Кінець епохи олігархів
Чому затримання очільника бізнес-групи "Приват" Ігоря Валерійовича Коломойського (ІВК) можна назвати кінцем епохи олігархів
Якщо не помиляюсь, окрім усього іншого (в тому числі різко негативного) ІВК – крутий шахіст, майстер непередбачуваних стратегій та деструктивної манери перемовин (ніколи не фіксувати свою позицію, завжди ховати свій реальний інтерес). Тому він завжди розумів що його бізнес-практики можуть закінчитись в’язницею.
Це був головний мотив чому він намагався не переходити дорогу авторитетним представникам кримінального світу (бажаючі можуть поритись в історії прийняття закону про ворів у законі).
Багато років влада була заручником своєрідної “дилеми в’язня” (prisoner’s dilemma) – хто не в курсі, погугліть цей концепт.
У випадку ІВК дилема полягала у тому, що всі в ланцюжку "дізнавач - слідчий - експерт - прокурор - суддя - суддя апеляції" могли діяти синхронно та доправити олігарха у в’язницю лише коли були б твердо переконані, що інший далі у ланцюжку не обере "супер-приз", а виконає свою функцію. Якщо далі по ланцюжку буде зрада, олігарх у в‘язницю не потрапить, а натомість слід очікувати помсти кожному елементу ланцюжка, який на "супер-приз" не повівся.
Тому "дилема" призводила до того, що ланцюжок ніколи раніше до кінця не спрацьовував. Думаю навіть до середини не доходило.
Він також був єдиним з олігархів, хто потенційно менше інших міг постраждати від закону про олігархів, адже з точку зору репутаційних втрат дна він досяг уже давненько і для будь-якого комплаєнсу уже був непрохідним і без закону.
Це не виключає що окремі положення закону його все-одно обмежували, але ключовий ризик для нього однаково був з точки зору кримінального закону. При цьому тривалий час здавалося що більше американського, ніж українського – у Штатах "дилема в’язня" не працювала.
"Дилема в’язня" поступово почала давати збій на коротших ланцюжках, з меншою кількістю стейкхолдерів: "антиколомойський" закон, закон про олігархів, націоналізація Укрнафти та Укртатнафти тощо.
Тепер, схоже, вперше спрацював великий ланцюжок. У правоохоронців великі … (як казав класик, те місце, яким чоловіки пишаються)
Відео нижче я отримав у месенджері від ІВК у далекому 2020 році, до цього часу не розумію, чи означало воно погрозу, чи олігарх просто вирішив поділитися смішним відео (тоді вирішив що це і те, і інше одночасно). І так, воно з тік-току ще у той час).
Випереджаючи запитання — у ті часи він, здається, багато кому телефонував (а я тоді ще не перестав відповідати на дзвінки з незнайомих номерів), а у мене цікавився чи не хочемо ми продати заморожену в’язницю у Кременчуці. Це був би цікавий аукціон, але, на жаль, до нього не дійшли.
P.S.
Олігархи – об’єкт професійної зацікавленості, Мін’юст має певну роль в імплементації профільного закону, тому вимушений мати трохи розуміння про об’єкти регулювання.
P.P.S.
Забув про головний висновок: ніхто не застрахований від в’язниці, тому підтримуйте пенітенціарну реформу, думайте про майбутнє!
Про автора. Денис Малюська, міністр юстиції України
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе