live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 18 вересня, 2017 понеділок

США найбільший боржник у світі і при цьому - найбільша економіка. Як маніпулюють показником держборгу

Держборг України - $76 млрд, держборг США - $20 трлн. Як цей показник пов'язаний з багатством країни

Держборг США перевищив  $20 трильйонів, що становить 106,1% ВВП. Це історична позначка, адже на на час інавгурації Дональда Трампа державний борг США був складав $19,9 трильйони.

Та чи означає це наближення дефолту для найрозвинутішої економіки світу?

Що таке держборг в масштабах світу

Державний борг - це загальна сума боргів держави з повернення отриманих та непогашених кредитів, що виникають внаслідок державного запозичення.

Інфографіка нижче створена на основі показників 2015 року, проте досі чудово пояснює ситуацію з державним боргом у всьому світі.

Інфографіка: Загальний світовий борг 2015 року. Джерело: Visual Capitalist

Світовий державний борг в 2015 році становив $59,7 трильйонів. Штати в структурі світового боргу займали майже третину. Окрім США найбільшими боржниками були Японія, Китай,  Німеччина, Італія. Тобто, країни, які українці традиційно вважають економічно сильними.

Якщо узагальнити державний борг Сполучених Штатів, Японії та Європи разом, то в 2015 році на них припадало 75% світового боргу.

Загальний світовий борг складається з чотирьох частин: боргів домогосподарств, корпорацій, уряду та фінансових установ.

В інфографіці зображено лише співвідношення між урядовими (державими) боргами. Якщо ж враховувати всі показники, то станом на кінець червня 2017 року, за підрахунками Інституту міжнародних фінансів, загальний світовий борг становив $217 трлн. Це складало 327% світового ВВП.

Тобто, вже зараз людство зичить втричі більше, аніж виробляє. Й схоже зупинятися не збирається.

Лише за період 2007-2013 років світовий загальний борг зріс на $57 трильйонів. За останні два роки цей показник зріс ще на 26 трильйонів, пише Business Insider.

Борг Штатів росте. Чекати дефолт?

За вісім років перебування при владі президента США Барака Обами борг країни зріс з $10,63 трильйонів майже в два рази. В середньому щороку державний борг США зростав на $1 трильйон.

Останнє зростання державного боргу США спричинене потребою в додаткових коштах на усунення наслідків нещодавніх катастроф. Зокрема, $15 млрд нададуть постраждалим від урагану Гарві.

Для прийняття закону про підвищення межі держборгу президент США Дональд Трамп уклав угоду з демократами в Конгресі.

Попри такі “страшні” цифри держборгу, на дефолт американські аналітики не чекають.

Лише третина боргу США - це борг перед іноземними урядами і організаціями. Більшу частину суми США винні самі собі - своїм громадянам, компаніям та урядовим організаціям.

Справа в тім, що щороку ВВП США зростає на 3%. Це дає можливість підтримувати рекордно низькі ставки Федеральної резервної системи (ФРС) - обслуговування боргу роками вимагало лише 0,25-0,5% за рік.

Наприкінці 2016 року ФРС підвищили ставку до 1-1,25% річних. Крім того, США збирається цьогоріч розмістити на біржі рекордну кількість облігацій. Тобто, збільшити попит на долар.

А саме це є однозначною перевагою США, адже держборг номінований в доларах. Тобто, за потреби необхідну суму можна “додрукувати”. 

Важливо як рахувати

Для того, щоб зрозуміти, скільки країна винна насправді, показники її державного боргу порівнюють з ВВП країни. Й це часто стає улюбленою частиною для маніпуляцій. Та сприймати цей показник однозначно - не варто.

До прикладу, безумовним лідером так званої "Великої двадцятки" в плані співвідношення держборгу та ВВП є Японія - понад 250%, згідно з рейтингом Trading Economics.

Проте постійний розвиток економіки дає змогу витрачати на обслуговування порівняно невеликі суми.

null\

Державний борг в країнах "Великої двадцятки"

А тепер про улюблену пару російських ЗМІ - США та Росію. Як вже зазначалося раніше, співвідношення держборг-ВВП в США сягає 106% не на користь ВВП. Росія ж винна $518,7 млрд, а співвідношення держборгу до ВВП всього 17%, тобто виробляє країна більше, аніж позичила.

Та насправді держборг обходиться для російської економіки куди дорожче.

Обслуговування боргу для США щорічно обходиться в $400-500 млрд, тобто 2,2-2,6% від ВВП. А от за менший в 40 разів державний борг РФ змушена віддавати щороку $60 млрд, що становить 4,7-5,2% від ВВП Росії. Це вдвічі більше, аніж в США.

Україна та державний борг

Українців постійно лякають держборгом. Не знайшовши України на першій інфографіці, може здатися, що в нас не так все кепсько. Але як ми вже довели в попередньому пункті, вимірювати держборг в абсолютних показниках - погана ідея.

За оцінками Trading Economics співвідношення держборг-ВВП для України складає 79%. Безпечним рівнем вважається 35%. Станом на перше півріччя 2017 року державний борг України оцінюється в $74,3 млрд. Виходить, що кожен українець винен $1754.

За рік показник зріс на 9%. Державний борг України зростає щороку. Лише за період 2008-2010 років борг зріс вдвічі: з $25,4 млрд до $54,3 млрд.

null

Видається, що найкращим виходом буде відмовитися від позик взагалі. Але зробити це неможливо. Десятиріччями державний бюджет в Україні затверджувався збитковим, тобто, дефіцит розраховували покривати саме за рахунок зовнішніх запозичень. Фактично, брали на себе нові борги, щоб сплатити старі.

В проекті державного бюджету 2018 року на обслуговування державного боргу закладено 130 млрд грн ($4,95 мрдр за поточним курсом). Це приблизно 5,3% від закладеного в бюджеті рівня ВВП - $93 млрд. Навіть, якщо ВВП за рік зросте на 3%, як це прогнозує уряд, обслуговування боргу “з’їсть” це зростання.

Читайте також: 12 фактів про те, як бюджет-2018 повинен змінити життя українців

Як вже вдалося з’ясувати на початку статті, державний борг не завжди є проблемою для економіки країни. Зрештою, в борг живе увесь світ. Вирішальне значення має, як країна витрачає позичені гроші.

Якщо позичені гроші йдуть на поповнення золотовалютних резервів, розвиток економіки, створення робочих місць та впровадження інновацій - лякати таку країну дефолтом через державний борг- марно.

Введіть слово, щоб почати