Угорщина підтвердила, що РПЦ передала їй 11 українських військовополонених. МЗС викликало угорського повіреного
Російська православна церква заявила, що передала Угорщині групу українських військовополонених. Згодом Будапешт підтвердив цю інформацію
Про нібито передачу полонених повідомили у пресслужбі РПЦ.
Там заявили, начебто 8 червня "в рамках міжцерковної співпраці" відбулася передача Угорщині "групи українських військовополонених закарпатського походження". І додали, нібито така передача відбулася на прохання угорської сторони та "з благословення патріарха Кирила". У цій акції нібито взяли участь голова відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ та радник Кирила.
Як зазначили напередодні джерела видання "РБК Україна", таке рішення не було узгоджене з Україною.
Співрозмовник видання розповів, що РПЦ та її патріарх Кирило (Гундяєв) мали передати Угорщині щонайменше 11 українських військовополонених. Одним з посередників начебто мала виступити благодійна організація Мальтійська служба допомоги Суверенного ордену госпітальєрів.
"Передача військовополонених жодним чином не узгоджена з Україною, а її доцільність пояснюється "закарпатським походженням" військових. Важливо розуміти, що всі згадані військові – українські громадяни, а тому переміщення їх в будь-яку третю країну неможливо без згоди та безпосередньої участі України", – сказало джерело.
Співрозмовник додав, що метою такої акції є намагання повернути втрачену легітимність російської церкви, щодо якої введено широкі міжнародні санкції. А патріарх Кирило намагається використати авторитет інших держав та міжнародну репутацію Мальтійської служби допомоги. Також Росія вкотре має намір розіграти так звану "угорську карту" й актуалізувати уявні проблеми начебто "закарпатського сепаратизму". Така передача може мати ще одну мету – делегітимізацію самого процесу обміну військовополоненими, адже це безконтрольна передача українських військових іншим країнам, хоча й начебто за посередництва відомої організації.
У розвідці інформацією не володіють
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов заявив РБК-Україна, що підтвердження інформації щодо військовополонених немає.
"Ми відстежуємо інформацію, яка стосується українських військовополонених, в тому числі інформацію, яка з'явилася на сайті так званої РПЦ. На сьогодні немає офіційного підтвердження цих даних", - заявив Юсов.
За його словами, українське МЗС зв'язалося з угорськими колегами і не отримало підтвердження ні від зовнішньополітичного відомства Угорщини, ні від віцепрем'єра з питань релігії Жолта Шем'єна, ні від уряду.
Також Юсов зазначив, що інформацію не підтверджують міжнародні організації, зокрема Червоний Хрест.
"До того ж, крім власне так званої РПЦ, яка діє на території держави-агресора, жодні інші умовно офіційні структури Російської Федерації не оприлюднювали і не підтверджували даних щодо нібито передачі іншій країні наших військовополонених", - резюмував представник ГУР.
Що кажуть в Угорщині
Віцепрем'єр Угорщини Жолт Шем'єн підтвердив ATV інформацію про передачу з Росії до Угорщини 11 військовополонених. Ідеться про закарпатських угорців.
"Це мій людський і патріотичний обов'язок", – сказав Шем'єн, зазначивши, що координував передачу полонених.
При цьому він відмовився надавати будь-які подробиці, посилаючись на "інтереси справи і народу". За словами політика, це жест Російської православної церкви щодо Угорщини.
Реакція МЗС України
МЗС викликало тимчасового повіреного, зазначивши, що Україна не була поінформована угорською стороною про передачу військовополонених.
"До МЗС України сьогодні було запрошено тимчасового повіреного Угорщини для предметної розмови. Українська сторона передала звернення надати детальну інформацію про наших громадян та невідкладно забезпечити до них доступ для українського консула, аби ознайомитися із їхнім станом здоров’я та надати їм консульську допомогу", - зазначив речник МЗС Олег Ніколенко.
- Як повідомив Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, на кінець травня в результаті обмінів повернуто додому з російського полону вже 2430 людей. Серед них 139 цивільних. У рамках останнього масштабного обміну, який відбувся 25 травня, Україна змогла повернути 106 наших військових – бійців з Бахмутського напрямку
- Актуальне
- Важливе