БПЛА на фронті: чи зможемо наступного року забезпечити військо українськими дронами
Під час підсумкової пресконференції президент України Володимир Зеленський зазначив, що наступного року планують виготовити мільйон дронів та створити інфраструктуру щодо управління дронами. Еспресо розповідає про виробництво безпілотників в Україні та які є можливості забезпечити українськими дронами військових на фронті
З тексту ви дізнаєтеся:
- Скільки видів безпілотників є на озброєнні в української армії
- Які дрони працюють на фронті
- Які є потужності в українських виробників БПЛА
- Які є можливості в Україні виготовляти боєприпаси для дронів
Упродовж повномасштабної війни Росії проти України дрони стали одним з важливих елементів боротьби на полі бою. З допомогою бойових "пташок" розвідують ворожу територію та вражають важливі об'єкти у тилу окупантів. Військові та експерти кажуть, війна — технологічна і потрібно розвивати напрямок безпілотних літальних апаратів. Тож виробники БПЛА значно розвинули своє виробництво, а інженери почали шукати нові технологічні рішення та покращувати продукцію.
Нині на фронті виконують бойову роботу дрони різних типів. За інформацією Міністерства оборони України, нині на озброєнні в української армії є 89 зразків безпілотних авіаційних комплексів. Fpv працюють на відстані до 10 кілометрів, розвідувальні та коригувальні БПЛА летять до 200 кілометрів, а ударні - до 700 кілометрів. Виробництво кожного з цих типів дронів є в Україні.
Розвідувальні безпілотники
За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергія Згурця, зараз в Україні є пів сотні компаній, які займаються виготовленням розвідувальних дронів. Але забезпечують бригади в основному компанії, які були ще до початку повномасштабної війни. Їх є щонайменше десять, вони професійні і їх замовлення суттєво зросли. Інші лише нещодавно почали виробляти розвідувальні БПЛА і ще не мають необхідного досвіду, щоб забезпечити державне замовлення.
Один із потужних виробників розвідувальних дронів, який працює десять років на ринку — компанія DeVIRo. Вони виготовляють БПЛА для розвідки в глибину ворожої території та коригування вогню "Лелека - 100".
"Лелека літає високо та бачить далеко. Це найсучасніші очі богів війни — артилерії. Наші пташки знаходять ворога, скеровують артилерію та підтверджують влучання", - так кажуть про свій винахід виробники.
Під час повномасштабного вторгнення компанія залучила усі свої потужності, але за потреби готові розвиватися та виконувати довгострокові виробничі плани. Нині виготовляють дрони не в Україні. Для безпеки нові типи БПЛА створюють на чеському заводі. Залишили в Україні лише сервісне обслуговування та школу пілотів.
Фото: 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада. Безпілотник "Лелека-100"
На вишколі пілотів у компанії роблять акцент. Переконані, він фаховості людей залежить результат на полі бою. "Від оператора залежить захист від ворожих РЕБів. А вправно керувати пташкою військових можуть навчити лише досвідчені інструктори. Ми маємо такі можливості, наш навчальний центр сертифікований Державіацією і проводимо навчання в умовах максимально наближених до бойових", - розповідають у пресслужбі.
Нині в компанії інженери працюють над тим, аби знайти нові технологічні рішення. Про новинки не розповідають, але обіцяють, що ворог їх відчує на фронті.
FPV-дрони
Одним із відкриттів на цій війні стали fpv-дрони, які можуть скидати вибухівку. Вони відносно недорогі, але можуть вражати техніку на мільйони доларів. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін зазначив, що в грудні українські компанії виробили понад 50 тисяч fpv-дронів. Та чи достатньо цього для війська?
Експерти кажуть, що ні. За словами Сергія Згурця, середня потреба однієї бригади є близько тисячі fpv-пташок на місяць. Тому було б добре збільшити виробництво хоча б вдвічі. Якби українські компанії виготовляли сто тисяч fрv-дронів на місяць - це був би дуже хороший результат.
Ще одна проблема - виробництво. В Україні fpv-дрони виготовляють волонтерські фонди та приватні компанії. І комплектуючі завозимо переважно з-за кордону. Ми закуповуємо двигуни, пропелери, контролери та каркасні деталі.
До прикладу fpv-дрони виготовляє майстерня "Ейпріл" волонтера Юрія Танасійчука. Він з початку повномасштабного вторгнення допомагає військовим на фронті. Коли побачив брак дронів загорівся ідеєю самостійно їх виготовляти. За короткий час вдалося налагодити процес виробництва.
"У мене була ідея виготовити пташку, яка б змогла наздогнати "шахед" і вразити його. Але це складніше виробництво, тож ми почали з fpv", - каже Юрій Танасічук.
На виробництво одного дрона витрачається трохи більше двох годин. Але треба мати всі комплектуючі. А от комплектуючі переважно замовляють з Китаю або країн ЄС. Йдеться про двигуни та контролери. А деякі деталі роздруковують на 3D принтері.
"Насамперед є проблема в знаннях. Усі закрилися, бо конкуренція. Так не має бути, ми працюємо на спільну справу. Ми хочемо виготовляти круті дрони, щоб вони могли літати на велику дистанцію і вражати ворогів", - наголошує Юрій Танасійчук.
А більш потужні компанії намагаються налагодити виробництво повністю з українських комплектуючих. Компанія "Перший контакт" активно працює над тим, щоб виробляти fpv-дрони максимально з українських деталей. На ринку вони вже майже десять років і змогли запустити серійне виробництво БПЛА. Наразі залучили інвесторів, вкладають кошти, щоб запустити повноцінний випуск своїх моторів, пропелерів, контролерів та рам.
"Ми впевнені, що вийдемо на 70-80% українських компонентів у дронах "Оса" та "Відсіч", які будемо випускати наступного року, — каже голова правління альянсу "Нова енергія України", командир спецпідрозділу ударних дронів "Білий орел", засновник компанії Валерій Боровик. - Ми вже вийшли на 70% української складової у дроні "Оса". Думаю, в першому кварталі наступного року в багатьох аспектах не будемо залежати від Китаю, залишимо лише кілька позицій. Це відеочіпи, для яких потрібно сотні мільйонів доларів, щоб зробити серйозне самостійне виробництво в Україні".
Ці дрони вже показали результат на фронті. Вони знешкоджували ворожі інфраструктурні об'єкти, пункти, на яких росіяни моніторили пересування українських військових, а також дозволяли підходити близько до розташування противника. Виробництво в Україні також дозволяє вдосконалювати "пташок". Під час роботи на полі бою військові зрозуміли, що потрібно шукати технологічні рішення і боротися із ворожою РЕБ. Тож зараз триває серйозна робота цьому напрямку. А ще працюють над створення системи рою, аби наносити більш потужні удари десятками та сотнями дронів, які між собою будуть координуватися. Перші результати обіцяють показати наступного року.
Наразі в компанії виготовляють півтори сотні дронів на місяць, але запевняють, що мають потенціал випускати до тисячі дронів на місяць, якщо буде велике замовлення.
"До прикладу "Оса" - дрон квадрокоптерного типу, який літає по місіях, зависає над об'єктом, робить ураження, повертається, бере додатковий боєзаряд і може летіти знову виконувати місію. На більші потужності цього пристрою можемо вийти протягом двох місяців", - додав Валерій Боровик.
Тож нині відбувається масштабування виробництва fpv-дронів. Вони постійно вдосконалюються. До прикладу, українська організація "Дикі шершні" запустила масове виробництво fpv-дронів з нічними камерами. Ураження відтепер можна наносити навіть уночі. Експерти кажуть, що цей досвід в поєднанні з технічними рішеннями — унікальний, адже жодна армія світу не знає нічого подібного.
Ударні дрони
А от ураження в тилу росіян - це робота ударних дронів. З їх допомогою знищувалися російські літаки, завдавалися удари по Москві та російських аеродромах. Після одного такого удару росіяни вирішили перебазувати бомбардувальники на більш віддалені летовища. За словами Сергія Згурця, атакували авіабазу дороблені в Україні модернізовані радянські безпілотники "Стриж", які нині мають змогу знищувати противника на відстані 700 кілометрів. Також удару завдавали БПЛА "Бобер". А нещодавно ми побачили роботу безпілотників AQ 400, які начебто зроблені з фанери, але мають дальність 700 кілометрів і потужну бойову частину - 30-40 кілограмів. Українські військові також почали використовувати морські дрони. Sea baby атакували Керченський міст.
Читайте також: AQ 400 Scythe: нові українські безпілотники, відповідь "шахедам"
За словами Сергія Згурця, зараз в Україні розвинулося виробництво дронів для розвідки та бойової роботи. Останнім часом цей напрямок дуже розвинувся і перевершив досвід європейських та американських компаній, які робили ставку на дороге далекобійне озброєння. А у нас триває технологічна війна на виснаження і витрати на озброєння мають бути економічно доцільними. І саме дрони можуть стати дешевшою альтернативою, але з такою ж ефективністю знищувати ворожі цілі.
Що кажуть про виробництво та забезпечення дронами в Міноборони
У Міністерстві оборони України визнають, що дронів на фронті бракує. І, щоб розв'язувати цю проблему потрібно збільшувати потужності виробникам. Адже нині співпрацюють здебільшого з українськими компаніями. 80% необхідної кількості купують в Україні. Крім того, в Міністерстві працюють над забезпеченням боєприпасів до дронів. За інформацією від Міноборони станом на зараз закодифіковано двадцять боєприпасів. А також вивчено матеріали попередніх випробувань та проводяться випробування двадцяти двох боєприпасів.
У Міністерстві з питань стратегічних промисловостей України запевнили, що спроможності для виробництва в нас є. За словами очільника відомства Олександра Камишіна, зараз є пів сотні державних та приватних виробників, які готові виготовляти боєприпаси від 300 грамів до 10 кілограмів. "Боєприпаси для дронів мають вироблятись у заводських умовах, а не в окопах. І заводи до цього готові", - переконаний міністр.
Тож сфера виробництва БПЛА в Україні розвивається і будемо сподіватися, що наступного року на фронті ми побачимо неабиякі успіхи дронів українського виробництва.
- Актуальне
- Важливе