Як зробити малу приватизацію прозорою та ефективною
Реформа системи державних закупівель показала, що сучасні технології можуть докорінно змінити навіть комплексний державний процес, зробивши його прозорим, відкритим та ефективним
Тому успішний запуск системи ProZorro дав поштовх для нового проекту, мета якого полягає у створенні електронної системи відкритих та прозорих продажів державного майна - ProZorro.Продажі.
Потреба у створенні системи, через яку можна було б ефективно та прозоро реалізувати державне майно була доволі нагальною. Наприклад, державному Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не вистачає коштів, отриманих від банків-учасників Фонду для того, аби відшкодувати гроші всім вкладникам ліквідованих банків.
Разом з тим, Фонд має право розпоряджатись майном збанкрутілих банків, яке оцінюється більш ніж в 100 мільярдів гривень, які можна отримати лише реалізувавши це майно. Схожа ситуація склалася і в багатьох державних підприємств, які мають чималу кількість застарілого обладнання чи сировини, яку можна продати щоб отримати необхідні для підприємства кошти.
Проблема з продажами державного майна полягала у відсутності єдиного, консолідованого джерела інформації про всі організовані торги. Приміром, ФГВФО мав близько 30 різних бірж, які займалися продажами різних товарних груп, і потенційному покупцеві треба було знати про всі біржі і регулярно стежити за їх оновленнями.
Такі торги могли проводитись лише для обмеженого кола учасників, оскільки інформація про них публікувалася вкрай неефективно. Крім того, сам процес проведення аукціону не був прозорим, і доволі часто могло трапитись таке, що перемогу в аукціоні отримував “правильний” учасник, а всі випадкові покупці по суті навіть не мали шансу на придбання цікавого їм лоту.
Поява системи ProZorro.Продажі докорінно змінила ситуацію: за 5 місяців існування проекту для ФГВФЛ вдалося реалізувати майна вартістю майже в півмільярда гривень. Такий темп продажів є рекордним для Фонду, і отримані кошти вже пішли на розрахунок із клієнтами збанкрутілих банків та державою, в якої позичалися гроші. Про ефективність роботи системи свідчить той факт, що за весь період її існування було подано лише 1 скаргу, яка в свою чергу не була напряму пов’язана з функціонуванням самої системи.
ProZorro.Продажі побудована за тими ж принципами, що і система державних публічних закупівель: до центральної бази даних, що містить інформацію про всі аукціони підключено комерційні майданчики, які здійснюють реєстрацію, допуск і супровід потенційних покупців.
Як і у випадку з оригінальною ProZorro, система онлайн-аукціонів було створено в тісній співпраці між державою, комерційними майданчиками та громадськими організаціями. Наприклад, міжнародна організація Transparency International всіляко сприяла створенню системи продажу державного майна, і наразі допомагає в адмініструванні центральної бази даних, слідкуючи за прозорістю та конкуретністю торгів.
На комерційні майданчики покладене завдання зробити систему зручною та надійною для користувачів. Всі вони різняться між собою рівнем обслуговування і супроводу клієнтів, адже для того, щоб стимулювати продажі державного майна, необхідно зробити їх максимально простими та інтуїтивно зрозумілими.
В нашому суспільстві існує небезпідставна віра у надмірну бюрократизованість і складність всіх державних процесів, яка відлякує потенційних учасників від державних торгів, і участь комерційних майданчиків, що конкурують між собою перш за все за рівнем сервісу допомагає подолати цю проблему.
Такий підхід дозволяє долучити більшу кількість покупців, які беруть участь в лотах і забезпечують максимальну ринковість цін на кожен окремий лот. Зростання кількості покупців стимулює більшу кількість державних підприємств долучатись до системи продажу державного майна, що в свою чергу веде до збільшення кількості та різноманітності лотів і приваблює нових учасників. Наразі, в системі ProZorro.Продажі виставлено більше 18 000 лотів загальною вартістю майже в 53 мільярди гривень.
Серед них можна знайти як права вимоги за кредитними договорами, так і майно, починаючи від металолому і закінчуючи автомобілями та об’єктами нерухомості. Таким чином, ProZorro.Продажі надає можливість кожному громадянину придбати те, що необхідно саме йому за нижчою від ринкової ціною. Використовуючи цю систему, окремі покупці і приватні підприємства можуть знайти вкрай вигідні для себе пропозиції, одночасно допомагаючи державним установам та власним співгромадянам, які очікують виплат від ФГВФО.
Проте перспективи застосування системи ProZorro.Продажі не обмежуються виключно продажами майна. Прозора та конкурентна схема реалізації державного майна може бути успішно застосована для приватизації державних підприємств.
Приватизація є необхідним процесом в умовах ринкової економіки, проте історично приватизаційні процеси в Україні далеко не завжди відбувалися відкрито, легально і вигідно для держави. Використання системи електронних продажів, яка технічно забезпечує конкурентність та рівність учасників може бути використана для того, аби запустити новий раунд приватизації і зняти з балансу держави низку підприємств за допомогою прозорої та відкритої процедури.
Система ProZorro.Продажі лише починає свій шлях, проте вже зараз їй вдалося досягти чималих успіхів і отримати схвалення від усіх учасників процесу. Щодня команда системи за підтримки громадськості та комерційних майданчиків працює над покращенням її покращенням, аби зробити ProZorro.Продажі максимально ефективною та надійною.
Робота системи державних продажів докорінно змінює підхід до реалізації державного майна, і можливо вже найближчим часом допоможе державі у проведенні конкурентної приватизації, яка допоможе відновити низку занедбаних підприємств та наповнити державний бюджет.
Сергій Сагун, заступник керівника майданчика SmartTender.biz
- Актуальне
- Важливе