Моршинську віддали конкурентам: що не так з антиросійськими санкціями?

Козаченко Дарина
4 травня, 2023 четвер
14:20

В Україні триває конфіскація російського майна та активів підсанкційних осіб. Це, безумовно, дуже позитивне явище. Та як виявилось, санкційний процес налагоджений небездоганно, а залучені до нього державні установи припускаються помилок. Під арешт нерідко потрапляють і ті частки компаній, що належать українському бізнесу

Зміст

Санкційні передумови

Минулого року Верховна Рада ухвалила закон про конфіскацію майна росіян і білорусів. Документ запровадив новий вид санкції – стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі. Українці зраділи, адже бізнес громадян з країн-агресорів нарешті працюватиме на обороноздатність та відновлення нашої держави. Та конфіскаційний процес виявився доволі непродуманим і нерозбірливим: у багатьох випадках разом з активами росіян та білорусів державні установи почали забирати бізнес і самих українців. Ба більше, передавати ці частки не державі, а окремим приватним фірмам.

Під гарячу руку конфіскаторів потрапив найбільший виробник бутильованої води в Україні – IDS Ukraine, яка випускає популярні марки «Моршинська» та «Миргородська». Співробітники Бюро економічної безпеки наклали арешт на корпоративні права всієї компанії, а не тільки частку росіян. Таким чином постраждали інтереси українців - засновників фірми, а також акціонерів та інвесторів з Грузії та Великої Британії.

Відбулося все в найкоротші терміни. У травні 2022-го Верховна Рада ухвалює закон про конфіскацію російського майна, а вже у червні співробітники Бюро економічної безпеки ініціюють накладання арешту на всі корпоративні права "Моршинської" та "Миргородської".

Як “Моршинська” опинилась в руках росіян

Далекі та буремні 90-ті вже в незалежній Україні. Місто Моршин на Львівщині. Лікувальна вода з тутешніх джерел набуває популярності по всій Європі. На курорт з’їжджаються туристи з різних країн. А місцевий житель Всеволод Білас разом з партнерами організовує виробництво мінеральної води. Заводи розвивалися і потребували інвестицій. У 2012-му році мажоритарні акціонери IDS, а саме жителі Великої Британії, етнічні грузини - сім’я Патаркацишвілі, прийняли рішення продати частину акцій компанії російському олігарху Фрідману та іншим росіянам. У 2012-му році це був абсолютно законний продаж. Все відбулося до російської анексії Криму та окупації частини Донбасу, - розповідає акціонер Всеволод Білас:

“Коли злочинний режим Януковича хотів в мене все відібрати, мажоритарні акціонери з Великої Британії - етнічні грузини - виставили на продаж якусь свою частку. І тоді Фрідман і компанія зайшли до нас”.

Станом на 2022-й рік понад 50% відсотків акцій компанії належало британцям та українцям. Зокрема, майже 35 - мали громадяни Великої Британії – сім’я Патаркацишвілі. Уряд Грузії володів майже вісьмома відсотками. Міноритарні акціонери, зокрема Всеволод Білас, мали – 7,45%. Менше половини акцій належали росіянам, зокрема, 18,23% - Фрідману.

“Вони мають менше ніж 50% і, відповідно до міжнародного законодавства та законодавства України, вони не мають доступу до управління компанією, вони не мають доступу до отримання доходу від її діяльності”, - говорить Всеволод Білас.

Як “Моршинську” передали конкурентам

Та, не розібравшись в структурі власності, співробітники БЕБ накладають арешт на корпоративні права не лише росіян, а всієї компанії IDS Ukraine. У червні торік всі арештовані активи потрапляють до Національного Агентства розшуку та менеджменту активів. У лютому АРМА починає шукати для компанії управителя. Оголошує конкурс, на який приходять 10 претендентів. Вісім компаній одразу відкидають, допустивши до аукціону лише дві. І виграє на конкурсі - прямий конкурент IDS Ukraine - компанія “Карпатські мінеральні води”, - розповідає юрист Вадим Вичка: “Управителем для нашої компанії призначається компанія, яка зовсім інших масштабів діяльності. Їхній загальний оборот приблизно 700 мільйонів в рік. При тому, що наш бізнес тільки 700 мільйонів платить податків”.

Як же проходив конкурс? АРМА оголосила його 10-го лютого. І вже за 12 днів завершила прийом документів. Юрист переконує: термін занадто короткий:

“Як можна скласти програму управління бізнесом, якщо ти не володієш жодною інформацією про цей бізнес? Ти не знаєш жодних економічних процесів цього бізнесу, логістичних, виробничих тощо. Тобто, зі стелі написана якась програма, подана в АРМУ”.

Переможця - ТОВ “Карпатські мінеральні води” - оголосили 13-го березня. Щоб зрозуміти, як АРМА його обрала - ми звернулися до Нацагентства з журналістським запитом. У відповіді Управління менеджменту активів АРМА повідомило, що для проведення конкурсного відбору було встановлено наступні критерії:

- наявність достатньої матеріально-технічної бази та кількості працівників;

- інформації про фінансовий стан, відсутність судимостей та санкцій;

- відсутність зв’язків з власниками арештованих активів;

- досвід комерційної діяльності на конкретному ринку.

Ключове значення для конкурсного відбору має подання повної, якісної, всебічно аргументованої Програми управління активами.

Натомість В IDS Ukraine вказують на порушення, які були допущені при передачі компанії в управління конкурентам: “Перше, переможець має мати ліцензію Нацкомісії. Ні один з учасників того конкурсу такої ліцензії не має. Друге, щоб передати в управління ці акції, повинен бути дозвіл антимонопольного комітету на концентрацію - його так само немає. Також треба зробити оцінку акцій. Її так само нема”, - наполягає Всеволод Білас. 

Як ТОВ “Карпатські мінеральні води” розвиватиме “Моршинську”?

Засновником ТОВ "КАРПАТСЬКІ МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ", якій передали в управління Моршинську та Миргородську, є кіпрська та українська компанії, а кінцевим власником - Сергій Устенко, син колишнього голови Соціалістичної партії України Петра Устенка. Рік тому діяльність партії була зупинена рішенням РНБО.

Ми отримали документ “Карпатських мінеральних вод” з програмою управління компанією IDS Україна. У ньому, зокрема, йдеться про те, як саме новий управитель розвиватиме “Моршинську” та “Миргородську”:

“Перш за все, ТОВ “Карпатські Мінеральні Води” буде визначено нових керівників юридичних осіб, корпоративні права яких заарештовано. 

Також менеджмент Карпатських мінеральних вод бачить розвиток арештованих активів шляхом ефективного використання передових технологій та планує оптимізувати головні складові бізнесу: реалізацію, матеріально-технічну базу та персонал”.

Іншими словами, на заводи чекає звільнення працівників та зменшення потужностей виробництва, - каже юрист IDS Україна Вадим Вичка: “Це все направлено на те, щоб як мінімум, зменшити масштаби цього бізнесу або взагалі його зупинити. Для того, щоб зайняти вільне місце на полиці і продовжувати розвивати свій бренд”.

Чи так це насправді - ми запитали у директора ТОВ “КАРПАТСЬКІ МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ” Олександра Краснюка. Та відповідати на наші питання він відмовився.

Ми також зв’язалися з Сергієм Устенком і надіслали кілька журналістських запитів. Власник “Карпатських мінеральних вод” обіцяв коментар, і ми на нього досі чекаємо.

Чим небезпечні нерозбірливі санкції?

Тим часом економісти переконують: нерозбірливе накладення санкцій ставить під удар не лише окремих українських підприємців, але й економіку в цілому.

“Ті компанії українські, де є українські власники або контроль українських власників, повинні далі працювати. Тому, що це робочі місця, це сплата податків до бюджетів усіх рівнів в Україні, і тому нам зараз треба берегти кожного суб’єкта господарювання для того, щоб підтримувати українську економіку”, - переконаний Андрій Новак, голова Комітету економістів України.

Українські та британські акціонери IDS-Україна заявили, що відстоюватимуть свої права в судах. Кейс із Моршинською та Миргородською - не єдиний, коли при спробах арештувати російське майно страждає український бізнес. На користь держави було конфісковано 100% акцій Жежелівського та Хустського кар’єрів. Обидва об’єкти раніше входили до орбіти підсанкційного російського бізнесмена Олега Дерипаски, та у 2021-му власниками стали четверо українців та громадянин Німеччини. Також “російський слід” призвів до арешту одного зі столичних ТРЦ - Lake Plaza, який ще до повномасштабного вторгнення у росіян придбав громадянин України.

 

Автор: Дарина Козаченко

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42
    Купівля 42
    Продаж 42.55
  • EUR
    Купівля 43.57
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
09:02
Ексклюзив
мобілізація в Україні
Боюся, щоб армію не зробили цапом-відбувайлом за втрату територій, - депутат міськради Харкова про затримання екскомбрига Горбенка
09:00
Партнерський матеріал
Підвищення податків в Україні: експертка розповіла, як це вплине на ринок нерухомості
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" -"Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
Більше новин