Політик-мем, кокаїн і рятівник "Беркуту". Що потрібно знати про Михайла Добкіна
Верховна Рада дозволила арештувати нардепа Михайла Добкіна. Втім, матьорому прибічнику "русского мира" не звикати до проблем з правоохоронними органами, з яких він досі вдало виплутувався
У Михайла Добкіна відняли чи не найбільшу цінність народного обранця - недоторканність. Окрім того, Верховна Рада підтримала його затримання та арешт і в п'ятницю політик має з'явитися перед прокурорами.
Це не перший раз, коли Добкіна намагаються взяти "за жабри", і Еспресо.TV вирішило нагадати читачам тернистий шлях цього діяча.
З бізнесу в політику
Цікавою рисою Михайла Добкіна є здатність знаходити собі впливового патрона. Першим був, звісно, його батько. У часи, коли радянська Україна стрімко входила в часи дикого капіталізму, під крилом Марка Добкіна його старший син почав засвоювати ази підприємницької діяльності. Разом із батьком він займався гуртовою торгівлею нафтопродуктів, екзотичних фруктів, куриних ніжок, взуттям, текстилем та одягом.
У 1998 році Добкін-син вперше став депутатом - його обрали в Харьківську міську раду. Йому на той час було 28 років.
До Верховної Ради Добкін вперше обрався у 2002 році. За першу каденцію він змінив п'ять фракцій і депутатських груп, що на той час було звичайним явищем.
Зокрема, Добкін входив до СДПУ(о). Був не лише членом фракції, але входив і до політради партії. На той час політпроект Медведчука мав силу. А коли справи у есдеків в електоральному плані після Помаранчевої революції пішли погано, Михайло Маркович швиденько зорієнтувався і перейшов до Партії Регіонів.
Мер та губернатор Харківщини
На вибори до Верховної Ради Добкін не пішов - регіонали доручили йому битву за Харків і він її виграв. А паралельно встиг прославитись завдяки незабутньому ролику зі зверненням до харків'ян. Там він фігурує разом із своїм давнім товаришем Геннадієм Кернесом, який після виборів став секретарем міської ради.
Ролик розійшовся на "меми", які живі й досі. Серед них найбільш знамениті "немножко текст по-дебильному написан", "у тебя скучное лицо, тебе никто денег не даст", "где про скорые помощи, б**ть", "давай по новой, Миша, всё х**ня".
Відео записували ще в грудні 2005 році, але з'явилося на Youtube воно 27 вересня 2007 року - за три дні до перевиборів у Верховну Раду. Втім це не завадило Партії Регіонів, до якої належав мер Харкова набрати найбільше голосів.
Мером Харкова Добкін лишався до березня 2010 року, коли його указом Януковича було призначено головою Харківської обладміністрації. Мером став його товариш Кернес і лишається на цій посаді донині.
До речі, на відміну від Добкіна, Кернес кілька разів радикально міняв свою політичну орієнтацію - у 2004 році він носив помаранчевий шарфик, а в 2014 році після втечі Януковича підтримав нову владу.
Кримінальні звинувачення: розтрата і кокаїн
На посаді мера Добкіна кілька разів намагалися притягнути до кримінальної вдповідальності. У 2008 році його разом з братом Дмитром і Геннадієм Кернесом слідчі звинуватили у вживанні кокаїну.
Проти них дав свідчення такий собі Ігор Гаврилов, який стверджував, що постачав наркотики братам Добкіним, а ті частину лишали Кернесу. Справу про вживання та зберіганні наркотиків передали до Дзержинського суду Харкова у вересні 2008 року, а вже наприкінці місяця суд її закрив.
Добкін, Янукович та інша "еліта" на відкритті басейну в Харкові, 2012 рік. Фото: прес-служба президента України
Навесні того ж таки 2008 року СБУ звинуватила Добкіна в розтраті державних коштів на суму 1,5 млн грн. У міській раді побували бійці "Альфи" та вилучили документи. Київський районний суд Харкова відмовив СБУ в порушенні справи. Була подана апелляція, проте справа заглохла.
У вересні 2007 року СБУ позбавила Добкіна доступу до державної таємниці. Їх звинуватили в порушеннях при веденні документації, яка мала стосунок до державної таємниці. Влітку 2008 року Окружний адміністративний суд Харківської області визнав рішення СБУ незаконним і Добкіну повернули доступ до держтаємниці.
У 2017 році Генпрокуратура підозрює Добкіна у земельних махінаціях, які він проводив у 2008 році, перебуваючи на посаді голови Харківської міської ради.
У діях нардепа вбачаються ознаки умисної змови групи осіб для зловживання службовим становищем та сприяння шахрайству з метою заволодіння 78 га земельних ділянок у Харкові вартістю понад 220 млн грн. Якщо його визнають винним, Добкіну загрожує до 12 років за ґратами.
Ненависник Майдану
Революцію Гідності як і більшість інших регіоналів Добкін не сприймав і неодноразово різко висловлювався на адресу майданівців, називаючи їх "нацистами", "виродками", "рагулями". За це він згодом неодноразово отримав по обличчю.
На той час Добкін вже добре оволодів Twitter, куди найчастіше й вивалював результати своїх мізкувань. Наприклад, у грудні 2013 року він пропонував перенести столицю України в Харків. А ще - скасувати пакт Молотова-Ріббентропа, натякаючи, що не хоче жити в одній країні з мешканцями західноукраїнських областей:
"Этот идиотизм уже бьет через край. С такими психопатами стыдно жить в одной стране. Надо отменять пакт Молотова - Риббентропа! К черту этих идиотов с их гробами и мусором в голове! Пусть проваливают!"
Потім Добкін опублікував від свого імені портрет побитого активіста Майдану з написом "Гитлер капут!" Побиття Тетяни Чорновіл він порівняв з підпалом Рейхстагу: "Зачем сегодня современным нацистам поджигать Рейхстаг, если можно поколотить с десяток своих засвеченных в СМИ активистов и дело готово".
У січні 2014 року Добкін прийшов на сесію Харківської облради в футболці з написом "Беркут" та оголосив про збір коштів на лікування міліціонерів.
Добкін та його "беркути". Фото: kharkivoda.gov.ua
Після Майдану
22 лютого 2014 року Добкін та Кернес влаштували в Харкові з'їзд "депутатів південно-східних регіонів", який став епічним провалом. Янукович, який мав бути головним героєм події дременув у Росію, а згодом щезли й Допа з Гепою. Але вони невдовзі повернулися. Кернес став працювати з новою владою і лишився мером Харкова.
Добкін став кандидатом у президенти від Партії Регіонів, яка згодом, оцінивши ситуацію провела ребрендинг і перейменувалася на Опозиційний блок. Добкін став кандидатом у президенти та звільнився з посади губернатора Харківщини.
У березні 2014 року Добкіну довелося побувати в Києві у прокуратурі та СБУ, але його звільнили під "частковий домашній арешт", а через кілька місяців із нього зняли звинувачення у посяганні на територіальну цілісність України за відсутністю складу злочину.
Похід у президенти Добкіна виявився, м'яко кажучи, невдалим. Він на практиці переконався у мудрості фрази "посієш вітер пожнеш бурю", приїхавши агітувати до Луганська. На той час проросійські колаборанти окупували в місті будівлю СБУ.
Добкін прийшов до них і запропонував скласти зброю. У відповідь його ледь не забили, засвистали та закидали яйцями, пластиковими пляшками й іншим сміттям. Довелось тікати.
За результатами виборів Добкін набрав аж 3% голосів. Та вже восени йому вдалося пролізти у Верховну Раду та ще й прихопити з собою свого брата Дмитра.
Покарання зеленкою та побиттям обличчя
У правоохоронців ніколи не виходило покарати Добкіна. Але від народу йому таки дісталося. У квітні 2014 року його обсипали борошном та облили зеленкою поблизу телеканалу ICTV, куди він прямував на програму "Свобода слова".
У 2015 році Добкіна за його минулі слововикиди побив у суді активіст Майдану Олександр Кравчук. Його не зупинило те, що Михайло Маркович на той час ще був недоторканним.
Втім, це не зупинило Добкіна від вправ у тому, що він вважає гумором та дотепністю. Один із найсвіжіших зразків - це його віршована "битва" з Сергієм Жаданом.
Зараз Добкін розігрує мученика за правду. "Я перебуваю у хорошій формі, на больнічку не збираюсь, одіялко в клітинку не братиму", - заявив він після зняття недоторканності в Раді. Дуже цікаво, чи не розвалиться нинішня справа, як розвалилися всі попередні, які спіткали Михайла Марковича на його життєвому шляху.
- Актуальне
- Важливе