Свято Перемоги у Росії перетворилося на культ війни, - В'ятрович
Радянський Союз, а потім і Росія замість трагічної пам'яті подій Другої світової війни створили святкуванням її завершення, навпаки, культ війни
Про це заявив у своєму вітальному слові голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович під час презентації проекту "Маки пам'яті" у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі "Мистецький Арсенал", передає Еспресо.TV з посиланням на прес-службу президента України.
"Саме як страшну трагедію цю війну пам'ятають і згадують в усьому світі. Але так не було у Радянському Союзі. Після 1965 року в СРСР замість трагічної пам'яті почали відзначити закінчення Другої світової війни у форматі свята - тріумфу ідей комунізму. Це свято перетворилося в певний культ війни", - зазначив В'ятрович.
При цьому він зауважив, що цей культ пережив навіть сам Радянський Союз і став традицією, яку підхопила сучасна російська влада і зробила цей міф інструментом впливу на колишні радянські республіки.
"У тому році ми усі побачили, що міф про вітчизняну війну, про радянську війну став не просто інструментом пропаганди - він став інструментом війни проти України. Саме тому нам потрібно говорити правду про ту війну - правду, яка зробить нас вільними", - наголосив історик.
Він нагадав, що минулого року була започаткована ініціатива вшанування загиблих українців із символом "Маку пам'яті", а в цьому році ініціатива отримала законодавчу базу у вигляді указу президента про відзначення 8 травня як Дня пам'яті та примирення.
"Червоний мак є традиційним українським символом, про який співалося в козацьких думах як про символ пролитої козацької крові. З іншого боку, червоний мак є європейським символом пам'яті жертв І та ІІ світової війни", - сказав В'ятрович.
Голова Українського інституту національної пам'яті наголосив на надзвичайній важливості вшановування українцями пам'яті жертв і героїв Другої світової війни.
"Надзвичайно важливо по-українськи вшановувати пам'ять жертв і героїв цієї війни, бо Україна була однією з головних арен Другої світової війни. За різними підрахунками, близько 10 млн українців стали жертвами тієї війни. Українці зробили визначальний внесок у перемогу над нацизмом у лавах Червоної Армії, Української повстанської армії, в арміях Польщі, Франції, Великої Британії та інших країн. Всі разом зробили, щоб перемога над фашизмом стала можливою", - сказав він.
- Актуальне
- Важливе