Політтехнолога Януковича вважають корупціонером у США, а в Україні - не вважають. Чому це так
В Україні вирішили, що колишній політтехнолог Януковича та голова передвиборчого штабу Трампа Пол Манафорт не замішаний у корупції "Партії регіонів". Але в США він знову опинився на вістрі уваги слідчих
Українські слідчі не знайшли жодних доказів корупційної діяльності Пола Манафорта - колишнього керівника передвиборчого штабу Дональда Трампа і політтехнолога Віктора Януковича й Партії Регіонів. Цю тезу послідовно озвучує керівник спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та заступник Генпрокурора Назар Холодницький.
Манафорт і "амбарна книга"
"Він (Манафорт. - Авт.) не є суб'єктом розслідування Антикорупційного бюро і докази, які свідчать про його корупційні дії на території України, не зібрані і відсутні", - сказав антикорупційний прокурор на початку червня у великому інтерв'ю для "ТСН".
Пізніше він це повторив і в ефірі телеканалу ZІК. "Підпису Манафорта не було на жодній із сторінок "амбарної книги" Партії регіонів", - зазначив він. Інформацію про його провину Холодницький назвав піар-технологією: "Тобто розкрутили те, чого слідство не довело, і зробили це ще до того, як слідство почалося".
Потім НАБУ та САП опублікували спільну заяву, що наявність прізвища Манафорта у списках "чорної бухгалтерії" регіоналів не означає, що він дійсно отримав ці кошти, бо у графі отримувачів містяться підписи інших осіб. Обидва відомства кажуть, що не проводили офіційного розслідування причетності Манафорта до грошей "Партії регіонів".
В Україні американський політтехнолог Пол Манафорт залишив по собі неприємну згадку. Вважається, що саме він допоміг Януковичу виграти президентські вибори 2010 року, консультував Партію Регіонів під час парламентських перегонів у 2012 році та Опозиційний блок у 2014 році.
У серпні 2016 року українські слідчі доклали руку до президентських перегонів у США. Тоді одна з провідних газет США The New York Times з посиланням на дані, отримані в Національному антикорупційному бюро України, написала, що в "чорній бухгалтерії" Партії Регіонів фігурує прізвище Манафорта.
У рукописній книзі видатків Партії Регіонів, як зазначало видання, виплати Манафорту були частиною нелегальної системи виплати грошей.
Читайте також: Злий геній Трампа. Керівник кампанії кандидата погорів на грошах Януковича
Його ім'я згадується в "амбарній книзі" регіоналів 22 рази і загалом, як припускали в НАБУ, політтехнолог міг отримати від регіоналів $12,7 млн нелегальних коштів з 2007 по 2012 рік.
Звісно, газета не забула нагадати про корумпованість Януковича та його оточення, його проросійське спрямування та втечу до Росії після Революції гідності. Це був серйозний іміджевий удар по всій команді Трампа і згодом Манафорт був змушений піти з посади керівника передвиборчого штабу кандидата.
Але, що цікаво, слідчі НАБУ вже тоді говорили, що "наявність прізвища Манафорта у "списках" не означає, що він дійсно отримав ці кошти, адже у графі отримувачів значаться підписи інших осіб".
Сьогодні уся ця історія з Манафортом для українських можновладців доволі болісна. Україна намагається вибудувати прийнятні стосунки з адміністрацією Трампа і вітчизняні дипломати цілком логічно вважають, що не варто зайвий раз нагадувати американському президенту про "український слід" в його передвиборчій кампанії.
У США Манафорт досі на гачку
Але якщо в Україні до Манафорта питань нема, то на його батьківщині зараз спостерігається протилежна картина. Прізвище політтехнолога протягом останніх днів часто згадувалось американськими ЗМІ у контексті розслідування втручання Росії у вибори президента США.
Манафорт є одним із фігурантів розслідування, яким керує колишній керівник ФБР, спецпрокурор Роберт Мюллер. Кримінальне розслідування щодо можливих бізнесових оборудок політтехнолога почалося на початку червня, про що також широко повідомили ЗМІ.
"Що колишній помічник Трампа справді робив в Україні?" - матеріал з таким заголовком опублікував днями сайт телеканалу NBC. Автори нагадують, що Манафорт "заробив мільйони, працюючи на корумповану проросійську партію".
Це лише один із багатьох прикладів, який ілюструє наскільки критично налаштовані щодо Манафорта американські медіа.
Видання Bloomberg повідомило 28 червня, що Манафорт за роботу на Партію Регіонів в 2012 та 2013 роках отримав $17 млн. Цю суму він вказав у документах, які направив у Мін'юст, реєструючись як іноземний агент. Кошти, вочевидь, отримані легально.
Холодницький, коли його спитали про ці гроші, зазначив, що виплата цих коштів не доводить корумпованість Манафорта. Немає доказів, що їх виплатили через "чорну бухгалтерію" регіоналів.
Що цікаво, так це той нюанс, що Манафорт вирішив зареєструватись як іноземний агент лише зараз, коли над ним нависли недобрі хмари. Речник політтехнолога Джейсон Малоні наголосив, що документи на реєстрацію його шеф подав у вересні минулого року, до завершення президентської кампанії та початку будь-якого розслідування про російське втручання.
А тим часом ФБР, як пише The New York Times, додала політтехнологу нових клопотів. У бюро зацікавились його операціями з нерухомістю класу люкс, які він прокручував разом із зятем Джеффрі Йохаєм. Останній платив гроші інвесторам за рахунок коштів інших інвесторів, залучених пізніше. Тим самим створюючи враження, що з фінансування все гаразд, хоча це було не так. Манафорт же, згідно з даними попереднього розслідування, вклався у ці афери фінансово.
Сам Манафорт доводить, що намагався європеїзувати Януковича. Можливо, так і було, але клієнт виявився невдячним та ще й токсичним.
- Актуальне
- Важливе