БПЛА на фронті: чи зможемо наступного року забезпечити військо українськими дронами

Христина Парубій
26 грудня, 2023 вiвторок
22:00

Під час підсумкової пресконференції президент України Володимир Зеленський зазначив, що наступного року планують виготовити мільйон дронів та створити інфраструктуру щодо управління дронами. Еспресо розповідає про виробництво безпілотників в Україні та які є можливості забезпечити українськими дронами військових на фронті

Зміст

З тексту ви дізнаєтеся:

  • Скільки видів безпілотників є на озброєнні в української армії
  • Які дрони працюють на фронті
  • Які є потужності в українських виробників БПЛА
  • Які є можливості в Україні виготовляти боєприпаси для дронів

Упродовж повномасштабної війни Росії проти України дрони стали одним з важливих елементів боротьби на полі бою. З допомогою бойових "пташок" розвідують ворожу територію та вражають важливі об'єкти у тилу окупантів. Військові та експерти кажуть, війна — технологічна і потрібно розвивати напрямок безпілотних літальних апаратів. Тож виробники БПЛА значно розвинули своє виробництво, а інженери почали шукати нові технологічні рішення та покращувати продукцію. 

Нині на фронті виконують бойову роботу дрони різних типів. За інформацією Міністерства оборони України, нині на озброєнні в української армії є 89 зразків безпілотних авіаційних комплексів. Fpv працюють на відстані до 10 кілометрів, розвідувальні та коригувальні БПЛА летять до 200 кілометрів, а ударні - до 700 кілометрів. Виробництво кожного з цих типів дронів є в Україні. 

Розвідувальні безпілотники

За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергія Згурця, зараз в Україні є пів сотні компаній, які займаються виготовленням розвідувальних дронів. Але забезпечують бригади в основному компанії, які були ще до початку повномасштабної війни. Їх є щонайменше десять, вони професійні і їх замовлення суттєво зросли. Інші лише нещодавно  почали виробляти розвідувальні БПЛА і ще не мають необхідного досвіду, щоб забезпечити державне замовлення.

Один із потужних виробників розвідувальних дронів, який працює десять років на ринку  — компанія DeVIRo. Вони виготовляють БПЛА для розвідки в глибину ворожої території та коригування вогню "Лелека - 100". 

"Лелека літає високо та бачить далеко. Це найсучасніші очі богів війни — артилерії. Наші пташки знаходять ворога, скеровують артилерію та підтверджують влучання", - так кажуть про свій винахід виробники. 

Під час повномасштабного вторгнення компанія залучила усі свої потужності, але за потреби готові розвиватися  та виконувати довгострокові виробничі плани. Нині виготовляють дрони не в Україні. Для безпеки нові типи БПЛА створюють на чеському заводі. Залишили в Україні лише сервісне обслуговування та школу пілотів. 

безпілотник "Лелека-100"

Фото: 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада. Безпілотник "Лелека-100"


На вишколі пілотів у компанії роблять акцент. Переконані, він фаховості людей залежить результат на полі бою. "Від оператора залежить захист від ворожих РЕБів. А вправно керувати пташкою військових можуть навчити лише досвідчені інструктори. Ми маємо такі можливості, наш навчальний центр сертифікований Державіацією і проводимо навчання в умовах максимально наближених до бойових", - розповідають у пресслужбі. 

Нині в компанії інженери працюють над тим, аби знайти нові технологічні рішення. Про новинки не розповідають, але обіцяють, що ворог їх відчує на фронті. 

FPV-дрони

Одним із відкриттів на цій війні стали fpv-дрони, які можуть скидати вибухівку. Вони відносно недорогі, але можуть вражати техніку на мільйони доларів.  Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін зазначив, що в грудні українські компанії виробили понад 50 тисяч fpv-дронів. Та чи достатньо цього для війська?

Експерти кажуть, що ні. За словами Сергія Згурця, середня потреба однієї бригади є близько тисячі fpv-пташок на місяць. Тому було б добре збільшити виробництво хоча б вдвічі. Якби українські компанії виготовляли сто тисяч fрv-дронів на місяць - це був би дуже хороший результат. 

Ще одна проблема - виробництво. В Україні fpv-дрони виготовляють волонтерські фонди та приватні компанії. І комплектуючі завозимо переважно з-за кордону. Ми закуповуємо двигуни, пропелери, контролери та каркасні деталі. 

До прикладу fpv-дрони виготовляє майстерня "Ейпріл" волонтера Юрія Танасійчука. Він з початку повномасштабного вторгнення допомагає військовим на фронті. Коли побачив брак дронів загорівся ідеєю самостійно їх виготовляти. За короткий час вдалося налагодити процес виробництва.
"У мене була ідея виготовити пташку, яка б змогла наздогнати "шахед" і вразити його. Але це складніше виробництво, тож ми почали з fpv", - каже Юрій Танасічук.  

На виробництво одного дрона витрачається трохи більше двох годин. Але треба мати всі комплектуючі. А от комплектуючі переважно замовляють з Китаю або країн ЄС. Йдеться про двигуни та контролери. А деякі деталі роздруковують на 3D принтері. 

"Насамперед є проблема в знаннях. Усі закрилися, бо конкуренція. Так не має бути, ми працюємо на спільну справу. Ми хочемо виготовляти круті дрони, щоб вони могли літати на велику дистанцію і вражати ворогів", - наголошує Юрій Танасійчук.

А більш потужні компанії намагаються налагодити виробництво повністю з українських комплектуючих. Компанія "Перший контакт" активно працює над тим, щоб виробляти fpv-дрони максимально з українських деталей. На ринку вони вже майже десять років і змогли запустити серійне виробництво БПЛА. Наразі залучили інвесторів, вкладають кошти, щоб запустити повноцінний випуск своїх моторів, пропелерів, контролерів та рам. 

"Ми впевнені, що вийдемо на 70-80% українських компонентів у дронах "Оса" та "Відсіч", які будемо випускати наступного року, — каже  голова правління альянсу "Нова енергія України", командир спецпідрозділу ударних дронів "Білий орел", засновник компанії Валерій Боровик. - Ми вже вийшли на 70% української складової у дроні "Оса". Думаю, в першому кварталі наступного року в багатьох аспектах не будемо залежати від Китаю, залишимо лише кілька позицій. Це відеочіпи, для яких потрібно сотні мільйонів доларів, щоб зробити серйозне самостійне виробництво в Україні". 

Ці дрони вже показали результат на фронті. Вони знешкоджували ворожі інфраструктурні об'єкти, пункти, на яких росіяни моніторили пересування українських військових, а також дозволяли підходити близько до розташування противника. Виробництво в Україні також дозволяє вдосконалювати "пташок".  Під час роботи на полі бою військові зрозуміли, що потрібно шукати технологічні рішення і боротися із ворожою РЕБ. Тож зараз триває серйозна робота цьому напрямку.  А ще працюють над створення системи рою, аби наносити більш потужні удари десятками та сотнями дронів, які між собою будуть координуватися. Перші результати обіцяють показати наступного року. 

Наразі в компанії виготовляють півтори сотні дронів на місяць, але запевняють, що мають потенціал випускати до тисячі дронів на місяць, якщо буде велике замовлення. 

"До прикладу "Оса" - дрон квадрокоптерного типу, який літає по місіях, зависає над об'єктом, робить ураження, повертається, бере додатковий боєзаряд і може летіти знову виконувати місію. На більші потужності цього пристрою можемо вийти протягом двох місяців", - додав Валерій Боровик.

Тож нині відбувається масштабування виробництва fpv-дронів. Вони постійно вдосконалюються. До прикладу, українська організація "Дикі шершні" запустила масове виробництво fpv-дронів з нічними камерами. Ураження відтепер можна наносити навіть уночі. Експерти кажуть, що цей досвід в поєднанні з технічними рішеннями — унікальний, адже жодна армія світу не знає нічого подібного. 

Ударні дрони

А от ураження в тилу росіян - це робота ударних дронів. З їх допомогою знищувалися російські літаки, завдавалися удари по Москві та російських аеродромах.  Після одного такого удару росіяни вирішили перебазувати бомбардувальники на більш віддалені летовища. За словами Сергія Згурця, атакували авіабазу дороблені в Україні модернізовані радянські безпілотники "Стриж", які нині мають змогу знищувати противника на відстані 700 кілометрів. Також удару завдавали БПЛА "Бобер". А нещодавно ми побачили роботу безпілотників AQ 400, які начебто зроблені з фанери, але мають дальність 700 кілометрів і потужну бойову частину - 30-40 кілограмів. Українські військові також почали використовувати морські дрони. Sea baby атакували Керченський міст. 

Читайте також: AQ 400 Scythe: нові українські безпілотники, відповідь "шахедам"

За словами Сергія Згурця, зараз в Україні розвинулося виробництво дронів для розвідки та бойової роботи. Останнім часом цей напрямок дуже розвинувся і перевершив досвід європейських та американських компаній, які робили ставку на дороге далекобійне озброєння. А у нас триває технологічна війна на виснаження і витрати на озброєння мають бути економічно доцільними. І саме дрони можуть стати дешевшою альтернативою, але з такою ж ефективністю знищувати ворожі цілі. 

Що кажуть про виробництво та забезпечення дронами в Міноборони

У Міністерстві оборони України визнають, що дронів на фронті бракує. І, щоб розв'язувати цю проблему потрібно збільшувати потужності виробникам. Адже нині співпрацюють здебільшого з українськими компаніями. 80% необхідної кількості купують в Україні. Крім того, в Міністерстві працюють над забезпеченням боєприпасів до дронів. За інформацією від Міноборони станом на зараз закодифіковано двадцять боєприпасів. А також вивчено матеріали попередніх випробувань та проводяться випробування двадцяти двох боєприпасів. 

У Міністерстві з питань стратегічних промисловостей України запевнили, що спроможності для виробництва в нас є. За словами очільника відомства Олександра Камишіна, зараз є пів сотні державних та приватних виробників, які готові виготовляти боєприпаси від 300 грамів до 10 кілограмів. "Боєприпаси для дронів мають вироблятись у заводських умовах, а не в окопах. І заводи до цього готові", - переконаний міністр.

Тож сфера виробництва БПЛА в Україні розвивається і будемо сподіватися, що наступного року на фронті ми побачимо неабиякі успіхи дронів українського виробництва. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
16:04
TikTok
TikTok готується до ймовірного блокування застосунку в США 19 січня, - Reuters
16:01
Військовий контингент європейських країн в Україні може бути частиною гарантій безпеки, – Зеленський
16:01
OPINION
Тепер медіа не відповідатимуть за коментарі до їхніх текстів
15:57
Оновлено
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
15:55
Дональд Туск
Туск звинуватив РФ у підготовці актів терору проти авіаліній Польщі та всього світу
15:41
Мін'юст
Мін'юст планує відновити роботу всіх держреєстрів після кібератаки РФ до кінця січня
15:35
Ніл Ґейман
Автор "Пісочної людини" Ніл Ґейман заперечив нові звинувачення у зґвалтуваннях
15:33
OPINION
Піар на зброї. Що не так працює в Агенції оборонних закупівель?
15:31
Оновлено
Роберт Фіцо
У Словаччині опозиція внесла пропозицію про вотум недовіри уряду Фіцо
15:29
Оновлено
Україна повернула додому з РФ 25 важкохворих і поранених полонених, серед них захисники Маріуполя
15:18
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила закон щодо направлення підрозділів ЗСУ за кордон під час воєнного стану
15:11
Ярослав Юрчишин
Юрчишин прокоментував уточнені вимоги до медіа щодо видалення коментарів
15:04
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Початок головування Польщі в ЄС є важливим моментом на шляху України до Євросоюзу, - Туск на зустрічі з Зеленським
15:03
Туск і Зеленський
Польща готова організувати третій саміт, присвячений відбудові України, – Туск
14:46
Кадочникова
Акторка Лариса Кадочникова пояснила, чому не перейшла на українську на церемонії вручення премії Параджанова
14:24
Верховна Рада
Парламент ухвалив законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя
14:23
На Житомирщині оголосили підозру працівнику моргу, який зрізав золоту каблучку з руки загиблого військового
14:11
ворожка
У Мінкульті заявили, що не можуть впливати на показ сюжетів про екстрасенсів у телемарафоні
14:08
ФАБ-3000
Росіяни скинули авіабомбу на будинок майора поліції у Курській області, - росЗМІ
14:05
Андрій Сибіга
Сибіга запевнив, що заборона на ведення прямих переговорів з Путіним є чинною
14:02
OPINION
Чим спричинена інфляція в Україні?
13:51
ЗСУ, мобілізація
Уряд змінив процедуру відстрочки від мобілізації для рідних зниклих безвісти за особливих обставин
13:47
Дональд Трамп
Радники Трампа вважають, що до мирної угоди стосовно війни в Україні залишилося "кілька місяців", - Reuters
13:45
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї заявили, що РФ надаватиме їм газ як гуманітарну допомогу
13:38
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
13:34
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про подовження можливості стати на облік після СЗЧ
13:21
У Києві затримали чотирьох підпалювачів військових авто на замовлення РФ
13:07
Ексклюзив
Роб Бауер
Очільник військового комітету НАТО Роб Бауер: РФ не досягла жодної цілі в Україні, а втратила 700 тис. військових
13:04
гаубиця RCH 155
Німеччина виділила для України новий пакет допомоги
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче закрити максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
Більше новин