Надмірна пітливість: причини та як з цим можна боротися

20 жовтня, 2023 п'ятниця
19:10
Зміст

Підвищена пітливість, або гіпергідроз, може стати справжнім викликом, тому інформація щодо причин та методів подолання цієї проблеми може полегшити життя

Потовиділення - це фізіологічний процес за допомогою якого рідина, відома як піт, виділяється з потових залоз у шкірі. Цей процес служить одним із механізмів терморегуляції організму, допомагаючи йому підтримувати оптимальну температуру. Піт складається з води, солей, амінокислот та інших речовин. Його виділення може бути викликане фізичною активністю, стресом, а також іншими факторами.

Піт сам по собі не має запаху. Неприємний аромат виникає через взаємодію потових залоз з бактеріями на шкірі, які починають у вологому середовищі активно розмножуватись. Це викликає у людини дискомфорт та, навіть, може впливати на соціальне життя.

Фото: Freepik

Чому ми пітніємо та до чого тут гіпергідроз?

Потовиділення є важливим і природним механізмом для регуляції температури організму та виведення шкідливих речовин. Піт допомагає охолоджувати тіло під час фізичної активності або в умовах підвищеної температури навколишнього середовища.

Для організму потовиділення є ще досить важливим процесом, оскільки разом з потом виводяться токсини та інші шкідливі сполуки. З іншого боку, під час інфекційних та інших хвороб, виділення поту допомагає уникнути перегріву тіла, що може бути дуже небезпечним. Недарма під час інтоксикації та вірусних хвороб лікарі радять пити багато теплих напоїв, аби пітніти і виводити шкідливі речовини та знижувати температуру тіла.

Очищення шкіри за допомогою поту, має важливе значення для підтримання здоров'я шкіри та попередження проблем, таких як: вугрі, прищі та інші шкірні захворювання. Коли піт виводиться на поверхню шкіри, він відкриває пори і сприяє видаленню забруднень, зайвого себуму та інших відходів.

Однак важливо зазначити, що підвищена пітливість, яка з’являється тоді, коли немає на те очевидних фізіологічних причин, може вказувати на проблеми зі здоров'ям.

Гіпергідроз – це медичний термін, що вказує на надмірне потовиділення або пітливість людини, незалежно від фізичних факторів чи кліматичних умов. Важливою ознакою гіпергідрозу є те, що зазвичай надмірна пітливість спостерігається не всього тіла, а на окремих ділянка, таких як: пахви, долоні, стопи чи обличчя. Плями поту під пахвами навіть взимку, постійно вологі та холодні долоні, вічно мокрі шкарпетки – це саме ті ознаки, що можуть свідчити про локальний гіпергідроз. Згідно з даними медичного центру Smart Medical Center, гіпергідрозом страждає близько 5% населення планети.

Підвищена пітливість - це стан, що може виникнути як самостійне захворювання, або бути симптомом інших медичних станів, таких як гіпертиреоз (збільшення функції щитовидної залози) чи діабет. Тому, важливо вчасно звернутися до лікаря.

Фото: Freepik

Підвищена пітливість: фактори на які варто звернути увагу

Проблеми з ендокринною системою

Підвищена пітливість у жінок та чоловіків може бути симптомом різних проблем з гормонами. Ендокринна система включає в себе різні органи, такі як: щитовидна залоза, підшлункова залоза, надниркові залози та інші, які виробляють гормони для регулювання різних функцій організму.

Збільшення активності щитовидної залози, що супроводжується підвищеним рівнем гормонів щитовидної залози (тиреоїдних гормонів), може призводити до підвищеного потовиділення.

Цукровий діабет

У випадках цукрового діабету, особливо другого типу, підвищений рівень цукру в крові може впливати на роботу нервової системи, що регулює потовиділення. Зі свого боку, це може призводити до збільшеного потовиділення, особливо в ночі.

У разі великих коливань рівня цукру в крові, організм намагається вивести зайву глюкозу через механізм потовиділення.

Інфекції, онкологія

Інфекції можуть спричинити реакцію організму, що включає підвищення температури (лихоманку), яка призводить до збільшення потовиділення. Наприклад, грип, гостра респіраторна вірусна інфекція та інші, можуть супроводжуватися лихоманкою і підвищеним потовиділення.

Гіпергідроз може бути однією з ознак, яка спостерігається у хворих на рак. В деяких випадках, підвищене потовиділення може бути пов'язане з лімфомою або карциномою наднирників.

Неврологічні захворювання

Неврологічні стани, що стосуються розладів центральної нервової системи, можуть впливати на регулювання потовиділення. Один з прикладів такого розладу - це підвищене потовиділення при хворобі паркінсона, вегетосудинній дистонії.

Зазвичай гіпергідроз сприймається у контексті інших симптомів та обстежень. Якщо у вас є підозра на іншу серйозну медичну проблему, важливо звернутися до лікаря, який зможе провести докладний медичний огляд та зробити необхідні дослідження для точної діагностики та подальшого лікування, якщо це необхідно.

Як цьому можна зарадити?

Лікування гіпергідрозу може варіюватися в залежності від причин та важкості стану. Цими питаннями має займатися медичний працівник. Лікар може призначити ліки, які впливають на роботу потових залоз. Наприклад, антихолінергічні препарати можуть зменшити стимуляцію потових залоз нервовою системою.

Ботулінотерапія використовується не лише, аби розгладити зморшки, а також ефективно бореться з проблемою гіпергідрозу пахв та долонь. Введення ботуліну (відомого також як ботокс) під шкіру може блокувати сигнали нервів до потових залоз, зменшуючи потовиділення.

Фото: Freepik

Найбільш складний метод – хірургічне втручання. У важких випадках, коли інші методи не ефективні, можуть використовуватися хірургічні процедури, такі як симпатектомія (відсічення нервів, що стимулюють потові залози).

Як зменшити пітливість ніг, пахв та долонь самостійно?

  • Найпростіше - це спробувати спеціальні анти-транспіранти, які містять алюміній хлорид. Вони можуть бути ефективними для зменшення потовиділення та доступні у вигляді кремів, спреїв чи підстилок для взуття.
  • Носити більш вільний та зручний одяг, що не стискає тіло. Спробуйте обирати речі з натуральних матеріалів. Наприклад, кофтинки з бавовни та льону, а взуття - шкіряне. Також, існують спеціальні поглинальні устілки для взуття та антиперспірантні устілки для пахв.
  • Регулярно мийте та дезінфікуйте шкіру, особливо пахви та інші області з підвищеним потовиділенням. Використовуйте антисептичні мила та дезодоранти.
  • Уникайте гостро-пряних і гарячих страв. Відомо, що певні види їжі та напоїв можуть збільшувати потовиділення. Спробуйте не куштувати страви, що рясно приправлені спеціями, а також, алкоголь, каву та гарячі напої.
  • Зменште стрес, що призводить до збільшеного потовиділення. Практикуйте методи релаксації, такі як йога або медитація.

Фото: Freepik

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.32
    Купівля 39.32
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.62
    Продаж 43.32
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
17 травня
11:11
Огляд
міжнародний огляд
Чому росіяни так легко просунулися на Харківщині й чи очікувати відправи інструкторів НАТО в Україну. Акценти світових ЗМІ 17 травня
11:00
Електроенергія
Значний дефіцит, у всіх регіонах діють графіки погодинних відключень: ситуація в енергосистемі станом на 17 травня
10:54
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Два літаки МіГ-31, Су-27 і МіГ-29: Згурець розповів про уражені в Бельбеку об'єкти РФ
10:46
Володимир Зеленський
"Вони хотіли, щоб Україна перемогла так, аби Росія не програла", - Зеленський про позицію союзників щодо війни
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 17 травня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:40
Діана Оліфірова
Українська операторка Діана Оліфірова зняла два епізоди нового сезону "Бріджертонів" для Netflix
10:29
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський розповів, на скільки РФ просунулася на Харківщині
10:19
Передавав РФ координати ППО Харкова: СБУ затримала жителя області
10:09
електроенергія
Увечері можуть бути відключення: у ДТЕК розповіли, які регіони залишаться без світла
10:08
OPINION
Валерій Пекар
Будьмо суб'єктом, а не об'єктом
10:06
Залізниця
На Одещині працівниця залізниці знешкодила підпал, ймовірно, запобігши диверсії
09:56
Роберт Фіцо
"Між життям і смертю": Орбан про стан Фіцо
09:54
на фото: Олександр Положинський
"За себе не соромно": екслідер "Тартака" Положинський відзначив 2 роки в ЗСУ
09:50
Президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва
"Немає сенсу": президент Бразилії Лула да Сілва не поїде на Саміт миру по Україні
09:45
ЦНАП
"До системи підключені": у департаменті адмінпослуг Києва запевнили, що військовозобов'язані зможуть оновити дані в ЦНАПах
09:33
винищувачі JAS 39 Gripen
У першому кварталі року винищувачі НАТО вилітали на перехоплення літаків РФ над Балтією на 20-25% частіше
09:28
Ексклюзив
знищені окупанти
Завдання штурмовиків РФ - виявити вогневі точки ЗСУ та загинути, - "Легіон Свободи" про Роботине
09:20
замах на Фіцо
"Фіксуємо погрози іншим урядовцям": дані слідства щодо замаху на Фіцо заборонили розголошувати
09:11
Український національний павільйон Каннського кінофестилю
Два українські фільми покажуть на Каннському кінофестивалі
09:06
єврейська громада україни
Мито у 100%: Ізраїль припинив угоду про вільну торгівлю з Туреччиною
08:47
Ігор Коломойський, суд
Коломойський програв суд у справі про договори поруки за кредитами ПриватБанку
08:45
Оновлено
шахед
Нічна атака РФ: у Харкові два влучання, у Полтаві пролунали вибухи
08:37
Пентагон
Україна може використовувати зброю від США лише у межах своєї території, - Пентагон
08:20
Оновлено
ракетний корабель РФ "Сєрпухов"
РФ вивела у Чорне мора один корабель: чи є він ракетоносієм
08:19
Ексклюзив
Карта. Роботине_1505
Українські військові утримують Роботине, за село тривають постійні бої, - депутат Запорізької облради Ашурбеков
08:06
OPINION
Зоя Казанжи
Може, варто звернутися до інших країн про допомогу військовими?
08:04
Оновлено
новини Львівщини
У Краснодарському краї РФ атаковано порт та НПЗ: російська ППО нібито збила 44 дрони
08:01
Оновлено
Вогонь, пожежа
У Криму дрони влучили у підстанцію: РФ каже про збиття 51 БПЛА
07:46
Бєлгород
На Білгородщині заявили про нібито атаку дроном і загиблих
07:39
втрати ворога
Гелікоптер, два літаки та 1410 військових: втрати РФ за добу війни в Україні
07:31
сили ППО
Українська ППО вночі знищила усі 20 "шахедів"
07:18
У Києві демонтували "храм-МАФ" УПЦ МП
У Києві вночі демонтували "храм-МАФ" УПЦ МП, який був незаконно зведений у буферній зоні ЮНЕСКО
06:55
ядерна зброя росії
Штати в ОБСЄ: Не бачимо ознак підготовки РФ до застосування ядерної зброї проти України
06:48
Держдепартамент США
Нова військова допомога США призведе до реальних змін на фронті в Україні, - Держдеп
06:37
безпілотник, дрон
Розвідувальні дрони РФ можуть залітати у глибокий тил ЗСУ: ISW назвав основні потреби України
03:39
Вовчанськ
Росія використовує жителів Вовчанська у своїй пропаганді
02:47
Михайло Мудрик, збірна України
Мудрик відповів, чи зможе після травми зіграти на Євро-2024
01:44
Володимир Зеленський
Зеленський 16 травня поспілкувався з президентом Ліберії. Про що говорили
01:16
Роман Яремчук, Валенсія, Ла Ліга
Українець Яремчук, якого не може викупити "Валенсія", отримав шанс залишитись у топ-чемпіонаті
00:57
Glovo
Скандал з бронюванням: у Glovo заявили про лише 10 людей з відстрочкою
Більше новин