Азаров зробить вигляд ефективної співпраці з Митним союзом
Сьогодні Кабінет міністрів має намір затвердити програму співпраці з країнами Митного союзу до 2020 року
Документ, розробка якого велася кілька місяців, виявився декларативним. Недавні домовленості з Росією у ньому не відображені, а задекларовані цілі не враховують нинішній ситуації у взаєминах, пише видання "Комерсант-Україна" в розпорядженні якого опинився текст програми співпраці з країнами Митного союзу.
Вступна частина програми вельми амбіційна. Кабмін перерахував проблеми, які повинні бути вирішені шляхом виконання даного документа. У їх числі - значне зниження інтенсивності торгово-інвестиційних зв'язків, зменшення обсягів товарообігу, існування обмежень у взаємній торгівлі і відсутність ефективного механізму вирішення торгових суперечок.
Однак детального опису шляхів вирішення таких масштабних проблем план не пропонує. У документі перераховані сім "шляхів виконання програми", але всі вони декларативні.
Майбутні дії української влади конкретизовані в розділі "Заходи" . Їх список на десяти сторінках не дає впевненості в тому, що Кабміну вдасться вирішити всі вищеназвані проблеми. Велика частина документа складається з перерахування пунктів, за якими органи влади будуть "продовжувати проведену раніше роботу" або покращувати ефективність нині діючих проектів. Пунктів , що суперечать євроінтеграційному вектору, у списку немає.
У тексті згадуються проекти окремих підприємств (як державних, так і приватних ), які співпрацюють з контрагентами в країнах МС. У числі іншого Кабмін зобов'язується сприяти створенню спільного підприємства (СП) по збірці КрАЗів в Казахстані, а також СП Крюківського вагонобудівного заводу та білоруського Гомельського вагонобудівного заводу. У програмі відображено навіть лобіювання експорту готової продукції окремих виробників, наприклад заводу "Квазар " (виробляє напівпровідникові панелі для сонячної електрогенерації).
У переліку заходів є і багатосторонні інфраструктурні проекти, такі як будівництво широкої залізничної колії Кошице-Братислава-Відень для збільшення транзиту білоруських і російських вантажів по Україні. Але враховуючи, що за такими пунктами в документі не вказані ні терміни виконання, ні планові показники прогресу до 2020 року, їх включення в програму виглядає декларативним.
"У результаті реалізації програми очікується збільшення взаємного товарообігу на 10-15 %, зростання взаємних інвестицій не менш ніж на 15 %" , - обіцяє урядовий документ. Такі плани в перспективі до 2020 року виглядають заниженими.
Раніше прем'єр -міністр Микола Азаров заявляв, що за дев'ять місяців 2013 товарообіг з Росією зменшився на 23 %. Таким чином, його збільшення на 15 % не дозволить відновити навіть колишні обсяги.
Нагадаємо, також на сьогоднішньому засіданні Кабміну буде розглянутий проект розпорядження "Про погодження пропозиції щодо відчуження основних фондів публічного акціонерного товариства" Державне акціонерне товариство " Чорноморнафтогаз".
- Актуальне
- Важливе