Як СРСР створював "корейську ДНР". Історія виникнення Північної Кореї

15 серпня, 2017 вiвторок
17:59

Північна Корея завдячує своїй появі Радянському Союзу, але замість розвинутої держави виникла депресивна ядерна лякалка

Зміст

Сучасна Росія не може похвалитися потужним впливом на Північну Корею, оскільки з багатьох галузей співпраці її успішно витіснив Китай. Проте, вона має пряме відношення до створення цієї країни, яка час від часу шантажує світ ядерним дубцем, вимагаючи уваги.

Звільнення від окупації

У вівторок, 15 серпня, в обох Кореях святкують єдине спільне свято - День звільнення від японської окупації.

У 1945 році Корейський півострів зайняли війська США і СРСР - двох країн, які воювали з Японією у Другій світовій. За спільною домовленістю, на північ від 38-ї паралелі територію контролювала радянська армія, на південь - американська. Тоді ця розділеність навпіл видавалася тимчасовою, але сталося інакше.

Читайте також: США та Північна Корея готові обмінятись ядерними ударами. Як виглядатиме війна

На півдні американці підтримали прихід до влади Лі Син Мана. Він не те щоб був їхнім улюбленцем, але на фоні розбрату, який відбувався в середовищі корейських борців за незалежність, йому довіряли найбільше. Випускник Гарварду й Прінстона непогано спілкувався англійською, а відтак американцям з ним легше було знайти спільну мову.

Лі Син Ман від самого початку відкинув ідею спільного керівництва країною разом із корейськими комуністами, за спиною яких стояла Москва. Тому в 1948 році утворилось фактично дві Кореї - південною частиною керував Лі Син Ман, а північною протеже Сталіна.

Товариш Ким Сон Чжу

Сучасні публіцисти інколи проводять паралелі між тим, що проробила Москва в 1945 році в Кореї і тим, що вона проробила в 2014 році на Донбасі. Як і будь-яке історичне порівняння воно має свої хиби, але в загальних рисах схожого й справді багато. І головне - це бажання виліпити режим власноруч, прикриваючись гібридною війною.

У 1945 році в Пхеньян разом із радянськими війсками прибув такий собі Ким Сон Чжу - капітан Червоної армії. В історію він увійшов як Кім Ір Сен - перший керівник Північної Кореї, який після смерті отримав звання "сонцеликий".

Товариша Кима можна вважати таким собі радянським варіантом Захарченка чи Плотницького. Він опинився в Радянському Союзі разом із іншими корейськими та китайськими партизанами в 1940 році. Їм надали місце для табору, харчі, зброю та дозволили атакувати з радянської території японців, які на той час контролювали Корею та Маньчжурію.

Саме радянські спецслужби створили з Кима "народного героя" - борця з японськими окупантами. В цьому образі він і прибув у Пхеньян - найбільше місто, яке контролювали радянські війська.

На стадіоні Пхеньяна 14 жовтня 1945 року влаштували мітинг на честь Червоної армії. Командир 25-ї армії генерал Чистяков вивів Кім Ір Сена і пояснив, що це - знаменитий партизанський вождь, народний герой, одним словом, авторитетний хлопець, якого корейським комуністам слід поважати як батька рідного.

Спочатку задумувалося, що як найбільш головастий, Кім Ір Сен буде помічником "радянського губернатора" в Пхеньяні. А потім йому доручили і державне кермо, бо в 1948 році радянські війська нібито вивели. Такою була домовленість з американцями, які вийшли з півдня країни роком пізніше. А вже за рік за допомогою Радянського Союзу почалась Корейська війна.

Гібридна корейська

Війну проти південного сусіда Кім Ір Сен розпочав на радянських танках та літаках, з тренованими радянськими інструкторами військовими під прикриттям радянських гармат. На півдні, де залізною рукою керував Лі Син Ман, комуністів, м'яко кажучи, не любили, але до війни там були абсолютно не готові.

Військові потенціали двох країн різнилися дуже суттєво.

Американці не лишили на півдні важких озброєнь та значних запасів військової техніки. Натомість, Радянський Союз подбав про те, щоб "братній народ" був належним чином озброєний і готовий до "громадянської війни" проти капіталістів, імперіалістів та інших гнобителей трудового народу Кореї.

Кім Ір Сен довго намагався переконати Сталіна розв'язати війну з Південною Кореєю. На той час вже почалась "холодна війна" СРСР і США, тому про об'єднання вже ніхто й не згадував.

Радянський вождь на відкритий конфлікт не погоджувався. Натомість, була обрана тактика прихованої участі - війна мала виглядати як громадянська. Хоча згодом низка радянських пілотів отримала нагороди за участь в Корейській війні.

Звісно, світу Кім Ір Сен заявив, що першими напали сили півдня. А вони лише відповіли на атаку і йдуть на Сеул, щоб арештувати "зрадника та бандита " Лі Син Маня. Але це була відверта брехня.

Військову операцію почали саме північнокорейці. На світанку 25 червня 1950 року вони почали артилерійський обстріл та перетнули кордон (38 паралель). Вони стрімко просувалися вперед.

У складі армії північан було приблизно 150 танків Т-34, 172 бойових радянських літаки та чимало важкої артилерії. Армія півдня мала "нуль" бронетехніки та два десятки розвідувальних і учбових літаків.

Так що перебіг бойових дій був легко прогнозованим. Невдовзі було захоплено Сеул, а згодом взято під контроль велику частину Південної Кореї.

Смерть Сталіна та кінець війни

Корейська війна тривала три роки та завершилась невдовзі після смерті "вождя народів". Детально розписувати всі бойові дії немає сенсу, бо про це написано чимало цікавих історичних праць. Але кілька моментів дуже показові.

На той час уже було створено ООН та її головний керівний орган - Раду Безпеки. Представник СРСР за наказом з Москви бойкотував засідання і в результаті було ухвалено резолюцію, яка дозволила американцям ввести війська на Корейський півострів під прапорами ООН.

Корейська війна стала ареною, де американські війська воювали з китайськими. На той час у Китаї, де відбувалася своя громадянська війна, остаточно перемогли комуністи на чолі з Мао Цзе Дуном. Проте у Кореї офіційно Китайська народна армія не воювала, бої вели або "китайські народні добровольці", або китайці, які видавали себе за корейців.

І, як вже говорилося, активну участь в боях брали радянські військові. Цей факт народив популярний радянський анекдот про "льотчика Лі-си-цина".

У 1953 році лінія фронту остаточно закріпилася, бо сторони зрівнялися в силах. А хід переговорів прискорила смерть Сталіна - залишившись без підтримки вождя китайські представники погодились на умови обміну полоненими та встановлення лінії кордону по 38-й паралелі.

Буферна зона між Кореями

Досьогодні корейці живуть у двох державах. Вони мають спільну мову, хоча вона, звісно, за 50 років набула розбіжностей - деякі поняття, які присутні на капіталістичному півдні відсутні в комуністичній півночі.

Південна Корея пережила різні часи - там були й авторитарні керівники, і демократичні. Країна змогла вибитися в лідери з розвитку високих технологій, її торговельні марки відомі по всьому світу.

Північна Корея натомість будує комунізм і її найбільше технологічне досягнення - наявність ядерної зброї. Та і її було створено на радянських технологіях, бо ж і після війни СРСР продовжував опікуватися "братнім народом".

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.06
    Купівля 42.06
    Продаж 42.62
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" програла "Борусії": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
19:48
PR
Ванна – центральний елемент ванної кімнати
19:36
"Динамо-Галатасарай". 21 січня 2024
"Динамо" заробило перші очки в Лізі Європи
19:27
Оновлено
Маск на інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське привітання. Німеччина відреагувала
18:59
Сценарист "Таксиста" та "Одержимості" Пол Шредер зізнався, що спитав ідеї для фільмів у ChatGPT і йому сподобалося
18:58
Дональд Трамп
Трамп помилково назвав Іспанію країною - членом БРІКС, у Мадриді відреагували
18:42
На Сумщині сапери знешкодили близько 170 вибухонебезпечних предметів за один виїзд
18:41
військовий квиток, мобілізація
Нардеп Федієнко: раджу відповідальним за мобілізаційні плани підприємств надіслати листи в ТЦК, щоб заброньованих взяли на спецоблік
Більше новин