоромної корупції у нинішніх пост-чекістів з Червоної площі нема. Тому – просто підкупають та брешуть, адже на більше вже не здатні.

Але брешуть талановито. Бо ж потрібно правильно накручувати знайдених лузерів, підгодовуючи їх ненависть шизофренічним маразмом. Чим більш тупим та неоковирним – тим краще. Як не крути, але геббельсівська максима: «Чим більша брехня, тим скоріше в неї повірять», продовжує працювати.

І знову цитата, цього разу з «1984» геніального Оруела, яка, здається, взагалі є настільною книгою кремлівських керманичів: «Говорити явну брехню і одночасно в неї вірити, забути будь-який факт, що став незручним, і витягти його з забуття, як тільки він знову знадобився, заперечувати існування об'єктивної дійсності і враховувати дійсність, яку заперечуєш, - все це абсолютно необхідно».

Саме за цією шизофренічно-абсурдною схемою й діє росагітпроп по всьому світу. Його головна мета – це не довести правоту РФ. Власне, в чому? Росія собою не несе жодного притомного ідеологічного конструкту навіть для найбільш упоротих ненависників Заходу, як водиться, з самого Заходу.

Головний сенс в тому, щоб внести сумнів в правильності устрою, що вибудуваний. Викликати хаос, сум'яття, відчуття повного заперечення в головах людей. Окей, не всіх, навіть не більшої частини. Але згадуємо про агресивну меншість. Якщо забити мозок їй, цього цілком достатньо для того, щоб ця меншість почала агресивно діяти.

Вам, до речі, це нічого не нагадує? Мені от дуже – дії Ісламської держави/ІДІЛ.

Ті діють за тим самим принципом. Що й не дивно, враховуючи, що вчителі, а може, й куратори в персонажів типу Ле Пен чи Абу Бакр Аль-Багдаді – одні й ті ж самі.

Так ось, голова мета російської пропаганди – це посіяти хаос в головах мешканців західного світу, похитнути всі головні підвалини, на яких стоїть державний устрій та морально-психологічне здоров’я західних суспільств.

Це стосується виборів, економічної системи, політичних партій, історичного ревізіонізму тощо. В хід може йти все – від казок про рептилоїдів, що захопили світ до теорій змов про сіоністський світовий уряд.

Правим росіяни дадуть праве, лівим – ліве, центристам – центрове. Кожному, хто хоче посумніватися, російська машина намагається знайти свою брехню та міф. Прийдеться знову процитувати Геббельса: «Ми прагнемо не правди, а ефекту».  

А тепер, насамкінець, давайте подивимося – чи настільки вже неефективною виявилася російська пропаганда? Чи перемога Макрона вже налаштувала вас на позитивний лад? Так це даремно. Просто увімкніть канали News One або Інтер чи відкрийте сайт «Страна.юа».

Або включіть Russia Today й подивіться, як й досі трясе зразкову американську демократію. Послухайте, як купа європейців вірить в «громадянську війну в Україні». Вслухайтеся в розмови в транспорті, коли раптом знову хтось починає: «Так а у нас з Росією війни нема, я за Юлю голосувати буду». Й скажіть, що тактика абсурду в головах не діє.

Не вірте очам своїм, не слухайте вух своїх, перевіряйте кожен звук. Проти нас ті, для кого немає меж, моральних норм, законів. У них навіть власної окресленої правди нема, окрім маніакального бажання «уделать всех». Дотримуйтеся інформаційної гігієни – це єдина могутня зброя проти кремлівського хаосу. А як саме – про це в наступних текстах.   

Введіть слово, щоб почати