Що буде з українською економікою, якщо Путін почне наступ на Донбасі. Експертне опитування

Ольга Чайка
23 квітня, 2021 п'ятниця
22:44

Російська Федерація протягом кількох тижнів стягувала війська до кордонів з Україною. Це помітили і в Україні, і за кордоном, спричинило низку розмов президента Володимира Зеленського із лідерами інших країн

Голова держави заявляв, що Україна готовадо війни.

Журналістка Еспресо Ольга Чайка запитала у економічних експертів, чи готова українська економіка і які потрясіння на неї чекають у разі наступу російських військ на Донбасі.Юрій Шоломицький, керівник Центру макроекономічного моделювання Київської школи економіки:

Якщо ми говоримо про Російську операцію на непідконтрольних українському уряду територіях, то я оцінюю ризики на рівні із подією у Керченській протоці. Тоді курс за кілька днів девальвував на 50 коп. із 28 до 28,4 грн.

Я думаю, що короткостроковий вплив буде — девальвація, можливо, відтік нерезидентів.

Якщо ми говоримо відсікання кількох областей, — то зрозуміло, що кожна з них створює певний відсоток валового внутрішнього продукту (ВВП). Відповідно, їхня втрата була б схожа на втрату 12% ВВП через окупацію Донецької і Луганської областей. Це відбувалося б схожим чином — кожна область відповідно до своєї ваги у ВВП була б втрачена для економіки.

Треба пам’ятати, що у нас нерезиденти складають порядка $4 млрд внутрішніх облігацій (ОВДП). Я думаю, що вони всі можуть вийти, що означало б девальвацію до 31 грн, — і, відповідно, підвищення інфляції до 20%.

Також потенційну втрату кількох областей українці відчули б через зростання безробіття, зниження економічної активності у підконтрольних українському уряду областях.

Орієнтуючись на події у минулому можна припускати, що такий період триватиме до одного року. Далі економіка починає відновлюватись, переключаючись на інші напрями. Так раніше відбулося переключення з важкої, видобувної промисловості на сільське господарство; малий і середній бізнес почав більш стрімко розвиватися.

У певному сенсі економіка стає більш гнучкою, але кризи у рік-півтора у такому разі не уникнути.

Павло Кухта, директор з політичних питань Київської школи економіки, колишній виконувач обов’язків міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України:

Ми можемо пригадати 2014-2015 рік. Очевидно, що активізація військових дій не матиме гарного впливу на економіку. Що одразу станеться? Впаде інвестиційна активність — всі чекатимуть, що буде далі.

Тривалість і масштаб атак з боку Росії визначить силу удару по економіці. Напевно, найголовніше — вплив на спроможність України залучати кошти. Що відбувається зараз? Росіяни трясуть шаблями біля кордону, і у нас вже у квітні шаленим чином недовиконується план по внутрішнім запозиченням. Він складає більше 30 млрд, а залучено менше 10.

При цьому, на жаль, уряд виявився до цього не готовим. Ще з початку року не виконується план по зовнішнім запозиченням, тож наповнення казни в очікуванні можливих ризиків не було і досі немає.

Відповідно, одразу відчувається нестача коштів для фінансування державного бюджету. Тож у разі серйозної кризи Україні буде конче потрібна підтримка МВФ та інших міжнародних партнерів.

Сама фінансова система, звісно, зараз значно більш стійка, ніж вона була у 2014 році. Тому що відбулося очищення банківської системи і було створено повноцінний незалежний Національний банк. Там стійкість достатньо висока, і я б очікував, що ми були б спроможні протриматись.

Українці могли б помітити ймовірне падіння гривні та зростання цін. Ну, і загалом кризову ситуацію — не можливості для розвитку бізнесу, пошуку кращої роботи, а скоріше період, який треба пережити.

Тарас Козак, засновник та президент інвестиційної групи “Універ”, депутат Київської міської ради від фракції “Голос”:

Якщо справді почнеться щось серйозне — у першу чергу ми побачимо, що іноземні інвестори будуть виводити кошти з України. Вони будуть закривати ліміти на входження до України, продавати активи, виводити з держави валюту.

Аналогічно чинитимуть і українські великі компанії. Патріот чи не патріот, бізнес є бізнес і власники компаній вимагатимуть від директорів, щоб кошти виводили у безпечнішу гавань.

Звісно, громадяни будуть намагатися позбутися гривні. Бо національна валюта країни, яка воює, послаблюється через зростання попиту на іноземну валюту.

Ці потужні потоки спричинять зростання курсу долара. Наскільки — залежатиме від потужності бойових дій.

Ще один вагомий чинник — чи буде Нацбанк зупиняти відтоки валюти різними механізмами. У кризові моменти він може заборонити купівлю валюти. З іншого боку, він може продавати зі своїх золотовалютних резервів валюту для того, щоб задовольнити попит.

У будь-якому разі в таких умовах варто очікувати вартості долара від 30 грн.

Це — миттєві зміни, які можна буде побачити буквально на 1-2-3-ій день.

Звісно, також просядуть надходження до бюджету. А оскільки у нас бюджет дефіцитний і постійно треба залучати позикові кошти, у тому числі через продаж ОВДП і залучення іноземних кредитів, — доходи зменшаться. Ми побачимо, що доходи бюджету катастрофічно впадуть, а видатки треба буде збільшувати через бойові дії.

У разі атак на українські порти — це може заблокувати імпорт і експорт. Ще один важливий чинник — ми не зможемо забезпечувати себе пальним. Адже більша частина пального заходить до України з Росії напряму чи через інші країни. Але основне джерело енергоресурсу — Росія, хоч він може й перефарбовуватися дорогою. У разі війни надходження такого енергоресурсу може суттєво зменшитися.Дмитро Боярчук, виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна:

Я думаю, що найперший прямий вплив — це паніка інвесторів, які сидять в українських цінних паперах. Це шалена невизначеність. Також це, звичайно, проблеми із запозиченнями. Багато хто буде продавати свої гривневі облігації (ОВДП).

Тож перша шокова реакція створить девальваційний тиск.

Далі все буде залежати від тривалості бойових дій і від того, наскільки глибоко на територію України просунуться російські війська. Тому що, за великим рахунком, основна промисловість була у нас на Донбасі. Тобто наразі немає якогось концентрованого економічного кластера промисловості, — якщо не рахувати Харків чи Київ.

Такого масштабу економічної трагедії, яка була під час окупації Донбасу, вже не буде.

Якщо російські війська будуть стримуватись вздовж кордону, а ми будемо отримувати фінансову підтримку, зокрема, від Сполучених Штатів, я б не говорив, що нас чекає якась велика трагедія.

Трагедія буде, якщо російські війська пройдуться по українській території туди й назад — оце дійсно буде проблемою, яка призведе до економічної катастрофи.

Якщо військові дії будуть відбуватись вздовж лінії зіткнення і не буде захоплення великих міст, то я б сказав, що це матиме панічний вплив першої хвилі, а далі ситуація стабілізується.

Під час такої хвилі пересічні українці могли б помітити перебої в роботі бізнесу, — бо думаю, що підприємці теж багато в чому будуть перестраховуватися. Буде інфляційна хвиля, бо ризики відіб’ються на цінах. Водночас, я б не очікував зникнення з прилавків продуктів чи чогось на кшталт.

Можливий відтік депозитів з банків — але я думаю, що всі такі операції будуть миттєво заморожені. Можливий відтік коштів і їх конвертація у тверду валюту. Бо у ситуації нестабільності виникають сумніви у стабільності національної валюти і її перспектив.

Читайте також:
Флойд Мейвезер
6 травня, 2021 четвер
Мейвезер розповів, кого вважає найсильнішими та найвидовищнішими боксерами світу
заморозки
7 травня, 2021 п'ятниця
Синоптики попередили про поривчастий вітер і заморозки в Україні
Денис Берінчик
6 травня, 2021 четвер
Український боксер Берінчик потрапив у перестрілку
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.23
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
8 травня
10:06
Коронавірус в Україні: близько 9 тис. заражень та 370 смертей за добу. Найгірше у Києві, Харкові, Дніпрі й на Донеччині
09:28
В Одесі від COVID-19 помер головлікар поліклініки, - ЗМІ
09:00
Сьогодні в Україні - День пам'яті та примирення. 76 років тому завершилася Друга світова війна
08:32
7 травня на фронті: росіяни 11 раз обстріляли українців поблизу 9 міст, селищ та сіл
08:10
Нічні заворушення на Храмовій горі в Єрусалимі: поранено 17 поліцейських, постраждали 250 палестинців
07:50
З апарату Лукашенка звільняють "неблагонадійних"
07:21
На 101-му році життя помер один з ідеологів Перебудови
07:00
Анонс
ЮКІ
Телепрем'єра - у "Вечорі з Миколою Княжицьким" - фільм "ЮКІ - історія перемог вільних українців"
2021, п'ятниця
7 травня
22:52
Австралія відкриється для туристів не раніше 2022 року
22:32
Володимир Зеленський
Зеленський підписав указ про Центр протидії дезінформації
22:30
Новий вид COVID-19 вражає молоде населення, - Степанов
22:10
Володимир Зеленський
Коронавірус: Зеленський підписав указ про гуманітарну допомогу Індії
21:52
НАТО
Білий дім відредагував заяву своєї представниці про вступ України до НАТО
21:35
Марсохід
Марсохід Perseverance вперше записав звук робота-вертольота Ingenuity
21:20
Російський літак вдруге за три дні порушив естонський кордон
21:03
Україні необхідно придбати ще 5 млн доз вакцин від коронавірусу, - Степанов
20:57
Ексклюзив
"Дуже жорстко вплине на імідж України": Чалий про візит Блінкена в Україну
20:53
COVID-сертифікат видаватиметься тим, хто отримав щеплення препаратом схваленим ВООЗ, - Ляшко
20:46
На трасі Одеса – Рені Lexus врізався у відбійник, постраждала жінка
20:22
Джо Байден
Впевнений, що ми зможемо зустрітися з Путіним, - Байден
20:13
Юрій Опришко
У львівському госпіталі помер військовий Юрій Опришко, якого поранили на початку квітня
20:00
У Києві розробили електронну мапу пунктів вакцинації від коронавірусу
19:49
У Києві не заплановано масштабних акцій на 9 травня, - Крищенко
19:43
Микита Потураєв
Потураєв: В українців не можна забрати День перемоги над нацизмом
19:39
Ольга Стефанішина
Порядок денний саміту НАТО ще не затверджений, - Стефанішина
19:18
гроза
ДСНС попередила про грозу на Київщині у найближчі години
19:08
Дитячий садок, - тренер про скандальний матч "Минай" - "Шахтар"
18:59
ВООЗ
ВООЗ внесла до списку рекомендованих китайську COVID-вакцину Sinopharm
18:53
Уряд розглядає можливість надати гуманітарну допомогу Індії, - Зеленський
18:38
Георгіївська стрічка
Заборону георгіївської стрічки підтримують 43% українців, - опитування
18:28
вакцинація
Розраховуємо закінчити розробку COVID-вакцини до кінця цього року, - Національна академія наук
18:12
На Київщині за підозрою в шахрайстві затримали голову ОТГ
17:51
COVID-19
Регулятор ЄС почав вивчати препарат Sotrovimab для лікування COVID-19
17:47
сепар
Дистанційне мінування та заборонена зброя: окупанти 7 разів порушили тишу на Донбасі
17:36
Святослав Літинський
Завдяки львівському активісту у двох райцентрах Закарпаття скасували статус регіональної для угорської мови
17:25
Ексклюзив
Андрій Антоненко
Аваков зробив все, щоб заполітизувати справу Шеремета, - Антоненко
17:13
Андрій П'ятов
Голкіпер П'ятов оголосив про завершення кар'єри в збірній України
17:11
вакцина
Виключно для цільових груп: у Києві посилили контроль за використанням COVID-вакцини
17:11
СБУ
Безугла оприлюднила графік роботи над законопроектом про реформу СБУ
16:56
Еден Азар
У "Реалі" визначились зі сумою, яку хочуть отримати за свого найдорожчого футболіста
Більше новин