Моршинську віддали конкурентам: що не так з антиросійськими санкціями?

Козаченко Дарина
4 травня, 2023 четвер
14:20

В Україні триває конфіскація російського майна та активів підсанкційних осіб. Це, безумовно, дуже позитивне явище. Та як виявилось, санкційний процес налагоджений небездоганно, а залучені до нього державні установи припускаються помилок. Під арешт нерідко потрапляють і ті частки компаній, що належать українському бізнесу

Зміст

Санкційні передумови

Минулого року Верховна Рада ухвалила закон про конфіскацію майна росіян і білорусів. Документ запровадив новий вид санкції – стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі. Українці зраділи, адже бізнес громадян з країн-агресорів нарешті працюватиме на обороноздатність та відновлення нашої держави. Та конфіскаційний процес виявився доволі непродуманим і нерозбірливим: у багатьох випадках разом з активами росіян та білорусів державні установи почали забирати бізнес і самих українців. Ба більше, передавати ці частки не державі, а окремим приватним фірмам.

Під гарячу руку конфіскаторів потрапив найбільший виробник бутильованої води в Україні – IDS Ukraine, яка випускає популярні марки «Моршинська» та «Миргородська». Співробітники Бюро економічної безпеки наклали арешт на корпоративні права всієї компанії, а не тільки частку росіян. Таким чином постраждали інтереси українців - засновників фірми, а також акціонерів та інвесторів з Грузії та Великої Британії.

Відбулося все в найкоротші терміни. У травні 2022-го Верховна Рада ухвалює закон про конфіскацію російського майна, а вже у червні співробітники Бюро економічної безпеки ініціюють накладання арешту на всі корпоративні права "Моршинської" та "Миргородської".

Як “Моршинська” опинилась в руках росіян

Далекі та буремні 90-ті вже в незалежній Україні. Місто Моршин на Львівщині. Лікувальна вода з тутешніх джерел набуває популярності по всій Європі. На курорт з’їжджаються туристи з різних країн. А місцевий житель Всеволод Білас разом з партнерами організовує виробництво мінеральної води. Заводи розвивалися і потребували інвестицій. У 2012-му році мажоритарні акціонери IDS, а саме жителі Великої Британії, етнічні грузини - сім’я Патаркацишвілі, прийняли рішення продати частину акцій компанії російському олігарху Фрідману та іншим росіянам. У 2012-му році це був абсолютно законний продаж. Все відбулося до російської анексії Криму та окупації частини Донбасу, - розповідає акціонер Всеволод Білас:

“Коли злочинний режим Януковича хотів в мене все відібрати, мажоритарні акціонери з Великої Британії - етнічні грузини - виставили на продаж якусь свою частку. І тоді Фрідман і компанія зайшли до нас”.

Станом на 2022-й рік понад 50% відсотків акцій компанії належало британцям та українцям. Зокрема, майже 35 - мали громадяни Великої Британії – сім’я Патаркацишвілі. Уряд Грузії володів майже вісьмома відсотками. Міноритарні акціонери, зокрема Всеволод Білас, мали – 7,45%. Менше половини акцій належали росіянам, зокрема, 18,23% - Фрідману.

“Вони мають менше ніж 50% і, відповідно до міжнародного законодавства та законодавства України, вони не мають доступу до управління компанією, вони не мають доступу до отримання доходу від її діяльності”, - говорить Всеволод Білас.

Як “Моршинську” передали конкурентам

Та, не розібравшись в структурі власності, співробітники БЕБ накладають арешт на корпоративні права не лише росіян, а всієї компанії IDS Ukraine. У червні торік всі арештовані активи потрапляють до Національного Агентства розшуку та менеджменту активів. У лютому АРМА починає шукати для компанії управителя. Оголошує конкурс, на який приходять 10 претендентів. Вісім компаній одразу відкидають, допустивши до аукціону лише дві. І виграє на конкурсі - прямий конкурент IDS Ukraine - компанія “Карпатські мінеральні води”, - розповідає юрист Вадим Вичка: “Управителем для нашої компанії призначається компанія, яка зовсім інших масштабів діяльності. Їхній загальний оборот приблизно 700 мільйонів в рік. При тому, що наш бізнес тільки 700 мільйонів платить податків”.

Як же проходив конкурс? АРМА оголосила його 10-го лютого. І вже за 12 днів завершила прийом документів. Юрист переконує: термін занадто короткий:

“Як можна скласти програму управління бізнесом, якщо ти не володієш жодною інформацією про цей бізнес? Ти не знаєш жодних економічних процесів цього бізнесу, логістичних, виробничих тощо. Тобто, зі стелі написана якась програма, подана в АРМУ”.

Переможця - ТОВ “Карпатські мінеральні води” - оголосили 13-го березня. Щоб зрозуміти, як АРМА його обрала - ми звернулися до Нацагентства з журналістським запитом. У відповіді Управління менеджменту активів АРМА повідомило, що для проведення конкурсного відбору було встановлено наступні критерії:

- наявність достатньої матеріально-технічної бази та кількості працівників;

- інформації про фінансовий стан, відсутність судимостей та санкцій;

- відсутність зв’язків з власниками арештованих активів;

- досвід комерційної діяльності на конкретному ринку.

Ключове значення для конкурсного відбору має подання повної, якісної, всебічно аргументованої Програми управління активами.

Натомість В IDS Ukraine вказують на порушення, які були допущені при передачі компанії в управління конкурентам: “Перше, переможець має мати ліцензію Нацкомісії. Ні один з учасників того конкурсу такої ліцензії не має. Друге, щоб передати в управління ці акції, повинен бути дозвіл антимонопольного комітету на концентрацію - його так само немає. Також треба зробити оцінку акцій. Її так само нема”, - наполягає Всеволод Білас. 

Як ТОВ “Карпатські мінеральні води” розвиватиме “Моршинську”?

Засновником ТОВ "КАРПАТСЬКІ МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ", якій передали в управління Моршинську та Миргородську, є кіпрська та українська компанії, а кінцевим власником - Сергій Устенко, син колишнього голови Соціалістичної партії України Петра Устенка. Рік тому діяльність партії була зупинена рішенням РНБО.

Ми отримали документ “Карпатських мінеральних вод” з програмою управління компанією IDS Україна. У ньому, зокрема, йдеться про те, як саме новий управитель розвиватиме “Моршинську” та “Миргородську”:

“Перш за все, ТОВ “Карпатські Мінеральні Води” буде визначено нових керівників юридичних осіб, корпоративні права яких заарештовано. 

Також менеджмент Карпатських мінеральних вод бачить розвиток арештованих активів шляхом ефективного використання передових технологій та планує оптимізувати головні складові бізнесу: реалізацію, матеріально-технічну базу та персонал”.

Іншими словами, на заводи чекає звільнення працівників та зменшення потужностей виробництва, - каже юрист IDS Україна Вадим Вичка: “Це все направлено на те, щоб як мінімум, зменшити масштаби цього бізнесу або взагалі його зупинити. Для того, щоб зайняти вільне місце на полиці і продовжувати розвивати свій бренд”.

Чи так це насправді - ми запитали у директора ТОВ “КАРПАТСЬКІ МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ” Олександра Краснюка. Та відповідати на наші питання він відмовився.

Ми також зв’язалися з Сергієм Устенком і надіслали кілька журналістських запитів. Власник “Карпатських мінеральних вод” обіцяв коментар, і ми на нього досі чекаємо.

Чим небезпечні нерозбірливі санкції?

Тим часом економісти переконують: нерозбірливе накладення санкцій ставить під удар не лише окремих українських підприємців, але й економіку в цілому.

“Ті компанії українські, де є українські власники або контроль українських власників, повинні далі працювати. Тому, що це робочі місця, це сплата податків до бюджетів усіх рівнів в Україні, і тому нам зараз треба берегти кожного суб’єкта господарювання для того, щоб підтримувати українську економіку”, - переконаний Андрій Новак, голова Комітету економістів України.

Українські та британські акціонери IDS-Україна заявили, що відстоюватимуть свої права в судах. Кейс із Моршинською та Миргородською - не єдиний, коли при спробах арештувати російське майно страждає український бізнес. На користь держави було конфісковано 100% акцій Жежелівського та Хустського кар’єрів. Обидва об’єкти раніше входили до орбіти підсанкційного російського бізнесмена Олега Дерипаски, та у 2021-му власниками стали четверо українців та громадянин Німеччини. Також “російський слід” призвів до арешту одного зі столичних ТРЦ - Lake Plaza, який ще до повномасштабного вторгнення у росіян придбав громадянин України.

 

Автор: Дарина Козаченко

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
Із 36 суббоєприпасами: ГУР розповіло про нову балістичну ракету, якою РФ ударила по Дніпру
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
Більше новин