БПЛА на фронті: чи зможемо наступного року забезпечити військо українськими дронами

Христина Парубій
26 грудня, 2023 вiвторок
22:00

Під час підсумкової пресконференції президент України Володимир Зеленський зазначив, що наступного року планують виготовити мільйон дронів та створити інфраструктуру щодо управління дронами. Еспресо розповідає про виробництво безпілотників в Україні та які є можливості забезпечити українськими дронами військових на фронті

Зміст

З тексту ви дізнаєтеся:

  • Скільки видів безпілотників є на озброєнні в української армії
  • Які дрони працюють на фронті
  • Які є потужності в українських виробників БПЛА
  • Які є можливості в Україні виготовляти боєприпаси для дронів

Упродовж повномасштабної війни Росії проти України дрони стали одним з важливих елементів боротьби на полі бою. З допомогою бойових "пташок" розвідують ворожу територію та вражають важливі об'єкти у тилу окупантів. Військові та експерти кажуть, війна — технологічна і потрібно розвивати напрямок безпілотних літальних апаратів. Тож виробники БПЛА значно розвинули своє виробництво, а інженери почали шукати нові технологічні рішення та покращувати продукцію. 

Нині на фронті виконують бойову роботу дрони різних типів. За інформацією Міністерства оборони України, нині на озброєнні в української армії є 89 зразків безпілотних авіаційних комплексів. Fpv працюють на відстані до 10 кілометрів, розвідувальні та коригувальні БПЛА летять до 200 кілометрів, а ударні - до 700 кілометрів. Виробництво кожного з цих типів дронів є в Україні. 

Розвідувальні безпілотники

За словами директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергія Згурця, зараз в Україні є пів сотні компаній, які займаються виготовленням розвідувальних дронів. Але забезпечують бригади в основному компанії, які були ще до початку повномасштабної війни. Їх є щонайменше десять, вони професійні і їх замовлення суттєво зросли. Інші лише нещодавно  почали виробляти розвідувальні БПЛА і ще не мають необхідного досвіду, щоб забезпечити державне замовлення.

Один із потужних виробників розвідувальних дронів, який працює десять років на ринку  — компанія DeVIRo. Вони виготовляють БПЛА для розвідки в глибину ворожої території та коригування вогню "Лелека - 100". 

"Лелека літає високо та бачить далеко. Це найсучасніші очі богів війни — артилерії. Наші пташки знаходять ворога, скеровують артилерію та підтверджують влучання", - так кажуть про свій винахід виробники. 

Під час повномасштабного вторгнення компанія залучила усі свої потужності, але за потреби готові розвиватися  та виконувати довгострокові виробничі плани. Нині виготовляють дрони не в Україні. Для безпеки нові типи БПЛА створюють на чеському заводі. Залишили в Україні лише сервісне обслуговування та школу пілотів. 

безпілотник "Лелека-100"

Фото: 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада. Безпілотник "Лелека-100"


На вишколі пілотів у компанії роблять акцент. Переконані, він фаховості людей залежить результат на полі бою. "Від оператора залежить захист від ворожих РЕБів. А вправно керувати пташкою військових можуть навчити лише досвідчені інструктори. Ми маємо такі можливості, наш навчальний центр сертифікований Державіацією і проводимо навчання в умовах максимально наближених до бойових", - розповідають у пресслужбі. 

Нині в компанії інженери працюють над тим, аби знайти нові технологічні рішення. Про новинки не розповідають, але обіцяють, що ворог їх відчує на фронті. 

FPV-дрони

Одним із відкриттів на цій війні стали fpv-дрони, які можуть скидати вибухівку. Вони відносно недорогі, але можуть вражати техніку на мільйони доларів.  Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін зазначив, що в грудні українські компанії виробили понад 50 тисяч fpv-дронів. Та чи достатньо цього для війська?

Експерти кажуть, що ні. За словами Сергія Згурця, середня потреба однієї бригади є близько тисячі fpv-пташок на місяць. Тому було б добре збільшити виробництво хоча б вдвічі. Якби українські компанії виготовляли сто тисяч fрv-дронів на місяць - це був би дуже хороший результат. 

Ще одна проблема - виробництво. В Україні fpv-дрони виготовляють волонтерські фонди та приватні компанії. І комплектуючі завозимо переважно з-за кордону. Ми закуповуємо двигуни, пропелери, контролери та каркасні деталі. 

До прикладу fpv-дрони виготовляє майстерня "Ейпріл" волонтера Юрія Танасійчука. Він з початку повномасштабного вторгнення допомагає військовим на фронті. Коли побачив брак дронів загорівся ідеєю самостійно їх виготовляти. За короткий час вдалося налагодити процес виробництва.
"У мене була ідея виготовити пташку, яка б змогла наздогнати "шахед" і вразити його. Але це складніше виробництво, тож ми почали з fpv", - каже Юрій Танасічук.  

На виробництво одного дрона витрачається трохи більше двох годин. Але треба мати всі комплектуючі. А от комплектуючі переважно замовляють з Китаю або країн ЄС. Йдеться про двигуни та контролери. А деякі деталі роздруковують на 3D принтері. 

"Насамперед є проблема в знаннях. Усі закрилися, бо конкуренція. Так не має бути, ми працюємо на спільну справу. Ми хочемо виготовляти круті дрони, щоб вони могли літати на велику дистанцію і вражати ворогів", - наголошує Юрій Танасійчук.

А більш потужні компанії намагаються налагодити виробництво повністю з українських комплектуючих. Компанія "Перший контакт" активно працює над тим, щоб виробляти fpv-дрони максимально з українських деталей. На ринку вони вже майже десять років і змогли запустити серійне виробництво БПЛА. Наразі залучили інвесторів, вкладають кошти, щоб запустити повноцінний випуск своїх моторів, пропелерів, контролерів та рам. 

"Ми впевнені, що вийдемо на 70-80% українських компонентів у дронах "Оса" та "Відсіч", які будемо випускати наступного року, — каже  голова правління альянсу "Нова енергія України", командир спецпідрозділу ударних дронів "Білий орел", засновник компанії Валерій Боровик. - Ми вже вийшли на 70% української складової у дроні "Оса". Думаю, в першому кварталі наступного року в багатьох аспектах не будемо залежати від Китаю, залишимо лише кілька позицій. Це відеочіпи, для яких потрібно сотні мільйонів доларів, щоб зробити серйозне самостійне виробництво в Україні". 

Ці дрони вже показали результат на фронті. Вони знешкоджували ворожі інфраструктурні об'єкти, пункти, на яких росіяни моніторили пересування українських військових, а також дозволяли підходити близько до розташування противника. Виробництво в Україні також дозволяє вдосконалювати "пташок".  Під час роботи на полі бою військові зрозуміли, що потрібно шукати технологічні рішення і боротися із ворожою РЕБ. Тож зараз триває серйозна робота цьому напрямку.  А ще працюють над створення системи рою, аби наносити більш потужні удари десятками та сотнями дронів, які між собою будуть координуватися. Перші результати обіцяють показати наступного року. 

Наразі в компанії виготовляють півтори сотні дронів на місяць, але запевняють, що мають потенціал випускати до тисячі дронів на місяць, якщо буде велике замовлення. 

"До прикладу "Оса" - дрон квадрокоптерного типу, який літає по місіях, зависає над об'єктом, робить ураження, повертається, бере додатковий боєзаряд і може летіти знову виконувати місію. На більші потужності цього пристрою можемо вийти протягом двох місяців", - додав Валерій Боровик.

Тож нині відбувається масштабування виробництва fpv-дронів. Вони постійно вдосконалюються. До прикладу, українська організація "Дикі шершні" запустила масове виробництво fpv-дронів з нічними камерами. Ураження відтепер можна наносити навіть уночі. Експерти кажуть, що цей досвід в поєднанні з технічними рішеннями — унікальний, адже жодна армія світу не знає нічого подібного. 

Ударні дрони

А от ураження в тилу росіян - це робота ударних дронів. З їх допомогою знищувалися російські літаки, завдавалися удари по Москві та російських аеродромах.  Після одного такого удару росіяни вирішили перебазувати бомбардувальники на більш віддалені летовища. За словами Сергія Згурця, атакували авіабазу дороблені в Україні модернізовані радянські безпілотники "Стриж", які нині мають змогу знищувати противника на відстані 700 кілометрів. Також удару завдавали БПЛА "Бобер". А нещодавно ми побачили роботу безпілотників AQ 400, які начебто зроблені з фанери, але мають дальність 700 кілометрів і потужну бойову частину - 30-40 кілограмів. Українські військові також почали використовувати морські дрони. Sea baby атакували Керченський міст. 

Читайте також: AQ 400 Scythe: нові українські безпілотники, відповідь "шахедам"

За словами Сергія Згурця, зараз в Україні розвинулося виробництво дронів для розвідки та бойової роботи. Останнім часом цей напрямок дуже розвинувся і перевершив досвід європейських та американських компаній, які робили ставку на дороге далекобійне озброєння. А у нас триває технологічна війна на виснаження і витрати на озброєння мають бути економічно доцільними. І саме дрони можуть стати дешевшою альтернативою, але з такою ж ефективністю знищувати ворожі цілі. 

Що кажуть про виробництво та забезпечення дронами в Міноборони

У Міністерстві оборони України визнають, що дронів на фронті бракує. І, щоб розв'язувати цю проблему потрібно збільшувати потужності виробникам. Адже нині співпрацюють здебільшого з українськими компаніями. 80% необхідної кількості купують в Україні. Крім того, в Міністерстві працюють над забезпеченням боєприпасів до дронів. За інформацією від Міноборони станом на зараз закодифіковано двадцять боєприпасів. А також вивчено матеріали попередніх випробувань та проводяться випробування двадцяти двох боєприпасів. 

У Міністерстві з питань стратегічних промисловостей України запевнили, що спроможності для виробництва в нас є. За словами очільника відомства Олександра Камишіна, зараз є пів сотні державних та приватних виробників, які готові виготовляти боєприпаси від 300 грамів до 10 кілограмів. "Боєприпаси для дронів мають вироблятись у заводських умовах, а не в окопах. І заводи до цього готові", - переконаний міністр.

Тож сфера виробництва БПЛА в Україні розвивається і будемо сподіватися, що наступного року на фронті ми побачимо неабиякі успіхи дронів українського виробництва. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.06
  • EUR
    Купівля 42.86
    Продаж 43.59
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
22 травня
04:12
Оновлено
електроенергія, шахеди
Росіяни атакували "шахедом" енергооб'єкти Шостки й Конотопа на Сумщині: Суми знеструмленні
03:18
Ентоні Блінкен
Адміністрація Байдена співпрацюватиме з Конгресом, щодо потенційних санкцій проти МКС
03:05
США занепокоєні виведенням РФ на низьку навколоземну орбіту супутника, який, імовірно, є зброєю
02:47
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
Ізраїль оновив плани наступу на Рафах згідно з вимогами США
02:07
Венеціанська комісія
Венеційська комісія закликала владу Грузії скасувати закон про "іноагентів"
01:44
Біньямін Нетаньягу
"Ми зобов'язані це зробити": Норвегія пообіцяла заарештувати Нетаньягу, якщо МКС випише ордер
01:32
Китай та росія
Росія імпортує 70% машинного обладнання і 90% мікроелектроніки з Китаю, - Блінкен
01:17
Оновлено
Україна - Євросоюз
У Єврокомісії розповіли, коли Україна отримає першу виплату із заморожених активів РФ
00:52
конгрес США
У конгресі США закликали Пентагон дозволити Україні бити американською зброєю по території РФ
00:25
Збірна Швеції з хокею
Визначилися усі чвертьфіналісти чемпіонату світу - 2024 з хокею
2024, вiвторок
21 травня
23:55
Гаррі Кейн (праворуч), Україна - Англія
Євро-2024: Саутгейт залишив поза заявкою Англії сімох віцечемпіонів Європи
23:26
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу відбулося 94 бойових зіткнення, найгарячіше - на Покровському напрямку
23:05
росія прапор занепад
Росія вирішила в односторонньому порядку змінити кордони з Литвою і Фінляндією у Балтійському морі
22:32
Лауреаткою премії Георгія Ґонґадзе - 2024 стала Тетяна Трощинська
21:49
ТЦК
В Україні в тестовому режимі запрацювала електронна черга до ТЦК
21:48
Михайло Мудрик та Маурісіо Почеттіно (праворуч)
"Челсі" звільнив Почеттіно з посади головного тренера
21:25
Оновлено
Такер Карлсон
Команда ексведучого Fox News Карлсона, який брав інтерв'ю у Путіна, спростувала запуск його шоу на телебаченні РФ
21:23
Ексклюзив
імітація ядерного вибуху
Якщо РФ перейде червону лінію з ядерною зброєю, то інші країни не залишаться осторонь, - дипломат Чалий
20:57
Розстріл мирних жителів у прикордонному Вовчанську
Росіяни розстріляли у Вовчанську трьох цивільних, які намагались евакуюватися
20:45
Володимир Зеленський
Найскладніше на трьох напрямках на Донеччині: Умєров, Сирський та Баргилевич доповіли Зеленському про ситуацію на фронті
20:35
Ексклюзив
Defence Express: Щоб бити по РФ, Україні потрібно створити розвідувальні можливості
20:26
Тоні Кроос
Зірковий футболіст "Реалу" Тоні Кроос оголосив про завершення кар'єри
20:22
Аналітика
Сергій Згурець
Інтрига ураження ракетоносія "Циклон": боєздатних кораблів у ЧФ РФ стає все менше й менше. Колонка Сергія Згурця
20:13
військовий квиток, мобілізація
Українців, які знялися з військового обліку через виїзд за кордон, зобов'язали до 16 червня особисто з'явитися до ТЦК
20:05
Близький Схід Ємен нафта
Індія у квітні збільшила імпорт нафти з РФ до максимального показника за 9 місяців, - Reuters
20:05
OPINION
Ігор Гулик
Не стати Росією
19:38
земля
Росіяни в Криму розподілили 1,5 тис. земельних ділянок корінних мешканців між учасниками "СВО", - Спротив
19:34
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Ф'юрі ухвалив важливе рішення щодо реваншу з Усиком
19:15
Китай ядерна зброя
У РФ розпочалися навчання, на яких відпрацьовують застосування тактичної ядерної зброї
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 818-го дня війни: атака на нафтобазу РФ, 1 млрд євро на ППО для України та передача заморожених російських активів
18:56
фейк, російські фейки
"Двійника Зеленського помітили в Ірані": росіяни вигадали фейк стосовно смерті Раїсі
18:53
На фото: Скарлетт Йоганссон
OpenAI призупинив використання голосу Sky бота ChatGPT через його схожість на Скарлетт Йоганссон
18:51
Оновлено
Херсонська область
На Херсонщині РФ поранила трьох пенсіонерок, скинувши вибухівку з дрона
18:47
В Укренерго повідомили, коли відключатимуть світло 22 травня
18:45
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Для ефективної мобілізації, ймовірно, проведуть політику балансування вимог економіки і фронту, - поведінковий економіст Вахітов
18:35
Осінь, дощ
Ймовірні дощі та сильний вітер: Наталка Діденко розповіла про погоду 22 травня
18:32
Дмитро Кулеба
Немає жодного аргументу, який завадив би партнерам збивати ракети РФ над Україною, - Кулеба
18:29
Максим Жорін
Росіяни накопичують і перекидають сили в напрямку Сум, - Жорін
18:25
Відключення електроенергії
Відключення світла: як залишатися на зв'язку та обрати джерело живлення
18:14
Шмигаль доручив розробити постанову про "справедливі графіки вимкнень світла споживачам"
Більше новин