Сало як сало

Олексій Мустафін
5 квітня, 2020 неділя
11:08

Відвідувачі нашого “домашнього музею” вже не раз цікавилися про те, коли ж нарешті дійде черга до головного героя легенд, анекдотів і переказів про українську кухню та українське ж застілля. До сала

Зміст

Що ж, годі чекати. Розповідаємо

Знайомство людини з салом відбулося рано. Тоді, коли не існувало ані осілого життя, ані сільського господарства, ані народів в сучасному розумінні цього слова. Вочевидь, зустрілися вони в той самим момент, коли наш пращур вперше вийшов переможцем в двобої з диким кабаном і вирішив поцікавитися, а що в того під шкірою. І виявив чималенький шмат жиру — білого, поживного, а головне смачного.

Побачене справило на первісного мисливця неабияке враження. Тож коли первісна людина вирішила перекваліфікуватися і стати скотарем, свині були одомашнені одними з перших. Враховуючи, що ані молока, ані вовни домашні свині не давали, розводили їх саме заради м’яса і сала. Втім, як це відбувалося — ми вочевидь не знаємо, бо ані свідків цієї вікопомної події, ані їхніх свідчень до наших часів не збереглися.

Втім, коли писемність таки з’явилася, свині вже були домашніми тваринами. А люди їли сало. Принаймні в стародавньому Шумері. Вочевидь смакувало воно їм добре. От тільки в спекотному месопотамському кліматі зберегти масний продукт свіжим було важко. Тому зазвичай до сала додавали місцеві прянощі, насамперед кунжут. Це додавало йому пікантності. І водночас перебивало неприємний запах та присмак, якщо сало і справді починало псуватися.

Сала шумери заготовляли багато, сплачували ним податі до скарбниці і навіть вивозили до інших країн, обмінюючи на метали і коштовне каміння. Оскільки торгівля тривала століттями, вочевидь месопотамський рецепт дозволяв зберігати оброблене сало довго і довозити до покупця цілком їстівним.

Стародавні єгиптяни одними з перших почали використовували сало з медичною метою. Втім, йшлося не про лікувальні властивості. Сало як найдоступніший тваринний жир було основою безлічі мазей, зокрема й протизапалювальних. Заради здоров’я можновладців, враховуючи їхній статус, використовували сало не свиней, а шляхетніших тварин — таких як антилопи або ж гіпопотами. Але для всіх інших смертних вистачало й “хрюшок”.

До того ж єгиптяни зрозуміли, що це сало - чудове мастило. Намащеними ним рейками було легше пересувати навіть великі кам’яні брили, потрібні для зведення пірамід та заупокійних храмів.

Цікаво, що майже в той же час (або трохи пізніше) і з тією ж метою використовували масний продукт будівничі Стоунхенджу. Вчені знайшли поруч залишки посудин, в яких стародавні зодчі  витоплювали сало. Навряд чи навіть таку просту технологію за тієї доби можна було запозичити безпосередньо з далекого Єгипту. Тому швидше йдеться про “паралельні відкриття”.

Справжніми салоїдами були хети, стародавні мешканці сучасної Туреччини. З письмових джерел ми знаємо, що сало на їхніх ринках продавали на вагу і за ціною воно дорівнювало меду. А свиня, яку відгодовували на сало, коштувала вдвічі дорожче за звичайну.

Серед хетських законів траплялися й дивні. Якщо, скажімо, собака з’їдав шмат чужого сала, то власник цього сала мав право вбити пса і дістати “вкрадене” просто з його шлунку. Закон, щоправда, не уточнював подальшу долю “врятованого майна”.

Сало не лише їли, а й використовували в магічних ритуалах. Фігурки, виготовлені з цього матеріалу, вважалися “замінниками” реальних тварин чи людей. Згодом цю звичку запозичили ассирійці — перед тим, як вирушати війною проти якоїсь країни, вони робили з сала фігурки ворогів і скручували їм голови. Такий собі варіант ляльок вуду...

Що ж до харчових традицій хетів, то найкращою стравою вони вважали шматок трохи підсмаженого сала на хлібі. Так його їли місцеві володарі, такими “канапками” хетські жерці “частували” своїх богів.

Грецькі божества також “сиділи на сальній дієті”, але зовсім з іншої причини. Елліни вважали найкращою частиною туші жертовної тварини все ж м’ясо, і тому залишали його для людських, зокрема й жрецьких бенкетів, а богам йшли залишки, зокрема й сало. До того ж жертви зазвичай спалювали, а сало добре горіло. 

З тієї самої причини сало часто діставалося й рабам, бо вільні греки віддавали перевагу м’ясу. Але сало при цьому вважали корисним для невільників. Адже вони виконували важку фізичну роботу, а сало й справді добре відновлювало сили.

Римляни до сала ставилися приязніше. Втім, вони не лише заготовляли його самі, а й купували у своїх північних сусідів — галлів. Тамтешні сало і шинка вважалися тоді найкращими в Європі. Зокрема, й завдяки технологіям засолки (галльську культуру часто називають Гальштатською - за іменем найбільшого на континенті центру видобутку солі, яке використовували галли) та копчення. 

Після приєднання Галлії до свої володінь, римляни запозичили і творчо розвинули рецепти своїх нових підданих  — і тепер в Італії є щонайменше два місця виробництва особливого сала, яке називається “лярдо”, — в долині д’Аоста і в Тоскані. В першому лярдо заготовляють у дерев’яних діжках з дубу чи каштану, а в тосканській Колоннаті — в мармурових ваннах, адже поруч з цим поселенням добувають славнозвісний карарський мармур.

Солити та коптити свинячий жир в галлів навчилися й інші народи нашого континенту — зокрема германці та слов’яни. З того часу його вважають “своїм” мало не в кожній європейській кухні. Багато хто, зокрема й наші співвітчизники — українці, ображаються, коли їм кажуть, що сало вони в когось запозичили. 

Втім, навіть слово “сало” вперше зустрічається зовсім не у вітчизняних літописах, а у вірменському рукописі 7 сторіччя, який містить опис бенкету хозарського хана. Можливо, слово й справді було запозичено хозарами в слов’ян, які жили в їхньому каганаті або ж визнавали його владу, До того ж верхівка хозарів вже невдовзі прийняла юдаїзм, і тому надалі навряд чи вживала м’ясо чи сало свині. Свинину, втім, забороняє вживати вірним не лише юдаїзм, а й іслам. Тож із здобуттям мусульманами Близького Сходу та Північної Африки місця для сала не залишилося і там. Натомість у християнській Європі його вживали дедалі активніше. А “батько західного чернецтва” Бенедикт Нурсійський навіть наполегливо радив вирощувати свинею в монастирях — зокрема й заради сала.

Поширена в багатьох європейських країнах легенда стверджує, що християни навмисно розводили свиней в краях, що піддавалися регулярним нападам мусульман. Адже ті під час під час своїх рейдів  гребували “нечистими” тваринами. Розповідають цю легенду і про українських козаків. Проте насправді це лише міф — зрештою, свиней нападники могли просто знищувати. Втім, так само венеційці розповідають, що свого часу вивезли з Єгипту мощі Святого Марка, просто загорнувши їх у величезний шмат сала. Не уточнюючи, де вони знайшли такий шмат в мусульманській державі.

З іншого боку, можна стверджувати, що сало таки врятувало християнську цивілізацію в темряві середньовіччя. Але не як їжа чи “пакувальний матеріал”, а як... паливо. Бо саме з нього виготовляли сальні свічки, які використовували в церквах, монастирях і скрипторіях — майстернях, в яких ченці переписували рядок за рядком книжки, і не лише з християнського канону. Свічки з воску винайшли лише згодом, і вони були занадто дорогими, тож сальні світильники протрималися аж до відкриття стеарину і парафіну в 19 сторіччі. 

А ще з сала довгий час робили мило — а як свідчать події останнього часу, чистота і гігієна для виживання цивілізації іноді важать навіть не менше за вміння читати і писати.

З появою вогнепальної зброї в сала з’явилася ще одна “робота”. Ним почали змащувати гармати і рушниці, аби ті не ржавіли. І зараз мастило для зброї називають “гарматним салом”, хоча тепер його виготовляють з нафти. Втім, нафтова промисловість виникла лише наприкінці 19 сторіччя. А до того плече, а точніше спину зброярам підставляли свині.

Чим більше ставало зброї - тим більше було їх потрібно. І це був не той випадок, коли гармати виробляли замість харчів. Навпаки, зростання кількості свиней сприяло тому, що й у їжу сала — шматками, рубленого, топленого або смальця - почали вживати набагато більше. І в багатьох країнах із святкової чи хоча б недільної страви воно перетворилося на страву щоденну. До того ж сало не лише їли, на ньому готували. Зрештою, європейці настільки призвичаїлися до цього масного продукту, що багатьом з них вже й не спадало на думку, що існують цілі країни, де сала не їдять. 

В середині 19 сторіччя Британія ледь не втратила головний алмаз у короні своєї колоніальної імперії — Індію. І почалося все саме з сала. Точніше — з чуток, що набої до рушниць Енфілда, які прислали для озброєння місцевої армії — так званих сіпаїв, просочені свинячим салом. Сіпаї були переважно мусульманами, і для них образливою була навіть думка, що вони мають торкатися сала своїми губами. Невдоволення переросло в обурення, обурення — в повстання. Яке за лічені місяці охопило мало не всю Індію і тривало два роки. Зрештою, бунт придушили, але саме від нього починають відлік руху Індії до незалежності

Поява стеаринових свічок і нафтових мастил, зрештою, послабили позиції сала як промислової сировини. Водночас наступ проти нього розгорнули й “харчові” конкуренти — рослинні олії та вершкове масло, зростанню виробництва яких сприяли промислова революція, розвиток великого фермерства та індустріалізація. На боці сала були кухарські традиції і відносна дешевизна. Під час світових воєн смалець перетворився на зручний замінник коров’ячого масла. Банки із американським смальцем, отримані за програмою ленд-лізу чи як післявоєнна продовольча допомоги, і досі пам’ятають господині по всьому світу.

Найважчий удар по салу був інформаційним. Починаючи з “Джунглів” Ептона Сінклера з жахливою сценою потрапляння героїв до чану зі смальцем і завершуючи численними науковими дослідженнями, що доводили шкідливість свинячого жиру, - все це створювало йому скандальну репутацію в споживачів. А за ними — в продавців і кухарів. Споживання сала у 20 сторіччі і справді скоротилося. І лише кілька десятиліть тому його поступово почали “реабілітовувати”. Як частину традиційної, зокрема й української, кухні. І як здоровий природній продукт.

Втім для справжніх українців сало ніколи не потребувало “виправдань”. Бо, як в відомому анекдоті, - “Чого його пробувати? Сало як сало”. Українці його їли, їдять і будуть їсти. Попри інформаційні війни, епідемії і карантини. 

Чи ви незгодні? 

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.07
  Продаж 45.82
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 липня
22:07
Ексклюзив
транзит газу, газ
Портников пояснив, чому транспортування нафти й газу через Україну не вигідне Росії та що не так з азербайджанською сировиною
22:05
Наслідки "прильоту" по Ніжину: 2 ушпиталених, 18 постраждалих квартир
21:55
Київ Цифровий
У застосунку "Київ Цифровий" 11 годин не працюватиме оплата сервісів
21:36
домедична допомога-тренінг
У Міноборони затвердили 4 рівні домедичної допомоги для військових
20:51
Держсекретар Ватикану відвідав зруйнований окупантами кафедральний собор в Одесі
20:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Росія почала використовувати політичні вбивства й розраховувала на дестабілізацію після пострілів у Фаріон, - Портников
20:31
Оновлено
У Києві знесли історичну садибу Зеленських
У Києві знесли садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя: у поліції та Мінкульті відреагували
20:20
Дональд Трамп та Борис Джонсон
Кордони 24 лютого 2022 року та особливий статус "російськомовних" в обмін на членство України в ЄС і НАТО: Борис Джонсон пояснив, на яких умовах Трамп міг би зупинити Росію
20:09
Оновлено
Джозеф Байден, саміт НАТО
"Він повинен піти у відставку зараз": Венс хоче, щоб Байден негайно склав повноваження президента
20:06
OPINION
Блог Андрія Любки
Стріляли у Фаріон. Цілили – в Україну
20:05
Microsoft
Microsoft заявила, що внаслідок останнього кіберзбою постраждало 8,5 млн її пристроїв
19:40
Ексклюзив
Джозеф Байден
Байден має піти у відставку з посади президента США: Піонтковський про заміну кандидата від демократів у передвиборчій кампанії
19:36
ядерна торпеда "Посейдон"
США розсекретили інформацію про запаси ядерної зброї
19:22
У відповідь на атаку дрона по Тель-Авіву ізраїльські F-35 розбомбили НПЗ у Ємені, - ЗМІ
18:59
Ексклюзив
корупція
"Гріши та плати": журналіст Ніколов щодо законопроєкту про пом'якшення покарання за корупцію
18:52
Олександр Лукашенко стає президентом Республіки Білорусь (20 липня 1994 року)
Лукашенко незмінно керує Білоруссю вже рівно 30 років
18:44
Дональд Трамп
У США заарештували чоловіка, який у соцмережах погрожував убити Трампа та Венса, - Sky News
18:44
Оновлено
У російських Краснодарі та Анапі через відсутність світла місцеві жителі перекрили вулиці
18:24
Одна та дві черги відключень світла: як діятимуть графіки 21 липня
18:16
Ексклюзив
Ірина Фаріон
Після 72 годин менша ймовірність знайти вбивцю, а одинака вистежити складніше, ніж групу осіб, - експерт Ступак про справу Фаріон
18:11
хакери
В Іспанії заарештували трьох проросійських хакерів, причетних до кібератак на держустанови
18:04
OPINION
Геннадій Друзенко
Між Малоросією та анти-Росією: як нам збудувати Україну?
17:55
Впала, коли малювала картину на стіні: в Одесі 13-річна дівчинка загинула в покинутому санаторії
17:38
Огляд
система ППО Skyguard
Знищує літаки, гелікоптери, ракети та дрони: все про систему ППО Skyguard, призначену для захисту стратегічних об'єктів
17:25
В Одесі маршрутка в’їхала у вантажівку: водій та 12 пасажирів отримали ушкодження
17:02
ЗСУ, військові
На фронті з початку доби відбулося 85 боєзіткнень: окупанти продовжують атакувати на Покровському напрямку
16:57
вибух
Російська армія FPV-дроном ударила по магазину в селі Івашки на Харківщині: є поранені
16:48
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: є загиблі й постраждалі, у трьох регіонах влучання по енергооб'єктах
16:39
айтішнік it хакер
Компаніям можуть знадобитися тижні, щоб відновитися після глобального збою Microsoft, - Financial Times
16:27
повістка
Чи можна після отримання повістки замість ТЦК піти до рекрутингового центру: відповідь Міноборони
16:15
таксі Bolt
Водій Bolt у Києві сказав пасажирці, що Крим Україні "просто дали": як відреагував працедавець
16:07
OPINION
Богдан Данилишин
Україна: економічні тенденції літа
15:46
Ексклюзив
Не треба мати ілюзій, що переговори можуть бути про мир, вони про перемир'я, - аналітик Гармаш
15:35
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що Ізраїль і ХАМАС близькі до угоди про перемир'я в Газі
15:01
Оновлено
БпЛА "Лютий"
Після атаки українських дронів на російському військовому аеродромі "Мілерово" спалахнули пожежі
14:49
грузія
Переважна більшість грузинів вважає Росію головним ворогом, - опитування
14:42
До порту Маріуполя зайшов другий російський танкер
РФ готує порт в окупованому Маріуполі до переправлення краденого українського зерна, - "Спротив"
14:34
Ексклюзив
Орбан, Трамп і його новий віцепрезидент Венс посилено працюють над планом капітуляції України, - Піонтковський
14:23
Оновлено
польща дтп
У Польщі розбився автобус з українцями: 9 постраждалих, серед них - діти
14:19
хусити
Британія заявила про дві атаки хуситів на судно під прапором Ліберії у Червоному морі
Більше новин