Аналітика

Коли Україна отримає пілотів F-16 та зміна тактики російського військового командування. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
23 травня, 2023 вiвторок
22:54

Армія РФ намагається поступово перейти від "Орланів" до більш сучасних ZALA та SuperCam. Водночас за 6-7 місяців пілоти F-16 будуть готові захищати наше небо

Тиск на РФ у Бєлгородській області

Почну з більш актуальної теми, рейд підрозділів легіону "Свобода Росії" та Російського добровольчого корпусу.

Цей рейд продовжується на території Бєлгородської області Росії й фактично й інформаційно, бо підтвердженої інформації є обмаль. Перед ефіром було повідомлення, що російські добровольці контролюють лінію аж до 40 кілометрів уздовж кордону від Грайворона до населеного пункту Щетинівка. Також вони повідомили, що сьогодні демілітаризували мотострілецьку армію Російської Федерації та декілька одиниць бронетехніки.

Міністерство оборони РФ, звісно, вже відзвітувало про повний розгром Російського добровольчого корпусу і легіону "Свобода Росії", бо вони знищили аж 70 людей, 4 бойові броньовані машини та 5 пікапів і жодного підтвердження. Показово, що військові Росії стягнули в область близько 3 тис. бійців мотострілецьких військ, а також спецпризначенців підрозділів Альфа та Вимпел, які підпорядковані ФСБ. Цих спецпризначенців перекинули літаками у ніч з 22 на 23 травня, але так і залишили на летовищі, у бойові дії ті не пішли. У самій Бєлгородській області скасували режим контртерористичної операції.

На тлі цього, у легіоні "Свобода Росії" офіційно наголосили, що черговий міф РФ про власну міць розпався, а резервів у путінського режиму немає і Росія абсолютно не захищена. Окрім того, у Бєлгородській області паніка і паралельно з евакуацією відбувається стихійна втеча.

Були цікаві коментарі з боку військових з інших країн. Колишній начальник генерального штабу армії Британії Річард Даннатт сказав, що бойові дії в Бєлгородській області, на його думку, на користь наступу, який Україна планує проти окупаційних військ і мовляв, не так важливо, хто влаштував ці атаки - українські диверсанти чи російські партизани.

Україна, звісно, не визнає причетності до події у Бєлгородській області, бо каже, що їх проводять свідомі російські громадяни.

З військової точки зору, атаки на російське прикордоння мають, як на мене, обмежений сенс, але вони несуть потужний інформаційний ефект. Така акція завдає непересічний психологічний та інформаційний тиск - як на російське керівництво та населення, так і підігріває внутрішній конфлікт і розбіжності в Росії, що вкрай важливо.

Що ж до військових наслідків, то, усвідомлюючи незахищеність прифронтових областей, Росія може перекинути туди війська для посилення свого кордону. А з резервами у РФ проблема. Їхня частина потрібна ворогу й на інших ділянках фронту, включно з Бахмутом, який залишається найгарячішою ділянкою українсько-російського протистояння.

До речі, з приводу Бахмута. Ворог вже оголосив 21 травня, що повністю контролює населений пункт. Але з найбільш парадоксальних свідчень цієї перемоги є те, що Пригожин вже почав роздавати своїм бійцям нагороди. Це такі медальки учаснику битви за Бахмут. На них написано: "м'ясорубка Бахмута". Тобто вони з усією серйозністю зробили такі медалі й роздають за ті втрати, які понесла РФ, намагаючись 10 місяців окупувати населений пункт площею 36 квадратних кілометрів і зазнала втрат від 70 до 100 тис. вояків різного ґатунку.

Бойові дії в Бахмуті

Процес знищення ворога в Бахмуті продовжується, бо зараз наші військові діють поблизу "Літака", це один із районів Бахмута, і на флангах.

На карті українського ресурсу Deep state, який працює на основі геолокації матеріалів із відкритих джерел, станом на вечір 23 травня, кілька будівель та місце поблизу "Літачка", де був розташований пам'ятник винищувачу МіГ-17, й досі позначений, як спірні території, тобто бойові дії на цій ділянці тривають.

На флангах Збройні сили намагаються витіснити ворога з панівних висот поблизу Кліщіївки та Берхівки.

Зараз погода погіршилася, почалися дощі, але це не стримало просування наших військ. За моїми даними, якраз у районі Кліщіївки повільне просування наших підрозділів, які користуючись артилерією та піхотними підрозділами, й далі витісняють росіян з ділянок. Останні - вкрай важливі для подальшої деокупації Бахмута. Для цього використовується артилерія з нашої сторони та з ворожої.

Зміна тактики ворога

Командир підрозділу артилерійської розвідки ЗСУ Артем Романюков розповів мені про зменшення інтенсивності вогню противника. Такі дії пов'язані з переходом від наступу до оборони РФ. Разом із цим у гру вступили дрони-камікадзе, якими Росія продовжує спроби знищити українську артилерію. Тому основні зусилля зосередженні на захисті артсистем і техніки. Також українські військові потребують захисту від дронів-камікадзе "Ланцет". Для цього потрібні малі системи ППО.

Він вважає, що нині російська армія намагається поступово перейти від "Орланів" до більш сучасних ZALA та SuperCam. Вони дещо менші та є складнішою ціллю для ППО ЗСУ, адже мають менший світловий слід. 

Романюков вважає, що для ефективної роботи української артилерії необхідно нарощувати кількість безпілотників, зокрема для розвідки та корегування вогню. Це мають бути відповідної категорії дрони - з хорошою камерою та високою дальністю. До прикладу SHARK буде гарною відповіддю російському SuperCam.

Далі йдемо до іншої теми. До літаків більш масштабних.

Валерій Романенко, експерт з авіації, провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету вважає, що ворог прагне зменшити відчутність своїх втрат, адже має багато старих літаків і відставних пілотів, а нових пілотів замало, для цього ще й необхідні гроші й час на навчання. Якщо РФ створить змішані авіаційні підрозділи з нових й старих літаків, то перші завдяки комплексам радіоелектронної боротьби допоможуть другим проривати протиповітряну оборону України. Водночас якщо старі літаки зіб'ють, то це не буде великою втратою для противника, додав фахівець. Щодо гелікоптерів у РФ мовчать.

Вважається, що всередині повітряних підрозділів армії ворога йдуть страйки, адже російські літаки практично не залітають на українську територію. Керовані ракети запускають здаля, що є досить дорогим і обмеженим задоволенням.

Переваги F-16

Ми весь тиждень говоримо, що Україні ось-ось передадуть винищувачі F-16, що починаються навчання. Виникає питання, які переваги дає нове озброєння для наших Повітряних сил.

Романенко каже, що Україна зможе отримати лише F-16 відносно старих серій, які пройшли процедуру покращення бойових характеристик. Завдяки цим літакам зросте бойова ефективність країни та можливість боротися з ворогом на рівних. Це забезпечить й гнучкість нашої протиповітряної оборони, РФ не зможе обстрілювати територію з Чорного моря "калібрами". У такому випадку Україна вбереже критичні запаси зенітних ракет.

На його думку, якщо партнери нададуть ракети Harpoon і JASSM, то наші війська зможуть перекрити весь тимчасово окупований півострів Крим та Керченський міст.

Науковий співробітник НАУ додав, що приблизно за 6-7 місяців наша країна отримає пілотів третього класу здатних вести повітряні бої під час простих погодних умов.

Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.73
    Купівля 36.73
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
3 грудня
01:53
Оновлено
сирена
Росіяни запустили "шахеди". БПЛА фіксують у Хмельницькій області. Ситуація у ніч на 3 грудня
01:38
Андрій Лунін, Реал, Ліга чемпіонів
"У мене сьогодні відмерзли пальці", - Лунін вдруге поспіль провів "сухий" матч за "Реал"
01:15
"Військовозобовʼязаним, які не зʼявилися в ТЦК, блокують банківські картки": росіяни запустили черговий фейк
00:29
Прапор США
ВМС США перехопили іранський БПЛА над американським авіаносцем у Перській затоці
2023, субота
2 грудня
23:22
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Росіяни розстріляли українських воїнів, які здавались у полон. Реакція омбудсмана
22:07
Ексклюзив
балет
Солістка балету Львівської опери розповіла, як РФ ширить пропаганду через Чайковського
21:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников пояснив, чому вихід України на кордони 1991 року і розвал РФ не пов'язані
21:30
Володимир Зеленський
"Особливо цими днями": Зеленський закликав українців реагувати на повітряну тривогу
20:57
знищені окупанти
За місяць окупанти втратили на Бахмутському напрямку 8700 осіб, - речник Сухопутних сил ЗСУ
20:35
Інфографіка
Олександр Зінченко та Ніколо Дзаньоло (в центрі), Україна - Італія
Євро-2024: результати жеребкування групового етапу
20:30
Огляд
блокада кордону
Блокада українсько-польського кордону: як розвивається ситуація, нові учасники та можливі наслідки
20:25
Ексклюзив
Роман Костенко
Позиційна війна триває на фронті ще з листопада 2022 року, - полковник СБУ Костенко
20:10
Збірна України, Артем Довбик та Віктор Циганков
Збірна України дізналась потенційних суперників на Євро-2024
20:05
Володимир Путін
"Той самий диявол": Зеленський про російську опозицію
20:03
OPINION
Сергій Громенко
Росія втрачає опорні стовпи своєї сили
20:00
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
"Кремль у відчаї": Піонтковський пояснив чому Путіну потрібні переговори
19:57
Біньямін Нетаньягу
Перемовини Моссаду з ХАМАСом у Катарі зайшли в глухий кут
19:44
Вантажівка, фура
Польща посилила контроль за українськими вантажівками на під’їзних шляхах до КПП
19:44
Оновлено
"Дніпро-1" - "Ворскла" 1:2 (02.12.2023)
"Ворскла" розбила "Дніпро-1": розклад і результати 16-го туру УПЛ
19:36
ЗСУ
Сьогодні найгарячіше поблизу Бахмута та навколо Авдіївки, - Генштаб
19:36
Ексклюзив
росія, Китай
Замість російської "Сили Сибіру - 2", Китай займеться газом з Казахстану, - експосол України в КНР Литвин
19:14
За два тижні ми оголосимо готовність України до перемовин про членство у ЄС, - віцепрезидентка Єврокомісії
18:46
землетрус
На Філіппінах стався землетрус, а в Японії очікується цунамі
18:43
Ексклюзив
Росія втратить можливість перекидати вантажі із КНДР як мінімум до весни: полковник запасу СБУ Притула про вибухи на БАМі
18:19
Еммануель Макрон
Ізраїлю необхідно конкретизувати мету війни з ХАМАСом, - Макрон
18:05
OPINION
Михайло Косів
Українська Військова Організація: уроки та висновки
17:37
Оновлено
COP28
Потроїти виробництво ядерної електроенергії до 2050 року: Про що домовилися на кліматичному саміті COP28 у Дубаї
17:24
Фінляндія НАТО
Очільник міноборони Фінляндії спростував російські фейки про підготовку країни до війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
Новий пакет військової допомоги від Німеччини для ЗСУ: що туди увійшло
17:00
Порошенко
СБУ заявляє, що РФ збиралася використати поїздку Порошенка на Захід "у своїх ІПСО". "Євросолідарність" вважає це жартом у стилі "95 кварталу"
17:00
Ексклюзив
Путін
Піонтковський назвав два чинники, які вказують, що війну програно для Росії
16:48
туман
У Києві та області 3 грудня очікується небезпечний густий туман
16:02
субмарина USS Rhode Island
Австралія, Велика Британія та США використовуватимуть ШІ для виявлення китайських субмарин
16:00
OPINION
Євстратій Зоря
Хто в Україні мітить на роль Палпатіна із "Зоряних воєн"?
15:29
Чернігівщина
Окупанти обстріляли прикордоння Чернігівщини: постраждала родина з 4-річною дитиною
15:13
Американська дворічна дівчинка потрапила до Книги рекордів Гіннеса за найвищий IQ серед однолітків
15:05
на фото Володимир Зеленський
Захід зможе визнати Путіна нелегітимним після фейкових перевиборів, - Зеленський
14:53
Огляд
Шахтар - Антверпен
"Шахтар" бореться за плей-офф ЛЧ, а жіноча збірна України невдало стартувала на ЧС з гандболу: головні новини спорту за тиждень
14:52
Ексклюзив
сухпайок
Противник полює за нашими пайками, - підполковник НГУ Крижанівський
14:32
Дерек Шовін Джордж Флойд
Замах на Чорну п'ятницю: з'явилися подробиці нападу на ув'язненого американського полісмена Дерека Шовіна
Більше новин