Як виглядають найоригінальніші наукові центри планети (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Еспресо.TV представляє галерею найбільш незвичайних зразків сучасної наукової архітектури
5 квітня відбувся довгоочікуваний запуск Великого адронного коллайдера (ВАК). Ця подія знову привернула увагу до, напевно, самого розкрученого бренду в науковому світі, пише Lenta.ru.
ВАК, як і весь розташований на кордоні Франції та Швейцарії CERN (Європейська організація з ядерних досліджень) – зоряні майданчики науки.
Читайте також: У Facebook новий офіс. Парк на даху та одна кімната на 2800 людей (ФОТОРЕПОРТАЖ)
В інтересі широкої публіки до науки чималу роль грає і архітектура майданчиків, де ведуться дослідження і живуть вчені. Науці вищого дивізіону відповідають адекватні їй за стилем і ціною споруди.
Фото: Los Alamos National Laboratory / Flickr
Лос-Аламоська національна лабораторія (штат Нью-Мексико, США). Саме тут розроблявся Манхеттенський проект і була побудована перша атомна бомба. В останні десятиліття в лабораторії створюється маса "мирних" речей: наприклад, вакцина проти ВІЛ.
Фото: Argonne National Laboratory / AdvancedPhotonSource / Flickr
Advanced Photon Source – джерело синхротронного випромінювання третього покоління в Аргонській національній лабораторії, біля Чикаго.
Фото: Salk Institute for Biological Studies
Інститут Солка (Ла-Холья, Каліфорнія) – один з найбільших центрів біомедичних досліджень у світі (близько 850 співробітників, а також 11 нобелівських лауреатів – за всю історію інституту). Заснований у 1960 році розробником першої вакцини проти поліомієліту Джонасом Солком. Для створення кампусу вірусолог запросив іншого вихідця із сім'ї єврейських іммігрантів з Росії – архітектора Луїса Кана, і в тісній співпраці з ним спробував створити максимально привабливе місце роботи для вчених.
Фото: E. Graf / ESO
Штаб-квартира Європейської південної обсерваторії (Гархінг, Німеччина) – міждержавного консорціуму, на кошти якого побудовані деякі найбільш технологічно просунуті телескопи в світі (в тому числі ALMA і Дуже великий телескоп).
Фото: davidpc / Flickr
А ось і ЦЕРН – одна з будівель його штаб-квартири в Мерені (кантон Женева, Швейцарія).
Фото: University of Arizona
Архітекторів корпусу медичних наук Університету Арізони в Фініксі надихнули каньйони цього штату.
Фото: Alba-Cells
ALBA – іспанський синхротрон третього покоління, розташований в Сарданьола-дал-Бальєс, недалеко від Барселони.
Фото: Elikrieg / wikipedia
Прискорювач частинок Коффлера, що наразі не використовується, в Інституті Вейцмана (Реховот, передмістя Тель-Авіва).
Фото: Comnap
Бхараті – третя індійська науково-дослідна станція в Антарктиді.
Фото: Richard Johnson / Flickr
Лабораторія "Меса" Національного центру атмосферних досліджень (США) в горах штату Колорадо. Шедевр модернізму: в 1967 році архітектор Юй Мін Пей збудував його з бетону, але в дусі традиційного зодчества індіанців пуебло і так, щоб будова зливалася з навколишнім ландшафтом.
Фото: Bidgee / wikipedia
Купол Шайна – резиденція австралійської Академії наук (Канберра). Співробітники іноді називають його "марсіанська база".
Фото: Randy Montoya / Sandia National Laboratories
Центр обчислювальної техніки Сандійської національної лабораторії – однієї з шістнадцяти лабораторій Міністерства енергетики США. Головне завдання СНЛ – розробка, створення та випробування неядерних компонентів ядерної зброї. Будівля відрізняється високою екологічністю: її архітектура дозволила знизити споживання води на 30%, а електрики – на 8% (з 2005 року).
Фото: ESRF
European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) – головне європейське джерело синхротронного випромінювання третього покоління. Знаходиться в Греноблі.
Фото: AdmOxalate / wikipedia
І наостанок – трохи ретро для тих, хто втомився від модернізму і постмодернізму: лабораторія у Колд Спрінг Харбор (штат Нью-Йорк). Один з провідних наукових інститутів у галузі клітинної біології, генетики та нейрофізіології. Там працювали вісім нобелівських лауреатів (фізіологія і медицина), в тому числі один з відкривачів ДНК Джеймс Вотсон (керував лабораторією з 1968 по 1993 рік).
- Актуальне
- Важливе