OPINION

Чому ЦРУ допомагає Україні? Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
27 лютого, 2024 вiвторок
16:30

Ще донедавна СБУ була просто перейменованим КДБ Української РСР, який співпрацював з російськими спецслужбами, тож для ЦРУ було зовсім не просто піти на співпрацю

Зміст

Центральне розвідувальне управління Сполучених Штатів вже 10 років поспіль допомагає українській розвідувальній спільноті в її протистоянні російській агресії. Допомагає й інформацією, і тим, що створює умови для навчання і кваліфікації українських розвідників, допомагає отриманням адекватних новин із самої Росії, допомагає тим, що підтримує українські зусилля, навіть коли мова йде про роботу у тилу ворога.

Цей текст, який оприлюднило американське видання New York Times, багатьом може видаватися сенсаційним, а багатьом — підтвердженням тих наративів, які розповсюджує російська пропаганда про те, що насправді з Росією воюють не українські розвідники і не український народ, а ЦРУ. З цих наративів мало б виходити, що ми вважаємо Центральне розвідувальне управління Сполучених Штатів і Федеральну службу безпеки Російської Федерації практично ідентичними спецслужбами, які борються між собою, але ж насправді це не так, і я намагаюся довести це десятиріччя.

Центральне розвідувальне управління Сполучених Штатів є спеціальною службою демократичної країни – службою, яка забезпечує збереження американської демократії, допомогу США тим країнам, які своєю чергою захищають свою демократію і суверенітет. Це прозора спецслужба, яка змушена звітувати перед конгресом Сполучених Штатів про всі свої дії, хай деяка інформація і з'являється в умовах суворої секретності.

А от щодо Федеральної служби безпеки Росії, колишнього Комітету державної безпеки Радянського Союзу, мені здається, так не скажеш. Всю свою історію ці люди були бандитами. ФСБ є спадкоємицею КДБ, спадкоємицею організації, на руках очільників і лідерів, та й звичайних співробітників якої кров мільйонів громадян Радянського Союзу. Мільйонів, без перебільшення.

Ці служби ніколи не служили національним інтересам самої Росії, вони завжди обслуговували бандитів, які прийшли до влади шляхом перевороту і були просто "охранкою" Комуністичної партії Радянського Союзу, "охранкою" більшовиків.

Вважати, що людина, яка пішла на службу до Комітету державної безпеки Радянського Союзу, робила той самий вибір, який робили люди, що пішли служити до Центрального розвідувального управління Сполучених Штатів, значить, не поважати самих себе, не поважати реальність служби у ЦРУ.

Служба у ЦРУ, як і у будь-який розвідувальній службі цивілізованого світу, — це служба заради демократії. Служба у КДБ Радянського Союзу — це служба для обслуговування диктатури. Так було і так є зараз у сучасній Російській Федерації.

І ми мали б радіти, що ЦРУ, хоча б після 2014 року, встановила з нами якийсь реальний контакт, що знайшлися люди, здатні сформувати модель співробітництва з ЦРУ, тому що до 2014 року Служба безпеки України була, а можливо, до певної міри й залишалася потім перейменованим Комітетом державної безпеки Української РСР, тісно пов'язаним із колишніми радянськими, а згодом російськими спецслужбами.

І коли у статті New York Times один з українських розвідників підкреслює, що росіянин ніколи б не погодився на вербування його американцем, але до вербування українцем поставився б як до звичайного дружнього контакту, то ми маємо усвідомити, що це правило працює й у протилежний бік. Навіть дотепер до розмови з росіянами українець досить часто ставиться як до "дружнього контакту". Особливо той, який не сприймає роботу у спеціальній службі як щось моральне, не розуміє різниці між ЦРУ і ФСБ.

До 2014 року українська розвідувальна спільнота була, за великим рахунком, філією російської, а ті люди, які не хотіли це сприймати, вичищалися і з СБУ, і з інших спецслужб, можливо, за коротким винятком періоду президентства Віктора Ющенка, але занадто коротким періодом, щоб можна було сформувати якусь реальну спецслужбу. Були періоди, коли представники ФСБ Російської Федерації перебувало безпосередньо в будинку на Володимирській, були радниками або ж господарями очільників СБУ. Чому ми маємо цьому дивуватися, якщо останній з цих очільників періоду Віктора Януковича, разом зі своїм президентом та іншими високопоставленими чиновниками цього режиму, після перемоги Майдану 2013-2014 років опинився в російській столиці?

Уявіть собі, як в такій ситуації країнам цивілізованого світу взагалі було погоджуватися на співробітництво з такою спецслужбою? Недарма ж вони намагалися створити управління, ізольоване від всіх інших управлінь СБУ, які працювали ще з пострадянських, а якщо бути зовсім чесними, з радянських часів.

За великим рахунком, можемо вважати, що реальна історія українських розвідувальних служб починається саме з перемоги Майдану 2013-2014 років. До того часу сама Україна була просто перейменованою радянською республікою, яку обраний більшістю голосів наших з вами співвітчизників Віктор Янукович уже готував до поглинання Росією.

Так що не потрібно боятися співробітництва із ЦРУ та іншими розвідувальними службами країн цивілізованого світу, потрібно боятися відсутності цього співробітництва. Бо там, де немає ЦРУ, завжди приходить ФСБ. А враховуючи те, що Україна була частиною Радянського Союзу, а після проголошення своєї незалежності залишалася пострадянським нереформованим суспільством, інфільтрованість російської агентури в нашій країні й досі сягає критичної відмітки. І можливо, якась політична агентура вже виявлена, але "спляча", існує і чекає, поки збройні сили Російської Федерації виконають наказ Путіна й окупують той чи інший "російський" регіон за версією міністрів з Москви, а насправді нашу з вами землю.

І тоді, так би мовити, ви все побачите, як ми бачили в Криму, як ми бачили на Донбасі, як ми бачили на Херсонщині, Запоріжжі — скільки колаборантів, скільки людей, готових працювати з Москвою. Тільки чомусь ми не замислювалися, що багато хто і до цього працював, а багато хто і зараз ще не проявився, бо готується до можливої зміни ситуації з такою могутньою спецслужбою, яка до того ж кілька разів поспіль за ці 30 років отримала від колишніх керівників СБУ повний перелік і агентури, і можливостей, і всіх планів діяльності. Наприклад, у 1990-ті роки таку інформацію міг надати останній голова Комітету державної безпеки Української РСР генерал Галушко, який став міністром державної безпеки Російської Федерації — ви тільки замисліться над цим.

У цих умовах діяльність тих співробітників українських спецслужб, які протестують цьому шквалу можливостей своїх російських колег, можна дійсно назвати героїчною. І велике щастя, що ЦРУ і досі продовжує підтримувати наших розвідників у цій, я б сказав, зовсім нерівній боротьбі.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
22:08
Денис Прокопенко (Редіс)
Денис Прокопенко: Сьогодні повернули з полону одного важкохворого азовця - в російських застінках ще 849
21:55
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по Україні: ситуація ввечері 15 січня
21:31
Ексклюзив
Курахове
"Під час наступу на Курахове ворог задіяв стратегічні резерви, які планував задіяти вже після взяття міста": речник УДА Братчук
21:29
Оновлено
Тель-Авіві, Ізраїль
Ізраїль і ХАМАС домовились про припинення вогню
21:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Не виключені атаки найближчим часом: удар РФ по українській енергетиці, нові деталі історії із закупівлею мін часів Другої світової. Колонка Сергія Згурця
20:57
У Києві чоловік порізав 17-річного юнака бритвою, бо той гучно слухав музику в автобусі: нападнику оголосили підозру
20:56
Ексклюзив
Війна має перейти у 2026 рік, бо 2025-й може стати програшним для України, - екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий
20:42
У Відні відкриють виставку росіянок, які отримали європейську стипендію для митців, постраждалих від агресії РФ проти України
20:40
Ексклюзив
"Сакральний світ України": у Києві відкрилася виставка українського скульптора Анатолія Куща
20:26
Анджей Дуда
Дуда попросив Зеленського про участь Польщі у потенційних переговорах з РФ
20:05
Володимир Путін
Путін на переговорах з Трампом вимагатиме розірвати звʼязки України з НАТО та визнати окуповані території російськими - Bloomberg
20:02
OPINION
Гасло "Україна — це Європа!» стає актуальнішим саме для європейців
19:58
На 101-му році життя померла зв’язкова УПА Ангелина Паламар
19:46
ЦПД спростував фейк про відпочинок Зеленської на гірськолижному курорті Санкт-Моріц
19:38
Ексклюзив
військові КНДР
Полонені окупанти розповідають, що військових КНДР готують для боїв на Курщині краще, ніж контрактників з РФ, - офіцер 80-ї ОДШБр Гайдащук
19:29
Марко Рубіо
"Необхідні поступки - і з боку РФ, і з боку України": кандидат у держсекретарі США Рубіо оцінив перспективи завершення війни
19:07
Данило Гетманцев
Гетманцев вніс до Ради законопроєкти про оподаткування посилок з-за кордону
18:44
Лариса Жалінська
В Україні знайшли покарання для веслувальниці та військовослужбовиці Жалінської, яка виїхала до РФ
18:42
Друге засідання робочої групи України та Польщі з історичних питань відбудеться наприкінці січня
18:30
росія, санкції
США запровадили санкції проти структури, яка керує окупованою ЗАЕС, та дочірніх компаній Росатому
18:07
Нарендра Моді
Індія спустила на воду підводний човен, есмінець і фрегат для захисту від присутності Китаю в Індійському океані
18:00
OPINION
Гроші для України або еміграція в Нову Зеландію. Як Рютте вперше розклав Європі, хто такі росіяни?
17:49
соцмережа Х (Твіттер)
Бундесвер зупинив ведення сторінки в соцмережі Маска Х
17:43
Сили оборони відбили атаки росіян на кордоні України з Курською областю, - DeepState
17:25
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
"Перший крок до реальних гарантій безпеки": Дуда закликав надати Україні запрошення до НАТО вже зараз
17:24
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:21
Дональд Туск
Польща виділила Україні новий пакет військової допомоги на понад €200 млн
17:16
Кевін Келсі
"Шахтар" за 6 млн євро продає свого форварда у США, - ЗМІ
17:02
тюрма
Шпигувала в Миколаєві та входила в агентурну мережу ГРУ: 15 років тюрми отримала ексвійськова
16:51
Ексклюзив
ракетна атака, ракета
Росія застосовує менше ракет для ударів по Україні: у Defense Express назвали причини
16:45
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них – діти
16:43
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
"Реал" після 5 пропущених голів від "Барселони" поверне у ворота Луніна
16:36
Марта Костюк
Українська тенісистка Костюк вийшла до третього кола Australian Open
16:34
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулось 48 боєзіткнень: росіяни найактивніші на Покровському напрямку
16:32
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Чисельність української армії складає 880 тис. військових, - Зеленський
16:31
Дональд Туск
"Я не дозволю, аби в Польщі використовували цю драматичну історію в політичних іграх": Туск про Волинську трагедію
16:23
Уряд виділив додаткові 540 млн грн на створення майстерень і лабораторій у профтехах та коледжах
16:04
TikTok
TikTok готується до ймовірного блокування застосунку в США 19 січня, - Reuters
16:01
Військовий контингент європейських країн в Україні може бути частиною гарантій безпеки, – Зеленський
16:01
OPINION
Тепер медіа не відповідатимуть за коментарі до їхніх текстів
Більше новин