Аналітика

Коли Україна отримає пілотів F-16 та зміна тактики російського військового командування. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
23 травня, 2023 вiвторок
22:54

Армія РФ намагається поступово перейти від "Орланів" до більш сучасних ZALA та SuperCam. Водночас за 6-7 місяців пілоти F-16 будуть готові захищати наше небо

Зміст

Тиск на РФ у Бєлгородській області

Почну з більш актуальної теми, рейд підрозділів легіону "Свобода Росії" та Російського добровольчого корпусу.

Цей рейд продовжується на території Бєлгородської області Росії й фактично й інформаційно, бо підтвердженої інформації є обмаль. Перед ефіром було повідомлення, що російські добровольці контролюють лінію аж до 40 кілометрів уздовж кордону від Грайворона до населеного пункту Щетинівка. Також вони повідомили, що сьогодні демілітаризували мотострілецьку армію Російської Федерації та декілька одиниць бронетехніки.

Міністерство оборони РФ, звісно, вже відзвітувало про повний розгром Російського добровольчого корпусу і легіону "Свобода Росії", бо вони знищили аж 70 людей, 4 бойові броньовані машини та 5 пікапів і жодного підтвердження. Показово, що військові Росії стягнули в область близько 3 тис. бійців мотострілецьких військ, а також спецпризначенців підрозділів Альфа та Вимпел, які підпорядковані ФСБ. Цих спецпризначенців перекинули літаками у ніч з 22 на 23 травня, але так і залишили на летовищі, у бойові дії ті не пішли. У самій Бєлгородській області скасували режим контртерористичної операції.

На тлі цього, у легіоні "Свобода Росії" офіційно наголосили, що черговий міф РФ про власну міць розпався, а резервів у путінського режиму немає і Росія абсолютно не захищена. Окрім того, у Бєлгородській області паніка і паралельно з евакуацією відбувається стихійна втеча.

Були цікаві коментарі з боку військових з інших країн. Колишній начальник генерального штабу армії Британії Річард Даннатт сказав, що бойові дії в Бєлгородській області, на його думку, на користь наступу, який Україна планує проти окупаційних військ і мовляв, не так важливо, хто влаштував ці атаки - українські диверсанти чи російські партизани.

Україна, звісно, не визнає причетності до події у Бєлгородській області, бо каже, що їх проводять свідомі російські громадяни.

З військової точки зору, атаки на російське прикордоння мають, як на мене, обмежений сенс, але вони несуть потужний інформаційний ефект. Така акція завдає непересічний психологічний та інформаційний тиск - як на російське керівництво та населення, так і підігріває внутрішній конфлікт і розбіжності в Росії, що вкрай важливо.

Що ж до військових наслідків, то, усвідомлюючи незахищеність прифронтових областей, Росія може перекинути туди війська для посилення свого кордону. А з резервами у РФ проблема. Їхня частина потрібна ворогу й на інших ділянках фронту, включно з Бахмутом, який залишається найгарячішою ділянкою українсько-російського протистояння.

До речі, з приводу Бахмута. Ворог вже оголосив 21 травня, що повністю контролює населений пункт. Але з найбільш парадоксальних свідчень цієї перемоги є те, що Пригожин вже почав роздавати своїм бійцям нагороди. Це такі медальки учаснику битви за Бахмут. На них написано: "м'ясорубка Бахмута". Тобто вони з усією серйозністю зробили такі медалі й роздають за ті втрати, які понесла РФ, намагаючись 10 місяців окупувати населений пункт площею 36 квадратних кілометрів і зазнала втрат від 70 до 100 тис. вояків різного ґатунку.

Бойові дії в Бахмуті

Процес знищення ворога в Бахмуті продовжується, бо зараз наші військові діють поблизу "Літака", це один із районів Бахмута, і на флангах.

На карті українського ресурсу Deep state, який працює на основі геолокації матеріалів із відкритих джерел, станом на вечір 23 травня, кілька будівель та місце поблизу "Літачка", де був розташований пам'ятник винищувачу МіГ-17, й досі позначений, як спірні території, тобто бойові дії на цій ділянці тривають.

На флангах Збройні сили намагаються витіснити ворога з панівних висот поблизу Кліщіївки та Берхівки.

Зараз погода погіршилася, почалися дощі, але це не стримало просування наших військ. За моїми даними, якраз у районі Кліщіївки повільне просування наших підрозділів, які користуючись артилерією та піхотними підрозділами, й далі витісняють росіян з ділянок. Останні - вкрай важливі для подальшої деокупації Бахмута. Для цього використовується артилерія з нашої сторони та з ворожої.

Зміна тактики ворога

Командир підрозділу артилерійської розвідки ЗСУ Артем Романюков розповів мені про зменшення інтенсивності вогню противника. Такі дії пов'язані з переходом від наступу до оборони РФ. Разом із цим у гру вступили дрони-камікадзе, якими Росія продовжує спроби знищити українську артилерію. Тому основні зусилля зосередженні на захисті артсистем і техніки. Також українські військові потребують захисту від дронів-камікадзе "Ланцет". Для цього потрібні малі системи ППО.

Він вважає, що нині російська армія намагається поступово перейти від "Орланів" до більш сучасних ZALA та SuperCam. Вони дещо менші та є складнішою ціллю для ППО ЗСУ, адже мають менший світловий слід. 

Романюков вважає, що для ефективної роботи української артилерії необхідно нарощувати кількість безпілотників, зокрема для розвідки та корегування вогню. Це мають бути відповідної категорії дрони - з хорошою камерою та високою дальністю. До прикладу SHARK буде гарною відповіддю російському SuperCam.

Далі йдемо до іншої теми. До літаків більш масштабних.

Валерій Романенко, експерт з авіації, провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету вважає, що ворог прагне зменшити відчутність своїх втрат, адже має багато старих літаків і відставних пілотів, а нових пілотів замало, для цього ще й необхідні гроші й час на навчання. Якщо РФ створить змішані авіаційні підрозділи з нових й старих літаків, то перші завдяки комплексам радіоелектронної боротьби допоможуть другим проривати протиповітряну оборону України. Водночас якщо старі літаки зіб'ють, то це не буде великою втратою для противника, додав фахівець. Щодо гелікоптерів у РФ мовчать.

Вважається, що всередині повітряних підрозділів армії ворога йдуть страйки, адже російські літаки практично не залітають на українську територію. Керовані ракети запускають здаля, що є досить дорогим і обмеженим задоволенням.

Переваги F-16

Ми весь тиждень говоримо, що Україні ось-ось передадуть винищувачі F-16, що починаються навчання. Виникає питання, які переваги дає нове озброєння для наших Повітряних сил.

Романенко каже, що Україна зможе отримати лише F-16 відносно старих серій, які пройшли процедуру покращення бойових характеристик. Завдяки цим літакам зросте бойова ефективність країни та можливість боротися з ворогом на рівних. Це забезпечить й гнучкість нашої протиповітряної оборони, РФ не зможе обстрілювати територію з Чорного моря "калібрами". У такому випадку Україна вбереже критичні запаси зенітних ракет.

На його думку, якщо партнери нададуть ракети Harpoon і JASSM, то наші війська зможуть перекрити весь тимчасово окупований півострів Крим та Керченський міст.

Науковий співробітник НАУ додав, що приблизно за 6-7 місяців наша країна отримає пілотів третього класу здатних вести повітряні бої під час простих погодних умов.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.59
  • EUR
    Купівля 43.37
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
10:36
Виявився "кротом" російського ГРУ: в Україні за підозрою в держзраді затримали підполковника ССО
10:27
До Києва прибув заступник держсекретаря США з управління та ресурсів
10:25
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий в обмінниках
10:16
У застосунку Армія+ запрацювала функція подачі рапорту на зміну місця служби
10:16
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
Ворог іде на штурм уже не лише в сутінках, а й уночі та попри негоду, - командир батальйону ударних БпАК "АХІЛЛЕС" Федоренко
10:01
OPINION
Польські політики американським: допомога України — в інтересах світу
09:56
сили ППО
Після перемоги Трампа РФ збільшила атаки дронами по Україні на 44%, - ABC News
09:54
В УГКЦ назвали три засади переходу на святкуванняя Різдва 25 гудня
15 листопада - початок Великого Різдвяного посту: що можна робити, чого ні та народні прикмети цього дня
09:48
Оновлений склад Linkin Park
Перший після смерті Беннінгтона: Linkin Park випустили альбом From Zero з вокалісткою Емілі Армстронг
09:47
Роберт Кеннеді-молодший
Трамп висунув на міністра охорони здоров'я Роберта Кеннеді-молодшого, який закликав не вакцинувати дітей
09:00
Партнерський матеріал
"Разом навчаємось і зростаємо": як ЄС підтримує школи та дошкільні заклади в Україні
08:53
ППО
У ніч на 15 листопада Сили оборони збили одну ракету й 25 "шахедів"
08:44
Ту-95МС
РФ підняла в повітря 8 стратегічних бомбардувальників, у низці областей - повітряна тривога
08:37
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталось 144 боєзіткнення: окупанти найактивніші на Курахівському напрямку
08:14
втрати окупантів
РФ упродовж доби втратила 1520 військових, 11 танків і 2 системи ППО
08:08
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Ярі ситуація критична, в місті залишається трохи більше 300 людей, - очільник МВА
08:08
OPINION
Орбан, Фіцо та Алієв заякорились в таборі ворогів Україні
08:04
обстріл, ППО
БПЛА атакували об'єкти РФ на Білгородщині, в Краснодарському краї, окупованих Криму, Бердянську та Маріуполі
07:28
єврейська громада україни
У Франції під час гри Ліги націй вболівальники освистали гімн Ізраїлю, біля ізраїльської секції стадіону сталася бійка
07:25
генерал РФ Романчук
Українські хакери зламали комп'ютер екскомандувача силами РФ на Запорізькому напрямі: що цікавого знайшли
07:04
Списав навіть висновки і посилався на неактуальні джерела. Голову Господарського суду Київської області звинувачують у плагіаті кандидатської дисертації
06:46
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
ВМС: у Чорному морі відсутні російські ракетоносії
06:39
Ілон Маск
Маск таємно зустрівся з послом Ірану в ООН: обговорювали зниження напруги між країнами
06:34
путін
ISW прогнозує значні проблеми для російської економіки у 2025 році
06:22
Дональд Трамп
"Це має зупинитися": Трамп заявив, що його адміністрація зосередиться на російсько-українській війні
06:15
Андрій Сибіга
Стратегічне партнерство та мир через силу: Сибіга звернувся до Рубіо, висунутого Трампом на держсекретаря США
06:06
Анонс
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Ліга націй: розклад усіх матчів і трансляцій 15 листопада
05:18
Володимир Зеленський і Джо Байден
США до кінця президентського терміну Байдена щотижня надсилатимуть Україні допомогу
04:44
Російські окупанти
DeepState: Росія окупувала Рівнопіль - населений пункт у 10 км від Дніпропетровщини
03:37
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, серед поранених - 9-річний хлопчик
02:31
Севастополь
Росіяни збираються повернути Чорноморський флот у Севастополь, - "Атеш"
01:59
Артем Довбик, "Рома"
Українець Довбик побореться за приз найкращого футболіста світу
01:23
У Новій Зеландії парламент перервав роботу через маорійський ритуал хаку в залі
01:06
російська армія, мобілізація
Мета РФ - захопити Старі Терни у максимально короткі терміни: DeepState про ситуацію біля Курахового
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
Більше новин