OPINION

"Розмовляти із Дональдом Трампом потрібно": Зеленський подзвонив переможцю президентських виборів у США

8 листопада, 2024 п'ятниця
10:02

Президент України Володимир Зеленський виявився серед небагатьох іноземних лідерів, який не тільки привітав новообраного президента Сполучених Штатів Дональда Трампа із перемогою, але й мав із майбутнім очільником цієї держави телефонну розмову, яку сам Зеленський схарактеризував як дуже хорошу

Зміст

Сам факт цієї телефонної розмови, яким би не був її зміст — від ритуального до обговорення підходів нового американського президента до російсько-української війни — вже є дуже важливим. Ну, важливим хоча б тому, що, як ми всі розуміємо, сама розмова Трампа із президентом України свідчить про те, що він усвідомлює важливість українського питання для Сполучених Штатів і для першого принаймні періоду свого президентства.

Варто нагадати, що під час передвиборчої кампанії Дональд Трамп обіцяв закінчити російсько-українську війну протягом кількох годин шляхом перемовин з українським і російським президентами й примусити їх до мирних перемовин. Також колишній американський президент тоді підкреслив, що якби він залишився у Білому домі, війни Росії з Україною взагалі б не відбулось. 

Але це були передвиборчі обіцянки та виступи на мітингах. А тепер вже у січні наступного року Трампу доведеться відповідати за ці свої слова, як і за безліч інших обіцянок, з якими він виступав, намагаючись повернутися до влади й уникнути подальшого судового переслідування. І, як ми розуміємо, так завжди взагалі буває в будь-якій передвиборчій кампанії, більшість обіцянок, яку давав Дональд Трамп своїм виборцям, взагалі не є такими, що їх можна реалізувати, навіть при найкращих намірах. А тим більше коли цих намірів немає, а є виключно бажання завоювання влади та впливу.

І ситуація з російсько-українською війною також, звичайно, є частиною таких обіцянок, на які можна сподіватися, коли ти є кандидатом на посаду президента Сполучених Штатів, але які не можна виконати, коли ти зустрічаєшся із невблаганною реальністю. 

І саме в цій реальності зараз, або принаймні через кілька тижнів, опиниться і сам Дональд Трамп, і його найближчі співпрацівники, які, звичайно ж, весь цей час могли працювати над уявним планом врегулювання ситуації із війною Росії проти України. 

І ми розуміємо, що однією тільки відмовою у допомозі Україні ситуація не вичерпується, тому що це буде означати не закінчення війни, а крах української державності й завоювання Росією ще частини українських територій, якщо не знищення Української держави як такої. Ну, і до того ж варто нагадати, що таке посилення впливу Російської Федерації призведе автоматично і до посилення впливу союзників Росії, таких, скажімо, як Іран, і до подальшої дестабілізації ситуації на Близькому Сході. А це вже точно те, чого Дональд Трамп хотів би уникнути хоча б заради збереження влади в руках республіканської партії в ситуації, коли він більше не зможе балотуватися на посаду очільника американської держави.

Нагадаю, що взагалі політика у Сполучених Штатах — це постійна передвиборча боротьба. Буквально за два роки відбудуться довибори до американського конгресу, і республіканцям дуже не хотілося б поступатися більшістю. А Дональду Трампу — втрачати контроль хоча б за однією палатою парламенту і таким чином перетворюватися на президента, який змушений буде випрошувати у, скажімо, сенату якісь необхідні президентурі законопроєкти. Так, як ми це бачили у стосунках між Джозефом Байденом і Палатою представників Американського Конгресу в час, коли там була республіканська більшість. 

Саме це, до речі, і створило умови, за яких республіканці могли надійно заблокувати допомогу Україні й таким чином створити для Дональда Трампа умови, за яких він може закликати українське керівництво до домовленостей із Росією на вкрай невигідних для самої України умовах. 

Ситуація була б іншою, якби Дональд Трамп та його соратники не блокували б цю допомогу протягом багатьох місяців, готуючись саме до такого повороту подій в разі перемоги колишнього американського президента на виборах у своїй країні. 

Ну і зараз вже з'являються повідомлення, зокрема у виданні Wall Street Journal, про те, що команда Трампа готує пропозиції до мирного врегулювання ситуації у російсько-українській війні. І, як і слід було очікувати, ці пропозиції мають на увазі не закінчення війни як такої, а замороження конфлікту із продовженням російського контролю над територіями, які були захоплені Росією під час нападу на Україну у 2014 році та згодом, коли президент Російської Федерації Володимир Путін ухвалив рішення про великий напад на сусідню країну із метою її остаточного підкорення. 

Між тими територіями, які окуповані сьогодні Російською Федерацією і територією, яка контрольована Україною, Дональд Трамп та його соратники, як вважає Wall Street Journal, хотіли б створити певну демілітаризовану сіру зону, в якій не буде ані українських, ані російських військ, а будуть якісь загадкові миротворці. 

Причому соратники Трампа підкреслюють, що це не будуть ані американські військові, ані навіть військові Організації Об'єднаних Націй. Тобто ситуація, в якій Трамп та його команда візьме на себе будь-яку відповідальність за те, що буде далі, виключається соратниками колишнього американського президента. Швидше це бажання уникнути відповідальності, і тому у команді Трампа говорять про те, що миротворці у так званій сірій зорі мають бути представниками, скажімо, армій європейських країн. 

Все це, звичайно, виглядає не дуже реалістично, хоча б тому, що сама Російська Федерація ніколи в житті, якщо з нею взагалі будуть вести якісь консультації, не погодиться на присутність між російською та українською армією навіть одного солдата Північноатлантичного союзу, навіть якщо це буде не солдат армії Сполучених Штатів.

І тут треба усвідомити, що такого типу нереалістичні пропозиції, які будуть сприйматися Москвою як приклад неадекватності американської сторони, звучатимуть з боку нового американського президента та його команди у величезній кількості. І ми не знаємо, що буде робити Дональд Трамп, якщо переконається в тому, що ніхто не сприймає подібні пропозиції серйозно. Хоча зрозуміло, що для Української держави, українського суспільства це також очевидно принизливі пропозиції, близькі до ідеї капітуляції перед ворогом. Але насамперед у Москві, де абсолютно не розуміють, чого вони мають погоджуватися на якісь попередні умови, які зберігають українську державність, в ситуації, якщо у російського крокодила з'явилася можливість проковтнути всю здобич, усвідомлюючи всю неадекватність і безпомічність нового очільника американської держави, обраного на виборах 5 листопада 2024 року. 

Тому дійсно розмовляти із Дональдом Трампом потрібно і не тільки українському президенту, щоб повернути далекого від усвідомлення того, як виглядає світ колишнього президента Сполучених Штатів до реальності. Принаймні на момент, коли Дональд Трамп знову з'явиться в Овальному кабінеті й почне ухвалювати вже реальні, практичні рішення, а не виступати на гучних мітингах.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 44.34
    Продаж 45.02
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
8 листопада
12:39
В Україні затримали керівників міжнародного наркосиндикату, вилучено "товару" на 20 млн грн
12:27
хімічна атака дим смог
Через повномасштабну війну викиди вуглекислого газу в Україні зросли на 180 млн тонн, - Міндовкілля
12:25
НАТО, Трамп
Ера Трампа: міжнародний огляд КБФ
12:22
Першу картину, яку намалював людиноподібний робот Ai-Da, продали за $1 млн
12:20
Ексклюзив
Володимир Путін
Головна ціль Путіна - це зняття санкцій, - політичний експерт Денисенко
12:00
OPINION
Вікторія Сюмар
Путін на Валдаї канючить розмову з Трампом
11:59
Вогонь, пожежа
Дрони атакували НПЗ в російському Саратові, спалахнула пожежа. За атакою стоїть ГУР, - ЗМІ
11:44
Смерть Ліама Пейна з One Direction: в Аргентині заарештували трьох людей
11:37
собор Архістратига Михаїла та інших Небесних сил безтілесних.
8 листопада - Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил Безтілесних: що робити не можна і які традиції цього дня
11:21
ЗСУ
На Курщині росіяни не припиняють інтенсивних штурмів та авіаударів з глибини своєї території
11:17
тарифи
Тарифи на газ, опалення й гарячу воду залишаться незмінними у 2024-2025 році, – прогноз НБУ
11:13
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 8 листопада: скільки в середньому коштують євро, долар і злотий
10:58
В Австралії очільники штатів і територій підтримали обмеження доступу до соцмереж для дітей, молодших за 16 років
10:48
МЗС
"Готові запросити РФ": МЗС назвало передумову проведення другого Саміту миру
10:43
ППО, обстріл, ЗСУ
Україна отримає для випробувань естонські ракети ППО
10:41
Пресреліз
BAYADERA GROUP стає ексклюзивним дистриб’ютором легендарного бренду Becherovka в Україні
10:40
На фото: Маколей Калкін
Зірка "Сам удома" Маколей Калкін зніметься в другому сезоні серіалу "Фолаут"
10:35
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог почав використовувати "шахеди" з термобаричним зарядом, - Згурець
10:12
Оновлено
сили ППО
РФ атакувала Україну ракетами та дронами: на Одещині загинула людина, є поранені, на Київщині спрацювала ППО
10:00
Огляд
світ, міжнародний огляд
Київ намагається побачити справжній план Трампа щодо України та як новообраний президент США має підштовхнути Європу до самостійності. Акценти світових ЗМІ 8 листопада
10:00
Партнерський матеріал
Асоціація Українських Банків
Підтримка фінансової грамотності та розвиток бізнесу: в Києві провели круглий стіл за участю ветеранів і представників фінсектору
09:52
Оновлено
Масований удар РФ по Запоріжжю: кількість загиблих зросла до 9, місто оголосило День жалоби
09:48
В Амстердамі сталися масові напади на ізраїльських футбольних вболівальників: є затримані, Ізраїль евакуює постраждалих
09:37
Пресреліз
AIN та KAMA проводять конференцію про поєднання бізнесу та мистецтва
На низькому старті: AIN та KAMA проводять конференцію про поєднання бізнесу та мистецтва
09:35
Ексклюзив
знищені окупанти
Росіяни вже намагаються економити своїх солдатів, - начальник артрозвідки бригади "Рубіж" Назаренко
09:30
ППО
Сили ППО за ніч збили 62 ворожі БПЛА та 4 керовані авіаційні ракети
08:37
Оновлено
на фото: ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 147 боєзіткнень, - Генштаб
08:21
на фото наслідки обстрілу Донеччини
Минулої доби росіяни вбили 2 жителів Донеччини, ще 6 поранили
08:21
Світовий банк
Україна отримає $750 млн від Світового банку: на що підуть кошти
08:03
OPINION
Політику США щодо України будуть визначати не передвиборчі заяви
07:49
втрати росіян
За добу війни армія РФ втратила 1580 осіб, 9 танків та 32 артсистеми
07:36
путін
Держдеп США припустив, на яких умовах Путін погодиться на перемовини
07:03
Оновлено
Росія вдарила КАБом по багатоповерхівці у Харкові: є руйнування та постраждалі
06:50
Білий дім
Перша жінка на цій посаді: Трамп сказав, хто очолить апарат Білого дому
06:39
Пентагон
Усі доступні кошти для підтримки України будуть використані до завершення каденції Байдена, - Пентагон
06:38
МЗС України
Окупаційну владу Криму пустили на організований за участі ООН Всесвітній форум міст, Україна заявила протест
06:05
Анонс
Ворскла, УПЛ, Олександр Скляр і Віктор Корнієнко
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 13-го туру
04:47
смерть рашистським окупантам
У російській армії розпочались "інспекції" на Запоріжжі, - "Атеш"
02:52
вогонь, полум'я, пожежа
Росія захопила Новоолексіївку на Донеччині, - DeepState
01:57
Віктор Циганков, збірна України, Євро-2024
Лідер збірної України пропустить вирішальні матчі Ліги націй, - ЗМІ
Більше новин