Чи зупиниться витік валюти з України? Опитування експертів
Бізнес торік вивів з України рекордний обсяг валюти у вигляді дивідендів. За даними Національного банку, обсягів реінвестованих доходів і дивідендів за 2021 рік склав $14 млрд у порівнянні з $3,1 млрд в 2020-му та $6,4 млрд в 2019-му. Чому це відбулося та які прогнози на 2022 рік?
Павло Кухта, екс-перший замміністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, керівник із політичних питань Київської школи економіки:
Нам важлива статистика інвестицій. Коли в Україну зайдуть великі гроші, буде зрозуміло, що щось кардинально змінилося. Змінилося настільки, що інвестори в ці перетворення повірили. Поки що цього немає.
У нас є певне зростання інвестицій в Україну, але по суті це просто реінвестиції наших олігархів. Якщо придивитися до статистики по інвестиціям в Україну більш детально, усі вони приходять з офшорів, де зареєстровані великі компанії. Наразі інвестиційного буму все ще немає.
Про що говорить виведення з країни дивідендів? Можливо, про відновлення бізнесу після коронакризи. Зростання цін на сировину на світових ринках дозволило великим компаніям добре заробити. Але принципових змін економічної політики поки що немає, хоча на них усі очікують.
Щоб зламати цю тенденцію, тобто зменшити відтік коштів закордон і залучити в Україну справжні іноземні інвестиції, слід провести ключові реформи. Мова йде про судову реформу, наведення порядку з правами власності, ефективну протидію корупції. Важливо провести прозору приватизацію та зменшити роль держави в економіці, а також – зменшити тиск держави на бізнес. Поки цього не відбудеться, інвестори не ризикуватимуть вкладати гроші в українські активи.
Про кардинальні зміни свідчили б мільярди доларів нових іноземних інвестицій. Саме нових, саме іноземних, а не з офшорів, де зареєстрували свої компанії олігархи.
Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:
Минулий рік був дуже виграшним для українських аграріїв. Тож вийшло так, що спершу компанії багато заробили грошей, а потім активно вивели дивіденди з країни. При чому саме цей факт на курс ніяк не вплинув. Натомість ситуація з високими цінами на світових ринках на товари українського експорту позитивно впливала на гривню весь минулий рік.
Як буде розвиватися ситуація цього року, сказати важко. У мене немає прогнозів, чи виводитимуть компанії дивіденди і далі. Теоретично ситуація на з цінами на український експорт на зовнішніх ринках залишиться такою самою сприятливою. А от як поведуть себе компанії при цьому, подивимось.
Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU
Минулорічне різке зростання доходів іноземних інвесторів від прямих інвестицій в Україну було обумовлено покращенням фінансового результату компаній у більшості секторів економіки.
По-перше, багато бізнесів відновлювалися і збільшували виробництво після кризового 2020 року.
По-друге, протягом минулого року дуже високими були ціни на продукцію промисловості та сільського господарства, і це значно покращило фінансові результати компаній.
Компанії з іноземним капіталом активно виплачували зароблені прибутки своїм акціонерам за кордон, і ці виплати були одним із факторів, що формували попит на іноземну валюту на міжбанківському ринку. Найбільш ймовірний сценарій на 2022 рік – це скорочення доходів від прямих іноземних інвестицій через певне погіршення цінової кон’юнктури на ключові товари українського експорту. Додатковий негативний фактор – дуже високі ціни на енергетичні матеріали, що значно знизять рентабельність у більшості секторів української економіки.
Віктор Козюк, член Ради Національного банку України:
Чистий приплив інвестицій на 2021 рік був незначний, і він поки що не повернувся на рівень 2017-2019 років. Якщо ж говорити про виплати дивідендів, вони дійсно були рекордними. Це було багато в чому пов’язано з сировинними цінами і офшорною структурою фінансування ключових фінансово-промислових груп.
Така ситуація створює проблему у вигляді додаткового тиску на валютний ринок: щоб вивести закордон валюту, її спершу слід викупити на внутрішньому ринку. Втім, це право власників компаній – виводити кошти.
Цікаво, що компанії, які виплачують великі дивіденди, при цьому нарікають на зависокі тарифи на залізнодорожні перевезення, нібито занадто складні екологічні вимоги і так далі. Як ми бачимо, на вивід дивідендів кошти є. Отже, є питання до того, наскільки оптимальним є фіскальний тягар на сировинних експортерів, наскільки адекватно обмінний курс реагує на коливання сировинної кон'юнктури.
Якщо немає реакції обмінного курсу на те, що частина коштів витікає з країни через виплату дивідендів, або ж коли НБУ викупає валюту, а мав би можливість більше зміцнити обмінний курс, тоді рівень прибутковості сировинних компаній за інших рівних умов підвищується. Підвищення прибутковості – це збільшення бази для обрахунку дивідендів.
Відповідно це так само ставить питання про верховенство права і бізнес-клімат в Україні, якщо компанії виводять дивіденди в таких обсягах. Цю проблему слід розуміти в такому ключі.
Поки що ми не бачимо суттєвого прогресу ні в сфері верховенства права, ні в сфері бізнес-клімату, тож при сприятливих цінах на українську сировину у світі, швидше за все, обсяги дивідендів точно не будуть зменшені. А потенційно це означає дуже дрібний потік прямих іноземних інвестицій в Україну в чистому прирості.
Низький чистий приріст прямих іноземних інвестицій – це уповільнення зростання продуктивності праці. Це говорить про те, що економічне зростання буде в районі 3%ВВП, тож ми не побачимо суттєвого прискорення зростання економіки в довгостроковому періоді.
- Актуальне
- Важливе