“Коріння цієї війни лежать в історії”. Розмова з Акімом Галімовим

Марта Оліярник
17 березня, 2024 неділя
10:45

Популяризатор історичної науки, журналіст та кінодокументаліст Акім Галімов розповів Еспресо про протидію російським псевдоісторичним наративам

Зміст

Акім Галімов працював на телеканалах Інтер, Першому національному, а зараз на 1+1. В березні 2022 року пан Акім започаткував ютуб-шоу “Реальна Історія”, яке вже набрало понад 470 тисяч підписників. 

Інтерв'ю з паном Акімом вийшло на ютуб-каналі Еспресо в програмі Коментар. Текстову версії розмови підготувала Юлія Радзік

З тексту ви дізнаєтеся:

  • Чи стали українці більше цікавитися своєю історією
  • Як протидіяти російській історичній пропаганді
  • Як розповідати про реальну історію України світу

Чи цікавляться українці своєю історією?

Мені здається, що з нашими людьми відбувається те ж саме, що відбувається з усіма, хто починає досліджувати історію: тільки ти копнеш чи отримаєш якусь цікаву інформацію, тобі хочеться більше і більше. 

Дійсно, після лютого 2022 року ми фіксуємо колосальний запит на історичні продукти. Це видно і по переглядах на YouTube, і по рейтингах на телебаченні, і по тому навіть, як продаються книжки. 

Я зараз трішки став дотичний до книговидання: ми разом із Русланом Шаріповим, моїм колегою, закінчуємо книгу про українські палаци, і бачимо, що на історичні книжки величезний попит. І поки непомітно, щоб ця зацікавленість зменшувалась. Тому що всі українці вже розуміють, що коріння цієї війни лежать в історії. Росіянам не потрібні території, а потрібна вся наша спадщина.

Нещодавно я був в скарбниці Національного музею історії України, де ми знімали епізод про скіфське золото, яке було повернено з Нідерландів. Росіянами все це потрібно, вони не хочуть досліджувати власну історію (хоча в них насправді теж цікава історія), а хочуть захоплювати й красти нашу спадщину. 

Працював у  Франції в Інституті східних мов і цивілізації. І дивився там на мапу [арабського мандрівника та географа] Мухаммада аль-Ідрісі, 1000 років тому ця карта була створена. І вже на цій карті нанесені міста Київ, нанесені навіть наші місця на півдні — Олешки. Ти дивишся на це, розумієш, що то було велике портове місце, тому коли потім до тебе  потрапляють тези Путіна про те, що України немає на мапі XVII століття, то розумієш наскільки це все міфи. І таких фактів колосальну кількість ми знаходимо. 

Не лише ми, насправді наша історична наука досить непогано працює, просто ми займаємось популяризацією того, що знаходять вчені. Тому що історія не має залишатися в книжках чи в наукових монографіях. Історія має йти в маси, люди мають її отримувати в такому простому і цікавому вигляді. 

Пройдемось по топ наративів російської пропаганди? Зокрема, що це Ленін створив Україну, що Русь походить не з Києва, а з Москви, що Бандера – нацист і так далі…

Напевно, ми не будемо цього робити, тому що не хочеться дискутувати з якимось абсолютним маразмом, адже таким чином ми намагаємось поставитись до цього як до чогось серйозного. 

Мені здається, що російські тези, які вони запускали та продовжують запускати, не треба намагатися розвінчувати, треба до цього просто ставитись, як до абсолютно історичної нісенітниці. 

Але якщо говорити про міфи, то зараз ми знімаємо проєкт “Справжня історія Криму, Донбасу та Одеси”. Це величезний продукт, який знімається на гроші Європейського Союзу. У кінці травня ми покажемо серію фільмів на телебаченні та на ютубі. Тому зараз якраз їжджу багато по європейських архівах, і ми вивчаємо різні старовинні мапи, документи, які стосуються України, документи, які в Радянському Союзі чи в Російській імперії не досліджувались, бо були під негласною забороною, тому що розповідали іншу історію. І от коли ти дивишся на мапу [інженера та картографа французького походження Гійома де] Боплана (якій понад 350 років), де чорним по білому написано Україна, територія козаків. 

Чи коли дивишся на карту, якій 1000 років і знаходиш там арабською мовою місто Київ, а дивишся на цю мапу правіше, в сторону сучасної Росії, а там просто нічого нема, біле поле, де були якісь дикі території. Насправді українська історія унікальна і ми можемо ще далі вивчати її, тому що всі народи, всі культури, які були тут, так чи інакше формували цю територію, формували культурний код, який передавався з покоління в покоління. 

Тому на все, що кажуть в Росії, просто не треба звертати увагу. Треба це пропускати повз вуха і робити свою справу, виховувати в собі любов до України, ідентичність, виховувати ту саму українську мову в собі. І розуміти, що саме це сьогодні та формує нас як націю. І це найважливіше для нашого майбутнього. 

Але як зробити, щоб реальну історію дізнавалися і поза межами нашої держави? Щоб дивилися на наш регіон не через історію імперської Росії?

Ми вже зараз це робимо. Багато з наших проєктів перекладені англійською мовою та лежать на каналі “Реальна історія”. Всі наші фільми з циклу “Україна. Повернення своєї історії” не просто субтитровані, вони дубльовані англійською мовою. Також деякі наші проєкти, наприклад, “Рашизм. Історія хвороби” теж є на каналі “Реальна історія” з англійськими субтитрами. 

Ми працюємо з англомовним контентом, наприклад, минулого року запустили ютуб-канал The Power of Reason з Грегором Розумовським, це мій добрий друг і австрійський історик, нащадок останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Він є фахівцем з протидії дезінформації та ми якраз робили такий англомовний проєкт, де розбивали оці всі наративи російські й розповідали про їхні методи впливу в Європі, як вони діють, як діє їхня пропаганда, скільки вони грошей на це витрачають. Пізніше цей проєкт також був профінансований державним проєктом The Gaze, і ми зробили ще кілька епізодів на замовлення держави. 

Проте у нас є глобальна проблема з комунікацією українських наративів на міжнародному рівні. Очевидно, це не можна вирішити одним чи двома якимось інформаційними продуктами, чи якимось ютуб-каналом. Це має бути повноцінний напрямок системної роботи. Так, як працюють росіяни. Ми можемо скільки завгодно з них сміятися, але маємо розуміти, що вони працюють дуже ґрунтовно, дуже системно і мислять стратегічно. 

Чому ці всі наративи там спрацьовують? Тому що вони десятиліттями вкладалися в це, щоб Україну сприймали саме так, щоб рух опору УПА і організацію українських націоналістів сприймали саме так. Тому це не питання якогось одного контенту чи одної програми. Це має бути цілеспрямована державна політика протидії ворожим наративам. 

Коли я перебував у Туреччині, то міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що вони запускають програму, яка називається “Резиденції Пилипа Орлика”. МЗС видаватиме гранти на роботу для наших дослідників в закордонних архівах. Це надзвичайно крута ініціатива, яка має масштабуватися. У тій самій Туреччині, один з місцевих істориків, який працює в Османсьому архіві, сказав мені: ти знаєш, ми нещодавно зробили ці архіви діджитально відкритими, і можемо фіксувати запити з різних країн, що надходять. Я запитав, звідки більше запитів - з України чи Росії. І він сказав, що на один запит з України приходиться десять запитів з Росії. Ось це проблема, розумієте? Тобто вони системно витрачають величезну купу державних грошей на історичні дослідження, на брехливі історичні дослідження, для того, щоб потім це публікувати в наукових джерелах. 

У науковому світі все працює дуже просто. Видаються книги, їх вивчають інші науковці, спираються на них, і так починається поширення наративів. Тому ми теж маємо посилювати ці відповідні ініціативи, як ту ж “Резиденцію Пилипа Орлика”. Однозначно вона має масштабуватися. Ми маємо десятки таких грантів видавати, тому що це теж питання нашого виживання: поширення українських наративів, історичної правди. 

Що стосується, того самого руху УПА… Ми завжди займаємо якусь виправдальну позицію, намагаємось пояснювати... Хоча мали би говорити про, наприклад, армію Власова, де мільйон росіян були не те що колаборантами нацистськими, а вчиняли найстрашніші злочини. Чому про них ніхто не каже?
 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
Більше новин