Що буде з українською економікою, якщо Путін почне наступ на Донбасі. Експертне опитування

Ольга Чайка
23 квітня, 2021 п'ятниця
22:44

Російська Федерація протягом кількох тижнів стягувала війська до кордонів з Україною. Це помітили і в Україні, і за кордоном, спричинило низку розмов президента Володимира Зеленського із лідерами інших країн

Голова держави заявляв, що Україна готовадо війни.

Журналістка Еспресо Ольга Чайка запитала у економічних експертів, чи готова українська економіка і які потрясіння на неї чекають у разі наступу російських військ на Донбасі.Юрій Шоломицький, керівник Центру макроекономічного моделювання Київської школи економіки:

Якщо ми говоримо про Російську операцію на непідконтрольних українському уряду територіях, то я оцінюю ризики на рівні із подією у Керченській протоці. Тоді курс за кілька днів девальвував на 50 коп. із 28 до 28,4 грн.

Я думаю, що короткостроковий вплив буде — девальвація, можливо, відтік нерезидентів.

Якщо ми говоримо відсікання кількох областей, — то зрозуміло, що кожна з них створює певний відсоток валового внутрішнього продукту (ВВП). Відповідно, їхня втрата була б схожа на втрату 12% ВВП через окупацію Донецької і Луганської областей. Це відбувалося б схожим чином — кожна область відповідно до своєї ваги у ВВП була б втрачена для економіки.

Треба пам’ятати, що у нас нерезиденти складають порядка $4 млрд внутрішніх облігацій (ОВДП). Я думаю, що вони всі можуть вийти, що означало б девальвацію до 31 грн, — і, відповідно, підвищення інфляції до 20%.

Також потенційну втрату кількох областей українці відчули б через зростання безробіття, зниження економічної активності у підконтрольних українському уряду областях.

Орієнтуючись на події у минулому можна припускати, що такий період триватиме до одного року. Далі економіка починає відновлюватись, переключаючись на інші напрями. Так раніше відбулося переключення з важкої, видобувної промисловості на сільське господарство; малий і середній бізнес почав більш стрімко розвиватися.

У певному сенсі економіка стає більш гнучкою, але кризи у рік-півтора у такому разі не уникнути.

Павло Кухта, директор з політичних питань Київської школи економіки, колишній виконувач обов’язків міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України:

Ми можемо пригадати 2014-2015 рік. Очевидно, що активізація військових дій не матиме гарного впливу на економіку. Що одразу станеться? Впаде інвестиційна активність — всі чекатимуть, що буде далі.

Тривалість і масштаб атак з боку Росії визначить силу удару по економіці. Напевно, найголовніше — вплив на спроможність України залучати кошти. Що відбувається зараз? Росіяни трясуть шаблями біля кордону, і у нас вже у квітні шаленим чином недовиконується план по внутрішнім запозиченням. Він складає більше 30 млрд, а залучено менше 10.

При цьому, на жаль, уряд виявився до цього не готовим. Ще з початку року не виконується план по зовнішнім запозиченням, тож наповнення казни в очікуванні можливих ризиків не було і досі немає.

Відповідно, одразу відчувається нестача коштів для фінансування державного бюджету. Тож у разі серйозної кризи Україні буде конче потрібна підтримка МВФ та інших міжнародних партнерів.

Сама фінансова система, звісно, зараз значно більш стійка, ніж вона була у 2014 році. Тому що відбулося очищення банківської системи і було створено повноцінний незалежний Національний банк. Там стійкість достатньо висока, і я б очікував, що ми були б спроможні протриматись.

Українці могли б помітити ймовірне падіння гривні та зростання цін. Ну, і загалом кризову ситуацію — не можливості для розвитку бізнесу, пошуку кращої роботи, а скоріше період, який треба пережити.

Тарас Козак, засновник та президент інвестиційної групи “Універ”, депутат Київської міської ради від фракції “Голос”:

Якщо справді почнеться щось серйозне — у першу чергу ми побачимо, що іноземні інвестори будуть виводити кошти з України. Вони будуть закривати ліміти на входження до України, продавати активи, виводити з держави валюту.

Аналогічно чинитимуть і українські великі компанії. Патріот чи не патріот, бізнес є бізнес і власники компаній вимагатимуть від директорів, щоб кошти виводили у безпечнішу гавань.

Звісно, громадяни будуть намагатися позбутися гривні. Бо національна валюта країни, яка воює, послаблюється через зростання попиту на іноземну валюту.

Ці потужні потоки спричинять зростання курсу долара. Наскільки — залежатиме від потужності бойових дій.

Ще один вагомий чинник — чи буде Нацбанк зупиняти відтоки валюти різними механізмами. У кризові моменти він може заборонити купівлю валюти. З іншого боку, він може продавати зі своїх золотовалютних резервів валюту для того, щоб задовольнити попит.

У будь-якому разі в таких умовах варто очікувати вартості долара від 30 грн.

Це — миттєві зміни, які можна буде побачити буквально на 1-2-3-ій день.

Звісно, також просядуть надходження до бюджету. А оскільки у нас бюджет дефіцитний і постійно треба залучати позикові кошти, у тому числі через продаж ОВДП і залучення іноземних кредитів, — доходи зменшаться. Ми побачимо, що доходи бюджету катастрофічно впадуть, а видатки треба буде збільшувати через бойові дії.

У разі атак на українські порти — це може заблокувати імпорт і експорт. Ще один важливий чинник — ми не зможемо забезпечувати себе пальним. Адже більша частина пального заходить до України з Росії напряму чи через інші країни. Але основне джерело енергоресурсу — Росія, хоч він може й перефарбовуватися дорогою. У разі війни надходження такого енергоресурсу може суттєво зменшитися.Дмитро Боярчук, виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна:

Я думаю, що найперший прямий вплив — це паніка інвесторів, які сидять в українських цінних паперах. Це шалена невизначеність. Також це, звичайно, проблеми із запозиченнями. Багато хто буде продавати свої гривневі облігації (ОВДП).

Тож перша шокова реакція створить девальваційний тиск.

Далі все буде залежати від тривалості бойових дій і від того, наскільки глибоко на територію України просунуться російські війська. Тому що, за великим рахунком, основна промисловість була у нас на Донбасі. Тобто наразі немає якогось концентрованого економічного кластера промисловості, — якщо не рахувати Харків чи Київ.

Такого масштабу економічної трагедії, яка була під час окупації Донбасу, вже не буде.

Якщо російські війська будуть стримуватись вздовж кордону, а ми будемо отримувати фінансову підтримку, зокрема, від Сполучених Штатів, я б не говорив, що нас чекає якась велика трагедія.

Трагедія буде, якщо російські війська пройдуться по українській території туди й назад — оце дійсно буде проблемою, яка призведе до економічної катастрофи.

Якщо військові дії будуть відбуватись вздовж лінії зіткнення і не буде захоплення великих міст, то я б сказав, що це матиме панічний вплив першої хвилі, а далі ситуація стабілізується.

Під час такої хвилі пересічні українці могли б помітити перебої в роботі бізнесу, — бо думаю, що підприємці теж багато в чому будуть перестраховуватися. Буде інфляційна хвиля, бо ризики відіб’ються на цінах. Водночас, я б не очікував зникнення з прилавків продуктів чи чогось на кшталт.

Можливий відтік депозитів з банків — але я думаю, що всі такі операції будуть миттєво заморожені. Можливий відтік коштів і їх конвертація у тверду валюту. Бо у ситуації нестабільності виникають сумніви у стабільності національної валюти і її перспектив.

Читайте також:
С ежегодным доходом в $ 150 млн: СБУ раскрыла схему по оформлению документов для моряков
22 липня, 2021 четвер
З щорічним прибутком у $150 млн: СБУ розкрила схему з оформлення документів для моряків
Євгенія Більченко
21 липня, 2021 середа
“Чемодан-вокзал-не**й шастать”: соцмережі про звільнення професорки Більченко, відомої антиукраїнськими заявами
Заступник керівника Адміністрації президента РФ Дмитро Козак
Автор Віталій Портников
21 липня, 2021 середа
Віталій Портников: Для Козака Зеленський виявився гіршим за Порошенка
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.96
  Купівля 26.96
  Продаж 27.21
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.11
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
23 липня
18:48
ООС
Задіяли заборонену зброю: з початку доби окупанти 4 рази порушили "тишу", поранено мирного жителя
18:40
Противники вакцинації штурмували парламент Словаччини: їх розігнали сльозогінним газом
18:38
Денис Малюська
"Можуть попросити три людини": Малюська заявив, що не збирається у відставку
18:27
Група "1+1 медіа" знову транслюватиме серіали та фільми російською
18:22
Наталка Діденко
На вихідних до України прийде новий антициклон, - прогноз від синоптика Наталки Діденко
18:00
Олімпіада-2020
У Токіо відбулася церемонія відкриття Олімпіади-2020. ФОТОРЕПОРТАЖ
17:51
знесення монумента у Львові
У Львові знесли радянські скульптури Матері-Батьківщини та воїна
17:50
зона
Розслідують побиття і недбалість: у Житомирі від травм грудини і легень помер ув'язнений, першим діагнозом вказали "серцеву недостатність"
17:45
Вакцина Moderna
У ЄС схвалили використання COVID-вакцини Moderna для підлітків
17:37
У Франції заявили про ризик терористичної атаки через заяву Аль-Каїди
17:28
Антон Швачко
ЦВК визнала "слугу", який має замінити Монастирського, нардепом
17:15
Джордж Кент
США на "Кримській платформі" представить член уряду, - заступник помічника Блінкена
17:14
Пошкоджена каплиця Боїмів
У Львові вандали пошкодили 400-річну каплицю Боїмів
17:14
Олімпіада-2020
Олімпійські ігри у Токіо оголошено відкритими
17:13
На Рівненщині виявили калюжі з рожевою водою
На Рівненщині виявили калюжі з рожевою водою: ДСНС перевіряє походження
17:05
євро
"Привласнення культурної та наукової спадщини": Сербія протестує через розміщення Хорватією Ніколи Тесли на монетах
16:59
Українські репери KALUSH і SKOFKA випустили спільний альбом
16:58
Укрзалізниця попередила про затримки поїздів на Закарпатті через аварію з вантажівкою
16:52
На пляжах Одеси тимчасово не рекомендують купатися
16:34
Вимагали від ветеранів АТО/ООС до $4 тис.: у Києві викрили медиків, які наживалися на оформленні інвалідності
Вимагали від ветеранів АТО/ООС до $4 тис.: у Києві викрили медиків, які наживалися на оформленні інвалідності
16:33
Олена Зеленська
Зеленська організовує 23 серпня саміт перших леді та джентльменів
16:27
"Ні Олімпіаді": у Токіо протестують проти проведення Ігор через організаційні витрати на тлі недофінансування боротьби з COVID-19
16:23
Віктор Гурняк
Фотографу з Тернополя, який загинув на сході, посмертно присвоять звання Героя України
16:19
Цивільного поранили під час обстрілу Мар'їнки, - поліція
16:04
Таджикистан заявив, що прийме до 100 тис. біженців з Афганістану
16:03
зона
У Житомирі медик приховав справжню причину смерті ув'язненого
15:58
Окупанти обстріляли із заборонених мінометів житловий сектор у Опитному: зруйновано приватну будівлю
15:56
СБУ
"Перша підозра у масштабному механізмі": на Чернігівщині одного з керівників Держгеокадастру підозрюють у розкраданні земель
15:54
У Голосіївському парку Києва на ставках масово загинули риба та качки: Держекоінспекція виявила отруту
15:40
Північний потік
Єврокомісія отримала ноту України щодо консультацій про "Північний потік-2"
15:28
кредит
Банки третій квартал поспіль пом'якшують вимоги надання споживчих кредитів, - опитування НБУ
15:23
На Прикарпатті у спортивному таборі отруїлися 17 людей
15:23
Володимир Буряк
Мер Запоріжжя Буряк доручив підготувати обґрунтування, коли можливий розпуск міської ради
15:20
Ірина Венедіктова
Хабар заступнику голови Харківської облради: Венедіктова підписала підозри
15:12
Виробник презервативів з обличчям Путіна виграв суд проти Грузії в ЄСПЛ: церква вимагала прибрати обличчя царів древності
14:57
На Закарпатті потяг зіткнувся з вантажівкою: евакуйовано понад 220 людей, є постраждалі
На Закарпатті потяг зіткнувся з вантажівкою: евакуйовано понад 220 людей, є постраждалі
14:55
Олімпіада-2020, збірна України
Олімпіада-2020: збірна України пройшла на параді учасників на церемонії відкриття Ігор у Токіо. ФОТО
14:33
Денис Шмигаль
Шмигаль доручив забезпечити житлом понад 400 ветеранів-переселенців до кінця року
14:31
12 росіян намагалися потрапити до України, пред’явивши на кордоні паспорти, видані в окупованому Криму
14:27
Героїн з Ірану на понад 1 млрд грн: в Україні перекрили канал контрабанди наркотиків
Героїн з Ірану на понад 1 млрд грн: в Україні перекрили канал контрабанди наркотиків
Більше новин