"Сучий син" Шокін, Burisma, підтримка українців під час російської агресії. 10 фактів про Байдена та Україну
Джозеф Байден стає 46-м президентом США. На відміну від багатьох своїх попередників він добре знає Україну та її політичне середовище
7 листопада стало відомо, що Джозеф Байден здобув перемогу в штаті Пенсильванія та набрав необхідні для успіху на виборах президента США понад 270 голосів виборників. Після цього лідери різних країн, політики, громадські діячі стали вітати його з перемогою. Хоча команда Трампа ще розраховує на опір у судах, експерти вважають, що підсумки цих складних виборів вже визначено.
Еспресо.TV у цій статті розповідає, хто такий Байден та який у нього досвід відносин з Україною.
Фото: Reuters
1. Байден народився 20 листопада 1942 року у штаті Пенсильванія, у родині ірландців-католиків. Один із його дідів був сенатором від штату Пенсильванія.
2. У 1972 році Байден був обраний до Сенату США від Демократичної партії. Він став одним із наймолодших сенаторів в історії США при віковому цензі для цієї посади в 30 років.
Незабаром після перемоги Байдена на виборах до Сенату його дружина Нейлія Гантер і дочка Наомі Христина загинули в автомобільній катастрофі, а сини Джозеф Байден III і Роберт Гантер отримали важкі опіки. Байден хотів відмовитися від посади, та за наполяганням лідерів Демократичної партії все ж погодився зайняти місце у Сенаті.
Байден переобирався до Сенату від штату Делавер у 1978 і 1984 роках. Швидка політична кар'єра дала підстави казати про нього як про одного із ймовірних кандидатів на посаду президента США на виборах 1988 року.
3. 9 червня 1987 року голова юридичного комітету Сенату Байден заявив, що братиме участь у виборах президента США. Він деякий час лідирував серед кандидатів від Демократичної партії за обсягом зібраних коштів.
Проте у вересні 1987 року прес-служба іншого кандидата Майкла Дукакіса розповсюдила відео, у якому порівнювалися виступи Байдена та лідера британських лейбористів Ніла Кіннока. Байден копіював багато фраз британця і його звинуватили у плагіаті. 23 вересня 1987 року Байден зняв свою кандидатуру з виборів.
Читайте також: Байден назвав свої чотири найголовніші завдання як президента
4. Байден переобирався в Сенат в 1990, 1996 і 2002 роках. На посаді голови юридичного комітету Сената Байден був автором Акту про насильницькі злочини та правоохоронні органи, який розширив статус федерального законодавства на противагу законам окремих штатів.
5. У 2004 році Байден відмовився від участі у виборах президента. А 31 січня 2007 оголосив про те, що братиме в них участь. Його шанси оцінювалися як невисокі в порівнянні з іншими кандидатами від демократів: Бараком Обамою і Гілларі Клінтон. На кокусах в штаті Айова 3 січня 2008 року Байден посів останнє місце з 1% голосів і оголосив про зняття своєї кандидатури.
Під час виборчої кампанії він відкинув пропозицію очолити Державний департамент у разі перемоги кандидата-демократа. 22 серпня 2008 року стало відомо, що Обама обрав Байдена як кандидата у віце-президенти. Байден міг допомогти Обамі завдяки своєму більшому досвіду в американській політиці. Він мав непогані навички в написанні законів і зовнішній політиці, а також добре співпрацював з республіканцями у Сенаті.
Дует Обама-Байден двічі перемагав на президентських виборах, у 2008 та 2012 роках.
Фото: Reuters
6. Під час своєї роботи на посаді віце-президента США Байден був добре знайомий з Україною. Він неодноразово приїздив до Києва.
20-22 липня 2009 року, через півроку після вступу на посаду віце-президента Байден відвідав Україну з робочим візитом. У ході переговорів з президентом Ющенком було домовлено створити українсько-американську комісію зі стратегічного партнерства.
21 квітня 2014 року, у перші дні російської агресії на Донбасі Байден прибув до Києва, де підтвердив підтримку уряду України. Байден тоді вів переговори з в.о. президента Олександром Турчиновим та прем'єром Арсенієм Яценюком.
Саме Байден очолив делегацію США на інавгурації президента Петра Порошенка 7 червня 2014 року.
7 грудня 2015 року Байден прибув до України з дводенним візитом. 8 грудня він виступив у Верховній Раді.
Фото:ЕРА
Читайте також: Байден скасує найдражливіші укази Трампа, - The Washington Post
7. З Україною пов'язаний також другий син Байдена - Гантер. Йому 50 років. Гантер Байден є одним з співзасновників і керуючим партнером інвестиційно-консультативної компанії Rosemont Seneca Partners. Але в Україні він відомий як член ради директорів найбільшого приватного газодобувача в нашій країні Burisma Holdings.
У компанії Burisma Гантер працював з травня 2014-го до лютого 2019 року. У прес-релізі компанії, випущеному після його призначення, було сказано, що Байден "керуватиме юридичним підрозділом компанії та надаватиме підтримку в співпраці з міжнародними організаціями".
В американських ЗМІ вважали, що призначення стало конфліктом інтересів, оскільки на той час батько Гантера активно працював саме на українському напрямку.
Джозеф і Гантер Байдени. Фото: Reuters
8. Саме з роботою Гантера в Україні було пов'язано кілька скандалів, які могли вплинути на перебіг виборів у США. Зокрема, йдеться про тиск Байдена на українську владу з метою припинити розслідування проти Burisma.
У березні 2016 року на засіданні Ради із зовнішньої політики Байден заявив, що домігся відставки генпрокурора Шокіна. Він вимагав від Порошенка позбутися Шокіна, інакше США можуть скасувати гарантії за кредитами Україні на мільярд доларів.
У січні 2018 року Джо Байден розповів в інтерв'ю "Голос Америки" як він змусив Шокіна піти у відставку.
Шокін займався справою власника Burisma Злочевського, а також порушував справу проти його компаній, доручивши прокуратурі перевірити підстави видачі ліцензій на видобуток газу.
У лютому 2020 року Державне бюро розслідувань зареєструвало кримінальне провадження щодо тиску на генпрокурора Шокіна з боку Джо Байдена.
9. Американські ЗМІ, посилаючись на джерело з розвідки, розповіли про те, що Трамп 25 липня 2019 року під час телефонної розмови з президентом Зеленським нібито переконував останнього почати розслідування проти сина Байдена.
ЗМІ стверджували, що Трамп нібито шантажував Україну, затримуючи виділення їй військової допомоги.
Потім у Конгресі США почали процедуру розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані чинити тиск на українську владу, аби та допомогла переобранню Трампа на виборах у 2020 році.
Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України. Зеленський також заявив, що Трамп не тиснув на нього. Відповідаючи на запитання, чи буде Україна розслідувати діяльність сина Байдена, Зеленський наголосив, що “Україна не буде діяти в інтересах інших держав”.
Фото: Укрінформ
Читайте також: Трамп боїться Путіна, - Байден
19 травня 2020 року нардеп Андрій Деркач оприлюднив аудіоматеріали, які, за його словами, можуть свідчити про вплив ексвіце-президента США Джозефа Байдена на п'ятого президента України Петра Порошенка. Водночас в "Європейській солідарності" заявили, що оприлюднені аудіофрагменти "сфабриковані заради дискредитації України і штучного її втягнення в американську виборчу кампанію".
Через "плівки Деркача" Офіс генпрокурора завів на Порошенка ще одну справу про держзраду. А депутат від "Слуги народу" Олександр Качура намагався ініцювати створення тимчасової слідчої комісії з розслідування фактів, озвучених на аудізаписах з голосами, схожими на п'ятого президента Петра Порошенка і колишнього віце-президента США Джозефа Байдена.
Президент Зеленський, коментуючи оприлюднення цих аудіозаписів, заявив, Порошенка чекає ще "багато різних пригод і вироків" і що "це не останній дзвінок, який побачать українці".
10. Під час передвиборчої кампанії Байден озвучив чотири пункти своєї програми стосовно України.
- У військовій сфері він обіцяє безпекову допомогу від США, включаючи зброю та навчання збройних сил України.
- В економічній сфері Байден обіцяє збільшення західних прямих інвестицій і підтримку енергетичної незалежності України від Росії.
- Байден пов'язує допомогу США Україні з розвитком антикорупційних реформ, включаючи призначення незалежних антикорупційних прокурорів та суддів.
- Також Байден заявив, що підтримує “набагато потужнішу роль США” поряд з Францією та Німеччиною в переговорах з Росією.
- Актуальне
- Важливе