live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"У держави має бути розуміння, що саме є культурною спадщиною України і яким чином її захистити на законодавчому рівні", - депутат

Про це сьогодні заявив голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький на круглому столі з обговорення збереження культурної спадщини України

"Сьогодні в Україні чинне законодавство має ряд прогалин, існування яких створює умови для поширення корупції. Серед іншого, це стосується надання органами охорони культурної спадщини дозволів, погоджень та висновків у довільному порядку та відсутність контролю за дотриманням органами охорони культурної спадщини відповідних вимог законодавства під час внесення та вилучення об’єктів з Державного реєстру культурних пам’яток", - зазначив Микола Княжицький.

З 130 тисяч пам’яток історії і культури державного і місцевого значення до державного реєстру пам'яток внесено 7,2%, повідомляють у Міністерстві культури і наголошують, що така ситуація призводить до корупційних ризиків – задля комерційної вигоди пам'ятка культурної спадщини може бути спотворена або зруйнована. За словами заступниці міністра культури України Тамари Мазур, це фактично унеможливлює належний контроль з боку пам'яткоохоронних і правоохоронних органів за збереженням, реставрацією і функціонуванням цих пам'яток.

За словами Миколи Княжицького, на Тернопільщині найбильша кількість замків державного значення. Частина з них знищена, частина – у нормальному стані. Бюджету Тернопільщини, щоб їх відновити – немає.

"Нам не вдалося переконаи уряд підтримати ці місцеві субвенції, а ми розуміємо, що окремі регіони мають більше підприємств, більше населення, бюджет цих регіонів дозволяє підтримати ці пам'ятки. Інші ж, до прикладу,  аграрні регіони або регіони, які менше отримують податків, такої можливості не мають, у них просто немає на це коштів. У цьому і проблема - держава сьогодні не регулює цього нерівного доступу і до культурних послуг і до способу збереження культурної спадщини у тих чи інших регіонах", - наголосив він:

Це питання актуальне зараз, коли в країні проводиться реформа місцевого самоврядування. За даними урядово-громадської ініціативи, "Разом проти корупції", наразі через прогалини у законодавстві у самому лише Києві на межі знищення перебувають кілька десятків пам’яток, які мають велике історичне значення, серед яких низка садиб і будинків на Андріївському узвозі, садиба Михельсона на вулиці Пушкінській, дерев’яний 200-річний будинок на вулиці Боричів тік.

"У Верховній Раді на розгляді знаходиться законопроект 1553 про культурну спадщину в Україні, яка є у списку Юнеско. Навколо цієї ініціативи відбувається багато дискусій. В основному  те, що говорить закон – це те, що культурна спадщина є не лише загальнодержавного та місцевого рівня, а і всесвітнього значення. Це пам'ятки ЮНЕСКО і вони мають міжнародне зобов'язання кимось управлятися. Таким чином мають бути створені органи управління цих пам'яток. І дуже важливо, щоб у цих органах були наглядові ради, щоб суспільство і громадскість мали доступ самі і могли контролювати пам'ятки всесвітньої спадщини", - наголосив Микола Княжицький.

Він зазначив, що вже сьогодні відбудеться засідання робочої групи нардепів і представників столичної влади, де будуть обговорюватися ці законодавчі зміни.

Нагадаємо, 2018 рік у Європейському Союзі оголошено Роком культурної спадщини. Україна не залишилася осторонь від процесів – 18 жовтня 2017 року Кабінет Міністрів підтримав проект Указу Президенту України про оголошення 2018 року Роком охорони культурної спадщини.

новини партнерів

24 січня, 2020 п'ятниця

23 січня, 2020 четвер

24 січня, 2020 п'ятниця

23 січня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати