Київ без гарячої води: ціна вимушених рішень

Юрій Костюченко
7 серпня, 2014 четвер
00:38

Яка може бути ціна відключення гарячої води в Києві?

Зміст

Це управлінське рішення несе в себе кілька загроз. Всі вони є абсолютно очевидними, а тому мають бути врахованими владою і суспільством.

Статистика свідчить, що більшість техногенних аварій є наслідком помилкових рішень, прийнятих людиною. В галузі сприйняття ризиків існує окремий напрям, що вивчає адаптацію стереотипів поведінки по відношенню до різноскладових небезпек. Зокрема, відомо, що існують техногенні аварії, спровоковані рішеннями, які були обумовлені комплексом майже непереборних обставин. Ці обставини зіграли роль взаємопов’язаних чинників небезпеки, які реалізувалися в конкретних умовах.

Не для всіх управлінських рішень наслідки – особливо системні – можуть бути достовірно прораховані: зазвичай ми маємо справу з дуже складними гетерогенними системами. Але іноді загальна картина є більш-менш зрозумілою. В такому випадку слід підходити до прийняття рішення свідомо, беручи на себе відповідальність за можливі, а іноді – невідворотні наслідки.

Наприклад, рішення про відмову від надання гарантованих і передбачених будівельними проектами житлово-комунальних послуг, має свої наслідки і свою ціну, в тому числі в галузі техногенної безпеки. До цього треба бути готовими.

Яка може бути ціна відключення гарячої води в Києві? Це управлінське рішення, обумовлене необхідністю економії, несе в себе кілька загроз. Всі вони є абсолютно очевидними (хоча коректно прорахувати наслідки є достатньо складно), а тому мають бути врахованими при прийнятті і реалізації цього рішення.

По-перше, встановлення водонагрівального та опалювального обладнання має здійснюватися виключно в приміщеннях, де це передбачено проектом будівництва. В інших випадках сам факт встановлення такого обладнання підвищує ризик надзвичайної ситуації – пожежі або вибуху. Звичайно, в першу чергу це стосується газового обладнання. Всі пам’ятають, наприклад, вибух газу в Луганську минулого року. І аварій такого роду, хоч і з значно меншими збитками і жертвами, щороку в нас виникає кілька десятків.

По-друге, встановлення такого обладнання має проводитися професійно. Очевидно, що панічні настрої, викликані відмовою постачання послуг населенню, не сприяють ретельному контролю якості та безпеки при проведенні робіт із монтажу. Коротше кажучи, можна передбачити, що велика доля нагрівачів буде встановлюватися кустарним способом, в непередбачених для цього місцях, з використанням матеріалів, що не є придатними для експлуатації в побутових умовах. Це додатковий фактор підвищення рівня небезпеки.

По-третє, використання нагрівальних і опалювальних приладів, особливо в непередбачених для цього умовах, потребує особливо ретельного дотримання правил безпеки. Досвід показує, що наші люди в середньому достатньо кваліфіковані і освічені, щоб використовувати побутові прилади з дотриманням достатнього рівня безпеки, але настільки масованого і одночасного переходу на автономні системи в таких великих агломераціях, як наприклад, Київ, ми ще бачили, тому слід враховувати можливість аварій, пов’язаних з некомпетентним управлінням приладами.

Врахування цих факторів дозволяє спрогнозувати зростання кількості надзвичайних ситуацій, пов’язаних із використанням побутових опалювальних і нагрівальних приладів, в середньому на 5-7%. При цьому слід враховувати, що збитки і, що головне – кількість постраждалих, зростає нелінійно. Тобто збитки можуть зрости на 12-15%, а кількість постраждалих – на 9-10%. Це у кращому, так би мовити, випадку.

Зрештою, масове використання нагрівачів, які є в першу чергу споживачами великої кількості енергії, однозначно призведе до непередбачуваних навантажень на ресурсні, зокрема, енергетичні системи. Перепади напруги, замикання, відключення в енергосистемах є суттєвим фактором небезпеки. В найгіршому випадку вони можуть призвести до каскадних аварійних відключень великих сегментів мереж, як то було неодноразово в різних частинах світу в останні роки. В цілому наші енергетичні мережі достатньо стійки, але тут ми маємо справу з додатковим системним фактором, який підвищує загальну вразливість.

Спрогнозувати ймовірність аварій, пов’язаних з цим чинником, досить важко, так само як і наслідки таких аварій. Втім, загальна середня ймовірність підвищення частоти відключення енергетичних мереж може бути оцінена в 15-18%. Це вже значна небезпека.

При цьому слід обов’язково враховувати, що аварії на енергетичних мережах, особливо в міських агломераціях, нерідко провокують небезпечні наслідки, наприклад викиди забруднювачів в навколишнє середовище, аварії на інших комунікація, транспортні аварії тощо.

Насамкінець, в якості небажаного десерту, додам, що інженерні мережі, які не використовуються протягом тривалого часу і при цьому не є належним чином законсервованими, швидко деградують. При нашій загальній високій зношеності мереж, тривале відключення може призвести як до зростання кількості аварій в мережах водопостачання при наступному включенні, так і до істотного погіршення якості води.

Теоретично, з урахуванням чинників небезпеки, в усіх розуміннях «дешевше» було б забезпечити послугу, тобто дати людям гарячу воду. Але тут ми переходимо в царину ресурсної безпеки. Тут мова вже йде не про доступність, а про наявність ресурсу – в даному випадку ресурсу енергетичного - на певному інтервалі часу в завданих технічних умовах. В такому випадку, з метою реалізації прийнятих не-оптимакльних управлінських рішень, яка була б спрямована на загальну стабілізацію, слід переходити до інтегрованих стратегій управління безпекою.

Якщо ж не заглиблюватися в теорію, з усього цього випливає простий висновок: нам всім треба виявити відповідальність. Людям при виборі, встановленні та експлуатації обладнання. Владі - при реалізації прийнятого рішення. Сподіваюся, це допоможе, бо взаємна відповідальність і самоорганізація є універсальними інструментами суспільного успіху…

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:59
Оновлено
ППО
РФ запустила нові групи БПЛА по Україні: ситуація ввечері 24 листопада
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кісловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
Більше новин