Ексклюзив

Податок на Google. Чи варто державі вимагати гроші від інтернет-гігантів

Данило Гетманцев
18 лютого, 2016 четвер
23:59
Зміст

Владі простіше кошмарити вітчизняний бізнес, ніж конфліктувати з міжнародними корпораціями

У Google почалися проблеми. Спочатку в Великій Британії донарахували податків на 185 мільйонів доларів, потім у Франції - на один мільярд євро, а тепер вже й в Італії — на 200 мільйонів євро. На думку влади, міжнародна корпорація ухиляється від оподаткування, використовуючи податкові юрисдикції з різним рівнем податкового тиску.

Однак, це дещо спрощений підхід до проблеми. На нашу думку, до оподаткування послуг, що надаються Google, Facebook, "Яндекс" та їм подібними не можуть застосовуватися старі, існуючі нині підходи. Адже йдеться про абсолютно новий ринок, який не вписується у звичні рамки. Усі усталені поняття в оподаткуванні викривляються до невпізнання призмою інтернету, що робить неможливим їх застосування в теперішній формі.

Візьмемо, наприклад, найпростіше - "місце поставки послуги", - поняття вкрай важливе для оподаткування непрямими податками. Як визначити його у випадку з постачальниками інтернет-послуг? За місцезнаходженням постачальника? Тоді країни-джерела походження доходів не будуть отримувати справедливого доходу від їх оподаткування. За місцезнаходженням замовника послуг? Тоді яким чином здійснюватиметься адміністрування податку, якщо споживач є фізичною особою, а міжнародна корпорація розташована за кордоном? За місцем оплати? Отримання платежу? Очевидно, що однозначна відповідь відсутня.

Тепер об'єкт. Що слід оподатковувати? Усе те, що має цінність, права на що переходить в межах Інтернету, все те, що оплачується, обмінюється. І тут Інтернет надає нам величезну кількість нових об'єктів, які не вписуються в стандартні рамки, яких до Інтернету і поза Інтернетом просто не існує. Спроба втиснути їх у стандартну парадигму товарів-послуг, хай навіть і без загальної пооб'єктної деталізації, наперед приречена на провал.

Ще одна проблема - проблема податкового контролю. Вона виходить за межі податкового адміністрування. Адже контроль над інтернетом - мрія будь-якого диктатора, який себе поважає - може і буде використовуватися не з метою оподаткування. Але без такого контролю - як перевести переважно чорний ринок інтернет-послуг в біле поле? Завдання на межі юриспруденції і IT-технологій.

Наразі вирішення всієї проблематики оподаткування послуг у інтернеті лежить у площині синтезу IT-технологій і правових норм. Такого вирішення зараз немає. І я переконаний, що всі країни однаково зацікавлені в тому, аби винайти і впровадити справедливу та необтяжливу схему оподаткування руху матеріальних цінностей в інтернеті.

Однак поки ця задача вирішується, пропоную повернутися на нашу українську грішну землю. Або вірніше в український грішний інтернет-простір.

Щоб визначити ступінь контрольованості операцій в мережі, достатньо скористатися послугами Facebook з просування поста на вашій сторінці. Платіж з вашої картки можна здійснити негайно і без сплати податків. Хоча згідно нашого податкового кодексу місцем надання таких послуг є місце вашого проживання, а отже територія України. Тобто операція підлягає оподаткуванню податком на додану вартість. То чи повинна компанія, що надає таку послугу, не лише зареєструвати на нашій території представництво, а й зареєструватися платником цього податку? Facebook не має представництва ні в Україні, ні навіть на пострадянському просторі. Модерування української частини ресурсу здійснюється в Дубліні, тобто на території, яка передбачає пільгове оподаткування. Як, до речі, і у випадку з Google. Про це Марк Цукерберг прямо повідомив нашому Президенту, який гостинно запропонував йому відкрити офіс в Україні. Іронія полягає в тому, що Петро Олексійович мав на увазі розвиток ще одного американського демократичного інституту в Україні, а Цукерберг, як і всі американці, банальні гроші, які його ресурс економить, ухиляючись від оподаткування у нас.

Водночас проблема має й інший аспект: адже операції українських компаній з надання тих самих рекламних послуг через інтернет іноземним користувачам не повинні обкладатися податками в Україні, оскільки такі послуги будуть вважатися наданими не на митній території України. Додамо, що платежі міжнародним корпорація можуть бути також об'єктом оподаткування на репатріацію як дохід від розважальних послуг, наданих на нашій території.

Facebook лише приклад. Насправді подібна логіка правозастосування стосується однаковою мірою й до інших подібних ресурсів, незалежно від країни їх реєстрації. Платежі від українських споживачів, зазвичай, йдуть іноземним корпораціям у валюті безпосередньо за кордон. Насправді, йдеться про досить серйозне джерело поповнення бюджету, особливо виходячи з перспектив розвитку цього ринку.

І, як видно з викладеного вище, хоч наше законодавство, м'яко кажучи, далеке від симбіозу правових норм та IT-технологій, воно цілком може стати нормативною основою для пред'явлення не найбіднішим платникам податків вимог про сплату податків. Прямо зараз, без будь-яких доопрацювань. Може, але не стає.

Чому ж мовчить Державна фіскальна служба? Тим більше, що всі компанії-неплатники є публічними компаніями, багато з яких котируються на біржі і за визначенням не можуть приховувати інформацію від перевірки. Можу припустити проблеми з отриманням інформації про доходи з російських компаній, хоча й тут доходи теоретично можна встановити через Національний банк України. Однак у американців таку інформацію запитати можна доволі просто. І це буде так демократично і по-американськи - надати інформацію про доходи, отримані з України. Ось вона - прозорість бізнесу в дії. Бізнесу, який за визначенням не може ухилятися від оподаткування, не сплачуючи в бюджет не найбагатшої країни Європи.

Звісно, витискати останнє із залишків вітчизняного бізнесу простіше й зрозуміліше, ніж вступати в конфлікт з величезними міжнародними корпораціями. Тим більше, що бубновий інтерес в даному випадку, м'яко кажучи, не витримує критики. Однак, навіть заради спортивного інтересу і професійної гордості, взяти та й донарахувати кількасот мільйонів доларів міжнародному ухильнику, за позитивним прикладом європейських колег - хіба не стимул посидіти пару ночей над грамотним юридичним обґрунтуванням?

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
09:55
Ексклюзив
Карта. Кремінна-Лиман_0805
До 20 штурмів на добу: у 95-й ОДШБр сказали, де на Донеччині ворог намагається прорвати оборону ЗСУ
09:52
Організація Об'єднаних Націй, ООН
Генасамблея ООН імовірно підтримає заявку Палестини на членство, - Reuters
09:25
тарифи на електроенергію, лічильник
"Аналізуємо ресурси": в Міненерго прокоментували ймовірність підвищення тарифів на електроенергію
09:00
Оновлено
Харків. Обстріл
РФ вночі атакувала Україну "шахедами" і ракетами: у Харкові є постраждалі, зокрема дитина
08:34
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0805
У районі Очеретиного росіяни розширили та укріплюють вклинення в українську оборону, - головред Суспільне Донбас
08:14
протести в Грузії
Протести в Грузії: міністр юстиції припустив, що активісти могли "бити себе самі"
08:14
Чорноморський флот РФ
Партизани фіксують кораблі Чорноморського флоту РФ у Севастопольській бухті
08:03
OPINION
Віктор Каспрук
Важкий вибір для Путіна: до Сі Цзіньпіна чи Муаммара Каддафі
07:48
Оновлено
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
У Калузькій області РФ безпілотники нібито атакували НПЗ
07:41
окупанти
На ТОТ Луганщини немає мобільного зв'язку: в ОВА розповіли про ситуацію в окупованому регіоні
07:35
Оновлено
Артилеристи 24-ї бригади скинули на окупантів листівки із закликом здатися в полон
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 980 військових, 47 артсистем та 51 безпілотник
07:28
Польща
Втік у Білорусь: суд у Польщі дозволив арешт судді Томаша Шмідта, якого перевіряють щодо шпигунства
07:19
Морська ворожа якірна міна
На узбережжя Одещини винесло морську міну: боєприпас знешкодили
07:00
обстріл, ППО
Росія вночі запустила по Україні 10 БПЛА: українська ППО знищила усі дрони
06:58
Естонія
В Естонії зменшилося число біженців із України
06:50
новини Рівненщини
У Словаччині кількість українців, які незаконно перетнули кордон, за рік зросла в понад двічі
06:48
Ізраїль, ЦАХАЛ
Reuters: Ізраїль завдав удару по місту Рафах, серед загиблих є цивільні
06:25
Девід Кемерон
"Новий орієнтир": Кемерон закликав країни НАТО збільшити витрати на оборону до 2,5% ВВП
06:15
президент Південної Кореї Юн Сук Йоль
У Південній Кореї створять міністерство для боротьби з низькою народжуваністю
05:33
Нацполіція, Бровари
На Київщині п'яний чоловік зі зброєю напав на поліцейських
04:48
Роман Яремчук, Валенсія, Ла Ліга
В іспанців не вистачає грошей, щоб оформити трансфер футболіста збірної України, - ЗМІ
03:59
путін
"Найбільша проблема ЗСУ – відсутність мотивації": російські фейки за 9 травня
03:23
Михайло Мудрик, збірна України
Олімпіада-2024: визначились усі учасники футбольного турніру
02:17
Беньямін Нетаньягу
"Якщо доведеться ми будемо дряпатися нігтями": Нетаньягу прокоментував припинення постачання американських авіабомб
01:23
Василь Ломаченко
Австралієць пообіцяв відправити Ломаченка на пенсію
00:15
Один з фаворитів Євробачення-2024 Nemo зі Швейцарія у півфіналі
У Мальме відбувся другий півфінал Євробачення-2024. Хто вийшов до гранд-фіналу
00:04
Олімпіакос - фіналіст Ліги конференцій
"Олімпіакос" пройшов "Астон Віллу" та став другим фіналістом Ліги конференцій
2024, четвер
9 травня
23:57
Баєр - Рома, Ліга Європи
"Баєр" та "Аталанта" вийшли до фіналу Ліги Європи
23:38
Оновлено
Шарль Мішель
Мішель, фон дер Ляєн, Санду та Павел підтвердили участь у Саміті миру
23:27
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Легенда "Реалу" Касільяс розповів, хто має захищати ворота мадридців у фіналі ЛЧ
23:03
військовий, Естонія
Естонія та союзники мають бути відкритими до обговорення ідеї відправлення військ в Україну, - заступниця глави МЗС Сілласте-Еллінг
22:50
Ексклюзив
Мобілізація, повістки
Працівники підприємств з виготовлення боєприпасів не мають благати про бронь від мобілізації, - полковник СБУ Костенко
22:43
Євробачення-2024, антиізраїльські протести
У Швеції перед півфіналом Євробачення-2024 спалахнули антиізраїльські протести. До них приєдналася Грета Тунберг
22:15
Держдепартамент США
У Держдепі розповіли, коли США оголосять нові пакети озброєнь для України
21:50
Оновлено
Віктор Орбан і Сі Цзіньпін
Орбан після зустрічі зі Сі Цзіньпінем заявив, що Угорщина підтримує план Китаю щодо миру в Україні
21:46
Ексклюзив
Олександр Кубраков
"Був улюбленцем президента, а потім між ними пробігла чорна кішка": нардеп Гончаренко про звільнення віцепрем'єра Кубракова
21:25
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Німеччина придбає у США три пускові установки HIMARS для України
21:20
Ексклюзив
Тарас Загородній
Підприємства ВПК жаліються на відсутність довгострокових контрактів, - політтехнолог Загородній
21:05
"Активно готуємо на червень наступний етап зближення з ЄC": Зеленський провів розмову з фон дер Ляєн
21:00
Ексклюзив
Очільник НСТУ Чернотицький про розподіл часу в телемарафоні: "Маємо дискусію, готові до двох сценаріїв"
Більше новин