OPINION

Чому звинувачують Червінського. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
13 листопада, 2023 понедiлок
11:58

Видання The Washington Post знову порушує тему так званої української причетності до підриву інфраструктури газогонів "Північний потік". Цього разу відповідальним за операцію називають українського розвідника Романа Червинського

Зміст

Сам Червинський у заяві для видання Washington Post спростовує свою причетність до такої операції, хоча і визнає, що брав участь і керував іншими резонансними спецопераціями українських спецслужб. Однак ці операції були спрямовані насамперед проти зрадників України, а не проти цивільної інфраструктури, повʼязаної з енергетичною безпекою Європи. І тут, звичайно, виникає питання: кому так важливо звинуватити Україну в організації такої спецоперації, і чи потрібна була Україна?

Як правило, ті, хто посилається на анонімні джерела, мають на увазі, що саме Київ був зацікавлений у тому, щоб "Північний потік" перестав існувати, бо не хотів втрачати доходи від транзиту російського газу по своїй території. Це більш ніж дивне ствердження, адже ще за місяць до того, як інфраструктура "Північних потоків" була підірвана, президент РФ Володимир Путін фактично дозволив Газпрому значно скоротити постачання газу по газогону "Північний потік - 1". 

Це був відвертий шантаж з боку російської сторони, адже Путін розраховував на те, що Росія отримає задовільну відповідь на вимогу сертифікації газогону "Північний потік - 2". Ба більше, навіть добудова цього газогону була для Володимира Путіна сигналом, що він може з легким серцем ухвалювати рішення про напад на Україну, тому що постачанню російського газу до Європи тепер ніщо не буде загрожувати навіть у разі пошкодження української газотранспортної системи під час боїв на українській території. 

Україна ж своєю чергою, як на мене, вже давно усвідомила те, що час транзиту російського газу через її територію закінчується. Недарма зараз у Нафтогазі України підкреслюють, що не будуть продовжувати транзитний контракт з Росією, коли його час закінчиться. Таким чином Україна дійсно не буде отримувати багатомільярдних прибутків від російського транзиту, і це ніяк не повʼязано з "Північним потоком". А втрати української економіки в результаті війни є настільки масштабними й серйозними, що з цими втратами не можна порівняти втрати, повʼязані з втратою транзиту.

Таким чином Україна навряд минулого року могла думати про те, що удар по інфраструктурі "Північних потоків" змінює її економічну ситуацію. І була зацікавлена насамперед у тому, щоб отримувати фінансову макроекономічну допомогу від країн ЄС і США, адже без такої допомоги український бюджет перетвориться на спростування самих бюджетних можливостей, і у Києві це прекрасно знають. А от Росія навпаки - вона дійсно була зацікавлена в тому, щоб підірвати "Північний потік" для того, щоб продемонструвати, що Європа може просто замерзнути без російського газу. Ці спроби заморозити Європу Газпром здійснює у кожному воєнному сезоні, і, поза сумнівом, ці спроби не будуть припинятися до того часу, поки РФ буде продовжувати перебувати у жорсткій конфронтації з Заходом.

Зараз ситуація взагалі змінюється у звʼязку з тим, що Росія починає контролювати ще танкерні перевезення газу, а це досить серйозний удар по енергетичній безпеці Європи. Удар підступний, бо тут Росія починає реально конкурувати зі Сполученими Штатами, і від її постачання на європейський ринок її вже не трубопровідного газу також буде залежати цінова політика та енергетична безпека Європи. Так що підрив "Північного потоку - 1" і пошкодження "Північного потоку - 2" абсолютно могли бути сигналами президента РФ Володимира Путіна: "Якщо ви й надалі будете допомагати українцям, на вас очікують холодні й страшні зими". І від того, що російський президент прорахувався, його мотиви не стають менш зрозумілі.

Ще один важливий мотив - намагатися звинуватити у підриві важливої енергетичної інфраструктури Європи саме Україну і таким чином поставити під сумнів необхідність допомоги цій країні в її протистоянні російській агресії. Як ми бачимо, ці спроби не закінчуються навіть через багато місяців після того, як ми дізналися про аварію на російському газогоні, який іде до європейських країн.

Разом з тим, як відомо, паралельно відбуваються інші аварії, до яких Україна вже ніяк не може бути причетна, скажімо, аварії на газогонах у Балтійському морі, на нафтопроводах, системах звʼязку. І тут вже, здається, ніхто не буде звинувачувати Україну, однак, як не дивно, Росія також у подібних диверсіях намагається звинувачувати, принаймні на високому офіційному рівні. Можливість причетності РФ до подібних дій, як правило, зʼявляється тільки у коментарях на сторінках преси. 

Ще один важливий мотив появи такої публікації - це намагання оголосити про відсутність розуміння між військовим керівництвом України, спеціальними службами та політичним керівництвом країни. Останнім часом ця тема є досить популярною і в українських медіа, і в західній пресі, і в статтях про "Північний потік". В принципі продовжує цю тему і демонструє, що такі розбіжності між військовим і політичним керівництвом України були буквально з першого дня війни, а президент України Володимир Зеленський взагалі міг не бути поінформованим про резонансні операції власних спецслужб. Тобто він фактично не володіє ситуацією, коли мова йде про принципові питання, повʼязані з українською безпекою і стосунками України з союзниками. 

Знову варто усвідомити досить просту річ: навіть якщо уявити, що в Україні дійсно ухвалили рішення про знищення "Північного потоку - 1" і "Північного потоку - 2", важко собі уявити, щоб про це не був поінформований Зеленський не тільки як Верховний головнокомандувач ЗСУ, але і як людина, яка відповідає за зовнішню політику. Адже мова йшла не про пошкодження якогось конкретного локального воєнного конфлікту або завдання удару по якомусь військовому обʼєкту РФ - мова йшла про атаку на цивільну інфраструктуру, яка є спільним проєктом Російської Федерації та країн ЄС.

Ніякої можливості не поставити президента України у відомість про те, яку операцію збираються проводити спецслужби не на українській території, фактично не існує інституційно. Однак автори таких текстів або ці джерела, з якими вони спілкуються в Києві чи не в Києві, намагаються створити картину некомпетентного і непоінформованого керівництва, яке живе в вакуумі, і військового керівництва, яке може не тільки конфліктувати з політичним керівництвом країни, але й ухвалювати принципові рішення, навіть не думаючи про необхідність поінформувати про таку ситуацію вище політичне керівництво країни.

Тобто, якщо перекласти всі ці довгі слова мовою колишнього російського президента Дмитра Медведєва в його записах про Україну, failed state - держава, що не відбулася, із незрозумілих причин пручається державі, яка вже давно відбулася, і хоче навести на її території порядок такий, як в Бучі чи Маріуполі. От яких висновків має дійти західний читач таких публікацій. Ну і, звичайно, найцікавішим було б дізнатися, хто ж ці анонімні джерела, які створюють таку картину "неіснуючої" України й не здатного на будь-які реальні рішення керівництва в очах західних журналістів.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.07
    Купівля 42.07
    Продаж 42.63
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" програла "Борусії": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:55
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 109 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
22:16
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 18 штатів через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
19:48
PR
Ванна – центральний елемент ванної кімнати
19:36
"Динамо-Галатасарай". 21 січня 2024
"Динамо" заробило перші очки в Лізі Європи
19:27
Оновлено
Маск на інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське привітання. Німеччина відреагувала
18:59
Сценарист "Таксиста" та "Одержимості" Пол Шредер зізнався, що спитав ідеї для фільмів у ChatGPT і йому сподобалося
18:58
Дональд Трамп
Трамп помилково назвав Іспанію країною - членом БРІКС, у Мадриді відреагували
18:42
На Сумщині сапери знешкодили близько 170 вибухонебезпечних предметів за один виїзд
18:41
військовий квиток, мобілізація
Нардеп Федієнко: раджу відповідальним за мобілізаційні плани підприємств надіслати листи в ТЦК, щоб заброньованих взяли на спецоблік
18:30
Покровськ
Окупанти змінили тактику наступу на Покровськ і намагаються обійти місто з заходу, - ОСУВ "Хортиця"
18:16
Ексклюзив
Прапори України та ЄС
Фінансові потреби України на 2025 рік повністю закриті: журналістка Висоцька про результати засідання Ради ЄС з економіки та фінансів
18:11
Ексклюзив
ботоферма
Російські ботоферми у соцмережах більш активні ввечері, - керівник ГО "CAT-UA"
18:05
Ексклюзив
Міна M6A2
Антикорупційна рада Міноборони про публікацію Згурця щодо застарілих мін: найближчим часом жодні міни не купуватимуть
18:02
OPINION
Ізраїль — Хамас: до чого тут Україна?
17:52
Максим Буткевич
Звільнений з російського полону правозахисник і журналіст Максим Буткевич став членом українського ПЕН
17:46
викрадений автомобіль
У сервісних центрах МВС відновили перереєстрацію транспортних засобів після хакерської атаки на реєстри
17:46
У Києві приватну компанію викрили на постачанні Нацгвардії 30 тис. комплектів бракованої форми
17:45
Ексклюзив
Міністерство оборони
"Вирішувати треба на стратегічному рівні": Гудименко назвав головну проблему в Міноборони
Більше новин