OPINION

Трамп послав Кемерона з допомогою Україні

Віталій Портников
10 квітня, 2024 середа
19:56

Британські медіа наголошують, що міністру закордонних справ Великої Британії Девіду Кемерону очевидно не вдалося переконати колишнього президента США Дональда Трампа не блокувати допомогу Україні, питання якої зараз знову має обговорюватися в американському Конгресі

Зміст

Девід Кемерон став першим високопоставленим представником британського уряду, який відвідав Трампа за останні роки. І під час приватної вечері в Мар-а-Лаго намагався пояснити колишньому президентові США наслідки блокування допомоги для України та необхідність протистояти Росії в боротьбі за відновлення міжнародного права та суверенітету Української держави.

Однак, як вважають спостерігачі, на колишнього американського президента і його прихильників не сильно вплинули аргументи очільника британського зовнішньополітичного відомства і колишнього прем’єр-міністра країни. Кемерон навіть не зустрівся зі спікером палати представників американського Конгресу Майком Джонсоном, від якого залежить, чи буде взагалі поставлено на голосування питання розгляду законопроєкту про воєнну допомогу Україні.

Я нагадаю, що зараз на розгляді в палаті представників уже лежить законопроєкт, схвалений американським Сенатом – як демократами, так і республіканцями. Цей законопроєкт як раз і передбачає виділення Україні необхідної допомоги в розмірі 60 мільярдів доларів, що допомогло б ЗСУ ефективніше пручатися намірам  російських окупантів перейти в наступ і захопити нові українські регіони під час багаторічної війни на виснаження, оголошеної Україні російським лідером Путіним.

Однак Майк Джонсон уже пояснював, що він навіть не збирається розглядати цей важливий законопроєкт, а натомість буде готовий запропонувати власну версію законопроєкту про допомогу Україні. Ця версія передбачає кредитування України. До речі, про таку можливість висловлювався сам Дональд Трамп, а український президент Володимир Зеленський говорив, що Україна радо погодиться й на таку можливість, бо зараз потребує невідкладної допомоги.

Проте зараз не є очевидним, що питання щодо нового законопроєкту дійсно буде найближчим часом розглядатись у палаті представників. Багато спостерігачів вважають, що Майк Джонсон таким чином просто затягує час. Бо навіть підготовка відповідного законопроєкту, який також буде містити пакетні пропозиції, що їх має схвалити американська адміністрація, пропозиції, які взагалі ніякого відношення не мають ані до допомоги Україні, ані навіть до забезпечення безпеки на кордонах США і Мексики, що вся ця пропозиція не зможе знайти відповідної підтримки в Конгресі.

По-перше, потрібен час на підготовку такого законопроєкту. По-друге, потрібно, щоб цей законопроєкт знайшов двопартійну підтримку, бо в республіканців немає очевидної більшості, щоби проголосувати за пропозицію спікера, бо багато хто з них рішуче виступає взагалі проти підтримки України в будь-якій формі. А демократи своєю чергою можуть не підтримати законопроєкт, який передбачатиме зміни, що істотно вплинуть на передвиборчу кампанію Джозефа Байдена.
І все це прекрасно усвідомлює штаб його головного конкурента Дональда Трампа, який і може запропонувати спікеру палати представників, залежному у своїй політичній кар’єрі від колишнього американського президента, пропонувати такі ініціативи, які, з одного боку, продемонструють готовність республіканців до допомоги Україні, а з іншого боку, унеможливлять ухвалення рішень щодо такої допомоги аж до президентських виборів у США, на перемогу в яких сподівається Трамп.

Як відомо, колишній американський президент неодноразово говорив, що здатний врегулювати ситуацію з російсько-українською війною. Однак Трамп ніколи реалістично не пояснював, яким чином він збирається діяти. Остання інформація про його план, який нібито передбачає територіальний обмін з метою припинення війни, тобто відмову України від її територій, окупованих РФ, був спростований штабом самого Трампа.

Таким чином, залишається просто сподіватися на певний політичний оптимізм Дональда Трампа, який може не усвідомлювати справжніх планів і намірів Путіна так, як Трамп свого часу не усвідомлював справжніх планів і намірів іншого диктатора – північнокорейського лідера Кім Чен Ина, з яким він зустрічався, однак так і не спромігся зупинити північнокорейську ядерну програму. Зараз із Росією може бути така ж непроста ситуація.

Девід Кемерон своїм візитом до Дональда Трампа збирався переконати того змінити свою позицію, однак фокус ситуації в тому, що Трамп прекрасно усвідомлює наслідки своїх дій. Я не назвав би ані самого Трампа, ані його прихильників у американській політиці людьми, які не усвідомлюють таких наслідків. Очевидно, що вони можуть жити у світі власних політичних уявлень, у світі, який віддзеркалюється абсолютно ірраціональними симпатіями Дональда Трампа до Володимира Путіна та інших тоталітарних і авторитарних правителів. І впевненістю колишнього американського президента, що з цими людьми він здатен знайти спільну мову всупереч будь-якій об’єктивній політичній логіці.

З цього погляду раціональні аргументи лорда Кемерона, який, звісно, може вважатися одним із найбільш досвідчених британських політиків, не могли зустріти в Дональда Трампа якогось реалістичного розуміння хоча б тому, що Трамп не потребує додаткових аргументів, коли йдеться про допомогу Україні та його уявлення про власні стосунки з Путіним і силу власної політичної аргументації.

З цієї точки зору, звичайно, можна вважати, що Трамп і надалі робитиме все можливе, щоб затягувати допомогу США Україні. Тут уже багато залежатиме виключно від того, чи буде здатен спікер палати представників американського Конгресу Майк Джонсон зайняти більш-менш самостійну позицію та ризикнути як конфліктом із самим Трампом, так і з трампістами в республіканській фракції, які вже зараз погрожують спікеру винесенням питання про його відставку, в разі якщо він поставить на голосування в палаті представників будь-який проєкт, який передбачає воєнну допомогу Україні.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин