Віталій Портников: Депутатам обирати між Україною і Коломойським
Сьогодні український парламент має проголосувати у другому читанні за закон, який унеможливить повернення раніше націоналізованих банків їхнім колишнім власникам. Тобто - унеможливить, щоб “Приват”, який був фактично розорений його господарями і врятований грошима мільйонів українських платників податків, було повернуто Ігорю Коломойському
Коломойський багато поставив на повернення цього банку. Це для нього не тільки питання фінансового виживання - адже завдяки перемозі Володимира Зеленського на президентських виборах Коломойський отримав такі можливості для збагачення, які і не снилися йому у минулому. Це ще й питання принципу. Це бажання довести: не українському народу вирішувати, що буде з фінансовою системою країни, а Коломойському вирішувати, що буде з українським народом.
І ось вся ця спеціальна операція, заради якої Коломойський брав участь у президентській кампанії, домовлявся з іншими олігархами і забезпечив перемогу Зеленського, провалюється, провалюється на наших очах!
Український народ не спромігся захистити ані свої інтереси, ані інтереси держави. Але на захист України став цивілізований світ. Саме так! Адже це МВФ виставив жорстку і зрозумілу умову: або допомога, або Коломойський. І це в умовах, коли без фінансової допомоги на Україну очікує вже не криза, а крах. І це в умовах, коли не доводиться розраховувати навіть на умовну допомогу російського режиму, який і сам йде на дно! Дякую, дуже дякую!
Але тепер все залежить навіть не від позиції президента - йому в буквальному сенсі слова немає куди діватися, він змушений підтримувати вимоги МВФ, а від позиції депутатів пропрезидентської фракції. Багато хто з них вже під час голосування у першому читанні продемонстрував, що інтереси олігархів є набагато більш важливими, ніж інтереси країни. І ми не знаємо, скільки цих “обранців народу” за час між голосуваннями в першому і другому читанні перейшло з табору України до табору олігарха. Ось сьогодні і побачимо.
Але будемо пам'ятати, що часу у нас майже не залишилося. За час між першим і другим читаннями рівень недовіри до української влади тільки посилився, довгострокова програма перетворилася на короткострокову, сума запозичень скоротилася з 8 до 5 мільярдів доларів, при цьому рішення по кожному траншу буде узгоджуватися окремо. Це - дуже жорсткий інструмент, саме залучення якого означає: МВФ хоче контролювати українську владу, він хоче стежити за її руками, він більше не довіряє українському президенту і уряду. І це теж дуже непогано - якщо вже ми самі не здатні контролювати тих, за кого голосуємо.
Але навіть для того, щоб ми отримали ці гроші недовіри, Верховна Рада повинна сьогодні визначитися, з ким вона в боротьбі за порятунок України.
- Актуальне
- Важливе