МВФ дозволив Нацбанку допомогти лише найбільшим українським банкам
Міжнародний валютний фонд (МВФ) передбачив можливість уряду профінансувати рекапіталізацію банків на 46 млрд грн в 2014-2015 рр., але обмежив перелік фінустанов, які зможуть розраховувати на державні кошти
В нього потрапляє лише дев'ять банків, вісім з яких відносяться до першої групи за розміром активів і один - до другої, пише газета "Капитал".
За підсумками першої ревізії програми співпраці України з МВФ уряд отримав можливість збільшити обсяг коштів на рекапіталізацію банків з 15 млрд грн до 23,5 млрд грн в поточному році, а також виділити на ці цілі 22,5 млрд грн наступного, що раніше взагалі не передбачалося.
Таким чином, загальні витрати на порятунок фінустанов зростуть з 1% ВВП до 2,8% ВВП. Зокрема, 0,8% ВВП отримає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
Переглянути оцінку вартості «рятувального круга» експертів МВФ змусило погіршення якості банківських активів. Якщо наприкінці 2013 року, за оцінками НБУ, частка безнадійних кредитів становила 12,9%, то в травні-червні вона зросла до 14,6-14,7%. Згідно зі звітом МВФ, при сприятливих обставинах (якщо військовий конфлікт на сході країни піде на спад у найближчі місяці, а економічний спад на 6,5% в 2014 р зміниться зростанням на 1% в 2015 р) до кінця 2016 року цей показник збільшиться в півтора рази (до 21,5%).
А в разі продовження бойових дій з нинішньою інтенсивністю і в 2015 р, що спричинить за собою спад економіки на 7,3% в поточному році і на 4,2% в наступному, частка поганих кредитів підскочить удвічі - до 27,1% до кінця 2016 г.
Формально список претендентів на держдопомогу ще не складено. Стрес-тести на предмет якості активів і достатності регуляторного капіталу стартували в 15 найбільших банках країни 26 травня, в двадцятці наступних за розміром - 15 липня.
Проте вже зараз можна зрозуміти, хто зможе розраховувати на рекапіталізацію прямо з бюджету. Згідно зі звітом МВФ, на це в разі потреби можуть претендувати лише ті банки, активи або депозити яких складають більше 2% від загальних по банківській системі. Цей критерій також передбачений за умовами кредиту СБ на суму $ 500 млн на реформу фінансового сектора, який був схвалений у серпні.
За даними НБУ на 1 липня цьому критерію відповідає 17 фінустанов - всі з першої групи і двоє з другої. Але вісім з них - іноземні банки, які отримати ці кошти не зможуть, оскільки передбачається, що їх порятунком займатимуться материнські структури.
Таким чином, розраховувати на порятунок від рук держави зможуть лише дев'ять українських банків, на які припадає 49% активів і 50% депозитів банківської системи. Зокрема, державні Ощадбанк, Укрексімбанк і Укргазбанк, ПриватБанк Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, Дельта Банк Миколи Лагуна, Надра Банк Дмитра Фірташа, ПУМБ Ріната Ахметова, VAB Банк Олега Бахматюка, банк «Фінанси та Кредит» Костянтина Жеваго. Все більш дрібні банки із решти сотні фінустанов без іноземного капіталу в разі неплатоспроможності проходитимуть через процедури ФГВФО.
- Актуальне
- Важливе