БПЛА на фронті: чи зможемо наступного року забезпечити військо українськими дронами

Христина Парубій
26 грудня, 2023 вiвторок
22:00

Під час підсумкової пресконференції президент України Володимир Зеленський зазначив, що наступного року планують виготовити мільйон дронів та створити інфраструктуру щодо управління дронами. Еспресо розповідає про виробництво безпілотників в Україні та які є можливості забезпечити українськими дронами військових на фронті

З тексту ви дізнаєтеся:

 • Скільки видів безпілотників є на озброєнні в української армії
 • Які дрони працюють на фронті
 • Які є потужності в українських виробників БПЛА
 • Які є можливості в Україні виготовляти боєприпаси для дронів

Упродовж повномасштабної війни Росії проти України дрони стали одним з важливих елементів боротьби на полі бою. З допомогою бойових "пташок" розвідують ворожу територію та вражають важливі об'єкти у тилу окупантів. Військові та експерти кажуть, війна — технологічна і потрібно розвивати напрямок безпілотних літальних апаратів. Тож виробники БПЛА значно розвинули своє виробництво, а інженери почали шукати нові технологічні рішення та покращувати продукцію. 

Нині на фронті виконують бойову роботу дрони різних типів. За інформацією Міністерства оборони України, нині на озброєнні в української армії є 89 зразків безпілотних авіаційних комплексів. Fpv працюють на відстані до 10 кілометрів, розвідувальні та коригувальні БПЛА летять до 200 кілометрів, а ударні - до 700 кілометрів. Виробництво кожного з цих типів дронів є в Україні. 

Розвідувальні безпілотники

За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергія Згурця, зараз в Україні є пів сотні компаній, які займаються виготовленням розвідувальних дронів. Але забезпечують бригади в основному компанії, які були ще до початку повномасштабної війни. Їх є щонайменше десять, вони професійні і їх замовлення суттєво зросли. Інші лише нещодавно  почали виробляти розвідувальні БПЛА і ще не мають необхідного досвіду, щоб забезпечити державне замовлення.

Один із потужних виробників розвідувальних дронів, який працює десять років на ринку  — компанія DeVIRo. Вони виготовляють БПЛА для розвідки в глибину ворожої території та коригування вогню "Лелека - 100". 

"Лелека літає високо та бачить далеко. Це найсучасніші очі богів війни — артилерії. Наші пташки знаходять ворога, скеровують артилерію та підтверджують влучання", - так кажуть про свій винахід виробники. 

Під час повномасштабного вторгнення компанія залучила усі свої потужності, але за потреби готові розвиватися  та виконувати довгострокові виробничі плани. Нині виготовляють дрони не в Україні. Для безпеки нові типи БПЛА створюють на чеському заводі. Залишили в Україні лише сервісне обслуговування та школу пілотів. 

безпілотник "Лелека-100"

Фото: 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада. Безпілотник "Лелека-100"


На вишколі пілотів у компанії роблять акцент. Переконані, він фаховості людей залежить результат на полі бою. "Від оператора залежить захист від ворожих РЕБів. А вправно керувати пташкою військових можуть навчити лише досвідчені інструктори. Ми маємо такі можливості, наш навчальний центр сертифікований Державіацією і проводимо навчання в умовах максимально наближених до бойових", - розповідають у пресслужбі. 

Нині в компанії інженери працюють над тим, аби знайти нові технологічні рішення. Про новинки не розповідають, але обіцяють, що ворог їх відчує на фронті. 

FPV-дрони

Одним із відкриттів на цій війні стали fpv-дрони, які можуть скидати вибухівку. Вони відносно недорогі, але можуть вражати техніку на мільйони доларів.  Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін зазначив, що в грудні українські компанії виробили понад 50 тисяч fpv-дронів. Та чи достатньо цього для війська?

Експерти кажуть, що ні. За словами Сергія Згурця, середня потреба однієї бригади є близько тисячі fpv-пташок на місяць. Тому було б добре збільшити виробництво хоча б вдвічі. Якби українські компанії виготовляли сто тисяч fрv-дронів на місяць - це був би дуже хороший результат. 

Ще одна проблема - виробництво. В Україні fpv-дрони виготовляють волонтерські фонди та приватні компанії. І комплектуючі завозимо переважно з-за кордону. Ми закуповуємо двигуни, пропелери, контролери та каркасні деталі. 

До прикладу fpv-дрони виготовляє майстерня "Ейпріл" волонтера Юрія Танасійчука. Він з початку повномасштабного вторгнення допомагає військовим на фронті. Коли побачив брак дронів загорівся ідеєю самостійно їх виготовляти. За короткий час вдалося налагодити процес виробництва.
"У мене була ідея виготовити пташку, яка б змогла наздогнати "шахед" і вразити його. Але це складніше виробництво, тож ми почали з fpv", - каже Юрій Танасічук.  

На виробництво одного дрона витрачається трохи більше двох годин. Але треба мати всі комплектуючі. А от комплектуючі переважно замовляють з Китаю або країн ЄС. Йдеться про двигуни та контролери. А деякі деталі роздруковують на 3D принтері. 

"Насамперед є проблема в знаннях. Усі закрилися, бо конкуренція. Так не має бути, ми працюємо на спільну справу. Ми хочемо виготовляти круті дрони, щоб вони могли літати на велику дистанцію і вражати ворогів", - наголошує Юрій Танасійчук.

А більш потужні компанії намагаються налагодити виробництво повністю з українських комплектуючих. Компанія "Перший контакт" активно працює над тим, щоб виробляти fpv-дрони максимально з українських деталей. На ринку вони вже майже десять років і змогли запустити серійне виробництво БПЛА. Наразі залучили інвесторів, вкладають кошти, щоб запустити повноцінний випуск своїх моторів, пропелерів, контролерів та рам. 

"Ми впевнені, що вийдемо на 70-80% українських компонентів у дронах "Оса" та "Відсіч", які будемо випускати наступного року, — каже  голова правління альянсу "Нова енергія України", командир спецпідрозділу ударних дронів "Білий орел", засновник компанії Валерій Боровик. - Ми вже вийшли на 70% української складової у дроні "Оса". Думаю, в першому кварталі наступного року в багатьох аспектах не будемо залежати від Китаю, залишимо лише кілька позицій. Це відеочіпи, для яких потрібно сотні мільйонів доларів, щоб зробити серйозне самостійне виробництво в Україні". 

Ці дрони вже показали результат на фронті. Вони знешкоджували ворожі інфраструктурні об'єкти, пункти, на яких росіяни моніторили пересування українських військових, а також дозволяли підходити близько до розташування противника. Виробництво в Україні також дозволяє вдосконалювати "пташок".  Під час роботи на полі бою військові зрозуміли, що потрібно шукати технологічні рішення і боротися із ворожою РЕБ. Тож зараз триває серйозна робота цьому напрямку.  А ще працюють над створення системи рою, аби наносити більш потужні удари десятками та сотнями дронів, які між собою будуть координуватися. Перші результати обіцяють показати наступного року. 

Наразі в компанії виготовляють півтори сотні дронів на місяць, але запевняють, що мають потенціал випускати до тисячі дронів на місяць, якщо буде велике замовлення. 

"До прикладу "Оса" - дрон квадрокоптерного типу, який літає по місіях, зависає над об'єктом, робить ураження, повертається, бере додатковий боєзаряд і може летіти знову виконувати місію. На більші потужності цього пристрою можемо вийти протягом двох місяців", - додав Валерій Боровик.

Тож нині відбувається масштабування виробництва fpv-дронів. Вони постійно вдосконалюються. До прикладу, українська організація "Дикі шершні" запустила масове виробництво fpv-дронів з нічними камерами. Ураження відтепер можна наносити навіть уночі. Експерти кажуть, що цей досвід в поєднанні з технічними рішеннями — унікальний, адже жодна армія світу не знає нічого подібного. 

Ударні дрони

А от ураження в тилу росіян - це робота ударних дронів. З їх допомогою знищувалися російські літаки, завдавалися удари по Москві та російських аеродромах.  Після одного такого удару росіяни вирішили перебазувати бомбардувальники на більш віддалені летовища. За словами Сергія Згурця, атакували авіабазу дороблені в Україні модернізовані радянські безпілотники "Стриж", які нині мають змогу знищувати противника на відстані 700 кілометрів. Також удару завдавали БПЛА "Бобер". А нещодавно ми побачили роботу безпілотників AQ 400, які начебто зроблені з фанери, але мають дальність 700 кілометрів і потужну бойову частину - 30-40 кілограмів. Українські військові також почали використовувати морські дрони. Sea baby атакували Керченський міст. 

Читайте також: AQ 400 Scythe: нові українські безпілотники, відповідь "шахедам"

За словами Сергія Згурця, зараз в Україні розвинулося виробництво дронів для розвідки та бойової роботи. Останнім часом цей напрямок дуже розвинувся і перевершив досвід європейських та американських компаній, які робили ставку на дороге далекобійне озброєння. А у нас триває технологічна війна на виснаження і витрати на озброєння мають бути економічно доцільними. І саме дрони можуть стати дешевшою альтернативою, але з такою ж ефективністю знищувати ворожі цілі. 

Що кажуть про виробництво та забезпечення дронами в Міноборони

У Міністерстві оборони України визнають, що дронів на фронті бракує. І, щоб розв'язувати цю проблему потрібно збільшувати потужності виробникам. Адже нині співпрацюють здебільшого з українськими компаніями. 80% необхідної кількості купують в Україні. Крім того, в Міністерстві працюють над забезпеченням боєприпасів до дронів. За інформацією від Міноборони станом на зараз закодифіковано двадцять боєприпасів. А також вивчено матеріали попередніх випробувань та проводяться випробування двадцяти двох боєприпасів. 

У Міністерстві з питань стратегічних промисловостей України запевнили, що спроможності для виробництва в нас є. За словами очільника відомства Олександра Камишіна, зараз є пів сотні державних та приватних виробників, які готові виготовляти боєприпаси від 300 грамів до 10 кілограмів. "Боєприпаси для дронів мають вироблятись у заводських умовах, а не в окопах. І заводи до цього готові", - переконаний міністр.

Тож сфера виробництва БПЛА в Україні розвивається і будемо сподіватися, що наступного року на фронті ми побачимо неабиякі успіхи дронів українського виробництва. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.75
 • EUR
  Купівля 41.35
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
27 лютого
17:51
На фото: DJ Khaled
Музикант DJ Khaled змусив охоронців нести його до сцени, щоб він не забруднив кросівки
17:50
Огляд
Гроші
ВПО: хто може отримати цей статус та які зміни у підході до надання цих коштів у 2024 році
17:49
Радослав Сікорський
Польща вимагає від ЄС відновити торговельні обмеження на імпорт українських продуктів
17:49
Оновлено
війна з росією Сумщина поліція
У результаті повторного обстрілу на Сумщині загинули двоє поліцейських, ще шестеро поранені
17:41
Оновлено
Журналіста Михайла Ткача на пішоходному переході збив автомобіль
Журналіста Михайла Ткача затримали у Польщі
17:38
КНДР, Північна Корея
У Південній Кореї оцінили кількість боєприпасів, які КНДР відправила РФ у 6,7 тис. контейнерах
17:37
Росія продовжує продукувати фейки
"Бійці ТрО розстріляли жителів Харківщини": росіяни вигадали цинічний фейк
17:30
Ексклюзив
Путін
Путін втрачає легітимність, потрібно створювати тіньову владу в Росії, - ексдепутат держдуми РФ Пономарьов
17:15
Оновлено
Зеленський і Макрон
Макрон заявив про можливе введення військ в Україну: Столтенберг, країни НАТО та Росія відреагували
17:13
Вагнерівці
Ексвагнерівці займались рекрутингом найманців з Гвінеї на війну в Україну
17:12
Ексклюзив
Мобілізація, повістки
Половина скарг на неправомірні дії ТЦК не підтверджуються, - представник омбудсмена Кононенко
17:10
Міністерка фінансів США Джанет Єллен
"Є економічні та моральні аргументи": очільниця мінфіну США закликала країни G7 знайти спосіб передати Україні заморожені активи РФ
17:08
На фото: Маєток Фредді Меркʼюрі в Лондоні
Маєток Фредді Меркʼюрі в Лондоні виставили на аукціоні за $38 млн
16:54
Олексій Навальний
Соратники Навального заявили, що російські ритуальні агентства відмовляються проводити похорон опозиціонера
16:53
фінляндія швеція нато
Литва попередила, що у разі агресії РФ у Балтійському морі НАТО "нейтралізує" Калінінград
16:50
Оновлено
Європарламент
Європарламент підтримав надання Україні €50 млрд
16:48
Максим Дегтярьов
Ексфутболіст "Десни" поїхав на перегляд у Білорусь, але в команду його не взяли
16:46
Samsung Electronics
Samsung розробила чип, здатний обробляти дані зі швидкістю до 1280 ГБ за сек
16:43
"Ворог замислився": Ігнат розповів, що після збиття другого А-50 подібних літаків не спостерігають кілька днів
16:36
Уряд ухвалив постанову, яка сприятиме розвитку "зеленої" енергетики України в умовах війни
16:30
OPINION
Віталій Портников
Чому ЦРУ допомагає Україні? Колонка Віталія Портникова
16:20
РФ готує на березень - травень кульмінацію спецоперації "Майдан-3": ГУР попередило про спроби дестабілізації України
16:19
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ-Крохмальне_2002
Про наступ ворога на Харків говорити ще зарано, - начальник пресслужби Оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" Євлаш
16:10
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили оборони України вийшли з сіл Степове та Сєверне під Авдіївкою, - ОСУВ "Таврія"
16:01
На фото: айдентика до 210-річчя Тараса Шевченка
Мінкульт пропонує єдину айдентику до 210-ї річниці народження Тараса Шевченка
16:00
OPINION
Павло Клімкін
Іноземні війська в Україні: "лайтовий" варіант НАТО для нас
15:58
Зеленський прибув до Саудівської Аравії
15:56
СБУ та Нацполіція викрили молодиків з Київщини, які записали відео з гаслами "кадирівців"
На Київщині викрили молодиків, які влаштували вечірку зі стріляниною та записали відео з гаслами кадирівців
15:54
Розвідка Британії оцінила наслідки збиття другого літака А-50 для РФ
15:48
Оновлено
Су-34
На Східному напрямку Повітряні сили збили другий Су-34 впродовж дня
15:36
війна з Росією окуповані територіїНова Каховка Херсонщина вибори
У Новій Каховці сталися вибухи біля штабу партії Путіна та "виборчої дільниці", - ЦНС заявляє про дії партизанів
15:36
вибори днр
На ТОТ окупанти фіксуватимуть явку на "виборах" президента РФ за допомогою відеоспостереження, - Спротив
15:24
У Росії ув'язнили лауреата Нобелівської премії Олега Орлова через антивоєнну риторику
15:19
Ілюстративне фото
В Україні безплатно протезуватимуть зуби ветеранам. Деталі
15:16
Ексклюзив
путін та шойгу
Військовий експерт припустив, як ворог дізнався про контрнаступ ЗСУ
15:02
Оновлено
Віктор Павлущик
Уряд затвердив Віктора Павлущика головою НАЗК та призначив тимчасового керівника ДСНС
14:55
Ексклюзив
Ворогу не вдається перехопити ініціативу на Бахмутському напрямку, - офіцер НГУ Назаренко
14:49
Оновлено
Сінево
"Сінево Україна" заявила про арешт головного офісу у Києві та можливе припинення роботи мережі. У ДБР прокоментували
14:48
За матеріалами СБУ 15 років тюрми отримав зрадник, який навів російські С-300 на багатоповерхівку у Запоріжжі
Навів російські С-300 на багатоповерхівку в Запоріжжі: коригувальника засудили на 15 років тюрми
14:37
Володимир Путін
Росіянам покажуть послання Путіна у кінотеатрах
Більше новин