Огляд

Чому танки Leopard важливі в контрнаступі України та в чому їхня особливість

Юрій Мартинович
19 червня, 2023 понедiлок
07:35

Союзники пообіцяли Україні сотні танків Leopard різної модифікації, частина їх вже виконує бойові завдання, інша – на шляху. Розповідаємо, чому німецькі танки важливі для успіхів ЗСУ на полі бою

Зміст

Початок 2023 року пройшов із масовим закликом суспільства "звільнити Леопарди", тобто, щоб німецький уряд дозволив передати свої танки Україні. У кінці січня канцлер Олаф Шольц схвалив це рішення, розблокувавши можливість постачати ці бойові машини й іншим країнам. Після цього німці почали активно шукати "Леопарди", які можна доправити в Україну після комплексного ремонту. Почалися інтенсивні навчання українських танкістів. З кожним місяцем до танкової коаліції додавалися нові країни, які мають на озброєнні Leopard і готові їх передати Україні.

Скільки німецьких танків матиме Україна

На початку квітня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зазначив, що країни-члени НАТО мають намір передати Києву два батальйони з Leopard 2 та чотири батальйони з Leopard 1. Всього Україна отримає шість батальйонів з німецькими танками Leopard різних конфігурацій. Загальна кількість бойових машин складе 160 штук. Однак згодом інші країни почали збільшувати число танків, які готові передати. Зараз мова йде про майже сотню танків Leopard 2 та близько двох сотень танків Leopard 1, які до кінця 2023 року мали б бути поставлені на озброєння ЗСУ.

Хто виробляє "Леопарди" та які є модифікації

Leopard 1 – став першим німецьким танком, створеним після Другої світової війни. У 1950-х розробкою цього танку займалися німецькі й французькі інженери. Основна увага була зосереджена на ударній силі та маневровості машини. На озброєння цей танк поступив у 1965 році. До 1984 року було виготовлено 4744 одиниць. Взятий на озброєння у 12 країнах на чотирьох континентах.

Фото: gettyimages / Leopard 1A5

 

Завдяки програмам модернізації досі залишається на озброєнні в багатьох країнах. Є декілька модифікацій цього танку: від Leopard A1 до Leopard A5. Україні пообіцяли танки найновішої модифікації Leopard A5, в якого 105-мм гармата, що може пробити броню 450-500 мм на відстані 2 км. Крім цього, шасі від танка Leopard 1 є основою для зенітно-самохідної артилерійської установки Gepard, декілька десятків яких охороняють небо України.

Натомість Leopard 2 – бойовий танк третього покоління, який був розроблений німецькою компанією Krauss-Maffei у 1970-х роках, надійшов на озброєння в 1979 році на зміну Leopard 1. Різні версії використовуються в збройних силах Німеччини та 13 інших європейських країн, а також кількох неєвропейських країн, зокрема Канади, Чилі, Індонезії та Сінгапуру. Сьогодні було виготовлено понад три тисячі цих бойових машин.

Основним озброєнням серійної версії танка Leopard 2 є 120 мм гладкоствольна гармата Rheinmetall – така сама, що встановлена на американських танках M1 Abrams. Боєзапас гармати складається з 27 снарядів, які зберігаються у спеціальному магазині у носовій частині корпусу. Гармата може вести вогонь різними типами боєприпасів.

За понад 40 років експлуатації, Leopard 2 зазнав багатьох модифікацій, від Leopard 2 A1 до Leopard 2 A8, також є різні модифікації під потреби різних країн. Союзники надають Україні в основному найбільш ходові варіанти – це A4 та A6.

Найпоширеніша версія сімейства Leopard 2 є саме моделі A4. Порівняно зі старішими модифікаціями, Leopard 2 A4 мають автоматичну систему пожежогасіння, цілковиту цифрову систему контролю вогнем для нових типів боєприпасів, а також покращену башту з пласкою титан/вольфрамовою бронею. Відзначимо, що танки Leopard 2 A4 серійно вироблялися з 1985 по 1992 рік.

Фото: gettyimages / Leopard 2A4

 

Стосовно Leopard 2 A6, він має нову 120 мм гладкоствольну гармату Rheinmetall L55 та інші зміни. Усі німецькі танкові батальйони так званих сил кризового втручання оснащені саме танками моделі A6.

Читайте також: Чим вирізняється британський танк Challenger 2 і коли він приїде до ЗСУ

Де застосовували "Леопарди"

Leopard 2 той танк, який перевіряли не лише в теорії, але й на практиці бойових дій. Зокрема, використовувався німецькою армією в Косово та під час конфлікту 2001 року в Македонії, нідерландською, данською і канадською арміями в Афганістані, як частина Міжнародних сил сприяння безпеці, а також застосовуються турецькою армією в бойових діях у Сирії. Саме у бойових діях проти бойовиків ІДІЛ танки Leopard 2 зі складу ЗС Туреччини зазнали великих втрат. До того, навіть в Косово та Афганістані, "Леопарди" не несли настільки істотних ушкоджень. Станом на 2017 рік турки втратили у війні з ІДІЛ понад 10 німецьких танків. Попри це, ці танки довели, що здатні витримати й підрив на міні, зберігаючи життя екіпажу.

Фото: gettyimages / Leopard 2A6

 

Порівняння з російськими аналогами

Якщо порівнювати ці німецькі танки з російськими аналогами, то Leopard 1 A5 найбільше відповідає радянським танкам моделі Т-62 та Т-64, які також розробляли та виготволяли з 60-х по 80-ті роки минулого столітті. Старіші версії Leopard 1 рівнозначні ще давнішим радянським танкам, як Т-55 чи навіть Т-34. A5 на відмінно від Т-62 та Т-64 має вищу швидкість та мобільність, однак програє в частині бронезахисту та не перевірений в умовах інтенсивних бойових дій. Стосовно гармати, номінально у A5 має слабшу гармату, однак вона б’є на дальші відстані. До того ж 105-мм гармати Royal Ordnance L7A3 L/52, яка встановлені на Leopard 1, дуже поширені у світі, тому існує чимало снарядів, які можна дістати до них.

Говорячи про Leopard 2 A4 та A6 вони відповідають російським танкам моделі Т-72 та Т-90, які на відмінно від німецьких, мають велику проблему захищеності від уражень сучасними видами ПТРК. Цікаво також, що маневреність "Леопардів" також вища, особливо, якщо говорити про рух заднім ходом, швидкість Leopard 2 більша у 3-5 разів.

Чому німецькі танки цінні для ЗСУ

До початку цього року, Україна мала у своєму розпорядженні бойові танки ще радянських часів, зокрема, Т-72 і Т-80. Багато експертів вважають Leopard 2 найкращим бойовим танком у світі. Він важить понад 60 тонн, має довжину близько десяти метрів та розвиває швидкість до 70 км/год. Зі своєю 120-міліметровою гладкоствольною гарматою "Леопард" може вражати цілі на відстані кількох тисяч метрів, як стоячи, так і під час руху. Переваги німецьких танків полягають у поєднанні вогневої потужності, броньованого захисту і мобільності, тим самим значно випереджаючи можливості аналогічних російських танків.

Хоч будь-які танки є важкими й помітними на полі бою, та вони є незамінними у сухопутних наступальних операціях. В Україні розгорнули десятки нових збройних бригад, які потребують бойової техніки, а саме танків з важкими гарматами. Тому чи старі Leopard 1, чи новіші Leopard 2 – це саме та техніка, яка здатна робити успішними як контрнаступальні дії, так і стримувати просування ворога.

Початок червня засвідчив, що завдяки західним танкам ЗСУ здатні змінювати лінію фронту і поступово пробивати лінії оборони ворога. Зокрема, як це вже сталося на запорізькому напрямку. Тож, чим більше танків вдасться отримати Україні, тим більшими будуть шанси швидкого звільнення окупованих територій.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
11 січня
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
17:03
У Гришиному біля Покровська росіяни вбили цивільного та поранили п'ятьох в області
17:00
Огляд
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
Ломаченко може побитись з росіянином, а "Реал" готовий позбутись Луніна: головні новини українського спорту за тиждень
16:47
Молдова
Молдова працевлаштувала 1598 українських біженців
16:40
Огляд
ракета "Трембіта"
Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі
16:37
Ексклюзив
нафта танкер
Удар по тіньовому танкерному флоту РФ: економіст Пендзин про новий санкційний пакет
16:28
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 121 боєзіткнення, з них 56 – на Покровському напрямку
16:12
Литва прапор
Обіцяні Литвою БПЛА для України, які мали прибути наприкінці 2024 року, досі лежать на складах: влада звинувачує бюрократію
16:08
зниклі безвісти
Влітку 2024 року Росія вивезла понад 3 тис. дітей з ТОТ Херсонщини на "перевиховання"
16:03
OPINION
блог Сергій Таран
"Офіс простих рішень" Трампа припинив свою роботу, так і не відкрившись
16:01
Німеччина солдат армія
Німеччина створює дивізію тероборони: з якою метою
15:39
Ексклюзив
Без людей, сил та засобів нам ніяк не втримати Курахове, - майор запасу НГУ Гетьман
15:29
Оновлено
До Києва привезли полонених на Курщині двох бійців КНДР: що відомо
15:21
зима, мороз
У Великій Британії вперше за 15 років температура повітря знизилась до -18,7°C
14:52
Володимир Зеленський
"Нашим завданням є зробити 2025 рік рекордним щодо виробництва дронів", – Зеленський
14:38
зима_кіт
Прохолодно і практично без опадів: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати найближчими днями
14:38
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
"Бабах сильний був". Поблизу білоруського Гомеля вибухнув "шахед"
14:06
Ексклюзив
Дональд Трамп
Ніякої зустрічі Трампа з Путіним не буде у 2025 році, - російський опозиційний експерт Морозов
14:02
США Японія
На інавгурацію Трампа від Японії вирушить глава МЗС Івая, - Reuters
14:00
OPINION
блог Олександр Краєв
Полярності Трампа
13:58
терористи ХАМАС
ХАМАС погодився на компроміс з Ізраїлем, аби наблизитись до угоди про перемир'я, - ЗМІ
13:53
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
Трампу не надто важливі умови угоди між РФ та Україною щодо припинення війни, - дипломат Брайза
13:46
застосунок Дія
У Дії відновили доступ до свідоцтв про народження, шлюб, розлучення та зміну імені
13:27
ЗСУ
Відхід ЗСУ з Курщини спричинить наступ армії РФ на Україну із цього напрямку, - WP
13:23
Нестор Шуфрич
Суд дозволив Шуфричу виконувати депутатські повноваження із СІЗО, - Гончаренко
Більше новин