БПЛА на фронті: чи зможемо наступного року забезпечити військо українськими дронами

Христина Парубій
26 грудня, 2023 вiвторок
22:00

Під час підсумкової пресконференції президент України Володимир Зеленський зазначив, що наступного року планують виготовити мільйон дронів та створити інфраструктуру щодо управління дронами. Еспресо розповідає про виробництво безпілотників в Україні та які є можливості забезпечити українськими дронами військових на фронті

Зміст

З тексту ви дізнаєтеся:

  • Скільки видів безпілотників є на озброєнні в української армії
  • Які дрони працюють на фронті
  • Які є потужності в українських виробників БПЛА
  • Які є можливості в Україні виготовляти боєприпаси для дронів

Упродовж повномасштабної війни Росії проти України дрони стали одним з важливих елементів боротьби на полі бою. З допомогою бойових "пташок" розвідують ворожу територію та вражають важливі об'єкти у тилу окупантів. Військові та експерти кажуть, війна — технологічна і потрібно розвивати напрямок безпілотних літальних апаратів. Тож виробники БПЛА значно розвинули своє виробництво, а інженери почали шукати нові технологічні рішення та покращувати продукцію. 

Нині на фронті виконують бойову роботу дрони різних типів. За інформацією Міністерства оборони України, нині на озброєнні в української армії є 89 зразків безпілотних авіаційних комплексів. Fpv працюють на відстані до 10 кілометрів, розвідувальні та коригувальні БПЛА летять до 200 кілометрів, а ударні - до 700 кілометрів. Виробництво кожного з цих типів дронів є в Україні. 

Розвідувальні безпілотники

За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергія Згурця, зараз в Україні є пів сотні компаній, які займаються виготовленням розвідувальних дронів. Але забезпечують бригади в основному компанії, які були ще до початку повномасштабної війни. Їх є щонайменше десять, вони професійні і їх замовлення суттєво зросли. Інші лише нещодавно  почали виробляти розвідувальні БПЛА і ще не мають необхідного досвіду, щоб забезпечити державне замовлення.

Один із потужних виробників розвідувальних дронів, який працює десять років на ринку  — компанія DeVIRo. Вони виготовляють БПЛА для розвідки в глибину ворожої території та коригування вогню "Лелека - 100". 

"Лелека літає високо та бачить далеко. Це найсучасніші очі богів війни — артилерії. Наші пташки знаходять ворога, скеровують артилерію та підтверджують влучання", - так кажуть про свій винахід виробники. 

Під час повномасштабного вторгнення компанія залучила усі свої потужності, але за потреби готові розвиватися  та виконувати довгострокові виробничі плани. Нині виготовляють дрони не в Україні. Для безпеки нові типи БПЛА створюють на чеському заводі. Залишили в Україні лише сервісне обслуговування та школу пілотів. 

безпілотник "Лелека-100"

Фото: 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада. Безпілотник "Лелека-100"


На вишколі пілотів у компанії роблять акцент. Переконані, він фаховості людей залежить результат на полі бою. "Від оператора залежить захист від ворожих РЕБів. А вправно керувати пташкою військових можуть навчити лише досвідчені інструктори. Ми маємо такі можливості, наш навчальний центр сертифікований Державіацією і проводимо навчання в умовах максимально наближених до бойових", - розповідають у пресслужбі. 

Нині в компанії інженери працюють над тим, аби знайти нові технологічні рішення. Про новинки не розповідають, але обіцяють, що ворог їх відчує на фронті. 

FPV-дрони

Одним із відкриттів на цій війні стали fpv-дрони, які можуть скидати вибухівку. Вони відносно недорогі, але можуть вражати техніку на мільйони доларів.  Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін зазначив, що в грудні українські компанії виробили понад 50 тисяч fpv-дронів. Та чи достатньо цього для війська?

Експерти кажуть, що ні. За словами Сергія Згурця, середня потреба однієї бригади є близько тисячі fpv-пташок на місяць. Тому було б добре збільшити виробництво хоча б вдвічі. Якби українські компанії виготовляли сто тисяч fрv-дронів на місяць - це був би дуже хороший результат. 

Ще одна проблема - виробництво. В Україні fpv-дрони виготовляють волонтерські фонди та приватні компанії. І комплектуючі завозимо переважно з-за кордону. Ми закуповуємо двигуни, пропелери, контролери та каркасні деталі. 

До прикладу fpv-дрони виготовляє майстерня "Ейпріл" волонтера Юрія Танасійчука. Він з початку повномасштабного вторгнення допомагає військовим на фронті. Коли побачив брак дронів загорівся ідеєю самостійно їх виготовляти. За короткий час вдалося налагодити процес виробництва.
"У мене була ідея виготовити пташку, яка б змогла наздогнати "шахед" і вразити його. Але це складніше виробництво, тож ми почали з fpv", - каже Юрій Танасічук.  

На виробництво одного дрона витрачається трохи більше двох годин. Але треба мати всі комплектуючі. А от комплектуючі переважно замовляють з Китаю або країн ЄС. Йдеться про двигуни та контролери. А деякі деталі роздруковують на 3D принтері. 

"Насамперед є проблема в знаннях. Усі закрилися, бо конкуренція. Так не має бути, ми працюємо на спільну справу. Ми хочемо виготовляти круті дрони, щоб вони могли літати на велику дистанцію і вражати ворогів", - наголошує Юрій Танасійчук.

А більш потужні компанії намагаються налагодити виробництво повністю з українських комплектуючих. Компанія "Перший контакт" активно працює над тим, щоб виробляти fpv-дрони максимально з українських деталей. На ринку вони вже майже десять років і змогли запустити серійне виробництво БПЛА. Наразі залучили інвесторів, вкладають кошти, щоб запустити повноцінний випуск своїх моторів, пропелерів, контролерів та рам. 

"Ми впевнені, що вийдемо на 70-80% українських компонентів у дронах "Оса" та "Відсіч", які будемо випускати наступного року, — каже  голова правління альянсу "Нова енергія України", командир спецпідрозділу ударних дронів "Білий орел", засновник компанії Валерій Боровик. - Ми вже вийшли на 70% української складової у дроні "Оса". Думаю, в першому кварталі наступного року в багатьох аспектах не будемо залежати від Китаю, залишимо лише кілька позицій. Це відеочіпи, для яких потрібно сотні мільйонів доларів, щоб зробити серйозне самостійне виробництво в Україні". 

Ці дрони вже показали результат на фронті. Вони знешкоджували ворожі інфраструктурні об'єкти, пункти, на яких росіяни моніторили пересування українських військових, а також дозволяли підходити близько до розташування противника. Виробництво в Україні також дозволяє вдосконалювати "пташок".  Під час роботи на полі бою військові зрозуміли, що потрібно шукати технологічні рішення і боротися із ворожою РЕБ. Тож зараз триває серйозна робота цьому напрямку.  А ще працюють над створення системи рою, аби наносити більш потужні удари десятками та сотнями дронів, які між собою будуть координуватися. Перші результати обіцяють показати наступного року. 

Наразі в компанії виготовляють півтори сотні дронів на місяць, але запевняють, що мають потенціал випускати до тисячі дронів на місяць, якщо буде велике замовлення. 

"До прикладу "Оса" - дрон квадрокоптерного типу, який літає по місіях, зависає над об'єктом, робить ураження, повертається, бере додатковий боєзаряд і може летіти знову виконувати місію. На більші потужності цього пристрою можемо вийти протягом двох місяців", - додав Валерій Боровик.

Тож нині відбувається масштабування виробництва fpv-дронів. Вони постійно вдосконалюються. До прикладу, українська організація "Дикі шершні" запустила масове виробництво fpv-дронів з нічними камерами. Ураження відтепер можна наносити навіть уночі. Експерти кажуть, що цей досвід в поєднанні з технічними рішеннями — унікальний, адже жодна армія світу не знає нічого подібного. 

Ударні дрони

А от ураження в тилу росіян - це робота ударних дронів. З їх допомогою знищувалися російські літаки, завдавалися удари по Москві та російських аеродромах.  Після одного такого удару росіяни вирішили перебазувати бомбардувальники на більш віддалені летовища. За словами Сергія Згурця, атакували авіабазу дороблені в Україні модернізовані радянські безпілотники "Стриж", які нині мають змогу знищувати противника на відстані 700 кілометрів. Також удару завдавали БПЛА "Бобер". А нещодавно ми побачили роботу безпілотників AQ 400, які начебто зроблені з фанери, але мають дальність 700 кілометрів і потужну бойову частину - 30-40 кілограмів. Українські військові також почали використовувати морські дрони. Sea baby атакували Керченський міст. 

Читайте також: AQ 400 Scythe: нові українські безпілотники, відповідь "шахедам"

За словами Сергія Згурця, зараз в Україні розвинулося виробництво дронів для розвідки та бойової роботи. Останнім часом цей напрямок дуже розвинувся і перевершив досвід європейських та американських компаній, які робили ставку на дороге далекобійне озброєння. А у нас триває технологічна війна на виснаження і витрати на озброєння мають бути економічно доцільними. І саме дрони можуть стати дешевшою альтернативою, але з такою ж ефективністю знищувати ворожі цілі. 

Що кажуть про виробництво та забезпечення дронами в Міноборони

У Міністерстві оборони України визнають, що дронів на фронті бракує. І, щоб розв'язувати цю проблему потрібно збільшувати потужності виробникам. Адже нині співпрацюють здебільшого з українськими компаніями. 80% необхідної кількості купують в Україні. Крім того, в Міністерстві працюють над забезпеченням боєприпасів до дронів. За інформацією від Міноборони станом на зараз закодифіковано двадцять боєприпасів. А також вивчено матеріали попередніх випробувань та проводяться випробування двадцяти двох боєприпасів. 

У Міністерстві з питань стратегічних промисловостей України запевнили, що спроможності для виробництва в нас є. За словами очільника відомства Олександра Камишіна, зараз є пів сотні державних та приватних виробників, які готові виготовляти боєприпаси від 300 грамів до 10 кілограмів. "Боєприпаси для дронів мають вироблятись у заводських умовах, а не в окопах. І заводи до цього готові", - переконаний міністр.

Тож сфера виробництва БПЛА в Україні розвивається і будемо сподіватися, що наступного року на фронті ми побачимо неабиякі успіхи дронів українського виробництва. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин