Нація утриманців. Як субсидії підкладають величезну міну під майбутнє України

Богдан Буткевич
3 січня, 2018 середа
16:07

В Україні люди відмовляються офіційно працювати, щоб не втратити субсидію. Чому це дуже погана новина

За новорічно-різдвяними святкуваннями якось не дуже поміченою пройшла дуже вікопомна новина. З міста Немирів на Вінниччині. Де японська компанія Fujikura відкрила новий завод, що виготовлятиме електропроводку для автомобілів Audi A8 та Volkswagen Golf. І у якої виникла проблема з набором працівників.

Люди відмовляються офіційно там працювати, щоб не втратити субсидію. Це — перший наслідок підсаджування чималої кількості населення на державні виплати. Що, як показують відповідні історичні приклади, не може призвести ні до чого іншого, як формування цілого прошарку утриманців.

"Халявний" прошарок

"Є проблема з працевлаштуванням. Пропонуємо людям роботу, а вони відмовляються офіційно працювати на заводі. І це при тому, що середня зарплата буде 7100 гривень. Люди бояться втратити субсидію чи іншу соціальну допомогу. Прямо кажуть, що їм вигідніше сидіти вдома", - каже міський голова Немирова Віктор Качур. Дико звучить з першого погляду, чи не так? Однак до іншого наслідку тотальне підсаджування на державне дотування призвести й не могло.

Вже зараз, за даними офіційної державної статистики, понад 60 % українців отримують субсидії. А, за оцінками Міністерства енергетики та вугільної промисловості, невдовзі через продовження зростання тарифів на газ та електроенергію, ця кількість може досягти позначки 90%. Вдумайтесь — вже більша половина українців підсаджені на виплати від держави.

Виплати, які абсолютно не потрібно повертати, які не накладають особливих зобов’язань. Це ж не кредит в банку, який потрібно повертати. Державі ніхто нічого повертати не хоче, навпаки вважає, що вона апріорі всім винна.

Головна причина введення субсидій, нагадаємо — це різке зростання тарифів на комунальні послуги, яке в купі з інфляцією, призвело до того, що люди не в змозі платити величезні гроші щомісяця за квартиру. Субсидії, в теорії, покликані відшкодувати людям все вищевказане й допомогти не заганяти в борги енергогенеруючі підприємства.

Та з самого початку експерти попереджали, що у цього кроку буде дуже поганий наслідок. Цілі верстви населення будуть привчатися до державної халяви, з якої ніхто потім не захоче злізти.  “За підвищення тарифів розраховується державний бюджет, тобто всі громадяни, - пояснював свого в часу в інтерв’ю для «Українського Тижня” автору цих рядків відомий український соціолог Євген Головаха. - Що консервація тарифів, що субсидія для держскарбниці те саме, просто гроші перекладаються з однієї кишені в іншу.

При цьому більше стає людей, які ті субсидії отримують. Тобто якщо державі різниці немає, то ось у соціальному сенсі такий крок дуже небезпечний і страшний. І ось чому. Для людей нестерпна ідея втрачати. Є такий соціальний закон. Тобто не така страшна перспектива не отримати чогось, наприклад, підвищеного заробітку, як відчуття того, що ти щось утратив — ту ж таки зарплату. І другий закон: люди ніколи не відмовляються від дармових грошей. При цьому в нас постійно збільшується кількість громадян, що не здатні самі платити за комунальні послуги й братимуть субсидію”.

Що це означає? Те, що люди, більша частина населення країни, вже, фактично, визнали себе утриманцями, несамостійними, тими, хто не може самі себе фінансово утримувати. Це не означає, що “субсидники” завтра побіжать робити революцію, аж ніяк. Адже вони погодилися віддати частину свого особистого суверенітету. “Від цих людей не варто очікувати активних дій, - продовжує Євген Головаха. - Проблема якраз у тому, що вони не робитимуть нічого. Бо якщо хтось хоч раз визнає себе утриманцем, то він на утриманні так і житиме й ніколи цього не відцурається.

Тобто, навіть якщо їхні доходи почнуть зростати, такі громадяни не відмовлятимуться від дармового шматка й зароблене переводитимуть у тінь. Навіть заробляючи десять, двома тисячами надурняк ніколи в житті вони не погребують. Таким чином, почнуться широкомасштабні процеси тінізації. Ні, ці громадяни не протестуватимуть: утриманці — найменш вибуховий матеріал. Тобто зараз створюється широченний прошарок вічних утриманців із відповідною психологією, які приймуть будь-що й будь-кого, хто гарантуватиме їм продовження халяви”.

Історичні аналогії

Найбільш цікаво, що подібних історичних негативних прикладів — більш ніж достатньо. От, наприклад, чи не найсвіжіший — Ірану, де зараз буяють народні бунти. “Досвід Ірану цікавий тим, що там у 2010 році почали проводити реформу, подібну як у нас: підвищення цін та тарифів з одночасним переходом на адресні субсидії, - пояснює у себе на Facebook експерт, екс-член НКРЕКП Андрій Герус. - У 2011 році МВФ навіть визнав такі реформи успішними та рекомендував переносити іранський досвід у інші країни.

Але, схоже, МВФ дещо поспішив, результат цих реформ був досить спірним. Субсидіями в Ірані почали користуватися біля 90% домогосподарств. Оскільки субсидії були монетизовані, це спричинило бурхливий ріст цін та інфляцію: в 2011-2014рр річна інфляція складала 20%-40%. У квітні 2012 року в Ірані були призупинені всі субсидії.

Відомі актори, спортсмени агітували забезпечених іранців не подаватися на субсидії. Навіть була випущена спеціальна фетва (правовий висновок в ісламі), що Аллах не схвалює наміри забезпечених іранців отримувати субсидії. Але це мало допомогло - на субсидії знову подалося 73 млн громадян із всього населення 77 млн осіб. За 7 років задуману реформу провести не вдалося, вона продовжена до 2021 року”.

Ще один, більш давній, але від того не менш прикметний кейс — ситуація з так званими  walfare-дітьми в США. Отже, там в 1970-х роках вирішили провести соціальний експеримент — перевести повністю на державне утримання матерів-одиначок.

“Здавалось би, гарна й правильна ініціатива, - розповідає Євген Головаха. - Але будь-яке утриманство — погано. Ці жінки, навіть знайшовши собі чоловіка, робили все, щоб не випасти з програми, тобто не виходили заміж. Їхні доньки йшли тим самим шляхом: народжували в ранньому віці дітей, не вступали в шлюб і користувалися програмою державного утримання. Зрозуміло, що, за статистикою, діти з таких родин дуже часто, навіть у більшості випадків, поповнювали лави криміналу. А тому цілі райони були затягнуті в злочинність і безпросвітність. Американці вже 10 років шукають вихід із цього глухого кута, програму поступово згортали й нарешті скасували зовсім. Та все одно їхні дослідники вважають, що усунути її ефект можна буде через дуже багато років. Так само й в Україні руками уряду створюються гетто”.

Окремо чимало експертів вказує на величезну небезпеку реформі децентралізації від поголівної субсидізації країни. Адже ні для кого не секрет, що чим менше населений пункт в Україні, тим меншою є там зарплата й взагалі кількість засобів для виживання. Відповідно, тим більший відсоток людей захоче скористатися субсидіями.

Отже, дуже скоро Україна має шанс отримати цілі утриманські анклави, які ніколи не зможуть бути самостійними. Понад те, вони цього й не хотітимуть. Адже повторимося — від халяви ніхто ніколи добровільно не відмовляється й не відмовлявся. І якраз в цьому сенсі й варто розглядати новину з Немирова.

На жаль, це тільки перша ластівка з величезного пласту подібних проблем, з яким доведеться зіткнутися Україні протягом наступних років. Адже ситуація, коли держава замість того, щоб дати людям заробити, привчає їх до халяви, нічим іншим закінчитися не може.

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.52
  Купівля 37.52
  Продаж 38.27
 • EUR
  Купівля 40.29
  Продаж 41.23
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
24 вересня
22:18
Ексклюзив
Окупанти
За перші 4 місяці на фронті гине 50% мобілізованих росіян, - російський опозиціонер Пономарьов
22:03
Оновлено
Косово
Конфлікт на межі Сербії і Косово: є загиблі з обох боків
21:51
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
"Це політичний популізм, техніка може бути в несправному стані": Жеваго про передачу його гелікоптера військовим
21:37
Оновлено
Курськ
Українські БПЛА уразили будівлю ФСБ та НПЗ у російському Курську, - ЗМІ
21:34
Мітинг у Татарстані на початку 90-их рр.
Москва забирає у Татарстану 80% прибутків, Чингізхан забирав 10%, - еміграційний прем'єр Кашапов
21:25
Зеленський в ООН
Зеленський: Канада допоможе Україні відновити Каховську ГЕС
21:03
Єрмак, Зеленський і Кіссінджер
Був проти України у НАТО, а тепер за: Зеленський у США мав зустріч з Кіссінджером
20:34
В окупованому Джанкої підірвали автівку російського військового, - ЗМІ
20:23
Знищена російська "мотолига" із встановленою на ній корабельною РСЗВ "Вогонь"
Українці вперше знищили російську "мотолигу" із встановленою на ній корабельною РСЗВ "Вогонь", - ЗМІ
20:22
крилата ракта "Калібр"
Росіяни вивели у Чорне море ракетоносій "Буян-М": скільки на ньому "калібрів"
20:20
Ексклюзив
Іран Росія
Іран не передаватиме Росії балістичні ракети, - головред порталу "Україна по-арабськи" Фараджаллах
19:57
Аналітика
пенсія
Чому пенсії в Україні такі маленькі та як забезпечити гідну старість. Пояснюємо
19:34
ЗСУ наступ
ЗСУ відбили ворожу атаку в районі Роботиного, — Генштаб
19:27
Оновлено
"Зоря" - "Дніпро-1". 24 вересня 2023 року
"Зоря" поступилася "Дніпро-1". Результати усіх матчів 8-го туру УПЛ
19:19
Ексклюзив
Верховна Рада
В Раді можна зібрати голоси для заборони УПЦ МП, - нардеп Потураєв
19:09
Інтерв’ю
США і Польща повинні допомогти експортувати Україні зерно, - американський експерт Фрід
19:07
Український ракетний комплекс "Вільха-М"
ЗСУ узяли під вогневий контроль трасу Бахмут - Горлівка
18:47
Києво-Печерська Лавра
У Нижній лаврі дотепер мешкає 40 ченців та мирян Московського патріархату
18:45
Огляд
Удари по командних пунктах Чорноморського флоту РФ в Криму та інша "бавовна": де в окупантів вибухало цього тижня
18:43
Запоріжжя
"Гроші на ЗСУ": у Запоріжжі містяни вийшли на мітинг з вимогою спрямувати бюджетні кошти на потреби військових
18:14
Інтерв’ю
Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)
В США відбулася зміна стратегії – тепер вони дадуть всю необхідну зброю, - Піонтковський
18:13
Знищення Оріхова
Росіяни знищують Оріхів: щодня скидають на місто до десяти авіабомб
18:12
Оновлено
Наслідки ракетного удару по Кременчуку 22 вересня
Ракетний удар по Кременчуку: кількість травмованих зросла до 55, у лікарнях лишаються 19 людей
17:44
останки тасманійського тигра із колекції Шведського музею природної історії
Шведські вчені змогли вилучити РНК-молекулу вимерлого тасманійського тигра
17:25
Путін у Фінляндії на початку 90-их років
"Погана зачіска, погана майка". Фінське телебачення показало, як Путін відпочивав у 90-х
17:17
Україна стане головною темою нового сезону американського серіалу "Мільярди"
16:38
білоруські та російські військові
Білорусь продовжила військові навчання з Росією щонайменше до 1 жовтня
16:37
вибух
Вночі невідомі диверсанти завдали удару по військових об'єктах Московської та Калузької областей
16:33
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Україна своєю героїчною боротьбою вже давно звільнила весь пострадянський простір: Піонтковський про події та настрої у країнах Кавказу та Середньої Азії
16:06
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 вересня: скільки коштують долар та євро
15:58
Франческо Фрідріх
Міжнародні змагання зі скелетону та бобслею зимового сезону 2023/2024 пройдуть без росіян
15:23
Демонстрація проти расизму та жорстокості поліції у Франції ПАРИЖ, ФРАНЦІЯ – 23 ВЕРЕСНЯ:
У Франції ліві провели демонстрації проти поліцейського насильства та расизму
15:13
Окупанти ймовірно покинули Зміїний, на острові пожежа
Росіяни скинули авіабомби у напрямку Зміїного
15:06
астероїд , космос
Зонд OSIRIS-Rex скинув на Землю капсулу зі зразками ґрунту астероїда Бенну, - NASA
14:45
Кирило Буданов
"Будуть покарані в будь-якій точці земної кулі": Буданов прокоментував інформацію про можливі атаки України по базах ПВК Вагнера в Судані
14:34
Пінгвіни біля станції "Академіка Вернадського"
Полярники розповіли, скільки пінгвінів залишилося біля "Академіка Вернадського"
14:29
Денис Пушилін
Пушилін встановив в ОРДО комендантську годину та воєнну цензуру
14:13
Оновлено
Обстріл Херсона 24 вересня
Росіяни зранку обстріляли Херсон, Берислав і село Львове: відомо про двох загиблих та щонайменше 6 поранених
14:11
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Нащадки Волтера Дюранті. Як Україні налагодити хороші стосунки з NYT
14:02
російські "миротворці" у Нагірному Карабаху
Не менше 120 тисяч вірмен Нагірного Карабаху готові виїхати до Вірменії, - Reuters
Більше новин