Ексклюзив

Економічні наслідки катастрофи на Чорнобильській АЕС

Ігор Бураковський
18 серпня, 2021 середа
08:01

"Еспресо" та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій представляють спільний проєкт до 30-річчя Незалежності України. Як країна пройшла шлях від планової до ринкової економіки та які найбільші виклики зустрічала на цьому шляху. Цього разу розповімо про економічні наслідки Чорнобильської аварії

Зміст

35 років тому 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС вибухнув 4 енергоблок. Внаслідок руйнування активної зони реактора радіоактивна хмара накрила Україну, Росію та Білорусь - саме ці країни найбільше постраждала від радіаційного забруднення. Радіаційний слід залишився і на території багатьох європейських країн. За своїми політичними, економічними, соціальними, гуманітарними, медичними та біологічними наслідками аварія стала найбільшою катастрофою в історії людства. Внаслідок аварії Україна втратила частину природно-економічного потенціалу, успадкувала від СРСР зруйновану ЧАЕС та разом з міжнародною спільнотою мала шукати відповіді на зумовлені Чорнобильською катастрофою безпекові виклики.

Подолання наслідків аварії на ЧАЕС – це не тільки безпрецедентний науковий та технологічний, але й економічний виклик. До розпаду СРСР видатки на подолання наслідків аварії на ЧАЕС фінансувались з загальносоюзного бюджету. Протягом 1986-1989 років загальна сума збитків і видатків на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи склала близько 12,6 млрд дол.

У 1990 році відповідні видатки з бюджету СРСР становили 4,1 млрд. дол. та 1,4 млрд. дол. з республіканських бюджетів РФ, Білорусі та України. У 1991 році з союзного бюджету виділили 14 млрд. дол., які були використані лише частково. А під кінець року на ці цілі йшли кошти уже нових незалежних держав. З цього часу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи стало виключно справою кожної окремої колишньої радянської республіки. Україна мала фінансувати роботи зі зняття ЧАЕС з експлуатації; заходи, спрямовані на безпечне функціонування об’єкту та соціальний захист постраждалих від аварії на ЧАЕС та учасників ліквідації її наслідків. 

Після розпаду СРСР Україна успадкувала два об’єкти, стан яких  потребував негайних дій та, відповідно, коштів. Побудоване в 1986 році укриття над четвертим енергоблоком ЧАЕС (так званий "Саркофаг") було тимчасовим рішенням, а його технічний стан потребував нагального ремонту та заміни. У введеному в експлуатацію в 1986 році "мокрому" сховищі відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1) зберігалось ядерне паливо ЧАЕС, нагромаджене до зупинки станції в 2000 році. СВЯП-1 не було розраховане на довготривале зберігання палива, і було  вже заповнене на 99%. Тому Україна конче потребувала фінансової допомоги у будівництві нового безпечного конфайнменту (НБК), нового сучасного сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) та заводу з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ).

У 1997 року на засіданні Великої сімки було прийнято "План здійснення заходів на об’єкті "Укриття" (так званий Shelter Implementation Plan). Цей план, розроблений за участі Єврокомісії, України та США, визначав логіку дій та конкретні заходи щодо приведення об’єкту "Укриття" до екологічно безпечного стану. В тому ж році для фінансування відповідних заходів було створено спеціальний Чорнобильський фонд "Укриття". Управління ним було доручено ЄБРР, який, водночас, став його найбільшим донором. Всього фонд профінансував виконання Плану здійснення заходів на об’єкті Укриття на суму близько 2,15 млрд євро.

Загальна вартість проекту будівництва НБК становила близько 1,5 млрд євро. З них 1,41 млрд євро внесла міжнародна спільнота, а ще 105,9 млн євро Україна. Будівництво НБК планувалось завершити в 2012 році, але реально НБК був готовий лише 2019 році. Численні затримки призвели до подорожчання об’єкту. В 2019 році було також завершено будівництво СВЯП-2. У цьому сховищі зберігатимуться паливні збірки з ЧАЕС та з інших АЕС України. Роботи з будівництва СВЯП-2 профінансовано з міжнародного рахунку ядерної безпеки ЄБРР, донором якого є також Україна. Вартість проекту становить 448,2 млн євро. В 2014 році будо завершено будівництво заводу з переробки рідких радіоактивних відходів вартістю близько 19,7 млн. євро, будівництво якого було профінансовано Україною та Рахунком ядерної безпеки ЄБРР. 

В цей же період з 1991 по 2015 рік на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС сама Україна витратила близько 20 млрд. дол. І це при тому, що в 1991- 1999 роках, 2008-2009 роках та 2013-2014 роках країна переживала глибокі економічні кризи. Тому фінансову та технічну допомогу міжнародної спільноти важко переоцінити. 

В 2020 році Чорнобильський фонд "Укриття" було закрито, а в листопаді того ж року ЄБРР створив новий фонд - Рахунок міжнародного співробітництва для Чорнобиля. Фонд має фінансувати подальші заходи, пов’язані з  виведенням з експлуатації ЧАЕС, експлуатацією НБК та поводженням з радіоактивними відходами і відпрацьованим ядерним паливом на майданчику ЧАЕС. 

Стратегія щодо ЧАЕС передбачає повне зняття станції з експлуатації в 4 етапи. Перший етап (2000-2015 роки) – припинення експлуатації ЧАЕС - вже реалізовано. Зараз триває другий етап (2015-2028 роки) – етап закриття та консервації реакторних установок. Попереду ще два етапи – етап витримки реакторних установок (2028-2045 роки) та етап їх демонтажу (2045 – 2064 роки). Це означає, що Україна має витрачати кошти на виведення ЧАЕС з експлуатації до 2065 року та активно співпрацювати з міжнародною спільнотою в реалізації названої стратегії.

Що стосується поточних витрат, то в 2021 році Уряд зокрема планує виділити 1,36 млрд грн на підтримку у безпечному стані енергоблоків та об’єкта "Укриттяˮ, а також на підготовку до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС. Водночас, станом на липень 2020 року в Україні нараховувалось 1 747 803 осіб, які мають статус постраждалих внаслідок аварії. На соціальний захист цих громадян в бюджеті на 2021 рік передбачено 2,57 млрд грн.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:46
Юрій Галушкін
За бригадного генерала Галушкіна, якого підозрюють у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, внесли заставу 5 млн грн
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Роберт Фіцо
Фіцо скликає радбез Словаччини через інформацію спецслужб про "захоплення влади"
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
16:27
Джокер: Безумство на двох
Оголосили претендентів на антипремію "Золота малина", найбільше номінацій у "Джокера 2"
16:23
Зеленський зустрівся із власниками провідних компаній: говорили про інвестиції в Україну
16:21
застосунок Дія
У Дії відновили послугу єВідновлення після російської кібератаки
16:16
OPINION
Путіну мир не потрібен. Йому потрібна увага до себе
16:07
Оновлено
Європарламент
Європарламент закликав визнати президентські вибори в Білорусі фіктивними
16:04
OPINION
Трамп повернувся. Його ціль — золота ера для США, але де в ній ми?
16:03
Дональд Туск
"Тільки союзник може побажати іншому союзнику стати сильнішим": Туск заявив, що ЄС має вітати заклик Трампа про збільшення військових витрат
15:56
Пресреліз
Програма Leave no one behind: школи отримали ноутбуки
Інноваційна освіта Leave no one behind: що зміниться у школах?
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
Більше новин