Харківський волонтер Хаустов розповідає про підлий удар росіян по "Епіцентру"
На цей час четверо загиблих, четверо зниклих безвісти та 40 поранених, повідомила пресслужба поліції Харківщини
Сьогодні, у вихідний день, росіяни завдали підступний удар руйнівними керованими авіабомбами по будівельному гіпермаркету "Епіцентр" у Харкові. Про ситуацію у місті, настрої людей розпитала Катерина Широкопояс у Євгена Хаустова – волонтера, засновника благодійного фонду "Хаустов".
Розмова відбулася в рамках "Коментар" на ютуб-каналі Еспресо.
Що відбувається зараз на місці влучання?
Пожежа в гіпермаркеті. Фото: Суспільне Харків
Я приїхав півтори години тому, коли потерпілих було евакуйовано. На момент удару всередині гіпермаркету, ймовірно, було приблизно 200 людей. Майже одразу пролунав ще один удар по центральному парку.Коли я прибув на місце події, біля гіпермаркету вже були працівники ДСНС. Пожежа на той момент лише розросталась, попри спроби її загасити, адже в магазині було багато легкозаймистих матеріалів, що лише посилювало вогонь. Тут можна почути, як будь-що, починаючи від шиферу до газових труб та промислових балонів, вибухає через розповсюдження вогню. Наслідки атаки жахливі.
Чи йдеться наразі про те, щоб евакуйовувати містян, які живуть неподалік того гіпермаркету через ризик поширення пожежі?
Насправді житлові будинки розташовані трохи далі, тому небезпека для них невелика. Також гіпермаркет стоїть на відокремленій території та має велику стоянку, яка теж відмежовує його від житлових районів.
Як оговтується місто, і що кажуть люди, яких ви зустріли на місці влучання?
Звісно, що люди шоковані та в розпачі. Середина вихідного дня, люди купували щось для дому, тому що в гіпермаркеті великий обсяг товарів. Жодного військового об’єкту неподалік немає. Це було дуже несподівано.
Гіпермаркет після влучання. Фото: reuters
Чи помітно збільшення кількості людей, які хочуть залишити Харків у пошуках безпечнішого місця?
Зазвичай виїжджають сім'ї з дітьми, які не хочуть наражати дітей на небезпеку. Деякі їдуть до родичів у сусідні області, а інші обирають міста, які вважаються менш ризикованими, наприклад Полтаву чи Дніпро. Обстріли Харкова стають все частішими, але виїзд з міста для багатьох залишається складним рішенням.
У Харкові тривоги часті та затяжні. Як люди морально витримують весь цей тиск?
Рекорд тривалості тривоги становив цілих 18 годині. Ми тут усі вже психічно деформовані, тому інколи не зважаємо на це. Здебільшого дратує тільки те, що багато послуг отримати неможливо, через те що банки, наприклад, не працюють під час повітряної тривоги, і, щоб отримати послугу, доводиться чекати по 4-5 днів.
Перші фото наслідків влучання російських ракет по центру Харкова ввечері 25 травня. Фото: Суспільне Харків
У Харкові обговорюється можливе будівництво підземного містечка. Вартість попередньо оцінюється у 225 мільйонів євро. Місто наразі шукає інвесторів. Чи вважаєте ви, що це буде ефективним рішенням для порятунку місцевих жителів?
На жаль, я не чув про цю ініціативу, але можливість використання такого містечка для забезпечення сервісів, наприклад банківських послуг чи роботи ЦНАПу, звучить багатонадійно.
Як можуть допомогти наші глядачі вам, вашим друзям-волонтерам та мешканцям Харкова в цей важкий час?
Велика проблема полягає в забезпеченні житлом тих, хто виїжджає з Вовчанського району та Липецького напрямку загалом. Усі гуртожитки в Харкові вже зайняті, та й загалом тут теж не дуже безпечно. Якщо є будинки, які пустують, то чому б туди не заселити людей? Тим паче для більшості це був би тимчасовий притулок, поки вони не освояться і не знайдуть роботу.
- Актуальне
- Важливе