OPINION

Пересадка серця

26 серпня, 2024 понедiлок
17:08

Поява в мережі кліпу із піснею "Серце Сербії" викликала справжній скандал у Чорногорії, де, як виявилося, його й зняли. Скандал, який наочно продемонстрував як просування доктрини "сербського світу" швидко повертає Західним Балканам репутацію "порохового льоху" континенту. Уроки минулого знову залишилися невивченими – принаймні деякі з політиків, схоже, їх просто прогуляли

Зміст

Питання, звісно, не в музиці. І навіть не в словах. А в тому, що виконавиця пісні – Йована Петрович – вирішила славити сербське минуле саме на тлі краєвидів, національних танців та історичних символів Чорногорії. Ще й не спитавши належного дозволу у влади та мешканців цієї держави.

Для тих, хто хоча б побіжно знайомий з історією Балкан останнього півстоліття, не є секретом, з чого почався попередній раунд кривавих конфліктів у регіоні – з газиместанської промови Милошевича, зі спроб відшукати "серце сербського народу" у Косові. Для самого Милошевича цей раунд завершився в Гаазі, а для Сербії приниженням, яке вона болісно переживає й досі.

Звідси й сарказм у словах віцепрезидентки чорногорської Ліберальної партії Єлени Маркович. "Вони більше не можуть співати "Косово - це серце Сербії", тому що Курті (прем’єр Косова – ред.) показав їм їхнє місце, тому тепер вони хочуть нового "серця Сербії". 

Але сарказм цей з гірким присмаком. Бо лояльність нинішньої влади у Подгориці – на тлі жорсткості Приштини – в Белграді сприйняли мало не як запрошення до "м’якої експансії" в чорногорському напрямку. Яка, насправді, ніколи й не припинялася. 

"Привласнення" історії й культури Чорногорії Сербією триває не перше сторіччя. Досить лише подивитися на сербські підручники часів "королівської" чи "комуністичної" Югославії. Та що там підручники… У Вікіпедії – на всіх мовах, не лише сербською – в усіх подіях чорногорської історії та ілюстраціях до них ви неодмінно знайдете згадки про сербів, навіть тоді, коли йдеться про середньовічну Дуклю, мешканці якої навіть не здогадувалися ототожнювати себе з сербами. 

Це багаторічна, цілеспрямована робота, до якої залучені не лише державні чи громадські інституції, а й безліч добровольців та ентузіастів – прихильників "сербства" - не лише із Сербії насправді. 

Сторіччя пропаганди даються взнаки - серед мешканців Чорногорії помічників теж вистачає. І вони наполегливо намагаються долучити до своїх лав усіх, хто в цій країні вважає себе сербами або ж "сербами і чорногорцями водночас" - в Україні подібний феномен називають "малоросійством".

Показово, що продюсер скандального кліпу, Миролюб Петрович, намагаючись виправдатись, заявив, що насправді намагався "промотувати" Чорногорію. І одразу додав, що вона і є "справжньою Сербією", а чорногорці – заснували усі історичні сербські держави. 

Чи не подібним "привласненням" займалися свого часу і росіяни, розповідаючи сусідам (та й власним співвітчизникам) про те, що Київ, нібито, "мати міст російських", а Україна – "справжня, первісна Росія"? Завершилося все, щоправда, Маріуполем і Бучею  - чиїх мешканців спробували "повернути до коренів", вбиваючи тих, хто пручався.

Звісно, Петрович про "виховання розстрілами" не говорив (Миролюб все ж таки), але все ж не стримався і почав повчати чорногорців. Мовляв, помилилися їхні володарі Данило і Микола, коли в XIX сторіччі почали будувати "світську державу". От якби продовжували справу Івана Црноєвича – була б Чорногорія справді великою. 

Вийшло, щоправда, двозначно, бо такі ж претензії висували свого часу королю Миколі ватажки терористів, які прагнули позбавити його престолу і приєднати Чорногорію до Сербії. У 1918-1919 роках сценарій втілили в життя – під гаслом "немає більше чорногорців". Чудовий приклад "промотування"!

Звісно, сьогодні – не початок XX сторіччя. І спроби "стирання" цілої нації, безумовно, зустрінуть спротив. Власне, вже зустріли. Опоненти, між іншим, слів теж не добирають – дарма, що у своїх дописах вони, як один, за збереження миру, гармонії та мультикультуралізму. Прихильників "великої Сербії" залюбки малюють з "налитими очима", "масними бородами", що заїдають оковиту гибаницею та смаженою поросятиною – все за класикою "спіралі конфлікту".

 Можна не сумніватися, що найобразливіші визначення неодмінно підхоплять у Белграді – як докази "упослідження" та переслідування сербів. Бо саме ресентимент є рушійною силою ідеології "сербського світу", яку свого часу просував Слободан Милошевич, а тепер взяв на озброєння Олександр Вучич. Духом ресентименту наскрізь просякнута і декларація "Всесербського собору", ухвалена у червні цього року, - яка  фактично перетворилася на офіційну політичну доктрину Сербії, а принагідно – й "Республіки Сербської" у Боснії. 

Показово, що напередодні собору було багато розмов, що до декларації долучиться і нова влада Чорногорії, в лавах якої також вистачає друзів Вучича та прихильників концепції "сербського світу". Але зрештою виносити її на голосування у Подгориці  чи то не наважилися, чи то вирішили не йти на самовикриття. 

Це, однак, не означає, що Чорногорію викреслили з планів побудови "великосербської спільноти". Просто ризикованіші завдання взяли на себе неурядові організації (неурядові принаймні за формальними ознаками) та "небайдужі патріоти" - на кшталт все того ж Миролюба Петровича. Знову ж таки, йдеться зовсім не про окремий випадок. Навіть на "музичному фронті" подібних "проривів" було вже кілька – досить згадати кілька варіацій пісні про сербський прапор, що має майорити "від Призрена до Румії" (Призрен – це сьогоднішнє Косово, а Румія – гора саме в Чорногорії).

Тому намагання представити "ініціативного продюсера" одинаком і мало не "міським божевільним" - для чого одразу знайшлися підстави -  не мають вводити в оману. З українського досвіду ми знаємо, що для "закидування пробних каменів" часто використовують подібних персонажів – саме для того, щоб в разі чого завжди можна було "позадкувати". 
Завдання цих маргіналів – не надати ініціативам серйозності, а перевірити реакцію і, по можливості викликати конфлікт. А якщо "пройде" - то рухатися далі, намацуючи ґрунт для подальшого наступу.

Втім, за спинами "ініціативних диваків" проглядаються контури структур набагато системніших. Не дарма, скажімо Петрович так критично відгукнувся про "світське спрямування" політики останніх володарів Чорногорії. Бо ідеалом для нього, вочевидь, залишається чорногорська "держава-митрополія" XVIII сторіччя, на чолі якої стояли православні владики. 

Ті ж ідеали, вочевидь, сповідують і очільники Сербської православної церкви – головного натхненника  просербських настроїв у Чорногорії. Надто вже очевидні для них паралелі між заходами князя Данила і короля Миколи з одного боку та поведінкою чорногорської влади часів Мило Джукановича. 

Хоча насправді, справа не в особистих симпатіях державців. Незалежна держава – якщо вона справді хоче бути незалежною - завжди прагнутиме як політичного, так і церковного усамостійнення. 

Утримуючи сусідів в орбіті "сербського світу" Сербська церква сподівається зберегти свій вплив… і своє майно. Врешті-решт, саме питання власності розсварило її свого часу з Джукановичем. Та й у Косові від самого початку конфлікту чи не найгарячішим питанням була доля храмів та монастирів. Які, звісно, були осередками духовного життя. Але ж не тільки. В подібних питаннях не завжди можна зрозуміти – чи йдеться лише про "серце народу" чи ще й про кишеню біля серця…

Спеціально для Еспресо

Про автора. Олексій Мустафін, український журналіст, телевізійний менеджер, політик, автор книжок науково-популярного спрямування

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.57
  • EUR
    Купівля 45.4
    Продаж 46.08
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
13 вересня
17:32
Курська область
РФ прагне стягнути до 70 тис. військових в Курську область, - Зеленський
17:28
Ексклюзив
ізраїльські солдати
Якщо Ізраїль наважиться, то може відповісти Ірану так, що той довго буде відходити, - політичний оглядач Поліщук
17:21
зсу артилерія
Роботизовані системи можуть замінити половину вояків на лінії фронту, – Мінцифри
17:19
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що другий Саміт миру відбудеться в листопаді: на нього запросять Росію
17:12
Камала Гарріс
Тематичний мерч та передвиборча агітація цитатами з пісень: кампанія Гарріс активно використовує підтримку Тейлор Свіфт
17:10
Курахове
Генштаб: росіяни бомбардують Курську область КАБами, найгарячіша ситуація на Курахівському напрямку
17:10
немовлячі ноги
За даними ЦРУ, Україна має найвищу смертність і найнижчу народжуваність у світі
17:04
Пресреліз
Від нуля до життя - волонтерський проєкт
Квадроцикли, РЕБи і дрони: Еспресо, франківські волонтери та Фонд Порошенка передали допомогу для захисників
16:49
Зеленський
"Україна потребує достатньої далекобійності, щоб змусити Росію шукати миру": Зеленський про необхідність дозволу на удари вглиб РФ
16:46
Південноукраїнська АЕС
За останні кілька тижнів над українськими АЕС пролетіло понад 100 ракет і дронів, – Енергоатом
16:39
Володимир Путін
"Російська агресія була зумовлена розширенням НАТО": антиукраїнські наративи світових ЗМІ за 13 вересня
16:34
Служба безпеки України
Будують судноремонтний завод для росіян: СБУ оголосила підозру посадовцям українського холдингу
16:33
Ексклюзив
відновлення електропостачання
Більш ефективна стратегія застосовувалася Укренерго: експерт з енергетики Омельченко про захист енергооб'єктів України
16:30
Володимир Зеленський
"Усі намагаються просто заговорити це питання": Зеленський закликав партнерів збивати російські ракети над Україною
16:27
знищені окупанти
На тлі операції на Курщині росіяни подали рекордну кількість звернень щодо зниклих безвісти військових
16:22
Ексклюзив
Десна
Забруднення річки Сейм припинилось, - начальник Держекоінспекції у Чернігівській області Жук
16:11
зерно, зернова угода
РФ з початку повномасштабної війни знищила або пошкодила понад 280 об'єктів портової інфраструктури
16:02
OPINION
На Банковій й далі зароблятимуть на російських енергоносіях
16:01
Довженко-Центр святкує своє 30-річчя
Кінопокази та екскурсія знімальними майданчиками: у Довженко-Центрі з нагоди 30-річчя влаштували святкові заходи
15:54
Андрій Лунін
Український голкіпер Лунін продовжив контракт з "Реалом"
15:52
З початку року сапери очистили понад 200 тис. га родючих земель: названо регіони-лідери розмінування
15:48
ЗРК Patriot
Нідерланди передали радар для Patriot Україні та відправлять три пускові установки
15:34
Bahroma випустили пісню "Квітень"
Bahroma випустили пісню "Квітень", що стала саундтреком фільму "Буча"
15:30
Євро-2024, Кріштіану Роналду, збірна Португалії
Роналду першим у світі зібрав 1 млрд підписників у соцмережах
15:30
Марія Захарова
Росія вислала шістьох британських дипломатів, звинувативши їх у шпигунстві
15:21
РФ поцілила у п'ятиповерхівку в Кураховому: надзвичайники врятували жінку
15:16
безпілотник, дрон
Росія розробляє новий дрон-камікадзе з китайським двигуном, - Reuters
15:11
Ексклюзив
втрати окупантів
Біля Часового Яру окупанти проводять до 20 штурмів позицій Сил оборони щодня, - пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков
14:35
Оновлено
Україна повернула з полону 49 військових та цивільних: серед них захисники Азовсталі
14:32
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:20
погода осінь
Наталка Діденко розповіла, де на вихідних пройдуть дощі та попередила про сильний вітер
14:01
Вступ до аспірантури за $2 тис. для відстрочки: проректора одного з київських університетів підозрюють у хабарі
14:01
OPINION
Де план перемоги Зеленського? Блінкен надіслав чіткі сигнали Банковій
13:51
На Одещині затримали чотирьох підозрюваних у підпалах авто військових
13:49
Тіна Кароль
Тіна Кароль стала музичною продюсеркою Нацвідбору Євробачення-2025
13:38
Фінляндія, Україна
Україна отримає від Фінляндії пакет військової допомоги на €118 млн
13:24
Оновлено
Росіяни КАБами атакували Сумщину: загинули 2 людини, серед поранених дитина, під обстріл потрапили волонтери фонду Razom
13:23
За відкриття, що ссавці можуть дихати анусом: у США вручили Шнобелівську премію
13:14
Представники МКС оглянули катівні, які росіяни облаштували під час окупації Харківщини
13:11
Київ
Очільники МЗС Литви та Польщі Ландсбергіс і Сікорський приїхали до Києва
Більше новин