OPINION

Огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Богдан Данилишин
31 серпня, 2023 четвер
14:00

Ексголова Ради Нацбанку Богдан Данилишин у своїй колонці для Еспресо проаналізував ситуацію в економіці, бюджетній сфері, на валютному ринку та у фінансовому секторі

Зміст

Економічна ситуація

На минулому тижні Україна отримала сьомий транш макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі 1.5 млрд євро. З початку 2023 р. Україна вже отримала в рамках цього механізму 12 млрд євро (2/3 від передбаченого пільгового кредитного фінансування), що становить близько 20% від загальної потреби у фінансуванні дефіциту бюджету у 2023 р. В умовах продовження активних бойових дій у 2024 р. та враховуючи значні потреби у фінансуванні відбудови (лише прямі збитки, завдана інфраструктурі України через війну, станом на середину 2023 р. оцінено в $150 млрд) та потреби підтримки населення (зростання дефіциту пенсійного фонду, підтримка ветеранів та ВПО тощо) потреба у зовнішньому фінансуванні залишатиметься суттєвою. Це вимагає вироблення дієвих середньо- та довгострокових механізмів підтримки з боку зовнішніх партнерів України.

Суттєві надходження зовнішньої допомоги дозволяють покривати видатки бюджету, що не пов’язані із потребами оборони (близько половини з 1.8 трлн грн видатків за першу половину 2023 р.). Ці видатки пожвавлюють економічну активність через зростання внутрішнього попиту (виплати військовослужбовцям, соціальна підтримка населення тощо). За розрахунками Центру економічної стратегії, що ґрунтуються на даних з трьох великих агрегаторів — work.ua, rabota.ua та Jooble, кількість вакансій з пошуку роботи з початку року зросла з 40% від середнього рівня 2021 р. до майже 80%, а кількість осіб, що шукають роботу скоротилась з майже 100% до 75% від середнього рівня 2021 р.

Читайте також: Підприємства відчувають брак робочої сили

Позитивною новиною є те, що, не зважаючи на припинення роботи зернового коридору, здорожчання логістики та запровадження обмежень на українську агропродукцію кількома сусідніми країнами ЄС, українські аграрії не планують зменшувати посівні площі у 2024 році. Аграрії планують подальше збільшення площ олійних культур, потужності з перероблення яких наявні в Україні. Про це свідчать результати опитування щодо планів та підготовки сільгоспвиробників до проведення посівної кампанії озимих під урожай 2024 року, яке нещодавно проводило Мінагрополітики. Показовим також є те, що станом на кінець серпня в Україні намолочено 28.8 млн тонн нового врожаю, що на 14% більше ніж за аналогічний період минулого року (площа збирання врожаю перевищила показник минулого року на 2.5%).

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 29.08.2023, Міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 7,3 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17,8% до 19,2%. Як і під час попередніх аукціонів, найбільший попит в інвесторів мали гривневі папери на довгому кінці кривої дохідності (залучено 5,3 млрд гривень), обсяг попиту на які перевищує пропозицію та дозволяє міністерству фінансів поступово знижувати дохідність відповідних розміщень. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,94%.

Обсяг державних цінних паперів в обігу за плинний тиждень скоротився на 18 млрд гривень коштом зменшення інвестицій в ОВДП з боку банків (на 13 млрд гривень), юридичних та фізичних осіб (на 1,2 та 0,3 млрд гривень відповідно), а також нерезидентів (на 2,3 млрд гривень).

Валютний ринок

Суттєве скорочення пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків, навіть попри зниження попиту на неї, обумовило збільшення чистого попиту на іноземну валюту на МВРУ. Відповідно чистий продаж іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку збільшився минулого тижня до 589 млн доларів США (порівняно із 406 млн доларів США тижнем раніше).

Водночас обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни в іноземній валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Станом на 1 серпня 2023 року міжнародні резерви України за даними Національного банку досягли 41,7 млрд доларів США (+6,9% або 2,7 млрд доларів США за місяць), що забезпечує фінансування 5,6 місяця майбутнього імпорту.

Фінансовий сектор

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) залишався на рівні близько 700 млрд грн, у тому числі понад 500 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ. Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності продовжували виступати витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування, заборгованість платоспроможних банків за якими наразі є найнижчою з 2020 року, та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ.

При цьому, фінансові результати банків продовжують зростати. Так, у січні-липні 2023 року чистий прибуток банківської системи збільшився до 83,2 млрд гривень (+15,5 млрд грн у червні), що перевищує відповідний показник за весь 2021 рік. Чисті процентні доходи банків за 7 місяців 2023 року становили 111,3 млрд гривень (+40,7% YOY), чисті комісійні доходи – 29,4 млрд гривень (+16,3% YOY) та поряд із позитивним результатом переоцінки вартості цінних паперів виступали факторами покращення фінансових результатів банків. Натомість обсяг відрахувань у резерви за активними операціями, який у 2022 році виступав головним чинником погіршення фінансових результатів банків (понад 120 млрд грн), з початку 2023 року залишається помірним (4,9 млрд грн). Рентабельність активів банків за січень-червень 2023 р. становила 6,8%, капіталу – 67,5%.

Читайте також: Як пов'язані темпи контрнаступу з очікуваннями бізнесу

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 397 пільгових кредитів на загальну суму 1,5 млрд грн, у тому числі 260 кредити на суму 348 млн грн – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою сягнула 35,9 тис. на загальну суму 137,3 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі. 

Окрім того, за програмою доступної іпотеки від держави єОселя минулого тижня банками було видано 135 кредитів на придбання житла на суму 200 млн грн. Загалом, з початку дії програми було надано 2679 пільгових іпотечних кредитів на суму 3,77 млрд грн. Понад 2/3 отримувачів кредитів є військовослужбовцями або працівниками силових відомств. Кредити за програмою переважно використовуються для купівлі житла на вторинному ринку, найбільше – у Києві та Київській області.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:46
Юрій Галушкін
За бригадного генерала Галушкіна, якого підозрюють у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, внесли заставу 5 млн грн
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Роберт Фіцо
Фіцо скликає радбез Словаччини через інформацію спецслужб про "захоплення влади"
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
16:27
Джокер: Безумство на двох
Оголосили претендентів на антипремію "Золота малина", найбільше номінацій у "Джокера 2"
16:23
Зеленський зустрівся із власниками провідних компаній: говорили про інвестиції в Україну
16:21
застосунок Дія
У Дії відновили послугу єВідновлення після російської кібератаки
16:16
OPINION
Путіну мир не потрібен. Йому потрібна увага до себе
16:07
Оновлено
Європарламент
Європарламент закликав визнати президентські вибори в Білорусі фіктивними
16:04
OPINION
Трамп повернувся. Його ціль — золота ера для США, але де в ній ми?
16:03
Дональд Туск
"Тільки союзник може побажати іншому союзнику стати сильнішим": Туск заявив, що ЄС має вітати заклик Трампа про збільшення військових витрат
15:56
Пресреліз
Програма Leave no one behind: школи отримали ноутбуки
Інноваційна освіта Leave no one behind: що зміниться у школах?
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
Більше новин