Броньоване таксі: чому БТР Stryker важливий для українського контрнаступу
Американська бойова броньована машина Stryker може працювати практично за будь-якої погоди, забезпечуючи надійний захист для піхоти і швидке маневрування на полі бою
Еспресо розповість, чим особливі БТР Stryker, як вони можуть допомогти у контрнаступі та скільки їх вже передали Україні.
Чим особливі БТР Stryker і як допоможуть у контрнаступі
Фото: з відкритих джерел
Для будь-якого успішного контрнаступу потрібні не лише танки, але й бронетранспортери (БТРи). Адже саме броньовані машини здатні захистити від мін і швидко доправити піхоту на ділянку, яку потрібно очистити від ворогів. До того ж БТР оснащені різними видами зброї, такими як кулемети, гранатомети або протитанкові ракети. Це дає їм можливість надавати підтримку піхоті та бойовим одиницям з великою вогневою потужністю в контрнаступальних діях, знижуючи вплив ворожих сил. Загалом кажучи, БТРи відіграють важливу роль у підтримці та захисті військових підрозділів під час контрнаступальних операцій, надаючи їм мобільність, вогневу підтримку та захист, що забезпечує успішність таких операцій.
БТР Stryker – це потужні та універсальні восьмиколісні бойові броньовані машини виробництва американської компанії General Dynamics Land Systems, які перебувають на озброєнні армії США. Вони призначені для різноманітних військових завдань, включаючи контрнаступальні операції, розвідку та ведення бойових дій в різних умовах.
Ці БТР отримали свою назву на честь двох американських бійців - сержанта Джона Страйкера, який відзначився у боях під час Другої світової війни, та солдата Роберта Страйкера, який загинув у В'єтнамській війні.
Розробкою БТР Stryker почали займатися у кінці 90-х років минулого століття. Військові США поставили перед інженерами завдання створити машини, які будуть спроможні швидко реагувати на кризові ситуації в будь-якому регіоні світу. Перші "страйкери" надійшли на озброєння американської армії в лютому 2002 року і були розроблені на основі канадської БМП LAV III. Цікаво, що перша партія машин провалила випробування, однак вже за рік всі недоліки були виправлені. За 10 років їх було виготовлено і поставлено в армію США понад 4 тис. одиниць. Сімейство цих БТР включає 10 різновидів броньованих машин для різних завдань.
Основною особливістю БТР Stryker є їхня мобільність завдяки колісній базі, що забезпечує високу швидкість на дорогах і у міських умовах, а також ефективний броньований корпус, який надає захист для екіпажу від стрілецької зброї, снарядів артилерії та фрагментів вибухів мін. До того ж ці бронетранспортери відзначаються простотою в обслуговуванні.
Все це говорить про те, що для успішного українського контрнаступу на великих ділянках фронту, який замінований російськими мінами, БТР Stryker дозволяють отримати перевагу у маневровості пересування піхоти на ворожій території. Адже потрібно швидко реагувати на ситуацію на полі бою і забезпечувати ефективний захист для піхоти, що є важливим фактором в умовах сучасного військового конфлікту. "Страйкери" часто називають "броньованим таксі", щоб зрозуміти значення цих машин на полі бою.
Технічні характеристики БТР Stryker
Фото: з відкритих джерел
БТР Stryker за своїми характеристиками найбільше нагадують українські БТР-3, які в Україні почали розробляти в той самий час, що в США. Однак в Україні їх зробили в десять разів менше і значну частину продали іншим країнам.
Тож, в залежності від конфігурації, технічні характеристики БТР Stryker можуть відрізнятися, але в загальному вони такі:
- вага – від 15 до 25 тонн;
- екіпаж – від 2 до 3 осіб;
- вантажність – здатний перевозити від 6 до 9 піхотинців;
- бронювання – круговий захист від ураження завдяки бронепластинам товщиною до 12 міліметрів з різних сортів сталі для максимального захисту;
- зброя – може бути оснащений різними видами зброї, включаючи кулемети, гранатомети, протитанкові ракети та навіть мобільні ППО;
- максимальна швидкість – понад 90 км/год на шосе та понад 60 км/год на бездоріжжі;
- дальність ходу – понад 500 км на шосе;
- маневровість – здатний проходити водні перешкоди та долати різні наземні завади.
Україні були передані бронетранспортери Stryker з бойовими дистанційно керованими модулями M151 Protector, що оснащений великокаліберним кулеметом M2. Тобто у військових є можливість керувати вогневою установкою зсередини машини з високим ступенем точності завдяки лазерним прицілам.
Як відзначає armyfm, передані Україні БТР обладнані навігаційною системою Raytheon AN/TSQ-158. У розпорядженні водія прилад нічного бачення AN/VAS-5. Командир машини спостерігає за бойовою обстановкою через перископи й окремі дисплеї відеокамери й тепловізора. Все це дає змогу без крайньої потреби не висовувати голову з машини в умовах бойових дій.
Скільки БТР Stryker у ЗСУ
Фото: скрін з відео
Вперше про надання ЗСУ від США БТР Stryker стало відомо 6 січня цього року. Вони увійшли у рамки масштабного пакета оборонної допомоги Україні. Тоді було оголошено про виділення 90 БТР Stryker (70 - класична версія M1126 і 20 БТР з протимінними катками версії M1132).Фото: з відкритих джерел
Згодом нова партія цих машин (10 БТР Stryker) була оголошена на початку червня. А вже у кінці червня новий пакет допомоги включав ще 25 бронетранспортерів Stryker. 7 липня у черговий пакет військової допомоги увійшли 32 БТР Stryker. Вже 25 липня очікується на новий пакет військової допомоги, де, за словами високопосадовців Пентагону, буде передано ще декілька БТР Stryker, обладнаних для розміновування. Тому загальне число поставлених бронетранспортерів становитиме понад 160 машин.У яких військових конфліктах БТР Stryker брав участь
Фото: Spc. Tin P. Vuong
Враховуючи, що основний користувач цієї техніки - армія США, тому більшість прикладів використання стосуються дій американських військових. Зокрема, іракська війна стала першим бойовим викликом для цих БТР. Конфлікт в Іраку показав маневровість "страйкерів", а також ефективне використання зброї під час бойових дій. Крім цього, БТР Stryker використовували в Афганістані, де вони забезпечували транспортування і підтримку військових до важкодоступних місць.
Читайте також: Чому танки Leopard важливі в контрнаступі України та в чому їхня особливість
- Актуальне
- Важливе