Як СРСР створював "корейську ДНР". Історія виникнення Північної Кореї

15 серпня, 2017 вiвторок
17:59

Північна Корея завдячує своїй появі Радянському Союзу, але замість розвинутої держави виникла депресивна ядерна лякалка

Зміст

Сучасна Росія не може похвалитися потужним впливом на Північну Корею, оскільки з багатьох галузей співпраці її успішно витіснив Китай. Проте, вона має пряме відношення до створення цієї країни, яка час від часу шантажує світ ядерним дубцем, вимагаючи уваги.

Звільнення від окупації

У вівторок, 15 серпня, в обох Кореях святкують єдине спільне свято - День звільнення від японської окупації.

У 1945 році Корейський півострів зайняли війська США і СРСР - двох країн, які воювали з Японією у Другій світовій. За спільною домовленістю, на північ від 38-ї паралелі територію контролювала радянська армія, на південь - американська. Тоді ця розділеність навпіл видавалася тимчасовою, але сталося інакше.

Читайте також: США та Північна Корея готові обмінятись ядерними ударами. Як виглядатиме війна

На півдні американці підтримали прихід до влади Лі Син Мана. Він не те щоб був їхнім улюбленцем, але на фоні розбрату, який відбувався в середовищі корейських борців за незалежність, йому довіряли найбільше. Випускник Гарварду й Прінстона непогано спілкувався англійською, а відтак американцям з ним легше було знайти спільну мову.

Лі Син Ман від самого початку відкинув ідею спільного керівництва країною разом із корейськими комуністами, за спиною яких стояла Москва. Тому в 1948 році утворилось фактично дві Кореї - південною частиною керував Лі Син Ман, а північною протеже Сталіна.

Товариш Ким Сон Чжу

Сучасні публіцисти інколи проводять паралелі між тим, що проробила Москва в 1945 році в Кореї і тим, що вона проробила в 2014 році на Донбасі. Як і будь-яке історичне порівняння воно має свої хиби, але в загальних рисах схожого й справді багато. І головне - це бажання виліпити режим власноруч, прикриваючись гібридною війною.

У 1945 році в Пхеньян разом із радянськими війсками прибув такий собі Ким Сон Чжу - капітан Червоної армії. В історію він увійшов як Кім Ір Сен - перший керівник Північної Кореї, який після смерті отримав звання "сонцеликий".

Товариша Кима можна вважати таким собі радянським варіантом Захарченка чи Плотницького. Він опинився в Радянському Союзі разом із іншими корейськими та китайськими партизанами в 1940 році. Їм надали місце для табору, харчі, зброю та дозволили атакувати з радянської території японців, які на той час контролювали Корею та Маньчжурію.

Саме радянські спецслужби створили з Кима "народного героя" - борця з японськими окупантами. В цьому образі він і прибув у Пхеньян - найбільше місто, яке контролювали радянські війська.

На стадіоні Пхеньяна 14 жовтня 1945 року влаштували мітинг на честь Червоної армії. Командир 25-ї армії генерал Чистяков вивів Кім Ір Сена і пояснив, що це - знаменитий партизанський вождь, народний герой, одним словом, авторитетний хлопець, якого корейським комуністам слід поважати як батька рідного.

Спочатку задумувалося, що як найбільш головастий, Кім Ір Сен буде помічником "радянського губернатора" в Пхеньяні. А потім йому доручили і державне кермо, бо в 1948 році радянські війська нібито вивели. Такою була домовленість з американцями, які вийшли з півдня країни роком пізніше. А вже за рік за допомогою Радянського Союзу почалась Корейська війна.

Гібридна корейська

Війну проти південного сусіда Кім Ір Сен розпочав на радянських танках та літаках, з тренованими радянськими інструкторами військовими під прикриттям радянських гармат. На півдні, де залізною рукою керував Лі Син Ман, комуністів, м'яко кажучи, не любили, але до війни там були абсолютно не готові.

Військові потенціали двох країн різнилися дуже суттєво.

Американці не лишили на півдні важких озброєнь та значних запасів військової техніки. Натомість, Радянський Союз подбав про те, щоб "братній народ" був належним чином озброєний і готовий до "громадянської війни" проти капіталістів, імперіалістів та інших гнобителей трудового народу Кореї.

Кім Ір Сен довго намагався переконати Сталіна розв'язати війну з Південною Кореєю. На той час вже почалась "холодна війна" СРСР і США, тому про об'єднання вже ніхто й не згадував.

Радянський вождь на відкритий конфлікт не погоджувався. Натомість, була обрана тактика прихованої участі - війна мала виглядати як громадянська. Хоча згодом низка радянських пілотів отримала нагороди за участь в Корейській війні.

Звісно, світу Кім Ір Сен заявив, що першими напали сили півдня. А вони лише відповіли на атаку і йдуть на Сеул, щоб арештувати "зрадника та бандита " Лі Син Маня. Але це була відверта брехня.

Військову операцію почали саме північнокорейці. На світанку 25 червня 1950 року вони почали артилерійський обстріл та перетнули кордон (38 паралель). Вони стрімко просувалися вперед.

У складі армії північан було приблизно 150 танків Т-34, 172 бойових радянських літаки та чимало важкої артилерії. Армія півдня мала "нуль" бронетехніки та два десятки розвідувальних і учбових літаків.

Так що перебіг бойових дій був легко прогнозованим. Невдовзі було захоплено Сеул, а згодом взято під контроль велику частину Південної Кореї.

Смерть Сталіна та кінець війни

Корейська війна тривала три роки та завершилась невдовзі після смерті "вождя народів". Детально розписувати всі бойові дії немає сенсу, бо про це написано чимало цікавих історичних праць. Але кілька моментів дуже показові.

На той час уже було створено ООН та її головний керівний орган - Раду Безпеки. Представник СРСР за наказом з Москви бойкотував засідання і в результаті було ухвалено резолюцію, яка дозволила американцям ввести війська на Корейський півострів під прапорами ООН.

Корейська війна стала ареною, де американські війська воювали з китайськими. На той час у Китаї, де відбувалася своя громадянська війна, остаточно перемогли комуністи на чолі з Мао Цзе Дуном. Проте у Кореї офіційно Китайська народна армія не воювала, бої вели або "китайські народні добровольці", або китайці, які видавали себе за корейців.

І, як вже говорилося, активну участь в боях брали радянські військові. Цей факт народив популярний радянський анекдот про "льотчика Лі-си-цина".

У 1953 році лінія фронту остаточно закріпилася, бо сторони зрівнялися в силах. А хід переговорів прискорила смерть Сталіна - залишившись без підтримки вождя китайські представники погодились на умови обміну полоненими та встановлення лінії кордону по 38-й паралелі.

Буферна зона між Кореями

Досьогодні корейці живуть у двох державах. Вони мають спільну мову, хоча вона, звісно, за 50 років набула розбіжностей - деякі поняття, які присутні на капіталістичному півдні відсутні в комуністичній півночі.

Південна Корея пережила різні часи - там були й авторитарні керівники, і демократичні. Країна змогла вибитися в лідери з розвитку високих технологій, її торговельні марки відомі по всьому світу.

Північна Корея натомість будує комунізм і її найбільше технологічне досягнення - наявність ядерної зброї. Та і її було створено на радянських технологіях, бо ж і після війни СРСР продовжував опікуватися "братнім народом".

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.25
    Продаж 45.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
6 жовтня
00:14
Оновлено
нічна атака "шахедів"
ППО спрацювала у Києві, вибухи прогриміли в Одесі. Ситуація у ніч на 6 жовтня
00:07
Андрій Лунін і Джуд Беллінгем, Реал
Лунін провів перший у сезоні "сухий" матч за "Реал"
2024, субота
5 жовтня
23:38
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби відбулось майже 150 зіткнень. Найважча ситуація на Покровському, Купʼянському та Курахівському напрямках
23:20
Ілан Шор
Священики РПЦ з Молдови їздили до Москви за інструктажем й отримали від друга Пєскова гроші на підкуп учасників референдуму про вступ до ЄС
22:50
Костянтинівка, ракетний удар
У Костянтинівці запровадили 20-годинну комендантську годину
22:45
Ексклюзив
Президент Польщі Анджей Дуда та президент України Володимир Зеленський
Ситуація з українсько-польськими відносинами буде важливою частиною процесу євроатлантичної інтеграції, - Портников
22:35
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 жовтня: скільки коштують євро, долар та злотий
22:31
Війна з Росією, ЗСУ
"РФ за будь-яку ціну намагатиметься взяти це під контроль": у ЗСУ готуються до посилення штурмів на Запорізькому напрямку
22:06
ізраїль україна
"Запитання до України, а не до нас": посол Ізраїлю про те, чому не працює надана Києву система ранніх оповіщень
22:00
Ексклюзив
Віталій Портников
Путінська стратегія - від бліцкригу до багаторічної війни: Портников про довгострокові плани Кремля
21:43
Едін Джеко та Володимир Бражко (праворуч), Боснія - Україна
Збірна України перед надважливими матчами Ліги націй втратила ще двох футболістів
21:38
детонували портативні радіостанції "Хезболли"
Дубайська авіакомпанія заборонила перевезення пейджерів та рацій після підривів у Лівані
21:34
Егіс Клімас
Менеджер Усика порівняв Фʼюрі з Путіним
21:31
Оновлено
дрон, БПЛА
РФ протягом доби атакувала Херсон та область: загинув чоловік, серед поранених троє працівників швидкої
21:15
ключ
ВПО полегшили придбання житла за програмою єОселя
20:37
Володимир Зеленський
Ми готові зробити наступний тиждень багато в чому історичним, – Зеленський
20:23
маршрутка
В Одеській ОВА вивчать відео, на якому жінка, схожа на їхню начальницю відділу, матюкає та б'є сумкою водія маршрутки
20:03
Оновлено
Чорноморець - Оболонь
"Верес" переміг "Зорю", "Олександрія" зіграла внічию з "Рухом". Результати та розклад усіх матчів 9-го туру УПЛ
20:01
гречка
На Житомирщині запустили котельню, що працюватиме на відходах від обробки гречки
20:00
OPINION
Про МСЕК, людей з інвалідністю і корупційний феодалізм
19:45
Роберт Фіцо
Фіцо хоче переконати Україну зберегти транзит газу до Словаччини
19:16
Еммануель Макрон
Макрон закликав припинити поставки Ізраїлю зброї, яка використовується в Газі
19:09
Ексклюзив
переговори України з Росією
Насправді почати переговори з Росією неможливо, - Фейгін
19:05
Грета Тунберг
Екоактивістка Грета Тунберг заблокувала центральну вулицю Брюсселя на знак протесту проти викопного палива
19:00
Партнерський матеріал
Відбудова України: як відновлюють багатоповерхівку в Умані, де ракети РФ знищили цілий під’їзд
18:47
білорусь солдати лукашенко
Якщо зайти у Білорусь, армія Лукашенка складе зброю, - нардеп Дунда
18:38
Ізраїль обстріл
ЦАХАЛ готує "серйозну і значну" відповідь на ракетну атаку Ірану по Ізраїлю, - ЗМІ
18:28
Осінь, дощ
У столиці та низці регіонів України 6 жовтня дощитиме: прогноз погоди від Наталки Діденко
18:26
Джастін Трюдо
Канада закликала своїх громадян евакуюватися з Лівану
18:03
Лідер німецького ХДС Мерц пропонує створити чотиристоронню контактну групу по Україні
18:01
OPINION
Про Вугледар. Треба нарешті навчитись тримати фронт у тилу
17:56
Ексклюзив
Карта бойових дій за 25 вересня - 2 жовтня
До зими армія РФ може мати ще тактичні успіхи на фронті, - військовий експерт Мусієнко
17:32
Telegram
Telegram створює новий медіаплеєр аналогічний YouTube: компанія оголосила конкурс для розробників
17:28
Огляд
Сергій Ребров
Ультрас за Буданова та проблеми збірної України: огляд новин українського спорту за 29 вересня - 5 жовтня
17:16
Міноборони допустило до експлуатації понад 900 зразків озброєння і військової техніки з початку року
16:57
у Первомайську попрощалися з підполковником Ігорем Грибом
У 123-й бригаді ТрО проведуть службове розслідування через ймовірне самогубство комбата Гриба, чиї бійці пішли у СЗЧ з-під Вугледара
16:53
ЗСУ генштаб війна з Росією
З початку доби відбулося 67 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському та Курахівському напрямках
16:36
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ готує розширення наземної операції у центральній частині Гази до роковин нападу ХАМАС: цивільних закликали евакуюватись з цього району
16:33
окупанти в Криму
Влітку окупанти стратили 4 українських військових на агрегатному заводі у Вовчанську
16:28
Ексклюзив
Українці
Наше демографічне майбутнє не виглядає оптимістичним, - Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України
Більше новин