Огляд

Очі російської артилерії: що таке безпілотник "Орлан", його особливості й характеристики

Роман Яворський
2 січня, 2024 вiвторок
08:08

БпЛА "Орлан-10" називають найпоширенішим і найефективнішим дроном в армії РФ. Через те, що "Орлани" інтегрують із важкими артилерійськими установками (напр. "Мста-С"), вони можуть коригувати їхній вогонь в реальному часі. Також здійснюють лазерну підсвітку для російських керованих снарядів. Саме тому "розвідники" є жаданими цілями для українських захисників, які давно та успішно полюють за російськими "пташками"

Зміст

Еспресо розповідає про безпілотник "Орлан", його технічні характеристики та способи боротьби з дроном рашистів.

Коротко про те, що у тексті:

  • Що таке БпЛА "Орлан-10"
  • Технічні характеристики БпЛА "Орлан-10"
  • Модифікації "Орланів"
  • Чим небезпечний "Орлан"?
  • Як ЗСУ борються з БпЛА "Орлан"
  • Чи справді "Орлан" є російським дроном

Що таке БпЛА "Орлан-10"

"Орлан-10" – це безпілотний авіаційний комплекс, призначений для ведення спостереження за об'єктами у важкодоступній місцевості. Дрон розроблений у Санкт-Петербурзі. 

Комплекс складається з кількох дронів і базової станції (робочі місця операторів, обладнання радіоканалів управління і передачі даних, обладнання для техобслуговування та бензогенератор). Один пункт управління "Орлан-10" має можливість здійснювати управління не більше, ніж чотирма літальними апаратами.
"Орлан" стартує із розбірної катапульти і використовує як силову установку двигун внутрішнього згоряння. Дрон здатний передавати відео на відстань до 120 км. Металево-пластмасова конструкція виконана за класичною схемою високоплана з переднім розташуванням двигуна та гвинтом, що тягне. Посадку виконують за допомогою парашуту, також передбачена можливість жорсткої посадки.

безпілотник "Орлан"

Фото: wikipedia

Апарат може нести на борту тепловізор, фотокамеру, гіростабілізовану відеокамеру, радіопередавач, ретранслятор, тощо. Найчастіше використовується для відео- та фотозйомки. Дрон обладнаний 12 камерами високої роздільної здатності, щоб створювати якісні 3D-карти. Може працювати як ретранслятор.
Ціна комплекса "Орлан-10", за різними даними, складає 80-120 тис. доларів. Однак у цю суму не входить навантаження дрону, що може інколи подвоїти вартість апарата. Експерти кажуть, що росіяни здешевили виробництво "орланів" завдяки використанню порівняно дешевих компонентів і цивільної оптики.

Технічні характеристики БпЛА "Орлан-10"

  • Довжина – 1,8 м,
  • Розмах крила – 3,1 м,
  • Маса порожнього – 12,5 кг, 
  • Максимальна злітна вага: 14-18 кг,
  • Маса корисного навантаження: 3-5 кг,
  • Двигун – внутрішнього згоряння (бензин А-95),
  • Швидкість: 70-150 км/год,
  • Максимальна дальність застосування: до 120 км від наземної станції (до 600 км в автономному режимі),
  • Максимальна швидкість вітру на старті – 10 м/с,
  • Максимальна висота польоту (стеля) – 5000 м,
  • Тривалість польоту: до 16 год.

Модифікації "Орланів"

У лютому 2016 року росіяни представили дві нові модифікації дронів цього сімейства: Орлан-30 та Орлан-50. Обидві модифікації мають ідентичні з "десяткою" габарити, робочий радіус 500 у км і практичну стелю 5000 м. Час роботи новіших "орланів" складає 8 годин. Обидві модифікації, як і базова модель, стартують з катапульти і приземлюються на парашуті.

Головна відмінність від базової версії – встановлені двигуни: один для "Орлана-30" та два для "п'ятдесятки". Максимальна злітна маса "Орлана-50" сягнула 50 кг, корисне навантаження збільшилося до 15 кг. Для "Орлана-30" ці показника склали 27 кг та 8 кг відповідно. Крейсерська швидкість обох модифікацій становить 90 км/год, а максимальна – 150 км/год. для "тридцятки" і 180 км/год. для "Орлана-50".

Обдиві модифікації здатні нести 3-4 вантажні модулі з корисним навантаженням. Це може бути, наприклад, система цифрової аерофоторозвідки з роздільною здатністю 80 мегапикселів, електрооптична інфрачервона відеосистема, прилади радіоелектронної розвідки тощо.

безпілотник "Орлан"

Фото: armyinform

Ще одна модифікація – перетворення "Орлана" на ударний дрон. Відповідне відео з "новою розробкою" рашисти транслювали на телеканалі "Звєзда", де називали її "унікальною". Насправді росіяни до своїх розвідувальних "Орланів-10" як корисне навантаження додали кілька ВОГів (боєприпасів для гаранатометів), які мають скидатися кудись у район цілі. Оглядачі Defense Express назвали таке "ноу-хау" "відвертою кустарщиною". 

"Ідея перетворити розвідувальний дрон на умовно ударний була виконана на заводському рівні. Чому, скоріш за все, передувало доволі масштабне розкрадання грошей на черговий "аналоговнет", який далеко не відійшов від підробок. Саму ідею адаптації, рашисти, вочевидь, підгледіли в українських РКГ-1600, які зроблені з кумулятивних протитанкових гранат і призначений для знищення бронетехніки", – йдеться в статті.

Чим небезпечний "Орлан"?

"Орлан-10", як і кожен інший малогабаритний дрон, нелегко помітити – як на власні очі, так і на радарі. Зазвичай він працює на висоті 500 метрів, бо з великої висоти камерам не вистачає роздільної здатності. Баражуючи над позиціями безпілотник може визначити координати цілей, а під час артилерійського удару коригувати вогонь, передаючи дані онлайн.

Для розвідки позицій в тилу "Орлан" використовують в автономному режимі. Тоді БпЛА, летить маршрутом по GPS-координатах і записує дані на внутрішню пам’ять. 

безпілотник "Орлан"

Фото: youtube

Аеророзвідник 41 ОМБр з позивним "Джокер", який зумів збити "Орлан" стрілецькою зброєю, розповів, що безпілотники типу "Орлан" фіксують навіть WiFi-сигнал.

"Якщо ми розкладаємо Starlink, то "Орлан" може "зчитати" точку доступу і передати цю інформацію. Якщо посеред посадки стоїть WiFi-роутер, то зрозуміло, що це не комбайнер стоїть, а військові", – пояснив захисник. 

Тому українські військові намагаються підключати Starlink напряму або обмежувати радіус дії WiFi до мінімуму. Саму антену Starlink він не зчитує. 

Як ЗСУ борються з БпЛА "Орлан"

Головною небезпеку "орлани" складають через їх кількість. За деякими оцінками, "орлани" становили понад 30% усього парку російських дронів. До лютого 2022 року в російській армії їх було від півтори до кількох тисяч. "Орлани" постійно "висіли" над позиціями ЗСУ, даючи ворогу змогу вести ефективний артилерійський вогонь.

Для того щоб збивати "орлани", захисники України поєднують заходи протидії зі станцій радіоелектронної боротьби та вогневе ураження. Добре дають раду з ворожими дронами західні ЗРК – Starstreak, Martlet та Mistral, які можуть збивати невеликі цілі.

безпілотник "Орлан"

Фото: reibert.info

Як наслідок, навесні 2022 року почався "орланопад", а кількість дронів такого типу, збитих за день, сягала десятка. Наприклад 5 травня 2022 року, рашисти втратили 14 таких безпілотників. 

"Розвідувальні безпілотники "Орлан-10" рашистських окупаційних військ виявилися вразливими не лише вразливі до переносних зенітно-ракетних комплексів, а й до українських засобів радіоелектронної боротьби. Як виявилося, "антиребівський" захист навігаційних сигналів російських безпілотників, зокрема адаптивна антенна решітка серії "Комета", має низьку ефективність у районах застосування ЗСУ засобів РЕБ", – пояснювали експерти Defense Express.

Жертвами українських засобів РЕБ ставали не лише "десятки", а й новіші "Орлани-30". Про "посадку" одного з таких дронів звітувала, наприклад, 24-та ОМБр імені короля Данила.

Одним із недоліків "орланів" є ризик для операторів, які повинні перебувати поблизу зони бойових дій. Так свого часу Генштаб ЗСУ просив допомоги в пошуках пунктів управління безпілотними комплексами, кожен із яких може управляти чотирма дронами. 

"Орлани" не літають самі по собі, це цілий комплекс обладнання і розрахунок. Комплекс "Орлан-10" складається з базової станції та декількох БПЛА. Комплекс з ПДК, стартової катапульти та 4 БПЛА може перевозитися на автомобілі УАЗ-469 або "Рись", – пояснювали в Генштабі.

"Якщо є можливість знищити машину управління, це дуже добре. Ти знищуєш не сам безпілотник, а людей, які ним керують. Таких фахівців за короткий проміжок часу не навчиш", – пояснював військовий експерт Олег Катков.

За перший рік повномасштабного вторгнення, за підрахунками Генштабу, ЗСУ знищили понад 1,5 тис. російських безпілотників. Про дефіцит "орланів" у окупаційних військах наприкінці 2022 року писала західна преса. The Washington Post наголошував, що саме через вдалі дії Сил оборони росіяни були змушені масово закуповувати іранські безпілотники. 

Чи справді "Орлан" є російським дроном

Оновлювати запас "орланів" російському оборонпрому вкрай важко. Адже, хоча рашистська пропаганда називає цей дрон "унікальним винаходом російських конструкторів", російських деталей в ньому вкрай мало, фактично лише планер. Електроніка здебільшого китайська, двигун японський, модуль навігації GPS виробництва Швейцарії, у Штатах виготовлені датчики контролю польоту, а матриця камери – французька. Іноді трапляються також елементи ізраїльського виробництва. Це означає, що під санкціями масово створювати безпілотники такого типу Росія не зможе. 

Орлан-10

Наразі в Росії шукають шляхи, як обійти накладені обмеження. Так в "орланах" та ракетах знайшли комплектуючі зі Швейцарії, взяті з машин та електровелосипедів, повідомляли швейцарські медіа.

"У безпілотнику "Орлан-10" знайшли електроніку від швейцарської компанії U-blox з Цюріху, що спеціалізується на виробництві обладнання для медицини та до автотехніки. Аналогічну "начинку" від U-blox знаходили і раніше на тих же "Орлан-10". Журналісти RSI News зробили запит напряму до керівництва U-blox і показали зокрема зразки виявленої електроніки. На що отримали наступну відповідь: сама компанія забороняє продавати свою електроніку для використання в технологіях військового чи "подвійного" призначення; рашисти могли отримати такі чіпи, лише якщо розібрали електровелосипеди чи купили комплектуючі швейцарського виробництва до автомобілів. Щоб запобігати саме таким контрабандним поставкам, у самої U-blox немає повноважень та інструментів", – йдеться в матеріалі.

безпілотник "Орлан"

Фото: ria.ru

Defense Express писав про ще одну схему обходу санкцій. Комплектуючі швейцарського виробництва купують підставні "китайські" компанії, на які формально не поширюється дія санкцій Заходу. Але якщо "пошкребти" уважно, то виявляється, що ці "китайські" компанії записані напряму на росіян. 

"Маскуватись під "китайські" компанії для купівлі швейцарських комплектуючих і технологій росіянам вигідно, бо Китай справді є значним покупцем такої продукції в Швейцарії з показником в 232 мільйони швейцарських франків за 2022 рік. І на такому тлі доволі легко маскувати "потоки" величиною максимум в декілька мільйонів франків за рік, особливо якщо купівля відбувається за складною "схемою" підрядників, зв’язок яких із РФ на перший погляд неочевидний", – йдеться в матеріалі.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
Більше новин