OPINION

Ердоган грає з Путіним у свою улюблену гру

Портников Віталій
15 жовтня, 2022 субота
14:33

Технологічні можливості будівництва нових газопроводів або ж посилення тих, що є, скидаються радше на політичний блеф, а не на реальний економічний план

Президент Турецької Республіки Реджеп Тайіп Ердоган після перемовин з президентом Росії Володимиром Путіним розпорядився розпочати створення у Туреччині газового розподільчого хабу для європейських країн. Перші шпальти газет, які підтримують чинного турецького президента, також пишуть про можливість появи такого хабу. Тамтешні журналісти стверджують, що їхня країна буде "гріти всю Європу".

Відомо, що тема газового розподільчого хабу виявилася головною на переговорах Путіна та Ердогана. Були повідомлення, що насправді Ердоган хоче говорити з Путіним зовсім про інше, про створення так званого "п'ятистороннього формату" переговорів між США, Великою Британією, Німеччиною, Францією та Росією для врегулювання ситуації довкола війни в Україні. Однак звірячі ракетні атаки росіян в Україні цього тижня зменшили шанси таких перемовин до нуля. Та й у Білому домі дали зрозуміти, що президент Сполучених Штатів Джозеф Байден не бачить жодної потреби спілкуватися з російським диктатором. Єдиним приводом, через який він може розмовляти з Путіним на зустрічі Великої Двадцятки, — обмін ув'язненими. Звісно, Путіна цікавлять геть інші теми.

Турецький потік має проблеми юридичного характеру, бо недавно Нідерланди відкликали ліцензію в компанії, яка управляє ним. Але з точки зору технології та готовності Туреччини експортувати ним газ, він – у ліпшій ситуації, порівняно з обхідними газогонами дном Балтійського моря

Саме тому російський президент охолов до можливості переговорів із Заходом. Тож головною темою розмови з Ердоганом став газовий хаб. Вона активізувалася після підриву газогонів Північний потік 1 та Північний потік 2. Зрештою, Путін досі пропонує Європі організувати транспортування газу Північним потоком 2. Однак це неможливо, навіть не технологічно, а юридично. Потік не пройшов потрібних юридичних процедур у Європейському союзі, тож по суті є лише брухтом. Те, що одна з його віток вціліла після підриву, аж ніяк не означає, що з точки зору реального функціонування, газопровід може працювати.

Таким чином, залишається Турецький потік. Він також має проблеми юридичного характеру, бо недавно Нідерланди відкликали ліцензію в компанії, яка управляє ним. Але з точки зору технології та готовності Туреччини експортувати ним газ, він – у ліпшій ситуації, порівняно з обхідними газогонами дном Балтійського моря.

Тому у Путіна народилася ідея будівництва нового газопроводу чи посилення того, що вже є. Все та ж ідея обхідних газогонів, які могли б допомогти Росії обійти українську ГТС. Та, на відміну від колишніх планів російського президента, нинішній виглядає, м'яко кажучи, утопією, і досі не зрозуміли, до чого він призведе.

Навіть якщо уявити, що нові газогони справді могли б бути збудовані, — то хто ними користуватиметься? Адже в ЄС уже ухвалене рішення про відмову від російського газу. Раніше вважали, що ця відмова відбуватиметься плавно, не створюючи додаткового навантаження на енергосистему Європи

На будівництво Турецького потоку, Північного потоку 1, Північного потоку 2 були потрібні роки та найновіші технології, якими зараз Росія просто не зможе скористатися через санкційний режим. Не кажучи про велетенські інвестиційні кошти, які західні енергокомпанії вклали у будівництво північних газогонів. Зараз немає жодної західної енергокомпанії, яка б хотіла брати участь у якихось російських прожектах, навіть якщо вони будуть реалізовуватися разом з Туреччиною. Тому технологічні можливості будівництва нових газопроводів або ж посилення тих, що є, скидаються радше на політичний блеф, а не на реальний економічний план.

Та навіть якщо уявити, що нові газогони справді могли б бути збудовані, — то хто ними користуватиметься? Адже в ЄС уже ухвалене рішення про відмову від російського газу. Раніше вважали, що ця відмова відбуватиметься плавно, не створюючи додаткового навантаження на енергосистему Європи. І, здавалося б, це і в російських інтересах, оскільки сама Москва отримуватиме прибутки від газу, а не втратить всі гроші зразу.

Однак, як бачимо, самій Росії це геть не вигідно. Володимир Путін живе ідеєю заморозити Європу. І у цьому сенсі готовий відмовитися від прибутків Газпрому у принципі. Навіть підрив газогону Північний потік 1 багато хто у Європі оцінює як російську диверсію, пов'язану з тим, щоб газ європейським країнам не постачати. Уникнувши при цьому штрафних санкцій за невиконання зобов'язань за угодами.

Поки нові потужності Турецького потоку запрацюють, програма поступової відмови від російського газу завершиться. За великим рахунком, цим газогоном нічого буде транспортувати. Звідси й питання: навіщо його будувати? Навіщо витрачати гроші? Звідки ці гроші взяти? Хто даватиме технології?

Можна припустити, що Ердоган просто грає з Путіним у свою улюблену гру: "Погодься з партнером і отримай знижку"

Звісно, Путін з Ердоганом можуть обмінятися хоч десятком рукостискань і 15-ма деклараціями про наміри, але такого проєкту не потягнуть. І, мені видається, обом президентам з цим варто було б змиритися.

Але виникає питання: невже Ердоган цього не розуміє? Звісно, розуміє. Він досвідчений, витончений політик. Крім того, він може бути упевненим, що й Володимир Путін чудово розуміє, що всі ці декларації про створення газорозподільчого хабу у Туреччині не варті виїденого яйця. Бо його створити можна, а тих, хто ним користуватиметься, дуже важко.

Тому можна припустити, що Ердоган просто грає з Путіним у свою улюблену гру: "Погодься з партнером і отримай знижку". Як відомо, зернова угода, про яку теж говорили Путін з Ердоганом в Астані, дала можливість Туреччині купити збіжжя за достатньо компліментарними цінами. Це важливо для країни, економіка якої перебуває не в найкращому стані і яка відчуває серйозний міграційний тиск. Можливо, якщо Туреччина почне докладати зусиль у будівництві газорозподільчого хабу, чи бодай підтримає цю путінську ініціативу, російський газ також почне надходити до Туреччини за нижчими цінами. Тим паче, що його таки треба кудись дівати.

Джерело

Про автора: Віталій Портников, письменник, журналіст.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку та Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
17:09
Іран Росія
"Відносини виходять на новий рівень": Росія й Іран заявили про поглиблення співпраці у військовій сфері
17:07
Дрон РФ влучив у цивільну автівку на Харківщині: постраждало подружжя волонтерів та їхній син
16:58
ґрати
Шпигуна ГРУ, який збирав дані про вогневі позиції артилерії ЗСУ на Миколаївщині, засудили до 11 років
16:50
Ексклюзив
Енергетика
Без імпорту нам не обійтися: нардеп Кучеренко про дефіцит електроенергії в Україні
16:47
вимкнення електроенергії
Уряд ухвалив рішення залишити ціни на газ та електроенергію для населення без змін
16:26
Росіяни намагаються змусити кримських лікарів підписати контракт з армією РФ, - "Атеш"
16:26
Telegram логотип
Троянський кінь для Зеленського: в ефірі Еспресо фільм про загрози мережі Телеграм
16:24
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах, внаслідок артобстрілу Білопілля є жертви
16:15
Норвегія виділить $13,7 млн для обслуговування переданих Україні танків Leopard
16:15
сонячні вітрила
NASA розгорнуло сонячні вітрила на низькій навколоземній орбіті
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Чи це останній пакет допомоги від США? Чому ми маємо працювати з усіма заради України
16:01
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
16:00
На фото: Анна Алхім
Блогерка Алхім заявила, що Путін "нагинає весь світ", а війну можна зупинити за хвилину
Більше новин