Чи варто запроваджувати вільну економічну зону на Донбасі. Експертне опитування

“Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?” Таким буде друге запитання загальнонаціонального опитування 25 жовтня, повідомив президент України Володимир Зеленський минулого тижня

Прес-служба Офісу президента уточнила: 

Йдеться про пільгові митні, валютно-фінансові, податкові та інші умови на підконтрольних Україні територіях Донецької і Луганської області, уточнили в прес-службі Офісу президента.

Еспресо.TV запитав у експертів, що вони думають про таку ініціативу.

Марія Репко, заступниця директора Центру економічної стратегії:

Економічна зона може спрацювати, як на добре, так і на погано. А якщо це буде зона, як ми бачили наприкінці 1990-их, по-моєму, в 2005-му  її ліквідували, чи десь ці роки, — на Донбасі була вільна економічна зона, яка просто була податковою дірою, таким сифоном з економіки.

Чи відбудеться таке зараз — це питання дизайну цієї вільної економічної зони.

Я не можу сказати, що дуже вірю у спроможність українського уряду запропонувати рішення, яке не стане ризикованим з точки зору відмивання грошей та ухилення від сплати податків.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital:

Що взагалі таке вільна економічна зона? Це територія, яка має якусь специфіку оподаткування. Найчастіше це та територія, на якій взагалі немає податків чи вони дуже обмежена. І тут ми стикаємося з двома питаннями.

По-перше – Конституцією заборонено виносити питання оподаткування на референдум. Тому що це завжди спекуляції, емоційні рішення. Не мають люди на референдумі приймати такі рішення.

З іншого боку, чи потрібна нам вільна економічна зона на Донбасі? Ні, не потрібна. Тому що вільна економічна зона на Донбасі, коли була, — це була чорна діра, через яку ганяли контрабанду та інші продукти, які просто не обкладалися митом. Дуже деструктивно.

Наприклад, через це дуже довгий час не могли реалізуватися українські виробники курятини, бо через вільну економічну зону на Донбасі в Україну імпортували до біса курятини. І тільки коли у 2004 році скасували цю вільну економічну зону, то українські виробники почали зростати.

Жоден інвестор при цьому тоді не прийшов. І взагалі не прийде. Тому що треба розуміти, чому інвестори загалом обходять Україну стороною. Тому що є проблема з верховенством права, і тому що є українські силовики. Кожне опитування інвесторів завжди про це каже, — навіть вже присутніх в Україні.

Тому навіть якщо запровадять податкові пільги на Донбасі, жоден притомний інвестор туди не прийде. Але туди прийдуть “схемщики”, які будуть через цю чорну діру ганяти свої операції і руйнувати економіку усієї України.

Василь Фурман, доктор економічних наук:

Фактично, в усіх країнах світу, і зокрема там в Польщі, Туреччині, Угорщині працюють десятки вільних пріоритетних зон, території пріоритетного розвитку – це перше, тобто однозначно зони потрібні.

Друге питання – якщо ми дуже турбуємся, що це буде спонукати до якихось вливань грошових коштів, до якоїсь корупції, зловживань, так будь ласка, давайте створимо механізм такий, щоб цього не було. Ми ж хочемо створити правову державу.

Борис Кушнірук, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру:

Сама модель вільної економічної зони, при чому на такій величезній території, стає нежиттєздатною. Бо вільна економічна зона передбачає певний податковий режим. У тому числі в тих випадках, коли продукція і послуги постачається на іншу територію України. Вільна економічна зона часто створюється для того, щоб можна було виробляти продукцію, яка потім піде за межі країни.

Якщо робити це на такій величезній території, виникне проблема, що вона стає відокремленою від іншої частини країни.

У зв’язку з цим виникає проблема можливостей для зловживань різними податковими режимами — на вільній економічній зоні і на інших територіях. Ми це проходили ще у 1990-ті роки і мали від цього величезні втрати. Бо це була просто чорна діра, у яку йшли кошти, які мали б надходити до державного бюджету.

Дмитро Боярчук – виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна:

Я думаю, що запровадження вільної економічної зони на Донбасі — це дуже популістична ідея. Звісно, базово нам потрібні інвестори, які будуть приносити сюди кошти, створювати виробництво, робочі місця, додану вартість. Це все правильно. Але інвесторів цікавить ключовий ризик — це верховенство права. Тому що навіть якщо їм дадуть пільги, привілеї, вільні економічні зони — є ризик, що ставши успішним, цей інвестор просто це все втратить, у нього відтиснуть, заберуть на виході.

Тому треба спочатку створити верховенство права. Є дуже чіткі рекомендації, які чомусь не виконуються. Не хочу сказати, що це важко, але це робиться.

Там згадувалися Польща й інші країни. Ну вибачте, у них зовсім інша ситуація: верховенство права, там це працює зовсім інакше. Після того вже можна говорити про якісь зміни механізмів, якісь стимулювання. В поточній ситуації це перетвориться, як і було до 2005 року, в офшорну зону, через яку відмивались шалені кошти. Як стимул розвитку економіки воно не працювало — просто не було стимулів.

Тобто, якщо ви можете легко заробити гроші, користуючись контрабандними схемами — навіщо вам щось інвестувати в довгострокове, коли це може зникнути в даних умовах.

І це все буде за рахунок платників податків. Це означає, що для когось створять пільгові умови, незрозуміло для чого. Тобто ми розуміємо, що в українських умовах це навряд чи буде стимулювати виробництво, це просто дасть можливість масштабно уходити від оподаткування.

Все по темі

новини партнерів

4 грудня, 2020 п'ятниця

3 грудня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати