Ексклюзив

Зламали тіло, але не дух: як у Львові створюють найбільший реабілітаційний центр для військових

Тетяна Яворська
15 грудня, 2022 четвер
08:00

Для українських воїнів ніщо не може стати перешкодою, аби захищати свою країну. Навіть втрата кінцівок не зупиняє від повернення на фронт. Захисники готові вступати у бій з рашистами на протезах. Як самі жартують – у них все гаразд, просто тепер мають ще й запасну ногу. Медики і пересічні українці називають їх незламними

Зміст

"Еспресо.Захід" поспілкувався з нескореними воїнами, які, попри важкі травми, продовжують радіти життю і обіцяють повсякчас нас берегти, а також розповімо, як їм повертають здатність ходити у національному реабілітаційному центрі, який так і називається – "Незламні".

Зі штучною ногою – знову на фронт

19-річний Єгор із Житомирщини зазнав поранення, підірвавшись на міні. Він жваво встає і ходить по палаті та возить інших пацієнтів, які на інвалідних візках. На перший погляд, навіть не помітно, що захисник на протезі. Утім зізнається, що після ампутації спершу й думати не хотів про повноцінне життя. Та коли став на протез, зрозумів, зможе ходити, навіть більше – повернутись на передову.

"Нині вже шостий день з протезом, звик. Завтра виписуюсь додому. Підірвався на міні в Донецькій області. Спершу в Покровську лікували, потім в Дніпропетровській області, Умані, Вінниці, а от уже два тижні тут. Можу ходити та інших везти. Планую до своїх, на фронт повертатись, а що робити?", – ділиться хлопець. Він жартує, що має тепер для фронту запасну ногу і буде робити нею перший крок, щоб не так страшно було. 

Інший воїн, Андрій із Дніпра, також чекає на протез. Поранення зазнав першого вересня, на херсонському напрямку, коли був за кермом авто. Взуття залишилось ціле, а всередині – подрібнені кістки. 

"Коли мені сказали, що потрібно ампутувати ногу, то погодився, бо розумів, що так зможу повноцінно пересуватись на двох ногах. А на скаліченій, де зовсім не було п'яти, так уже не вийде. Зараз чекаю на протез", – розповідає Андрій. 

Ще один з поранених військових, також Андрій, з Донецької області, втратив ногу, коли повертався аби витягнути з-під завалів травмованого товариша. 

"50 кілометрів від дому підірвався. Поїздив по різних військових госпіталях, а потім дружина дізналась, що у Львові найкращий реабілітаційний центр, тому приїхали сюди", – додає військовий. 

Звикання до протеза залежить від сприйняття людини

Медики центру "Незламні" кажуть, що таких історій – безліч. За час повномасштабного вторгнення пролікували тут 7 тисяч пацієнтів, серед яких і цивільні, і військові з воєнними травмами. Поставили майже чотири десятки протезів, а один з пацієнтів — командир батальйону Олександр з "новою ногою" вже на передовій. Прийшов відразу з конкретною метою – якнайшвидше повернутись до хлопців.

Лікар Назар Багнюк, який, власне, й виготовляє штучні кінцівки, займається протезуванням уже 18 років. Каже, що найскладнішим у роботі є спілкування з пацієнтами.

"І в емоційному, і в фізичному плані працювати непросто. Адже воєнні травми дещо відрізняються від побутових. Вибухова травма доволі складна штука, має певні ускладнення. Ноги й руки можуть відрізати в надскладних польових умовах і не завжди це виходить дуже добре", – пояснює медик.

Зараз він якраз закінчує роботу над іще одним протезом ноги. На виготовлення потрібно від 2-3 днів до двох тижнів, усе залежить від складності травми. На виготовлення протезів рук треба більше часу. Виготовляють і біонічні протези, наразі лише рук. Такі протези відрізняються більшою кількістю хапальних рухів і мають змоторизований кожен палець. 

"Виглядає виготовлення протеза таким чином: знімають мірку з пацієнта, умовно кажучи, робиться зліпок ноги, ми це правильно називаємо "негатив". Потім його обробляють, виготовляють певний м'який чохол чи ламінування. Саме зараз працюю над завершенням протеза, бо пацієнт вже походив після примірювальної гільзи. Але треба ще причепити адаптер, до якого буде кріпитись коліно", – зазначає пан Назар.

За його спостереженнями, здебільшого першою реакцією в людей на протез є велике здивування і питання "як на цьому ходити?". 

"У людини відносно протезу завжди завищені очікування. Кожен вірить в те, що, якщо вже буде протез, то він буде ходити, як на нозі. Звісно, є люди, які не мають ілюзій і розуміють, що їх очікує. Тому починають одразу працювати. Однак, наголошую, вау-ефекту немає ні в кого, чи майже ні в кого. Такий ефект може бути лише в тих, хто вже ходив на протезі. Але він був гіршим і тут йому пропонують кращий", – пояснює лікар.

Водночас не траплялось таких людей, які б казали, що протез їм не потрібен. 

"Що мене здивувало – у нас нещодавно був пацієнт 72 роки, переселенець з Авдіївки, який біля свого помешкання підірвався на міні. Йому поставили протез, а він просто відразу встав і пішов. Ця історія для мене дивовижна. Тобто людина у поважному віці, але він мав величезне бажання повноцінно жити й ходити. Такі речі приємні. А от його товариш, який молодший на 10 років, але має вже зовсім інший настрій відносно протезу, не такий позитивний", – додає він. 

Історія кожного пацієнта – історія незламності

Зараз протези виготовляють у мобільному модульному приміщенні, яке з усім необхідним устаткуванням надали для України іноземні благодійники. Такі модулі використовують для надання допомоги спортсменам на паралімпіадах. У цьому форматі працюватимуть, поки не буде нового реабілітаційного комплексу. Планують його відкрити вже невдовзі. Спеціалізацією комплексу буде саме військова травма.

Як розповіли для "Еспресо. Захід" у пресслужбі Першого територіального медичного об'єднання, спонсори профінансували виготовлення і встановлення 200 протезів ніг, їх у лікарні зараз ставлять безплатно. За ініціативою лікарні організували збір на біонічні кисті. 

"Загалом центр "Незламні" фінансується донорськими коштами. Міністерство охорони здоров'я співпрацює з урядом Австрії, який допомагатиме фінансово кільком проєктам, одним із яких є саме центр "Незламні", – зазначають у пресслужбі лікарні. І додають, що в "Незламних" планують проліковувати 50 тисяч пацієнтів на рік. 

Невдовзі тут планують створити окремий реабілітаційний центр, хірургічний корпус на 6 поверхів з кількома операційними й гуртожиток для пацієнтів. Запевняють, що прийматимуть українців з будь-якої точки нашої країни. Лікуватимуть воєнні травми не лише воїнів, але й цивільних. Прийматимуть також і дітей. 

Поки повноцінний окремий реабілітаційний центр у процесі створення, лікують понівечених війною українців у тих умовах, які мають зараз. Кожну історію пацієнтів документують у фото- та  і відеоспогадах. У коридорах укриття створила цілу картинну галерею, де зображені покалічені лікарі Маріуполя і діти Краматорська.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою у шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять "цапом-відбувайлом" за війну РФ проти України
17:53
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
Більше новин