Ініціатива Трьох морів: де загубилася Україна?

21 вересня, 2018 п'ятниця
09:21

Третій саміт Тримор’я у Бухаресті не став проривним як для діючих учасників, так і щодо можливості включення України у регіональний контекст. Але були презентовані нові проекти та розставлено нові регіональні та геополітичні акценти

Зміст

17-18 вересня у столиці Румунії відбувся третій саміт Ініціативи Тримор’я – регіонального проекту, започаткованого влітку 2015 року президентом Польщі Анджеєм Дудою та хорватським лідером Коліндою Грабар-Китарович. Від самого початку, ідея Тримор’я покликана посилити кооперацію між країнами Східної Європи і виробити спільний підхід до вирішення проблем, спільних для всього регіону. Нині до ініціативи входить 12 держав Центральної та Східної Європи: Хорватія, Польща, Угорщина, Литва, Словенія, Болгарія, Чехія, Словаччина, Румунія, Австрія, Естонія і Латвія.

Країни-учасники ініціативи "Трьох морів"

Слід розуміти, що сама ідея Тримор’я істотно відрізняється від вельми популярної ще з 30-х років минулого століття і до останнього часу концепції Міжмор’я (Intermarium), авторство якої приписують лідеру міжвоєнної Польщі Юзефу Пілсудському і видатному польському інтелектуалу Єжи Ґедройцю.

Міжмор’я спочатку замислювали як геополітичний проект і оборонний союз, покликаний гарантувати безпеку своїх учасників і стримувати агресивні наміри більших сусідів – Росії на сході та (можливо) Німеччини на заході. Передбачалося, що учасниками такого союзу (або навіть конфедерації) будуть країни, об’єднані наявністю спільного супротивника, які мають схожі зовнішньополітичні пріоритети: Україна, Польща, країни Балтії, Молдова (можливо, також – Румунія, Болгарія, Швеція). Коротше, йшлося про фактичну реставрацію старої доброї Речі Посполитої з поправкою на реалії XX століття.

Одна з концепцій “Міжмор’я”

Тримор’я (яку також части позначають абревіатурою 3SI – 3 Seas Initiative) - ініціатива, спрямована передовсім на розвиток інфраструктурних проектів в регіоні Центральної та Східної Європи.

Власне, знаковим для розвитку Ініціативи став другий, минулорічний саміт у Варшаві. Тоді до польської столиці завітав президент Сполучених Штатів Дональд Трамп. І не просто завітав, але й виступив з програмною промовою перед сотнями тисяч людей, в якій вперше чітко підтвердив зобов’язання Вашингтону перед союзниками по НАТО, а також закликав Росію припинити дестабілізацію України та інших країн. Тоді ж США та Польща досягли рамкової домовленості про майбутні постачання американського скрапленого газу та підписали угоду щодо постачання Варшаві американських зенітно-ракетних комплексів Patriot останньої модифікації.

Саміт "Трьох морів" під знаком Трампа тоді викликав неабиякий переполох у головних європейських столицях: на тлі напруги між Вашингтоном з одного боку та Брюсселем, Берліном і Парижем із другого; на тлі практично відкритого конфлікту між франко-німецьким тандемом, що відстоює ліберальні цінності, та веденими консервативними націонал-популістами Польщею та Угорщиною виникли побоювання формування антиєвропейської групи країн усередині ЄС під парасолькою Вашингтона. Щось схоже мало місце за правління 43-го господаря Білого дому Джорджа Буша-молодшого. Тоді Вашингтон намагався реалізувати ідею керівника Пентагону Дональда Рамсфельда про поділ країн ЄС на "стару" (західну) і "нову" (проамериканську) Європу.

Тож нинішня зустріч пройшла вже за активною участі європейського істеблішменту: у саміті взяли участь Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та очільник німецького МЗС Гайко Маас. Американці також не оминули подію своєю увагою: Сполучені Штати цього разу представляли міністр енергетики США Рік Перрі та Річард Морнінгстар, управляючий директор Global Energy Center.

Зокрема, Перрі та Морнінгстар декілька разів наголосили, що енергетична безпека є життєво важливою для національної безпеки, а наявність джерел енергопостачання "не може використовуватися для тиску чи загрози іншим". Перрі при цьому жорстко розкритикував Росію, як, власне, "агресивного постачальника енергії до Європи".

Зі свого боку президент Європейської комісії Юнкер висловив жаль, що Брюссель не відгукнувся на два попередні запрошення до Дубровника і Варшави, однак тепер він тут – бо те, що роблять учасники 3SI, «відповідає діяльності Європейського Союзу".

За результатами саміту була ухвалена спільна Декларація, в якій прописано мету і напрями співпраці країн-учасниць Ініціативи, пролунали декілька правильних політичних сигналів.

Конкретним же результатом Саміту стало визначення переліку із 40 пріоритетних проектів в трьох основних сферах – транспортній, енергетичній та електронно-цифровій.

Успішним можна вважати і бізнес-форум, що відбувся в рамках саміту за участі понад 600 представників бізнесу з держав Тримор’я , Європейського Союзу, Сполучених Штатів та сусідніх країн, в тому числі ряду українських компаній.

Ще – створена мережа торговельно-промислових палат країн-учасниць 3SI, покликана сприяти контактам між бізнес-середовищами в регіоні. Підписано Протокол про наміри створити Інвестиційний фонд "Три моря" для фінансування спільних проектів.

А Німеччина долучилася до діяльності Ініціативи в якості країни-партнера. До участі у діяльності 3SI запросили також інші зацікавлені сторони, в тому числі ті, що не є членами ЄС.

Напевне, найактивнішу роботу у рамках обєднання проводить Хорватія – зокрема, у питаннях розробки і презентації інфраструктурно-енергетичних проектів Загребу точно нема рівних. На полях Саміту хорватська сторона презентувала аж 11 великих проектів вартістю майже 1,8 млрд євро: три зі сфери енергетики, один у галузі цифрових комунікацій і сім у сфері транспортних сполучень.

Мова, зокрема, де про Іонічно-Адріатичний газопровід вартістю 600 млн євро; та про LNG-термінал на острові Крк з газопроводом до нього на суму 263 млн євро. До речі, за останнім пильно стежать американці - січні 2018 року під час візиту міністра внутрішніх справ Хорватії до Вашингтона помічник державного секретаря США з європейських та євразійських справ заявив, що енергетичний проект Krk LNG "отримав повну підтримку" від США і розглядається як один із "стратегічних проектів" уряду при президенті.

А що ж Україна?

На жаль, наша країна припустилася серйозної політичної та дипломатичної помилки: так, 2016 року офіційний Київ запросили на перший, установчий саміт "Трьох морів" у Хорватії. Проте з якоїсь невідомої причини президент Порошенко тоді так і не вибрався до Дубровника.

null

Ініціатива “Тримор’я” в Дубровнику в 2016 році – Петро Порошенко був запрошений, але не приїхав

Минулого року Петро Олексійович був сповнений рішучості відвідати саміт у Варшаві. Проте українську сторону туди так і не запросили. Офіційна причина в тому, що ініціатива покликана об’єднати лише учасників Європейського Союзу.

Після цього, впродовж року тривав діалог щодо можливого формату української участі у саміті у Бухаресті. І хоча не вдалось домогтися для України статусу спостерігача – компромісне рішення все ж було знайдено. Українську урядову делегацію було запрошено до участі у Бізнес-форумі Ініціативи Тримор’я – на рівні заступника міністра економічного розвитку і торгівлі. Проте, несподівано, з Києва на цей захід ніхто не приїхав.

Очевидно, наразі Ініціатива Трьох морів повинна бути серед пріоритетів вітчизняної зовнішньої політики – як і будь-який регіональний або геополітичний формат, який хоч якоюсь мірою відв’язує нас від Росії і прив’язує політично, економічно, енергетично та інфраструктурно до цивілізованого світу.

Для цього Київ має представити свої напрацювання і пояснити, яким чином Україна могла б долучитися до транспортних та енергетичних коридорів, що формуються в рамках ініціативи у Цетрально-Східній Європі, країнах Вишеграду, Балтії та Балканського півострову. І, звичайно, вітчизняним дипломатам потрібно бути більш наполегливими у лобіюванні нашої участі у Партнерстві 3SI, а вищому керівництву країни – значно послідовнішим у відносинах з партнерами.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.24
    Продаж 44
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
10:12
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
Більше новин